Контакт

Регион

Радев и Герџиков одат во втор круг од претседателските избори во Бугарија

Објавено пред

Актуелниот претседател на Бугарија Румен Радев и Анастас Герџиков ќе се натпреваруваат во вториот круг.

dobivaj vesti na viber

Ниту еден од кандидатите за претседател не успеа да ги добие потребните гласови. Во моментов разликата меѓу нив е 24,3 проценти во корист на Радев, кој освои 49,3 отсто од гласовите, а неговиот противкандидат – 25 проценти.

„Промената продолжува“ на Кирил Петков и Асен Василев, кои беа министри во преодната Влада на Бугарија, освои најмногу гласови на денеска одржаните парламентарни избори со 25,7 отсто од гласови, покажуваат податоците од излезната анкета на Галуп интернешнл Балкан во 19 часот.

Регион

Косовската претседателка откри детали од разговорот со Вучиќ: Негодуваше и се жалеше

Објавено пред

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, раскажа каква била нејзината вчерашна средба со српскиот претседател Александар Вучиќ во Молдавија. Таа тврди дека средбата имала информативен карактер и оти не станало збор за преговори, а била одржана на барање на францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц.

dobivaj vesti na viber

На средбата, покрај Макрон и Шолц, присуствувал и Жозеп Борел, високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, а Османи кажала дека од Косово се побарани нови избори на север, пренесува „Аваз“.

„Не планирав да се сретнам со Вучиќ. Се разбира, дијалогот меѓу Косово и Србија е во тек во Брисел“, рече таа.

„Средбата дојде на инсистирање на европските лидери. Како претседателка на Косово, сакав да ја покажам конструктивноста што е доблест на нашиот народ и дека можеме да разговараме со сите. Не е првпат да се сретнам со Вучиќ на ваква средба. Морам да кажам дека оваа средба, која се одржа на инсистирање на претседателот Макрон и канцеларот Шолц, не беше преговарање, туку средба на која разменивме мислења. Вучиќ се жалеше и негодуваше и секако не ја кажуваше вистината“, продолжи таа.

Како што кажа, ситуацијата на северот на Косово и понатаму е главна тема на нејзините средби со европските лидери.

„Имав трилатерална средба со претседателот Макрон и канцеларот Шолц. Борел се приклучи на состанокот и детално разговаравме за предизвиците со кои се соочуваме и кои се некои од опциите што можат да не натераат да одиме напред“, најави таа.

„Во овој момент клучно е Србија да престане да ги поддржува криминалните групи кои предизвикуваат најголем дел од проблемите на северот и поширокиот регион. Ова е предуслов за деескалација на ситуацијата. И второ, целосно спроведување на Договорот постигнат во Охрид, бидејќи Вучиќ повеќепати кажа дека нема намера. Го прекршил најмалку осум пати и затоа е клучно да има јасна порака од ЕУ“, заклучи косовската претседателка.

Прикажи повеќе...

Регион

Косовската опозиција го обвинува Курти за влошување на односите со западните сојузници

Објавено пред

Косовските опозициски партии денеска го обвинија премиерот  на Косово, Албин Курти за влошување на односите со западните сојузници поради насилството на северот, во кое беа повредени мировниците на НАТО и побараа изгласување недоверба на владата.

dobivaj vesti na viber

Немирите се интензивираа по изборите во април, кои беа бојкотирани од Србите, а победата во четири градоначалнички области со мнозинско српско население на север ја извојуваа кандидатите од етничките Албанци.

Инсталирањето на победниците минатата недела и покрај одѕивот на гласачите од 3,5 отсто, предизвика критики од Соединетите Држави, кои ја поддржуваат независноста на Косово од 2008 година. Како резултат на тоа, Вашингтон го откажа учеството на Приштина во вежбата на НАТО.

Пратеник до Курти: Си играш со оган

Немирите го принудија НАТО да испрати дополнителни сили на Косово. Косовскиот парламент се состана во петокот за да разговара за тензиите на северот.

„Си играш со оган“, му рече на Курти во парламентот Мемли Красниќи од опозициската Демократска партија на Косово.

„Ако цената е да се загрозат односите со најголемите сојузници на Косово откако веќе започнаа санкциите, сакам да те прашам дали вреди“, рече тој.

Поранешниот премиер и лидер на Алијансата за промени, Рамуш Харадинај ги повика претставниците да и изгласаат недоверба на Владата.

„Да ставиме крај на оваа недоверба, понижување, лаги и предавство со разрешување на владата на Курти“, им порача Харадинај на пратениците.

Франција и Германија ги повикаа властите во Косово да организираат нови избори

На вчерашниот самит на европската политичка заедница во Молдавија, Франција и Германија ги повикаа косовските власти да организираат нови избори во поделениот северен регион.

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, се залагаше за формирање Заедница на српски општини, што беше гарантирано со бриселскиот договор од 2013 година, а што Курти досега одбиваше да го направи.

Курти ги отфрли критиките и ја обвини Србија за финансирање и поддршка на Србите на северот кои не ја признаваат декларацијата за независност во 2008 година и го сметаат Белград за свој главен град.

Курти: Американските санкции се загрижувачки, но фашистичките милиции на север се уште позагрижувачки

„Американските санкции се загрижувачки, но фашистичките милиции на север се уште позагрижувачки“, изјави Курти за косовската КТВ во четвртокот навечер.

Насилството избувна во понеделникот откако косовските власти, поддржани од специјалните полициски единици, поставија градоначалници етнички Албанци во канцелариите во северните општини.

Во судирите беа ранети 30 мировници на НАТО и 52 српски демонстранти.

Прикажи повеќе...

