Контакт

Регион

Продолжуваат масовните протести во Романија

Објавено пред

Меѓу 200.000 и 250.000 луѓе, според процените на медиумите, во петокот навечер во главниот град Букурешт и во други педесетина градови низ Романија протестираа против ублажувањето на законот за сузбивање на корупцијата.

dobivaj vesti na viber

Владата на Романија ја прифати уредбата во вторникот вечерта, којашто би се однесувала на тековните истраги и судења, како и на новите случаи. Криминалната негрижа повеќе не би била кривично дело, а дефиницијата на судирот на интересите е стеснета.

Доколку биде спроведена, како што е планирано во рок од десет дена, уредбата ќе овозможи, меѓу другото, и декриминализација на злоупотребата на службените овластувања во кои сумите не минуваат над 200.000 леи, или 48.000 долари.

Со тоа би се прекинала тековната постапка против претседателот на Социјалдемократската партија, Ливиу Драгнеа, обвинет дека го користел политичкото влијание за да обезбеди плати за две лица кои работеле во штабот на неговата партија во периодот од 2006 до 2013 година. Меѓутоа, и десетици други политички функционери од сите политички партии во Романија би требало да имаат полза од оваа владина уредба.

Во престолнината Букурешт стотина илјади луѓе четврти ден по ред се собраа на големиот плоштад Викториеи, каде е зградата на владата, епицентарот на протестното движење невидено досега во Романија.

Демонстрантите, повеќето млади луѓе, бараат повлекување на уредбата. Со силен аплауз поздравија група млади кои носе ковчег и дрвен крст со натписот „романска правда“. Ја отпеаја националната химна „Разбуди се Романија“ прекинувајќи ја со повиците за остава на владата.

Во сабота планираат околу пладне во поворка да минат пред зградата на парламентот, пред кој ќе формираат човечки синџир.

На сличните собири во педесетина романски градови, како Клуј, Синиу и Темишвар, учествувале меѓу 100.000 и 150.000 луѓе, пишуваат медиумите.

Романските социјалдемократи повторно дојдоа на власт на изборите во декември 2016 година, цела година откако демонстрантите ги соборија од власт во гневните протести поради смртоносниот пожар во еден ноќен клуб во Букурешт во кој загинаа неколку десетици млади луѓе, за што многумина ја обвинуваа корупцијата и практиката на неказнивост. Владата упорно истакнува дека има намера да оди натаму со оваа реформа на кривичниот законик.

Антикорупциските обвинители во моментов истражуваат повеќе од 2,000 случаи на злоупотребана власта и позициите./крај/мф/сн

Регион

Продолжува судењето на семејството Кецмановиќ: денеска сослушување на мајката на момчето убиец од „Рибникар“

Објавено пред

Во Палатата на правдата во Белград продолжува судењето на Владимир и Милјана Кецмановиќ, родители на 14-годишниот Коста, кој го изврши масакрот во училиштето „Владислав Рибникар“ на 3 мај минатата година. На денешното рочиште ќе биде сослушана мајката на момчето убиец.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за кривична постапка што ја води Вишото јавно обвинителство во Белград против семејството Кецмановиќ, а родителите се товарат за несовесно поседување оружје и за запуштање на детето.

На вчерашното рочиште беше сослушан таткото на момчето убиец, кој ги негира делата за кои се товари.

Мајката на момчето убиец дојде на судењето во Палатата на правдата и се очекува нејзиното сослушување.

Пристигнати се и родителите на убиените деца, кои подготвија прашања за родителите на Коста, кој го изврши масакрот.

На 3 мај минатата година во училиштето „Владислав Рибникар“ во Врачар Коста уби 10 лица, односно девет ученици и чуварот на училиштето.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Утрово повторно почна извлекувањето на сплавот „Картел“, кој потона ноќта меѓу 23 и 24 декември минатата година

Објавено пред

Утрово, повторно почна извлекувањето на сплавот „Картел“, кој потона ноќта меѓу 23 и 24 декември минатата година.

dobivaj vesti na viber

На видеото може да се види дека има кран, кој се обидува да го подигне сплавот над нивото на водата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MOJ – BEOGRAD (@moj_beo_grad_)

Белградскиот сплав „Картел“ потона кога на него избувна тепачка, а потоа на мостот имаше метеж додека луѓето го напуштаа. Кога дошло до тепачка, многумина се преселиле на другата страна на сплавот и тој почнал да тоне.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Драматична снимка од белградскиот аеродром по дојавата за бомба: патници се симнуваат од авион на тобоган

Објавено пред

Вечерва околу 19 часот и 15 минути на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ добиена е дојава за поставена бомба. Аеродромот во моментов е затворен, а последниот авион тргнал во 18:45 часот. Сите закажани летови потоа се одложени.

dobivaj vesti na viber

Се појави видео од евакуацијата на патниците, на кое се гледаат патници во паника како се спуштаат по тобоган.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

Како што неофицијално дознава Танјуг, пилотот  добил дојава за бомба, по што повикал полиција, бидејќи на еден од патниците му се чинело сомнително.

