Контакт

Регион

Радев очекува дијалогот со Скопје да доведе до конкретни резултати

Објавено пред

Бугарија очекува дијалогот со Македонија да доведе до конкретни резултати. Ова го изјави претседателот Румен Радев во телефонскиот разговор со Оливер Вархељ, одржан на иницијатива на еврокомесарот за проширување.

dobivaj vesti na viber

Радев истакна дека Софија е отворена за дијалог, поставила јасни прашања и очекува одговори и вистинска акција од југозападниот сосед.

Бугарскиот претседател смета дека агендата на билатералните односи меѓу Софија и Скопје не треба да подлежи на надворешни влијанија, туку треба отворено да се следи со обврски од двете страни, кои треба да го придвижат процесот на европска интеграција на Република Северна Македонија.

Како главен фокус на овој дијалог претседателот ги истакна почитувањето на правата на граѓаните со бугарски идентитет во Република Северна Македонија, трајното искоренување на говорот на омраза и почитувањето на бугарската историја и културното наследство кај југозападниот сосед.

Регион

Германската министерка: Западен Балкан треба да биде во ЕУ, мора да ги затвориме ранливите крила на Европа за Русија

Објавено пред

Германската министерка за надворешни работи, Аналена Баребок, предупреди дека Европската Унија не може да дозволи постоење сиви зони на европскиот континент, кои Русија ќе ги искористи за да го прошири своето влијание и да ги дестабилизира, а особено инсистира на важноста на Западен Балкан.

dobivaj vesti na viber

Баербок денес заминува во посета на БиХ и Црна Гора, а нејзината средба со членовите на Претседателството на БиХ е најавена за вечерва во Сараево.

Западен Балкан е нераскинлив дел од Европа, затоа на земјите од тој регион треба да им се даде целосна поддршка во демократскиот развој и одржувањето на стабилноста, изјави германската министерка за надворешни работи, Аналена Баербок, пред посетата.

„Не можеме да си дозволиме да имаме сиви зони насекаде во Европа и мора да сториме сè заедно за да ги затвориме сите крила што Русија може да ги користи за својата политика на дестабилизација, дезинформација и инфилтрација“, истакнува Баербок. Според неа, тоа вклучува поддршка на земјите од Западен Балкан во зајакнувањето на нивните демократски институции, подобрување на нивната отпорност и обезбедување на луѓето со економска перспектива.

„Како ЕУ имаме заедничка домашна задача да бидеме на истиот пат кон иднината бидејќи ставаме повеќе столчиња на европската маса“, вели шефот на германската дипломатија алудирајќи на политиката за проширување на Унијата, која исто така треба да прифати земјите од Западен Балкан како членки.

БиХ во моментот е во фаза кога чека да види дали Европскиот совет ќе ги одобри отворањето на пристапните преговори и евентуално датумот на нивниот почеток на седницата најавена за 20 и 21 март, но дотогаш мора да направи измени на Изборниот закон.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Телата на децата во Нови Сад биле покриени со чаршаф, инспекторите ужаснати: „првпат во животот сме на ваква истрага“

Објавено пред

Припадници на новосадската полиција синоќа околу 17 часо влегле во домот на улицата „Томе Маретиќ“ во која престојувале младите сопружници со нивните двајца синови.

dobivaj vesti na viber

Телата на децата биле пронајдени во дневната соба покриени со чаршаф, јавуваат српските медиуми.

На лице место била спроведена истрага, а биле пронајдени египетски симболи.

Како што дознава „Блиц“, запленета е и компјутерска опрема, која во моментов се вештачи. „Нова.рс“ објави дека полицијата истражува докази за ритуално убиство.

Инспекторите рекле дека „никогаш во животот не биле на ваква истрага“.

„Блиц“ неофицијално дознава дека истрагата траела речиси пет часа и дека најдената глетка била многу шокантна, поради што плачело целото маало.

Младиот брачен пар М.П.С.(23) и  Л.П. С.(25), во петокот се самоуби скокајќи од зграда, а вчера беше откриено дека оваа брачна двојка претходно си ги убила сопствените деца.

Во куќа во Петроварадин пронајдени биле телата на две момчиња на една и тригодишна возраст.

Соседите на овој пар за „Блиц“ рејиа дека слушнале дека М.П.С е од Словачка, а Л.П.С од Врање.

Египетски симболи биле пронајдени на ѕидовите во куќата во која живеел парот со своите деца, а постои сомневање дека младиот човек и девојката биле членови на сектата.

