Контакт

Регион

Додик: „Никогаш нема да заборавиме дека Лукашенко беше во Белград во 1999 година кога нашата нација беше бомбардирана“

Објавено пред

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, во Минск изјави дека имал исклучителна средба со претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко.

dobivaj vesti na viber

„Разговаравме за економска соработка и продолжуваме да соработуваме“, изјави Додик по средбата.

Тој посочи дека Лукашенко ги разбира сите процеси.

„Никогаш нема да заборавиме дека Лукашенко беше во Белград во 1999 година кога нашата нација беше бомбардирана“, рече Додик, пренесе РТРС.

Тој нагласи дека за два дена повторно ќе се сретне со Лукашенко во рускиот град Казан. По Лукашенко, Додик се сретна и со премиерот на Белорусија, Роман Головченко.

„Во овие тешки моменти имаме одлична соработка. Дојдовте во Белорусија на чело на многу репрезентативна делегација и тоа зборува за вашиот голем интерес за соработка со нас“, рече Головченко на средбата.

Тој посочи дека Белорусија е подготвена да помогне во развојот на Република Српска.

„Веќе имаме конкретни насоки за наша евентуална соработка. Тоа е земјоделска опрема и тие испораки ќе ги имаме и покрај тешкотиите во логистиката“, рече Головченко.

Регион

Додик: Западниот свет направи заговор со Бошњаците да ги прогласат неродените деца за геноцидни

Објавено пред

Лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, денеска, во пресрет на дебатата на Генералното собрание на ОН за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, повторно го негираше тоа злосторство и најави иницијатива за „мирно разединување“ на Босна и Херцеговина.

dobivaj vesti na viber

Додик денеска ја донесе целата влада на Република Српска во Сребреница и одржа говор во Братунац, кадешто ги осуди земјите кои ја предлагаат резолуцијата, Германија и Руанда, и околу четириесет други кои ја спонзорираат.

Додик ги нарече лага утврдените судски факти за геноцидот на повеќе од осум илјади Бошњаци извршен од страна на припадниците на војската и полицијата на босанските Срби. Тој тврди дека „неодреден број Бошњаци“ загинале во Сребреница и дека четири илјади мртви тела биле „донесени однадвор“.

„Сите овие години не успеаја да ја докажат таа бројка (над осум илјади жртви)“, рече Додик.

Попладнево во Њујорк, Генералното собрание на ОН треба да гласа за предлог-резолуцијата со која се бара 11 јули да биде прогласен за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница.

Додик веднаш најави дека нема да го почитува ова во РС.

„Нема да ни биде ден за сеќавање бидејќи тој ден ништо не направивме“, изјави Додик.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Хаос на судењето за масакрот кај Младеновац, родителите го нападнаа убиецот: „Ни ги уби децата!“

Објавено пред

Родителите на жртвите од масакрот во Младеновац, Србија го нападнаа масовниот убиец Урош Блажиќ веднаш штом беше внесен во судница, по што итно беше изнесен.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесоа српските медиуми, набргу по внесувањето на Блажиќ низ вратата на судницата, се слушнале извици, а потоа родителите физички тргнале кон обвинетиот, поради што полицијата морала да реагира.

Обезбедувањето мораше да ги воздржи родителите кои низ солзи викаа: „Ни ги уби децата!“, „Пукаше во мојата ќерка и син“.

Видно вознемирени, на крајот родителите беа отстранети од судницата, пренесуваат српските медиуми.

Урош Блажиќ на 4 мај минатата година, во селата Мало Орашје кај Смедерево и Дубона кај Младеновац пукајќи со автоматска пушка и пиштол уби девет млади лица од кои двајца малолетници и се обиде да убие уште 20 лица, од кои рани 12.

Прикажи повеќе...

Регион

Запленето големо количество кокаин во Грција: дрогата била скриена меѓу ракчиња, крајната дестинација била Албанија

Објавено пред

Во пристаништето Пиреја запленети се 200 килограми кокаин, а дрогата била скриена во кутии со ракчиња.

dobivaj vesti na viber

Според првите информации, дрогата патувала во контејнери од Латинска Америка, а крајна дестинација била Албанија.

