Контакт

Регион

Инциденти во хрватското собрание, обезбедувањето на раце го изнесе пратеникот Иван Пернар

Објавено пред

Инциденти на денешната седница на хрватскиот парламент додека премиерот Андреј Пленковиќ зборуваше за состојбата на нацијата, пренесуваат хрватските медиуми.

Опозицискиот пратеник од Жив ѕид, Иван Пернар, на раце беше изнесен од салата од страна на обезбедувањето, а Миро Буљ од независната листа МОСТ на столчето на премиерот остави кеса со ѓубре.

Пред почетокот на излагањето на премиерот дојде до расправија меѓу Пернар и претседателот на Саборот, Гордан Јандроковиќ, по што обезбедувањето го изнесе опозиционерот од салата.

Јандроковиќ предложи дополнување на дневниот ред со 10 нови точки, а на прашањето дали има приговор, се јави Пернар, која се пожали на состојбата во правосудството поради случајот со силувањето девојче во Задар.

Јавноста во Хрватска е револтуирана кога судија во Задар ослободи група лица да се бранат од слобода, осомничени дека во текот на една година во повеќе наврати групно го силувале девојчето.

Кога Пернар не се држеше до правилата, претседателот на Саборот двапати го опомена и потоа му го одзеде зборот. Пернар не престануваше да зборува, па Јадронковиќ му го одзеде зборот и за денеска и за утре. Пернар го игнорира и тоа предупредување по што Јандроковиќ даде десетминутна пауза и го повика собраниското обезбедување да го изнесе опозицискиот пратеник од салата.

По него, опозиционерот Буљ, кој зборуваше за управувањето со отпадот, во салата внесе кеса со ѓубре.

„Очигледно надлежните не го разбираат принципот за одржливо управување со отпадот… Гледам дека е арогантен премиерот и оваа кеса ќе ја оставам на неговиот стол… еве му ѓубре, што го собирав од Вргорац до Сињ“, рече Буљ.
Јандроковиќ му рече да не прави циркус, туку да седне или да излезе од салата.

Регион

Каракачанов му одговори на Макрон: Не сме луѓе од втор ред!

Објавено пред

Населението на Источна Европа не може да се смета за народ од втор ред, изјави бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, коментирајќи ги зборовите на францускиот претседател Емануел Макрон дека тој повеќе ги сака мигрантите од Африка отколку украинските и бугарските банди, пренесува бугарската државна телевизија БНТ.

„Дури и Украинците, кои не се во ЕУ – нормални, образовани луѓе – сега се Европејци. Не можеш да велиш дека не сакаш да нè видиш нас, Украинците или Романците“, изјави Каракачанов. Тој смета дека Макрон треба да ги посети квартовите во Париз во кои живеат мигрантите за кои тој зборува.

„Тој треба да се прошета низ париските квартови каде што живеат мигрантите од Африка што дојдоа пред неколку години: да види каква диктатура воспоставија таму зашто таму нема државна власт и полиција, а потоа нека зборува за разни банди и канали“, рече тој.

Каракачанов исто така изрази несогласување со Макрон за изјавата дека НАТО е во состојба на клиничка смрт. Според Каракачанов, причината за таквите зборови е несогласувањето со ставовите на САД и некои европски држави во врска со воените расходи, како и разните економски интереси.

Некои членки на ЕУ, вели тој, продолжуваат да покажуваат со палецот кон државите од Источна Европа, а проблемите со корупцијата ги чувствуваат и другите држави од сојузот, на кои исто така им е потребен мониторинг.

„Зарем не треба да водиме мониторинг во Италија и Франција? Зарем таму нема корупција? Таму се браќа или татко и син – еден е министар, другиот пратеник, таму ги вработуваат своите сопруги. Но, таму, секако, нема проблеми. Проблемите се само во Источна Европи – тоа се лагите, на нив треба да се покаже со прст. Не се согласувам со тоа“, нагласи Каракачанов.

Прикажи повеќе...

Регион

Штрајкуваат поштарите во Словенија

Објавено пред

Вработените во словенечката пошта го почнаа првиот штрајк во историјата со барање за зголемување на платата 10 отсто, како и зголемување на бројот на вработени од 300 лица во компанија што вработува 6.300 работници.

Претседателот на Синдикатот на поштенските работници, Саша Гржинич, за агенцијата СТА вели дека иако нема официјлани бројки, штрајкот го поддржуваат повеќе од половина од вработените.

Поштарите за време на штрајкот не дистрибуираат промотивен материјал, пакети потешки од 10 килограми, не се достапни ниту услугите за плаќање во поштите.

Поштенските работници во моментот добиваат просечна месечна нето-плата од 1.040 евра, а службениците за поштите добиваат 1.194 евра. Извршниот директор на Поштата на Словенија, Борис Новак, на прес-конференција рече дека раководството е подготвено да зборува за зголемување на платите, но на начин што не ги загрозува деловните активности и работните места. Според него, прифаќањето на барањето за покачување од 10 проценти би ја чинело компанијата 12 милиони евра годишно поради што таа би влегла во загуба в година.

Прикажи повеќе...

Регион

Полицијата исели стотина мигранти од зграда во Атина

Објавено пред

Грчката полиција исели стотина бегалци и мигранти кои окупираа зграда во центарот на Атина.

Зградата еднаш веќе беше евакуирана во април минатата година.

Неколку дена подоцна мигрантите се вратиле во неа.

Полицијата ги одведе странските државјани во Бирото за странци заради идентификација и потоа ќе ги упати во други сместувачки места.

Улицата околу зградата со мигрантите е затворена, пренесува АНА.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Економија2 часа

(Видео) За борба против аерозагадувањето предвидени 1,6 милион евра во буџетот за 2020

Растот на платите и пензиите, растот на вработеноста, намалувањето на невработеноста и големата социјална заштита на ранливите категории в година...

Македонија2 часа

(Видео) Пендаровски: Макрон ми кажа дека никогаш немал намера да ни нуди алтернатива

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Париз оствари средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата беа разменети мислења за...

Македонија4 часа

Ешерихија коли пронајдена во повеќе бунари, извори и чешми во Скопско

Од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Скопје известуваат дека е пронајдена ешерихија коли и други бактерии во повеќе бунари,...

Топ6 часа

Загина пешак на патот Крива Паланка – Куманово

Шеесет и седумгодишен маж од кривопаланечкото село Градец почина кога вчера во него удри автомобил на магистралниот пат Крива Паланка...

Македонија6 часа

Владата ги повлече најавените измени на Законот за јавните собири

Владата ги повлекува предлог-измените на Законот за јавните собири. Од владината прес-служба информираат дека ги слушнале забелешките на граѓанските организации за...

Македонија6 часа

Таткото на Боки 13 призна дека го тепал попот, пресуда в понеделник

Обвинетиот Миле Јовановски, татко на неформалниот сопственик на „1ТВ“, Бојан Јовановски, утрово во судот призна дека е виновен оти го...

Регион6 часа

Ердоган со нова закана: Ќе ви испратам терористи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди ЕУ дека неговата држава би можела да ги ослободи припадниците на Исламска држава...

Македонија8 часа

Собранието ќе избира заменик-министер за здравство

На денешната седница во Собранието треба да биде избран нов заменик-министер за здравство. Владата го предлага Арменд Арслани, кој е...

Свет8 часа

Џими Картер хоспитализиран поради крвавење во мозокот

Поранешниот американски претседател Џими Картер е хоспитализиран во Атланта заради крвавење во мозокот, што го предизвикало и неговото скорешно паѓање....

Регион8 часа

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните. Паразитското заболување лајшманиоза коешто го пренесуваат комарците, се појави...

Македонија19 часа

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата...

Свет20 часа

(Видео) Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата

Говорот на активистката Грета Тунберг (16) за климатските проблеми наиде на силен одѕив во светот. Два месеца по нејзиниот говор...

Македонија1 ден

(Видео) Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работнии

Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари в година. Платите на лекарите...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија1 ден

Забрана за работење на компанијата што го загадуваше воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што учествуваше во загадувањето на воздухот во Кочани. Инспекторатот на...

Македонија1 ден

Заев: Жал ми е ако обвинетиот добие казна бидејќи има малолетни деца, но таа вечер други деца можеа да останат без родител

„Му се извинувам и на премиерот и на сите загрозени таа вечер во Собранието на 27 април 2017 година. Бев...

Македонија1 ден

Одговорните и натаму бараат решение за најопасниот отпад што се чува во ОХИС

Винилхлоридот, една од најопасните материи, се чува на специјална температура, под 20 степени, затоа што е лесно запалива. Има физичко...

Македонија1 ден

Тимоние: До крајот на годината Франција ќе го ратификува протоколот за НАТО

Франција до крајот на годината ќе го ратификува протоколот за членството во НАТО, изјави францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние. Одговарајќи на...

Македонија1 ден

Анализите покажаa метил акрилат мономер, но не во воздухот, туку во цевките

Во воздухот нема отровни супстанции, покажаа анализите на штипскиот универзитет по истекувањето во фабриката ОХИС. Траги од метил акрилат мономер...

Досие