Контакт

Свет

Папата на Божик прати порака за мир во светот погоден од војните и тероризмот

Објавено пред

Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциск во своето божикно обраќање изрази надеж во мирот во светот кој е обележан со војните и тероризмот, повикувајќи ги луѓето дека на тој ден да се потсетат на имигрантите, бегалците и на оние кои се погодени со економската нестабилност предизвикана од „идолатријата кон парите“.

Пораката во традиционалното папско обраќање „Ubri et Orbi“ (На гадот и светот) беше годинава исполнета со пораките за војните, насилствата и патењата во периодот кој би требало да биде одбележан со хармонија и мир, симболизирани во раѓањето на Исус.

„Денешната порака оди до крајот на светот за да дојде до сите луѓе, особено оние погодени од војната и жестоките судири кои се чинат посилни од тежнеењата кон мирот“, истакна папата Франциск зборувајќи на италијански јазик.

Папата на четвртиот Божик откако во 2013 година стана поглавар на католиците, ги повика Палестинците и Израелците да имаат храброста да ги истават настрана омразата и одмаздата, и „да испишат нова страница на историјата“. Меѓу двата народа кон крајот на седмицава изби напнатост поради одлуката на Обединетите нации за запирање на израелското населување на спорните територии кои меѓународната заедница ги смета за окупирани палестински од Израел во војната од 1967 година.

„Мир на оние кои загубиле драга личност во бруталните акти на тероризам кои посеа страв и смрт во срцата на многу држави и градови“, рече Папата пред околу 40.000 луѓе собрани на Плоштадот Свети Петар.

Повика на мир во Сирија и забрзано давање помош на исцрпеното население на градот Алепо кој од минатата седмица по речиси четири години повторно е целосно под контролата на сириската влада.

„Време е оружјето да замолкне засекогаш, а меѓународната заедница активно да побара договорено решение за да се обнови соживотот во таа земја“, додаде папата Франциск.

Истакна дека Божик би требало да ги инспирира сите да им помогнат на оние коишто имале помалку среќа, вклучително и мигрантите, бегалците и оние кои се погоден иод општествените и економските немири.

„Мир за оние кои патат поради економските амбиции на неколкумина, поради обична алчност и идолатрија на парите коешто води до ропство“, истакна Папата.

Повика и на крај на „фундаменталистичкиот тероризам“ во Нигерија, каде што исламистичкото движење Боко Харам, кое ѝ изрази лојалност на ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава, уби повеќе од 15.000 луѓе и протера околу 2,6 милиони жители.

Папата упати апел и за завршување на тензиите меѓу владата и опозицијата во Венецуела, на слога во Колумбија каде што неодамна договорот меѓу судрените страни ја заврши децениската воја меѓу герилците од FARC и владата, како и на мир на Корејскиот полуостров и во Мјанмар./крај/мф/сн

Свет

Американските милионери бараат поголеми даноци за супербогатите

Објавено пред

Во Њујорк и во Вашингтон се одржа необичен протест на кој учествуваа луѓе што заработуваат повеќе од еден милион долари годишно и имаат богатство вредно и над пет милиони долари.

Протестите беа организирани од движењето „Патриотски милионери“, кое се бори за високи даноци за супербогатите Американци.

Во Вашингтон учесниците на протестот се собраа пред домот на првиот човек на „Амазон“, Џеф Безос, и носеа плакати со натписи „Оданочете ги богатите“.

Преку протестот патриотските милионери ги повикаа властите на САД да ги зголемат даноците за супербогатите.

Според членовите на движењето, најмногу даноци треба да плати Безос и сличните на него, кои купуваат недвижности и јахти вредни десетици милиони долари. Богатството на Безос се проценува на 185 милијарди долари.

Прикажи повеќе...

Свет

Шефот на европската дипломатија повика на прекин на огнот меѓу Израел и Палестина

Објавено пред

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска повика на итен прекин на насилството и прекин на огнот меѓу Израел и Палестина.

„Целта е да се заштитат цивилите и да се овозможи пристап на хуманитарна помош до Газа“, рече Борел по вонредниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ додавајќи дека оваа изјава ја има поддршката на 26 од 27 земји членки на ЕУ, освен Унгарија.

Борел оцени дека големиот број цивилни жртви, вклучително и жени и деца, е неприфатлив.

„Ние ги осудуваме ракетните напади од Хамас и другите терористички групи на израелска територија и целосно го поддржуваме правото на Израел да се брани, но тоа треба да биде на пропорционален начин и со почитување на меѓународното хуманитарно право“, додаде Борел.

Борел исто така оцени дека е потребно вистинско политичко решение за безбедноста на Палестинците и Израелците. Иако сега приоритет е ставањето крај на непријателствата, високиот претставник на ЕУ истакна дека треба да се воспостави политичка рамка по тоа за да се најде решение за повеќедеценискиот конфликт меѓу двете страни.

Унгарија денеска одби да ја поддржи изјавата на ЕУ, со која се повикува на прекин на огнот меѓу Израел и Палестина велејќи дека ваквите ставови се делумни и небалансирани.

„Имам проблем со европските изјави за Израел воопшто. Тие не помагаат многу, особено во сегашните околности кога тензиите се толку големи“, изјави унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, за АФП.

Прикажи повеќе...

Свет

Нетанјаху најави уште поостра реакција во следните неколку дена

Објавено пред

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека земјата ќе го засили својот одговор на ракетните напади во следните неколку дена.

По состанокот со водачите на локалната заедница во Газа, тој рече дека воените операции ќе продолжат во следните неколку дена по што Израел ќе го засили својот одговор на каков било ракетен напад, пренесуваат израелските медиуми.

„Операцијата ќе трае уште неколку дена, а потоа ќе биде проследена со многу посилен одговор“, изјавил Нетанјаху.

Израелскиот премиер рече дека палестинскиот Хамас добил удари што не ги очекувал и дека Израел ја вратил екстремистичката организација назад со години.

Ова го изјавил Нетанјаху за време на посетата на воздухопловната база во близина на Бершева на југот на Израел додека се слушале сирени за ракетна тревога, пренесоа израелските медиуми.

„Нашите непријатели уводоа која цена треба да ја платат за агресијата против нас“, рече израелскиот лидер.

Тој најави продолжување на операцијата сè дури е потребно за да се врати мирот за граѓаните на Израел.

„Не се сомневам дека ги вративме многу години наназад“, рече израелскиот премиер.

Нетанјаху ја посети воената база на југот на земјата на деветтиот ден од конфликтот меѓу израелската армија и палестинските екстремистички организации во Газа, во кој беа убиени 213 Палестинци и 12 лица во Израел.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Премиерот Зоран Заев допатува во Брисел, каде што вечерва, по покана на потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за...

Македонија5 часа

Полицискиот час останува во сила до 1 јуни, одлучи Владата

На денешната седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, Владата донесе заклучок активните мерки за ограничување на движењето, наместо...

Свет6 часа

Нетанјаху најави уште поостра реакција во следните неколку дена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека земјата ќе го засили својот одговор на ракетните напади во следните неколку дена....

Свет9 часа

(Видео) Највисокиот облакодер во Кина почна да се ниша, луѓето во паника бегаа, причината непозната

Еден од највисоките облакодери во Кина беше евакуиран кога почна да се ниша, а луѓето во паника бегаа на сигурно...

Македонија9 часа

Регистрирани 83 нови случаи на Ковид-19, починати се 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на...

Македонија12 часа

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија13 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ14 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија15 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет15 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија16 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет16 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет16 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет17 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет17 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион1 ден

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија1 ден

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија1 ден

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа1 ден

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија1 ден

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Досие