Контакт

Регион

Во Белград претставена книгата „Анатомијата на судското убиство“: Милошевиќ е убиен

Објавено пред

Книгата на „Анатомијата на судското убиство“ е всушност судско-медицинска експертиза на извештајот на судијата Кевин Паркер, кој ја водеше истрагата во врска со смртта на поранешниот српски водач, Слободан Милошевиќ и „сублимат на сето она што на Милошевиќ му се случувало во Хаг“, изјави во петокот авторот на книгата Вукашин Андриќ, еден од лекарите на Милошевиќ.

dobivaj vesti na viber

 

Авторот Вукашин Андриќ на претставувањето на книгата во Белград оцени дека судијата Кевин Паркер во извештајот напишал низа невистини и дека неговата задача не била да испита како Милошевиќ умре, како е лекуван и зошто умрел, туку да ја измие совеста и сето она што, како што рече, Хашкиот трибунал за воени злосторства го сторил за смртта на Слободан Милошевиќ.

Андриќ потсети дека Милошевиќ во Хаг мина пет години, додавајќи дека „„не смеел и не можел жив да ја напушти Холандија“, пренесуваат белградските електронски медиуми.

Андриќ тврди дека Милошевиќ не умрел поради труење со лекот „рифампицин“, туку претпоставува дека Милошевиќ практично убиен со „дроперидол“, која кај болните кои боледуваат од болестите од кои пател Милошевиќ предизвикуваат аритмија која доведува до акутна срцева смрт.

Слободан Милошевиќ не умрел на 11-ти туку на 10-ти март, бидејќи споменатиот лек го земал со чај, кафе или во вечерата и по половина час бил мртов, наведува Андриќ.

Авторот го поставува прашањето како е можно ноќта меѓу 10-ти и 11-ти март во затворот да не биде вклучена ниедна надзорна камера и стражарите да не ги правата редовните контроли на притворениците вклучително и на Милошевиќ

Поранешниот потпретседател на Сојузната влада на некогашната СРЈ, Никола Шаиновиќ, кој од Хашкиот трибунал е осуден на 22 години затвор поради воени злосторства, изјави дека неговата генерација има долг да ја изложи „целата вистина пред нашата (српската –з.р.) и светската јавност“, како и дека книгата е „добар чекор на патот кон целосната вистина. Додаде дека книгата ќе биде преведена и на англиски јазик.

Медиумите забележуваат дека во публиката на претставувањето на книгата немало ниеден функционер на Социјалистичката партија на Србија (СПС) чиј долгогодишен претседател беше Милошевиќ, а сега е коалициски партнер во владата на Александар Вучиќ од Српската напредна партија (СНП). Не бил присутен ниту Милутн Мркоњик, кој според медиумите го финансирал печатењето на книгата.

Покрај тоа, иако биле најавени како говорници на промоцијата, не се појавиле ниту адвокатот на Милошевиќ, Зденко Томановиќ, поранешниот државен обвинител на СРЈ Вукашин Јокановиќ, како ниту полковникот др Ивица Милосављевиќ, кој како еден од патолозите од Србија во Хаг во 2006 година ја надгледувал обдукцијата на телот на Слободан Милошевиќ и потпишал дека е согласен со резултатите од неа./крај/мф/сн

Регион

Осомничениот за убиството на малата Данка тврди дека полицијата му го изнудила исказот

Објавено пред

Срѓан Јанковиќ – еден од двајцата осомничени за убиството на Данка Илиќ во Бањско поле, беше сослушан на почетокот на јуни во Вишото јавно обвинителство во Заечар.

dobivaj vesti na viber

Јанковиќ тогаш потврдил дека кобниот ден бил во тоа село во околината на Бор со неговиот колега од ЈКП „Водовод“ Дејан Драгијевиќ, но и негирал дека тој ден двајцата ја виделе Данка Илиќ, и дека удриле неа со службено возило.