Сектологот Димитрије Пастуовиќ за Телеграф претходно денес изјави дека постои сомневање дека овој случај е наводно еден вид сатанизам кој е поврзан со египетската магија.

Прикажи повеќе...

Регион

„Ти го развиваше талентот на сопственото дете да убива“ – адвокатот на семејствата на жртвите за судењето на Кецмановиќ

Објавено пред

Стефан Чорда, адвокатот на семејствата чиишто деца беа убиени во ОУ „Владислав Рибникар“ истакна дека не може да ги изнесе деталите за случајот од рочиштето на семејството Кечмановиќ, но оти сега првпат родителите го слушнале таткото Владимир како ја дава својата одбрана.

dobivaj vesti na viber

Адвокатот изјави дека од она што досега е познато од судењето на родителите на момчето убиец, укажува дека имаат целосно неразбирање на целиот случај.

Стефан Чорда наведува дека неговиот впечаток е дека негирањето на вината на Кечмановиќ е доказ за целосно неразбирање на случајот.

„Не смеам да ви ги дадам деталите за одбраната на Кецмановиќ, но ваквите работи што се изнесуваат се целосно неразбирање! Децата од 7 до 14 години се одговорни во однос на штетата за која се зборува, доколку се докаже дека се способни за расудување“ нагласува Чорда, пишува „Блиц.рс“.

Тој рече дека додека детето не стане полнолетно, за него се одговорни родителите.

Огњен Божовиќ, застапникот на родителите на оштетените на жртвите, по последното судење истакна дека однесувањето на Владимир Кечмановиќ останало непроменето од 3 мај. Тој се’ уште не ја прифаќа одговорноста за овој тажен случај, па дури и одбил да одговори на прашањата на адвокатот. Чорда наведува дека родителите на убиените деца се видно вознемирени.

„Родителите за прв пат сега го слушнаа Владимир Кецмановиќ како ја дава својата одбрана. Не можеле ни да го видат за време на истрагата. Сега го слушнаа, а тој остана на она што го кажа и додаде уште некои работи. Обвинетиот може да се брани и со лаги, а секако тие родители кога ќе слушнат повторно ќе бидат погодени. Јас лично се восхитував на силата на родителите на убиените деца кога го испрашуваа малолетниот убиец“, вели адвокатот Чорда.

Тој посочува дека тоа што сега се случува не е чудно, а дека сега ќе следи распит на мајката.

„ Ќе видиме и што според мене е круната на тие факти, дали малолетниот убиец ќе го искористи своето право на привилегиран сведок и дали ќе сведочи на суд или не. Тој е особено чувствителен сведок, ако го искористи своето право да не сведочи против татко му и мајка му, по закон може да го искористи и за другите обвинети. Ќе видиме што ќе добиеме на крајот од таа серија, таткото, мајката и тој“, вели Чорда.

Таткото е обвинет дека го однел детето да пука со огнено оружје, што не било соодветно за неговата возраст.

„Без разлика што се зборува сега дека бил талент… Па чекај, ти го развиваш кај своето дете талентот да биде убиец! Бев исклучително погоден од она што го кажа таткото. Може да се направи паралела каде имавме родители на 1-ви и 2-ри мај кои играле „Не се лути човече“ со нивните деца и ги подготвувале за скијање, а тој го однел синот да пука!“, вели Чорда.

Судот ќе го оценува и однесувањето на Кечмановиќ во судницата, што ќе влијае и на конечниот исход од процесот.

„Се следи однесувањето на обвинетиот пред судот. Тоа е еден факт што влијае дали ќе има олеснителна казна“, објаснува Чорда за „Прва ТВ“.

Како што објасни адвокатот, родителите на момчето убиец од ОУ „Владислав Рибникар“ не можат да одговараат за убиство од небрежност, како што беше случајот во Америка, бидејќи тука нема обвинет за убиство.

„Мајката и таткото не се директни извршители на делото. Убиецот во овој случај е некој кој не е одговорен. Ако тој е кривично одговорен, тогаш според нашиот закон може да се зборува за соучесништво, соизвршување итн. Меѓутоа, бидејќи нема обвинет за убиство, тие не можат да одговараат за убиство од небрежност“, објаснува Чорда.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Третина од децата во Македонија на возраст од 6 до 9 години живеат со дебелина, 13,8 отсто од нив се екстремно дебели, објави ИЈЗ

Дебелината кај возрасните лица во Македонија е зголемена 13,6 отсто, а кај децата и адолесцентите 7,4 отсто во споредба со...