Регион

Пукал во уште три лица за време на масакрот, на масовниот убиец од Младеновац му е продолжен притворот за нови 30 дена

Објавено пред

На Урош Б.(21), осомничен за смртта на 8 и ранувањето на 14 лица во селата Мало Орашје и Дубони на 4 мај годинава, Вишиот суд по наредба на Вишото јавно обвинителство му го продолжи притворот за 30 дена. Според неофицијални информации, тој за време на неговиот масакр пукал во уште три лица, кои не се повредени.

dobivaj vesti na viber

Урош Б. бил префрлен во Специјалната затворска болница во Белград, а доколку психијатриското вештачење покаже дека осомничениот не бил разумен во моментот на пукањето, ќе му биде наредено задолжително психијатриско лекување.

На лицето кое е предмет на безбедносна мерка задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа му се вршат психијатриски и невролошки прегледи, му се применуваат дополнителни клинички прегледи, консултативни прегледи и интервенции од други медицински специјалности, психофармакотерапија, групна и индивидуална психотерапија. Се прават тестови и се вршат социјални анкети,  медицинска рехабилитација и ресоцијализација, како и евалуација на резултатите од лекувањето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: „Ќе го пречекаме како победник на правдата кога ќе се врати“

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на социјалните мрежи објави дека го посетил семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, за,...

Топ3 часа

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загинало и малолетно девојче

Меѓу загинатите во сообраќајната несреќа на автопатот Штип-Миладиновци што се случи денес, е и едно малолетно девојче. Како што објави...

Македонија3 часа

Ковачевски се сретна со американската амбасадорка: Важно е сите политички партии да го поддржат европскиот пат

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска имаше средба амбасадорката на САД во земјава, Анџела Прајс Агелер. Kaко што соопштија од...

Македонија5 часа

(Видео) Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица, предупредува Трипуновски

Олово, кадмиум и арсен, тешки метали штетни за човековото здравје се пронајдени во домат и крставица покажуваат новите извештаи на...

Топ7 часа

Тешка несреќа кај Јосифово: Загина возач кој со автомобил излета од патот

Загина 56-годишен маж, кој со автомобилот излетал од патот кај селото Јосифово. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера...

Европа8 часа

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Портпаролот за надворешна политика на Алтернатива за Германија (АфД), пратеник во Бундестагот, Петр Бистрон, рече дека признавањето на Косово било...

Регион9 часа

Хрватска ги зема македонските работници: цели семејства одат на сезонска работа, платите од 750 евра за мијач на садови до 4.000 евра за главен готвач

Македонците се почесто заминуваат на работа во Хрватска. Се поголемата понуда за работа и повисоките плати, ги привлекуваат македонските граѓани...

Македонија9 часа

Шверцерите на убиената мигрантка Фатима добија по една година затвор, уште нема одговор дали полицаецот го испука куршумот

По една година затвор добија шверцерите на мигрантката Фатима, која беше убиена во Гевгелија по тепачката меѓу нив и полицијата,...

Европа10 часа

Џамбаски: Македонските власти започнаа голема лобистичка офанзива во Европа, работат на штета на Бугарија

Европратеникот Ангел Џамбаски ја обвини македонската Влада дека започнала голема лобистичка офанзива во Европа. „Координиран напад организиран од властите во...

Македонија10 часа

Пристигна воен конвој со новите лесни оклопни возила JLTV наменети за македонската Армија

Министерството за одбрана информира дека пристигна воен конвој со нови возила на Армијата – лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, кои...

Регион11 часа

Сестрата на Коста можен клучен сведок во истрагата: имале заедничка соба, заедно биле цел ден пред масакрот

Во претходниот месец беа сослушани пет членови на семејството и лица кои имале или требало да имаат близок контакт со...

Регион11 часа

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Во општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ ноќта помина мирно, а од утрово, седми ден од кризата во тие три...

Свет12 часа

Русија изврши нови напади врз Украина: прогласена вонредна опасност низ земјата

Русија изврши серија напади во Украина, поради што е прогласена вонредна воздушна опасност низ земјата. За неколку часа по нападот,...

Македонија21 час

Меџити побара од хирурзите да оперираат за викендите без надомест за да се намали листата на чекање

Министерот за здравство Фатми Меџити ги повика хирурзите од сите специјалности доброволно да оперираат за викендите за да ги намалат...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: На Македонија ѝ е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација

На Северна Македонија и е потребна интеграција во Европската Унија, а не изолација, jас сум рационален оптимист, верувам во целта...

Европа1 ден

„Ја обединивме Европа за да го вратиме мирот“ порача претседателката на Молдавија на крајот од самитот

Претседателката на Молдавија, Маја Санду изјави дека на самитот на европската политичка заедница во таа земја се покажале „сила и...

Свет1 ден

Богатите земји наместо за борба против климатските промени, парите ги потрошиле за чоколади, хотел и филм

Некои земји користеле пари наменети за борба против климатските промени, за цели кои немаат многу врска со еколошките цели, покажува...

Регион1 ден

Вучиќ за „Ла Стампа“: „Курти нека ги повлече војниците и ќе има мир“

Српскиот претседател Александар Вучиќ му порача на косовскиот премиер да ги повлече војниците од северот на Косово и тогш ќе...

Регион1 ден

Немало врсничко насилство врз малолетникот кој го изврши масакрот во „Рибникар“, потврди српската Влада

По вонредниот увид во ОУ „Владислав Рибникар“ во Белград, потврдени се наодите на Центарот за социјална работа, Министерството за образование...

Македонија1 ден

Нема да паднат на Уставен измените за „Бехтел и Енка“, не ја содржат спорната бројка од 60 работни часа, тврди Груби

Ниту евентуално оспорување на Уставен суд на изгласаните во Собрание законски измени и потпишани од претседателот на државата, Стево Пендаровски,...