Според „Прототема“, дрогата била спакувана во кутии со замрзнати ракчиња. Се споменува и дека стоката требало да отпатува понатаму во Хрватска, а потоа во Албанија.

Медиумите јавуваат дека се уапсени четири лица, двајца грчки и двајца албански државјани.

Еден од двајцата уапсени Грци бил уапсен и во 2012 година во Костарика поради транспорт на оружје. Потоа беше екстрадиран во САД, каде што издржа затворска казна бидејќи против него постоеше потерница за помагање терористичка организација во Колумбија. Според информациите, тој пренесувал оружје, а за возврат добивал кокаин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Потврден 30-дневниот притвор за врховнот судија Наке Георгиев

Кривичниот совет од одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје, постапи по жалба на одбраната...

Македонија14 минути

Одговорност од директорката и управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители, бара антикорупциската комисија

Државната комисија за спречување на корупцијата покрена иницијатива до сите надлежни органи за утврдување одговорност на директорката, претседателот и членовите...

Македонија26 минути

Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, Бугарија очекува промена на реториката и крај на јазикот на омразата, порача Радев

Република Северна Македонија мора да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа со тоа што ќе ги...

Македонија1 час

„Ги знам јас сите, и обвинители и судии, се дружиме, пиеме кафе, на крајот ќе излезе дека ништо противзаконито не сум сторил“, рече Мемети

Денеска, дојдовме на покана на судијата во предистражна постапка и донесе решение за мерка за претпазливост, друго не би сакал...

Македонија2 часа

Конститутивната седница на Собранието ќе се одржи на 28 мај во 11 часот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Јован Митрески, врз основа на член 9 став (2) од Деловникот на Собранието,...

Топ2 часа

110 пушки од Првата светска војна пронајдени при ископ во старата касарна во Битола

На 21 мај, во 10.48 часот, во СВР Битола, вработен во градежна фирма пријавил дека при вршење ископ во старата...

Македонија3 часа

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и Знам

„Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно, ВМРО-ДПМНЕ, ‘Вреди’ и Знам“, напиша Антонио Милошоски, актуелен пратеник од редовите на...

Македонија4 часа

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија5 часа

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет6 часа

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...

Македонија6 часа

(Видео) Граѓаните на протест против деструкцијата на ,,Бехтел и Енка”, Левицата дава поддршка

Прилепчани и граѓани од цела Македонија десетина дена прават протесна блокада на патот кон село Ореовец и не дозволуваат машини...

Свет6 часа

(Видео) Најмалку пет лица загинаа, а десетици се повредени во торнадо во Ајова: прогласена вонредна состојба

Пет лица загинаа, а 20-ина се повредени кога торнадо го погоди градот Гринфилд во американската сојузна држава Ајова. Одделот за...

Свет6 часа

Трамп во страв: Сакаат да ме убијат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека Министерството за правда (ДП) сакало да го убие и дека претседателот Џозеф Бајден...

Свет6 часа

(Видео) Се урна бина на изборен митинг во Мексико: има загинати и најмалку 50 повредени

Најмалку девет лица загинаа, а 50-ина се повредени кога се урна бина на предизборен митинг во Мексико, соопштија локалните власти....

Македонија16 часа

„14 пратеници“, обзнанија Таравари и Хасани: Коалицијата „Вреди“ добила пратеник повеќе во однос на Европскиот фронт по прегласувањето

По прегласувањето на избирачко место во Општина Желино, кое е во рамки на изборната единица 6, според претставникот на „Вреди“,...

Македонија21 час

Ковачевски се повлече од претседателската функција во СДСМ, и го повика целото раководство да го направи истото

На денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски го потврди повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ којашто ја...

Македонија22 часа

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот...

Македонија23 часа

Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази – ДСЗИ влезе на Токсикологија

Државниот санитарен и здравствен испекторат извршил контрола на Клиниката за токсикологија во однос на договорите за вработување на лицата за...

Свет1 ден

Кои земји досега ја признаа Палестина

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе...