Контакт

Регион

Додик: Република Српска нема да испраќа оружје во Украина

Објавено пред

Република Српска нема намера да ѝ испорачува оружје на Украина, изјави претседателот на Република Српска, Милорад Додик, во интервју за РИА Новости.

dobivaj vesti na viber

Одговарајќи на прашање за ризиците западното оружје од Украина да стигне до црниот пазар на европските земји, вклучително и на Балканот, Додик рече дека таква опасност постои.

„Гледаме како одредени земји, под влијание и притисок на НАТО, сега ѝ го испраќаат своето оружје во Украина. Република Српска не го прави тоа и нема намера да доставува оружје“, рече тој.

Додик пред три дена се сретна со рускиот претседател Владимир Путин во Москва. Тој посочи дека разговорите со Путин биле успешни, дека се разговарало за актуелната ситуација, регионалните и глобалните прашања.

„Многу сум благодарен за поддршката што Руската Федерација ѝ ја дава на Република Српска, вклучително и на ниво на меѓународното право, а тоа е гарант за имплементација на Дејтонскиот договор и на оние услови кои мора да бидат исполнети на ниво на Советот за безбедност на ОН“, рече Додик.

Тој посочи дека верува оти повлекувањето на руските војници од БиХ пред 20 години било грешка, бидејќи, според него, се додека има меѓународни сили во БиХ, треба да има и руски.

„Србите несомнено би сакале присуство на руската страна во БиХ, но таа одлука е донесена на високо ниво и веројатно е договорена на меѓународно ниво“, рече тој.

Осврнувајќи се на актуелната геополитичка ситуација во светот, Додик направи паралела меѓу Русија и Југославија.

„Претседателот Путин се грижи за својата земја и за својот народ. Тој секогаш беше принципиелен во претходните обиди да разговара со Западот и НАТО и да воспостави заеднички безбедносни и политички односи. Сепак, тие не го послушаа и продолжија да ѝ го прават на Русија она што претходно ѝ го правеа на Југославија“, рече Додик.

Додик и Путин разговарале и за воената сфера, па Република Српска очекува испорака на руски хеликоптери „ансат“ и разгледување на новите потреби во таа сфера. Република Српска претходно купи три руски хеликоптери, од кои два се веќе испорачани.

Според Додик, договорите меѓу Република Српска и „Гаспром“ за изградба на кракот на гасоводот од Србија се уште важат, а Бања Лука се надева дека реализацијата на проектот може да започне годинава, но дека е потребно е да се договорат сите преостанати процедури.

Проектот за магистрален гасовод со кој БиХ ќе се поврзе со гасно-транспортниот систем на Србија и кој ќе добива гас од Русија е во фаза на подготовка.

Република Српска преговара со Русија и за проекти за реконструкција на термоцентрали и набавка на опрема за работа во рудниците, за што би можело да се разговара веќе во јуни, кога делегација на РС ќе отпатува на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург.

Додик ја коментираше и ситуацијата со високиот претставник за Бих, Кристијан Шмит, велејќи дека тоа што Русија и Кина не го поддржуваат Шмит на таа позиција всушност значи дека тој не е официјално прифатен за висок претставник на ниво на Советот за безбедност на ОН.

„Во тој случај нема формална одлука и Шмит само ја игра само улогата на висок претставник. Советот за безбедност не ја одобри неговата кандидатура,“ нагласи Додик.

 

Регион

Ердоган ги повика граѓаните утре да гласаат, Киличдародглу порача: „Да ја извлечеме Турција од темната јама“

Објавено пред

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денеска ги повика граѓаните на таа земја утре да гласаат во вториот круг од претседателските избори. Неговиот ривал, кандидатот на опозицијата Кемал Киличдародглу, пак, му порача на народот да гласа за да ја  извлечат земјата од „темната јама на дводецениското владеење на Ердоган“.

dobivaj vesti na viber

Како што јави Ројтерс, Ердоган и Киличдароглу планираат да привлечат околу осум милиони гласачи кои не излегоа на гласање во првиот круг од изборите.

 

Првиот круг од претседателските избори се одржа на 14 мај, а Ердоган освои повеќе од 49 отсто, додека Киличдароглу близу 45 отсто.

За победа беа потребни 50 отсто плус еден глас.

Обраќајќи им се на поддржувачите во Истанбул за време на последниот предизборен митинг пред вториот круг, Ердоган апелираше на голем одѕив.

„Ќе одиме ли утре на гласање? Ќе излеземе рано сабајле да гласаме за некого? Секој што гласал во првиот круг нека гласа и во вториот“ рече Ердоган, додека публиката воодушевено извикуваше „да“ – додава Ројтерс.

Киличдароглу, кој е поддржан од шест опозициски партии, рече дека секој што ја сака Турција „мора да гласа“.

„Ако навистина сакате, сите заедно ќе излеземе од оваа темна јама. Ги повикувам луѓето да гласаат, без разлика на ставовите или начинот на живот. Ова е последна шанса. Секој што ја сака земјата треба да излезе на избори“, порача Киличдароглу на Твитер.

Третопласираниот Синан Оган, кој освои 5,2 отсто од гласовите во првиот круг, го поддржа Ердоган.

Избирачките места се отвораат утре во 08:00 часот, а се затвораат во 17:00 часот по локално време.

Право на глас имаат над 60 милиони гласачи, а неофицијални резултати се очекуваат веќе во недела доцна навечер.

Прикажи повеќе...

Регион

Се укинува шоуто „Задруга“ – Вучиќ побара, Митровиќ става клуч

Објавено пред

Сопственикот на српската телевизија Пинк, Жељко Митровиќ, на „Твитер“ објави дека оценката на претседателот на  Србија, Александар Вучиќ е поважна од интересот на „ТВ Пинк“ и од неговиот личен интерес. Затоа и донел одлука за укинување на реалното шоу „Задруга“ што е можно поскоро.

dobivaj vesti na viber

Митровиќ, најави дека во наредните десетина дена ќе го откаже реалното шоу „Задруга“.

Претходно, медиумите во Србија објавија дека Вучиќ изјавил оти во разговор со сопственикот на телевизијата Пинк го замолил да ја разгледа можноста за укинување на реалното шоу.

Српскиот актер Сергеј Трифуновиќ изреагира на објавата на Жељко Митровиќ, сопственикот на телевизијата Пинк, дека ќе го укине контроверзното реално шоу „Задруга“.

Како што објави босанскиот медиум „Кликс“, Трифуновиќ кратко искоментирал на неговата објава: „Брате, доцна е. Предоцна. За сѐ“.

По масакрот во белградското основно училиште „Владислав Рибникар“, јавноста покрена петиција за укинување на реалните шоуа и одземање на лиценците за работа на телевизиите „Пинк“ и „Хепи“. Исто така, едно од барањата на протестот „Србија против насилството“ беше укинување на програмите кои промовираат насилство и неморал, како што се реалните шоуа.

Прикажи повеќе...

Регион

Српскиот министер за одбрана избран за претседател на партијата на местото на Вучиќ

Објавено пред

На седницата на вонредното собрание на партијата во Крагуевац за претседател на Српската напредна партија е избран актуелниот министер за одбрана и потпретседател на српската влада, Милош Вучевиќ.

dobivaj vesti na viber

Претходно денеска, на вонредното собрание, Вучиќ, предлагајќи го Вучевиќ за свој наследник, рече дека „го познава како човек лојален на СНС, од добро семејство, но и посветен на идејата за независна и просперитетна Србија“.

Вучевиќ рече дека „голема е предноста кога ја наследуваш партијата по Вучиќ“.

„Ќе имам една голема предност во политиката, што покрај себе ќе имам таков политичар како што е Александар Вучиќ. Потешката околност е што не е лесно да се зачува и подобри и да се продолжи понатаму. Верувам дека заедно, како тим, раководството на партијата, ќе бидеме достојни на тој предизвик и свесни за тие обврски“, рече тој.

Тој рече дека ќе има можност да се консултира и со други членови на партијата, бидејќи не е проблем да се прашува, важно е да се разговара, да се разменат мислења. Вучевиќ рече дека СНС е подготвена да разговара со сите политички актери.

Потврди дека исто како и Вучиќ, нема да дозволи преодна Влада во Србија.

„Владата се формира само врз основа на мнозинството во Собранието, а тоа се добива со поддршка од граѓаните на избирачките места, односно на избори. За тоа нема дискусија и не оставаме ни милиметар простор за некој да замисли дека ќе ја преземе власта. Ја преземате власта кога ќе добиете мнозинска поддршка од гласачите“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Матурантка не полагала државна матура оти ја немало на списокот, таткото на девојчето бара правда

На матурантката Тијана Силјаноска од Охрид денес и’ било оневозможено да го полага првиот дел од државната матура. Нејзиниот татко...

Топ11 часа

Tрагедија во Чаир: Градежник падна од висина и загина

Голема трагедија била пријавена синоќа во скопската населба Чаир. 41-годишен маж од Албанија, работејќи на изградба на објект паднал од...

