Контакт

Свет

Путин во посета на Јапонија, со Абе зборува за спорните Курилски острови

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот домаќин јапонскиот премиер Шинзо Абе во четвртокот лично ги разработиле параметрите на документот за почетокот на консултации за заедничката руско-јапонската соработка на спорните четири јужнокурилски острови, којшто ќе биде објавен во петокот, пренесуваат агенциите кои одбележуваат дека станува збор за прва посета на некој руски претседател на Јапонија по 11 години.

Во Нагато, на југозападот од Јапонија, рускиот претседател Владимир Путин и јапонскиот премиер Шинзо Абе се обидуваат да постигнат напредок во врска со територијалниот спор кој го блокира потпишувањето на мировниот договор меѓу двете земји со кој всушност би се завршила по 70 години Втората светска војна,

Русија и Јапонија, коишто имаат територијален спор околу четири острови на југот од Курилите кои при крајот на Втората светска војна ги присоедини Советскиот сојуз, како и САД во Пацификот, а за кои Токио полага право, сé уште официјално не го потпишаа прекинувањето на војната. Преговорите за овие четири вулкански острови кои Јапонија ги нарекува Северни територии тапкаат во место, особено откако црноморскиот полуостров Крим се присоедини на Руската Федерација во март 2014 година, што беше осудено од Западот и од Јапонија.

Кон крајот на септември минатата 2015 година, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на средбата со јапонскиот колега Фумио Кишида исклучи секаква можност од постигнување компромис со Јапонија, повикувајќи го Токио да ја признае „историската реалност“. Инаку претходно во 2011 година, тогашната јапонска влада го отфрли предлогот на Москва за формирање слободна економска зона на Курилските острови.

Но неодамна истакнувајќи ги напорите на двајцата челници „во изнаоѓањето решение прифатливо за двете страни“, шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по неодамнешната средба со јапонскиот колега Фумио Кишида призна дека „не е едноставно да се помират ставовите“.

На почетокот од средбата во Нагато, Путин му се заблагодари на Абе за неговите напори благодарејќи на кои дојде до придвижување во билатералните односи меѓу двете земји и изрази надеж дека неговата дводневна посета на Јапонија ќе придонесе за развојот на руско-јапонските односи. Рускиот челник сака да даден нов поттик на билатералната соработка и очекува склучување редица договори од областа на медицинската технологија до енергетиката.

„Благодарејќи на вашите напорни се случува одредено напредување во развојот на руско-јапонските односи. Јас и моите колеги очекуваме дека нашите состаноци денеска и утре значително ќе придонесат на развојот на билатералните врски“, рече Путин.

Забележливо за јапонските медиуми е што последните месеци Русија значително ги развива воени постројки на две од четирите спорни острови и распореди крајбрежни системи на одбрана и дронови, што го предизвика гневот на Токио.

Кога станува збор за разговорите околу Курилските острови, по средбата меѓу Путин и Абе, советникот на рускиот претседател Јуриј Ушаков за новинарите изјави дека челниците прашањето за заедничко владеење и соработка на спорните острови разговарале и во текот на нивните претходни контакти, а последниот пат кон крајот на ноември во перуанската престолнина Лима по што на експертите во двете земји им дале задача да подготват заедничка декларација која треба да произлезе од сегашната средба.

„Експертите неколку седмици работеа на текстот, но не можеа да изработат документ кој би ги задоволил и двете страни, па затоа нашите челници ја разгледуваа конечната верзија којашто ќе биде објавена утре“, рече Ушаков.

„Се работи за тоа дека лидерите им порачаа на експертите од двете земји да започната со детални консултации за условите, формите и областите од заедничките стопански активности на јужните Курилски острови“, појасни претставникот на Кремљ, прецизирајќи дека станува збор за сите четири острови.

Според Ушаков, во документот се наведени областите како што се риболовот, аквакултурата, туризмот, медицината, екологијата…. Одговарајќи на прашањето дали активностите ќе се водат според руското законодавство, советникот на Путин одговорил потврдно „Се разбира, тоа е територија на Руската Федерација“./крај/мф/сн

Свет

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите за нивно производство.

Неговиот повик следи по појавата на поделбата помеѓу делови од Европа и САД околу тоа како најдобро да се зголеми глобалното производство на вакцини.

Обраќајќи се на самитот на Европската унија во Португалија, Макрон рече дека богатите земји мора да го споделат својот капацитет за вакцини и на тој начин да им помогнат на помалку развиените земји.

Макрон исто така рече дека светот со вакцините против Ковид-19 може да се обиде да стори нешто слично на она што беше направено пред повеќе години со лековите за ХИВ, кога беа прескапи за сиромашните нации.

Во моментов, околу 1,25 милијарди дози вакцини се администрираат низ целиот свет. Сепак, помалку од 1% се дадени на 29 најсиромашни земји во светот, според новинската агенција АФП.

Прикажи повеќе...

Регион

Милановиќ: Не ја провоцираме Србија

Објавено пред

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изјави денеска дека зголемувањето на бројот на хрватски војници во Косово и Метохија не претставува никаква провокација кон Србија.

„ Веќе го потпишав тој налог, но сега, ако знаев дека толку многу им пречи, можеби ќе разговаравме, без потсмев“, рече Милановиќ, додавајќи дека не смета дека луѓето во Белград, поточно Вучиќ да биде вознемирен од зголеменото присуство на хрватски војници на Косово.

Милановиќ пред новинарите во Ѓаково изјави дека хрватската армија е со години на Косово, а сега присуството е зголемено откако хрватските војници го напуштија Авганистан, пренесе Хина.

„ Тоа не е провокација кон Србија. Тоа е како да работите во недела, нели, тие постојано манипулираат со тоа. Но, работата во недела е бенигна тема, а прашањето за независност и позицијата на албанскиот народ е тема што доведе до војна и тоа до неколку војни“, рече Милановиќ.

Тој тврди дека српските власти не знаат како да излезат од стапицата во која паднале пред 30 години, со однесувањето на Милошевиќ на Косово, што ја предизвикало војната во Југославија.

Според Милановиќ, српските власти прават сè да не влезат во Европската унија.

Во петокот, српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Белград сака да има добри и коректни односи со сите во регионот и дека постапките и изјавите од Загреб, во врска со најавата дека Хрватска ќе направи воен камп на Косово, не се израз на почит за Република Србија.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Објавено пред

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот.

„ Во последно време се почесто се поставува прашањето во регионот – зошто Србија забрзано се вооружува и дали можеме да зборуваме за нова милитаризација на најголемата пост-југословенска држава која беше иницијатор или беше вклучена во сите војни во 90-тите во оваа област. Александар Вучиќ ги зголеми буџетските издвојувања за одбрана од дури 44 проценти, односно српските даночни обврзници ќе жртвуваат нешто помалку од 1,3 милијарди евра за „воените планови” на Вучиќ (што е најголем воен буџет во регионот), и третина од тоа одат за модернизација на армијата и купување ново оружје, што би значело дека Србија, доколку се случи се, би имала најсилна армија во регионот. Сите се прашуваат кој ја загрозува или пак го прави тоа за да шири паника?“, пишува „Јутарњи“.

Порталот наведува дека Србија добила „воени подароци“ од Русија и Белорусија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион10 часа

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт11 час

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ14 часа

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија15 часа

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија15 часа

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија17 часа

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ19 часа

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија19 часа

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет19 часа

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија20 часа

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија1 ден

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија2 дена

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија2 дена

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија2 дена

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија2 дена

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија2 дена

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија2 дена

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија2 дена

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија2 дена

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Досие