Сите патници се евакуирани.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ11 часа

Со нож убил малолетник: притвор за 15-годишникот од Прилеп бара обвинителството

Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе барање за поведување подготвителна постапка со предлог за определување мерка притвор за 15-годишник од прилепското...

Свет11 часа

(Видео) Апсења по погребот на Навални, присутните со извици: „Путин е убиец“

Голем број Руси го скандираа името на Алексеј Навални додека лидерот на опозицијата беше погребан денеска во Москва и им...

Македонија13 часа

Палевски ќе биде екстрадиран од Турција по завршувањето на административните процедури, вели Аврамовска-Мадиќ

Заменик министерката за правда, Викторија Аврамовска Мадиќ, очекува Љупчо Палевски од Турција да биде екстрадиран веднаш по завршување на административните...

Македонија14 часа

Зибери јавно им одржа лекција на извршителите и на судиите: Член 93 од Законот за извршувањето е правниот основ за бришење на долговите

Народниот правобранител Насер Зибери јавно им одржа лекција на извршителите и судиите, кои седум месеци одбиваат да ги применуваат измените...

Македонија16 часа

Пендаровски: Ако бев избран во парламентот во 2019, ќе бев сменет истото попладне кога ѝ се спротивставив на власта за „Рекет“

На денешната прес-конференција претседателот Стево Пендаровски рече дека не може да знае дали некои од неговите поддржувачи ќе го дадат...

Топ19 часа

Расчистено убиството на 14-годишното момче во Прилеп, приведени двајца

Денеска, во 4 часот, во село Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп ги лишиле од слобода малолетник и...

Топ19 часа

14-годишно момче убиено среде Прилеп

14-годишно момче, вчеравечер, околу 19.30 часот, е пронајдено без знаци на живот со повеќе убодни рани и надворешни крвавења во...

Македонија20 часа

ДИК со нов пресек: Ванковска собра 9.722, Јакимовски 9.265 потписи, за Томе Николоски сè уште никој не се потпишал

Професорката Билјана Ванковска, која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.722 од потребните 10.000...

Економија20 часа

Нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано

Од денеска нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Како што порача претходно вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи,...

Македонија20 часа

МНР го осуди нападот во Газа: Ваквиот чин претставува сериозно кршење на меѓународното право

Министерството за надворешни работи најостро го осудува нападот во Газа, кој однесе животи на голем број невини луѓе додека чекаа...

Македонија20 часа

МВР воведе нова секција на веб-страницата за побрзо закажување термин за лични документи

Министерството за внатрешни работи информира дека од вчера е воведена уште една нова секција на веб-страницата https://termin.mvr.gov.mk/, која има цел да...

Свет21 час

(Видео) Пожар зафати зграда во Бангладеш, загинаа најмалку 43 лица

Најмалку 43 лица загинаа, а десетици се повредени во пожар што вчера уништи седумкатница во Дака, главниот град на Бангладеш,...

Свет21 час

(Видео) Не стивнуваат реакциите за масакрот во Газа; сведок: Камиони со храна газеа луѓе

Според последните информации од Газа, најмалку 112 Палестинци се убиени, а 760 се повредени додека очајнички се обидувале да ја...

Македонија2 дена

(Видео) Бунарите пресушуваат, изворите се повлекуваат; наместо над 400, УХМР има 40 станици за следење на подземните води

Секнати кладенци, пресушени бунари, повлечени изворишта на вода и суви поила за стока станаа главна мака во речиси сите региони...

Европа2 дена

(Видео) Путин: НАТО подготвува напад врз Русија, но мора да разберат дека и ние имаме оружје што може да ги порази на нивна територија

Владимир Путин го почна своето годишно обраќање за состојбата на нацијата пред Федералното собрание на Русија. Кремљ не ги објави...

Македонија2 дена

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне не само на Лео, туку и на секој друг пациент што има потреба

Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне на Леонид Индов,...

Македонија2 дена

Во дел од општините ГУП-от не е сменет над 20 години, има голем број дивоградби и неефикасен инспекциски надзор, објави Центарот за граѓански комуникации

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето на тема „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ и ова,...

Македонија2 дена

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000...

Македонија2 дена

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази,...

Топ2 дена

(Видео) Полицајци истепале лице вработено како обезбедување во казино во Куманово

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската...