Контакт

Регион

Истанбул: Покрај напаѓачот врз клубот уапсени уште четири лица

Објавено пред

Турската полиција во вторникот објави дека по две седмици потрага ги уапси мажот кој е одговорен за масакрот на 39 луѓе во истанбулскиот ноќен клуб „Reina“ на новогодишната ноќ, а покрај него на периферијата на Истанбул се уапсени уште четири лица осомничени за поврзаност со нападот.

dobivaj vesti na viber

Гувернерот на Истанбул Васип Сахин ги потврди медиумските извештаи од понеделникот ноќта дека е уапсен Абдулгадир Машарипов роден 1983 година во Узбекистан, со борбено име Абу Мохамед Хорасан, обучуван во Авганистан.

Ја признал својата вина, а неговите отпечатоци од прстите им одговараат на оние кои се најдени на местото на злосторството. „Зборува четири јазика и добро е образован“, изјави Сахин на прес-конференцијата.

Постојат силни знаци дека во Турција влегол илегално, преку нејзината источна граница, во јануари 2016 година, и јасно е дека нападот е изведен во името на ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава, пишуваат медиумите.

Приватната новинска агенција Dogan (DHA), објави фотографија на осомничениот напаѓач со модринка на окото, исеченица над окото и крваво лице и маичка.

Машарипов е уапсен наводно во луксузен стан заедно со неговиот син. Уапсени со уште еден Киргиз и три жени од Африка, од Сомалија, Египет и Сенегал. Сите се уапсени во квартот Есенјурт, на западната периферија од Истанбул.

Уапсениот бил однесен на здравствени проверки. По апсењето на групата, полицијата шест часа вршела пребарувања на куќата.

Апсењето на Машарипов дојде откако пред десет дена турските власти објавија дека им е познат идентитетот на терористот. Во неделата полицијата лоцирала во истрагата куќа во округот Силиври, но на таа адреса нашла само 150.000 американски долари. Според полицијата тие требало да му бидат исплатени на Узбекот, но тој не успеал да ги земе поради интензивната полициска потрага по него.

Според досегашните сознанија, откако со такси пристигнал пред ноќниот клуб напаѓачот од багажниот простор ја извадил автоматската пушка и за кусо време неселективно но професионално стрелал врз гостите во клубот. Потоа во мешаницата успеал да се провре низ полицискиот кордон и дошил до куќа во квартот Зејтинбурну од каде го земал својот син и побегнал.
„Ѝ честитам на нашата полиција која го уапси извршителот на масакрот во Ортакеј. Нашата војна против теророт и силите коишто стојат зад него,ќе продолжи сé до крајот “, изјави на својот Twitter профил вицепремиерот и портпарол на турската влада, Нуман Куртумлуш.

Поради овој напад, за кој одговорноста ја презема Исламската држава како одмазда за операциите на Турција против неа во Сирија и во Ирак претходно беа уапсени десетици лица./крај/мф/сн

Регион

Тинејџер претепал маж што туркал количка со бебе: жртвата е во кома, неговата сопруга сведок на нападот во Белград

Објавено пред

Драган Р. (36) бил примен вна Ургентниот центар во Белград со скршеници на лицето и поради сериозноста на повредите бил ставен во вештачка кома.

dobivaj vesti na viber

Поради нанесување тешки телесни повреди, полицијата веднаш го привела Љ. Т. (19) и одредила полициски притвор.

Според „Телеграф.рс“, Љ. Т со автомобил „ауди“ излегувал од паркингот, а потоа влегол во конфликт со Драган, кој туркал количка со бебе, а до него одела неговата сопруга.

Човекот се исплашил дека младиот возач ќе ја удри количката со детето, со рака удрил во задниот дел од автомобилот и му рекол на возачот да погледне каде оди.

Бесен од таквиот потег Л. Т. излегол од возилото и по кратка вербална расправа, почнал да го удира Драган со тупаници. Кога мажот се онесвестил и паднал на подот, наводно продолжил да го клоца.

Возачот, според написите, згазнал на гас и го напуштил местото на пресметката, но набргу се вратил и ѝ се предал на полицијата.

На претепувањето на Драган Р. сведок била неговата сопруга, како и неколку случајни минувачи.

Истрагата ја води Првото основно јавно обвинителство, а против Љ. Т. е поднесена кривична пријава за нанесување тешка телесна повреда.

Прикажи повеќе...

Регион

Нови пожари во Грција: гори кај Атина и на Родос

Објавено пред

Шумски пожар денеска избувна во грчкиот град Оропос, северно од Атина, а на граѓаните им беше кажано да внимаваат.

dobivaj vesti na viber

Пожарот избувнал во близина на населбата Сикамино нешто пред 15 часот, а на местото се испратени 73 пожарникари и 16 возила, а од авионска помош пружиле седум авиони и четири хеликоптери.

Во изјава за Катимерини, градоначалникот на Оропос, Јоргос Јасимакис, рече дека пожарот стивнува и дека моментално нема активни фронтови, пофалувајќи ја работата на единиците на терен.