Но, она што остана незабележано се тврдењата на осомничениот Јанковиќ дека изјавата во полиција му била изнудена, поради што Вишото јавно обвинителство Заечар отворило предмет, дознава Нова.рс.

Според информациите на српскиот портал, Срѓан Јанковиќ на рочиштето пред обвинителот истакнал дека исказот што го дал во полиција бил изнуден, како и дека негира се што кажал претходно.

„Вишото јавно обвинителство Заечар отвори предмет поврзан со околностите кои осомничениот Срѓан Јанковиќ ги изнесе на распитот во ова обвинителство, а поврзан со околностите на полицискиот распит“, велат од обвинителството за Нова.рс.

Како што додаваат, рочиштето на Јанковиќ, кое е закажано за утре, нема врска со овие наводи, туку ќе се сослуша за околностите на кривичното дело тешко убиство. На претходното рочиште, кое се одржа на почетокот на јуни, Јанковиќ негираше дека ја видел Данка Илиќ на 26 март.

Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ се осомничени дека со службеното возило во Бањско поле ја удриле Данка Илиќ, ја ставиле во автомобил и ја однеле на блиската депонија.

Неколку дена по злосторството, Драгијевиќ, наводно, се вратил на депонијата и со помош на неговиот брат Далибор и таткото Радослав го префрлиле телото на друга локација. Во меѓувреме, Далибор и Радослав Драгијевиќ беа приведени, а Далибор почина во полициска станица.

Телото на Данка Илиќ се уште не е пронајдено.

Прикажи повеќе...

Регион

Земјотрес во Грција: „Ненадејно тресење, но не траеше долго“

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 3,8 степени е регистриран нешто пред 15 часот во Грција во областа Патра.

dobivaj vesti na viber

Земјотресот е регистриран на длабочина од 14 километри.

Епицентарот на земјотресот бил на 27 километри североисточно од Патра.

„Ненадејно тресење, но не траеше долго“, „Го почувствувавме тресењето“, напишаа граѓани, кои не беа далеку од епицентарот на земјотресот.

Прикажи повеќе...

Регион

Три лица заразени со легионела починаа во загрепската болница

Објавено пред

Три лица во загрепската болница „Ребро“ починаа денеска по заразата со легионела, неофицијално е потврдено за хрватски „Индекс“.

dobivaj vesti na viber

Вкупно шест лица се заразиле со легионерска болест, и тоа во болница. Сите преостанати инфицирани имаат тешки коморбидитети и се имунокомпромитирани.

КБЦ – Загреб претходно потврди дека легионела се појавила во болница и дека ја изолирале во водата. Од болницата рекоа и дека во 17 часот ќе одржат прес-конференција.

„Веднаш го алармиравме Хрватскиот институт за јавно здравје, кој ги направи сите анализи и бактеријата е изолирана во водоводниот систем, во моментот во тек е пастеризацијата, односно се пушта топла вода од сите чешми во болницата“, изјави Миливој Новак, помошник-директор за квалитет.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Залутан куршум заврши во грбот на Скопјанец додека возел велосипед низ Чаир

Додека 35-годишниот А.Ф. од Скопје се возел со својот велосипед во Чаир, почувствувал болка во грбот. Бил пренесен во болница,...

Македонија3 часа

(Видео) Спасовски: Каде што има големи ветувањата, одете со мала торба, предлогот за влада е без план во економијата и стратешките цели

Од она што денеска беше соопштено во јавноста при поднесувањето на предлогот за работа и состав на новата влада јасно...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: До Собранието поднесени програмата и составот на новата влада, очекувам на дневен ред да бидат ставени викендов

„Штотуку во архивата на македонското Собрание ја поднесов предлог-програмата за работа на идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ како мандатар, а...

Македонија5 часа

„Тарифата на нотарите енормно зголемена – партиите на власт со нов удар по џебот на граѓаните“, велат од партијата Левица

„Министерот за правда во заминување, Кренар Лога, неколку дена пред напуштање на функцијата, која ја извршуваше катастрофално и со секојдневни...

Македонија6 часа

Од четврток активно портокалово ниво за опасност од високи температури во Македонија

Од утре до недела нашето подрачје ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која...

Македонија7 часа

Почина Стојан Андов – првиот претседател на Собранието на независна Македонија

Првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов, почина на 89-годишна возраст. Андов е роден во...

Македонија7 часа

Колку ги чинеше граѓаните театарот за фабриката за електроавтомобили, прашуваат од партијата Левица

„Компанијата за производство на електрични возила од Ахен, Next.E.Go, банкротира и, дефинитивно, оди во стечај. Next.E.Go, или кај нас познати...

Топ9 часа

Познат идентитетот на двете лица што загинаа на Галичица, паднале во бездна длабока 200 метри

Вчера околу 13.00 часот во провалија покрај патот Охрид – Отешево, полициски службеници од Полициската станица Ресен со помош од...

Свет10 часа

Столтенберг: Ако не престане да ја поддржува Русија, Кина треба да ги сноси последиците

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска за Би-Би-Си изјави дека Кина, доколку не го промени своето однесување, треба да...

Македонија10 часа

Мицкоски треба денес да го достави предлогот за состав на влада до Собранието

Мандатарот Христијан Мицкоски, се очекува денеска до Собранието да го достави предлогот за состав на владата и програмата за нејзина...

Свет10 часа

Агент на тајната служба ограбен со пиштол за време на патувањето на Бајден

Агент на американската тајна служба бил ограбен под закана со пиштол за време на патувањето на американскиот претседател Џозеф Бајден...

Свет10 часа

Путин пристигнува во посета на Северна Кореја, првпат по 24 години

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Пјонгјанг ќе се сретне со севернокорејскиот претседател Ким Џонг Ун, за прв пат по...

Свет10 часа

Најмалку 17 лица загинаа во бегалскиот камп Нусејрат во Газа

Најмалку 17 лица загинаа во текот на ноќта во бегалскиот камп Нусејрат во центарот на Газа, од израелското бомбардирање, јавува...

Свет10 часа

Тројца убиени во престрелка во Торонто, полицијата се сомнева дека меѓу нив е и убиецот

Полицијата во Торонто денеска соопшти дека верува дека напаѓачот кој уби маж и жена е убиен во пукање во канцелариски...

Топ22 часа

Возило падна во провалија длабока 200 метри на Галичица, две лица загинаа

Две лица загинаа при пад во провалија со возило на Галичица. Според информациите од ЦУК, несреќата се случила кај местото...

Uncategorized23 часа

Заев и Ципрас му врачија на награда на Нимиц: „Ни порача да го чуваме и целосно да го имплементираме Преспанскиот договор“

Експремиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас му ја врачија Наградата за мир Преспа на поранешниот медијатор Метју Нимиц, најавувајќи дека...

Македонија1 ден

Здравство треба да го санира урнатиот ѕид кај Детската клиника, а Град Скопје и Општина Центар да најдат решение за подземните води

Санацијата на Полуурнатиот ѕид кај Детската клиника е во надлежност на Министерството за здравство, а решението за подземните води треба...

Топ1 ден

Приведени криминалци од Прилеп кои со пиштол и’ се заканувале на продавачка, едниот бил бегалец од затвор

Полицијата приведе двајца криминалци од Прилеп, кои претходно денес со пиштол се заканувале на 35-годишна прилепчанка пред продажниот објект каде што...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Подавам рака на СДСМ за суштинските прашања од важност за Македонија, но тоа не значи амнестирање од одговорноста за криминалите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната свеченост по повод 34 години од формирањето на ВМРО-ДПМНЕ насловена „34 години ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија1 ден

„Уште седум нови барања за апанажа – 750.000 евра го чинат народот поранешните функционери на ДПМНЕ, СДС и ДУИ“, велат од партијата Левица

Пред околу две недели собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата им одобри апанажа, во траење од една година,...