Македонија12 часа

Законите за „Бехтел и Енка“ на тест кај Пендаровски

Собранието даде зелено светло, сега претседателот Стево Пендаровски ќе го каже својот став за законските решенија за реализација на договорот...

Македонија13 часа

Ковачевски најави лидерска, Мицкоски му одговори

Премиерот Димитар Ковачевски планира во наредните 10 дена да го покани на лидерска средба, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски....

Регион13 часа

Српскиот министер за одбрана избран за претседател на партијата на местото на Вучиќ

На седницата на вонредното собрание на партијата во Крагуевац за претседател на Српската напредна партија е избран актуелниот министер за...

Македонија15 часа

Мемет почина како невидлив за системот, правници алармираат итно да се олесни вадењето лична карта за ранливите групи

Младиот Мемет Камбер, продавач на „Лице в лице“, кој почина на 19 години без лична карта, а неговата прва посета...

Топ16 часа

Автомобил прегази пешак на улица во Скопје

Педесетгодишен скопјанец е прегазен синоќа од автомобил на улицата Ацо Шопов. „Патничко моторно возило “фиат“ со скопски регистарски ознаки, управувано...

Регион19 часа

Објавени детали од сослушувањето на мајката на Коста – што правел во деновите пред злосторството и какви односи имал со другите

Мајката на момчето кое уби деветмина негови врсници и чуварот на Основното училиште „Владислав Рибникар“ во Србија во средата беше...

Македонија19 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски нека си испечати уште една оставка како таа што му ја искинал Џафери

Штом Ковачевски и Владата велат дека имаат мнозинство за уставни измени, ги повикуваме час поскоро до Собранието да ја поднесат...

Регион20 часа

Koj ќе го наследи Вучиќ? СНС добива нов лидер

Српската напредна партија денеска во 12 часот во Крагуевац одржува партиско собрание на кое ќе изберат нов претседател и раководство....

Македонија21 час

Матурантите денес полагаат мајчин јазик, пријавени се 15.620 ученици

Денес се реализира првиот екстерен предмет од државната матура – мајчиниот јазик. Оваа учебна година за државната матура се пријавиле...

Регион1 ден

Вучиќ за состојбата на Косово: Се плашам дека не чекаат многу лоши работи, знам со кого си имаме работа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека се плаши дека ги чекаат многу лоши работи на Косово бидејќи знае со...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Пораката од САД и од членките на НАТО и ЕУ е јасна, сите партии да го поддржат европскиот пат на државата

„Пораката од нашиот стратешки партнер САД е многу јасна и од заменик-помошникот државен секретар на САД, Ескобар, меѓутоа исто така...

Регион1 ден

(Видео) Десеттина повредени во Звечан во судирот со косовската полиција

Десетина лица се повредени во судирот меѓу вооружената косовска специјална полиција и насобраните граѓани во Звечан, каде што од утринава...

Македонија2 дена

Европското знаменце заврши работа: Собранието ги изгласа измените на законите за „Бехтел и Енка“

И покрај предупредувањата за злоупотреба на европското знаменце, попладнево Собранието ги изгласа измените на петте закони кои треба да ја...

Регион2 дена

(Видео) Нови тензии во Косово: Запален полициски автомобил, судир со полицијата и прекината настава

Напнатата ситуација во српските општини Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ на северот од Косово која се создаде откако специјалните сили...

Македонија2 дена

Сенаторот Марфи уставните измени ги нарече технички и укажа дека со неусвојување ќе го загрижиме НАТО

Американскиот сенатор Крис Марфи ги нарече технички уставните измени кои треба да се донесат за членство во Европската Унија. Тој...

Македонија2 дена

„Драга Снежана, јас не сум претседател на Украина“: пратеничката на СДСМ му го згреши името и функцијата на спикерот на украинскиот парламент

Пратеничката на СДСМ Снежана Ванчева Калеска на Фејсбук објави фотографија со спикерот на украинскиот парламент Руслан Стефанчук, но напиша дека...

Македонија2 дена

(Видео) Во ДУИ командант е Ахмети, ќе заврши кариерата на „Огнените“ – Ангелов за изјавите на Меџити

Појаснувајќи ја иницијативата на партијата Достоинство за обештетување на семејствата на загинатите бранители и воени инвалиди од конфликтот во 2001...

Македонија2 дена

(Видео) Историчарот Светозаревиќ до Бугарите: Вие зборувате македонски јазик со додадени руски зборови

Историчарот Бранислав Светозаревиќ вчера во Пустец одговарајќи на прашања на бугарските новинари им кажа дека во 21-от век тие не...