Во месноста Врисија на Родос избувнал пожар во близина на куќите, поради што на мештаните им било кажано да бидат на готовност.

На терен работат околу 28 пожарникари со осум возила, три авиони и еден хеликоптер.

Прикажи повеќе...

Регион

Силен земјотрес ја погоди Турција, почувствуван и во Грција

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди западниот дел на Турција.

dobivaj vesti na viber

Земјотресот е регистриран на 14 километри јужно од Езина, на околу 300 километри од Измир.

Земјотресот е регистриран на длабочина од 18 километри.

„Навистина се потресе, многу с почувствува“, пишуваат граѓаните во ЕМСЦ.

Не се знае дали има материјална штета.

Земјотресот бил почувствуван дури и во некои делови на Грција.

Нема опасност од цунами.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ27 минути

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија55 минути

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија1 час

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната влада, ќе биде готов до Нова година. Денес,...

Македонија2 часа

Состојбата со издавање лични документи се стабилизира, управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги, вели Тошковски

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, денеска, беше во посета на Одделот за граѓански работи, каде што одржа работен состанок...

Топ3 часа

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за шверцување разна стока

Во текот на минатата седмица царинските службеници спречија повеќе обиди за шверцување разна стока, при што привремено се задржани цигари,...

Свет4 часа

Осуммина повредени од удар на гром, три деца се во животна опасност во Германија

Осум лица се повредени во удар на гром за време на силното невреме што вчера го погоди Делменхорст во Долна...

Македонија4 часа

Собранието ќе избира заменик-министри; „Влен“: Нашите кандидати се без дамка на корупција

Собранието, денеска, ќе ја одржи 11. седница, на која треба да бидат изгласани заменик-министрите во Владата за комплетирање на владиниот...

Македонија5 часа

(Видео) Активни пожарите на Серта и Огражден: гори во Кумановско, Велешко, Штипско, Битолско, Охридско

Регионалниот ЦУК Куманово, известува дека околу 12:00 часот започнат е пожар во атар на с.Алгуња, Маало Голиновци. Со пожарот е...

Македонија21 час

Таравари нема да се слика со акцелераторот во „8 Септември“ пред да се пушти во употреба, како што правеа Филипче и Сали

Најмалку шест месеци ќе требаат за да биде ставен во употреба акцелераторот во ГОБ „8 Септември“  за зрачна терапија на...

Македонија22 часа

Најголема плата во Владата зема Мицкоски – 2.280 евра, а најмалата министерска плата е 1.880 евра, објавени платите на премиерот и министрите

Владата ги објави платите на претседателот на Владата и на министрите. Највисока нето-плата зема претседателот на Владата, Христијан Мицкоски –...

Македонија24 часа

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати, да бидам искрен, тешко до крајот на годинава

Министерот за здравство, Арбен Таравари, ќе преговара со синдикатите за нивните барања за нови колективни договори во здравството, но она...

Македонија1 ден

Пандов: Затвореници влегуваат и излегуваат кога сакаат, седум години не е направена контрола

По моето назначување на функцијата, од повеќе страни дојдоа до мене информации дека во затворот „Скопје“ секојдневно отсуствуваат поголем број...

Македонија1 ден

Лоши хигиенски услови во кујните, храна со поминат рок: уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и во Преспа

Инспекциски тимови на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) минатата недела (од 16 до 19 јули) спровеле вонредни заселени контроли...

Свет1 ден

„Тајм“ објави нова насловна по повлекувањето на Бајден, ѝ ја посвети на Камала

Магазинот „Тајм“ објави нова насловна страница по повлекувањето н Џо Бајден од трката за претседател на САД. Се чини дека...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и функционерите на СДСМ се шетаа со хеликоптерот, а резултат од патувањата беше блокада на Македонија на сите полиња

Додека СДСМ беше на власт, а Зоран Заев премиер тој низ Македонија се возеше со хеликоптер. Истото го правеше и...

Свет1 ден

Зеленски: Ние сме му благодарни на Бајден и ја почитуваме неговата тешка, но силна одлука

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина ја почитува тешката, но силна одлука на американскиот претседател Џозеф Бајден да...

Македонија1 ден

СДСМ: Скапи билети и бизнис-класи, Мицкоски и министрите душмански ги трошат народните пари

Според СДСМ, скандалот со луксузните патувања на Мицкоски и неговите министри, со бизнис класи и карти од речиси 20.000 евра...

Македонија1 ден

(Видео) Седум сѐ уште активни пожари во државата, во последното деноноќие имало 29, информира ЦУК

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 29 пожари во последното деноноќие, од коишто 7 се се...

Свет1 ден

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Истрагата за заговорот на американските медиуми и политичари, кои ја криеја вистината за психичката состојба на претседателот на САД, Џо...

Свет1 ден

Трамп: Утре, расипаниот Џо Бајден ќе се разбуди и ќе заборави дека се откажа од трката

Во телефонски разговор со Си-ен-ен неколку минути откако претседателот Џо Бајден го објави своето излегување од трката во 2024 година,...