Топ2 часа

Притвор за мажот што палеше казино во Битола: истурил бензин врз шест слот-машини

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 35-годишен жител на селото Долно Оризари, кој е осомничен за кривично дело предизвикување...

Македонија4 часа

СДСМ: Пендаровски е победнички кандидат со јасна европска визија

Стево Пендаровски е победнички кандидат кој ги споделува прогресивните вредности, со јасна визија за европска иднина на државата, велат утрово...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Маричиќ користи шофер и возило за партиски активности

Бојан Маричиќ како вицепремиер за евроинтеграции да каже што е европски во злоупотребата на државно возило и шофер за партиски...

Свет4 часа

САД, Египет и Катар повикаа на прекин на огнот во Газа, Нетанјаху ги објави барањата

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, повторно го повика Хамас да направи отстапки пред понатамошните преговори за нов прекин на огнот и...

Македонија4 часа

Седуммина кандидати обезбедија место на гласачкото ливче за претседател на државата

Досега седум кандидати успеаа да го обезбедат своето место на изборите за претседател на државата, со последниот пресек на ДИК...

Македонија16 часа

СДСМ ја официјализираше кандидатурата на Пендаровски: „На граѓаните им треба претседател со јасна европска визија“

СДСМ на 27-миот Конгрес, попладнево ја официјализираше кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата. Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски,...

Македонија18 часа

И Ванковска му одговори на Мицкоски; „Јас сум опозиција на сите“

Се зезнал! Ванковска е опозиција на сите од прв до последен! Опозиција на овој гнил систем и естаблишмент, на овој...

Македонија18 часа

Јакимовски до Мицкоски: Не сум се кандидирал за некому да попречам, јас не прифаќам споредни улоги

Досега никогаш во мојата долга кариера не сум се кандидирал за да му попречам на било кого. Јас и посакувам...

Македонија21 час

Мицкоски: Улогата на Јакимовски и Ванковска со кандидатурата е да го ослабнат потенцијалот на Давкова

Јасна е улогата на Билјана Ванковска и Стевчо Јакимовски. Тие практично ја имаат улогата на опозиција на опозицијата во оваа...

Македонија21 час

Мицкоски: До 14 часот се собрани над 22.000 потписи за идната претседателка на Македонија, Силјановска Давкова

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски објави дека до 14 часот се собрани над 22.000 потписи за пратеничката и професорка, Гордана...

Македонија24 часа

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал...

Топ1 ден

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загина 66-годишник, сопатничката тешко повредена, вториот возач е приведен

Шеесет и шестгодишен маж загина во сообраќајката што се случи вчера попладнето на патот Велес-Штип. Според информациите од полицијата, во...

Македонија1 ден

Почна потпишувањето за кандидатурата на Силјановска-Давкова, ВМРО-ДПМНЕ очекува да бидат собрани за еден ден

Денеска се собирааат потписите за кандидатурата на професорката Силјановска Давкова за пртседател на државата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека кандидатурата на...

Свет1 ден

Зеленски: Доцнењето на испораката на оружје за Украина доведува до загуба на животи

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека доцнењето со испораката на оружје и системи за противвоздушна одбрана во Украина доведува до...

Регион1 ден

Сектолог за можното значење на симболите на ѕидовите на куќата во Нови Сад: „Дај Боже да грешам“

Цртежи од задгробниот живот од египетската митологија биле пронајдени на ѕидовите од куќата во Петроварадин каде се пронајдени безживотните тела...

Свет1 ден

Кремљ: Соборени 38 украински беспилотни летала над Крим

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија 38 беспилотни летала лансирани од Украина над полуостровот Крим, објави државната новинска агенција РИА,...

Македонија1 ден

СДСМ денес на конгрес се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на Пендаровски

СДСМ денес  во 18 часот ќе одржи конгрес на кој се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на...

Регион2 дена

Ужас во Нови Сад: Деца на возраст од 1 и 3 години најдени мртви во домот, постои сомнеж дека родителите ги убиле

Полицијата пронашла тела на две деца на возраст од 1 и 3 години, кои според првичните информации биле убиени од...

Македонија2 дена

(Видео) Силјановска-Давкова е претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, повика на обединување

ВМРО-ДПМНЕ на денешната конвенција потврди дека пратеничката и професорка Гордана Силјановска-Давкова ќе биде претседателскиот кандидат на партијата на претстојите претседателски...