Контакт

Регион

Родителите на убиените деца тужат, родителите на детето-убиец се трудат да го сокријат имотот

Објавено пред

Колку навистина вреди имотот на семејството на момчето убиец и зошто семејството Кечмановиќ се обидува да ја намали неговата вредност додека трае граѓанската постапка за отштета пред судот што ја покренаа родителите на убиените деца?

dobivaj vesti na viber

Марина Ивеља, адвокатката на семејството на момчето убиец од ОУ „Владислав Рибникар“, по едно од претходните рочишта изјави дека имотот на семејството е проценет на 598.500 евра и побара парничната постапка врз основа на тужбите на семејствата на жртвите да бидат суспендирани до крајот на кривичното дело. Белградски „Блиц“ дознава дека во ниту една од спроведените истраги поради пукањето во училиштето, проценителот на имотот не го анализирал недвижниот имот на семејството Кецмановиќ, па не било ни заклучено колкава е вредноста на се што поседуваат тие.

Адвокатката на семејството Кецмановиќ по рочиштето неделава им порача на родителите на момчето убиец дека најверојатно ќе има 15-20 рочишта и дека прашање е дали нивниот имот ќе биде доволен само за покривање на трошоците на адвокатот. Како што објасни таа, прво мора да се подмират судските, адвокатските и извршителските трошоци, а на крајот главното побарување, односно надомест на штета на тужителите.

– Затоа сметам дека овие постапки се налудничави и дека судот мораше да ја прекине оваа постапка до крајот на кривичната постапка, бидејќи граѓанската постапка е обврзана со одлуката на кривичниот суд – изјави таа.

По овие информации, „Блиц“ успеа да дознае што има во имотот на Кецмановиќ, а што е наведено по тужбите на семејствата на убиените деца во основното училиште „Владислав Рибникар“, кои бараат отштета за смртта на нивните најблиски. Инаку Кемановиќ имаат забрана да продаваат, да даваат или да прават какви други дејствија со нивниот имот до завршување на постапката.

Според информациите на српскиот печат, Владимир Кецмановиќ, таткото на момчето убиец, поседува: стан во Савски Венац од 87 квадрати и автомобил „мерцедес“ од 2005 година.

Миљана Кецмановиќ, мајката на момчето убиец поседува значително поголем имот:

  1. стан од 47 квадрати во близина на споменикот на Волкот и паркинг место на истата локација,
  2. половина стан во Врачар од 57 квадрати,
  3. половина од станот на Ѕвездара од 91 квадрат,
  4. половина од уделот во семејните куќи во Ниш,
  5. половина од помошниот објект од 40 квадрати во Ниш,
  6. околу 25 ари земјоделско земјиште, градежно земјиште и ниви во Ниш и околината на Параќин,
  7. автомобил „фиат 500“, 2017 година.

На родителите на момчето убиецот им било привремено забрането користење пари од сите сметки, а привремено им биле одземени парите и хартиите од вредност. За колку пари станува збор засега не е познато.

Ако се пресмета најниската вредност на имотот, врз основа на просечните цени на квадратите на локациите во Белград каде што Кецмановиќи имаат станови, само нивните највредни имоти вредат најмалку 700.000 евра, што е за најмалку 100.000 евра повеќе од сумата наведена од нивниот адвокат.

Во оваа пресметка не е вклучена вредноста на автомобилот, имотот и земјиштето што ги има Миљана Кецмановиќ во Ниш и Параќин.

Оттука, очигледно е дека изјавата на нивниот адвокат е дел од тактиката за разводнување на судењето и манипулирање со судот.

-Таа ги смени тезите во затоа што парничната постапка против Кецмановиќ директно се однесува на нивното воспитување на момчето на убиецот, на она што нивниот син го направил на 3 мај 2023 година во основното училиште „Владислав Рибникар“. Накратко, се работи за масакр во училиште, додека кривичната против нив се однесува само на тоа што таткото го однел синот на стрелиште, дека не го заклучил адекватно оружјето, дека ДНК на мајката била пронајдена на патрон во училница. Затоа, да се чека да заврши кривичната постапка за да се продолжи со граѓанското судење нема никаква смисла, бидејќи тоа се две сосема одвоени постапки, за сосема различни работи. Доколку утре Кецмановиќ бидат ослободени од кривична постапка, судскиот спор нема да биде прекинат – нагласува извор на „Блиц“ упатен во случајот.

Семејствата на убиените деца бараа отштета за смрт на блиско лице.

Доколку судот во парницата пресуди сума што ја надминува вредноста на имотот на Кецмановиќ, тоа ќе значи дека се што имаат ќе биде продадено, а ако и тоа не е доволно, ќе им биде наложено да ја платат сумата во иднина во согласност со одлуката на судот.

Да потсетиме, првото семејство кое поднесе приватна тужба против родителите на момчето убиец е мајката, таткото, братот и сестрата на Адријана Дукиќ, жртва на пукањето во Рибникар. Тие бараат надомест на нематеријална штета поради смрт на блиско лице, како и страв и болка, а сумата што ја бараат е околу 300.000 евра.

По ова барање следуваше ново од 27 членови на семејствата на останатите жртви. Судењата за двете постапки се во тек.

 

Регион

Повеќе од половина Србија обоена во жолто: Итно предупредување поради можно невреме

Објавено пред

Жолта метеоролошка тревога е на сила на повеќе од половина од териториите во Србија и тоа во Бачка, Банат, Срем, Белград, Западна Србија, Поморавље и Шумадија, со цел да се предупреди за можна појава на грмежи.

dobivaj vesti na viber

Се очекува слаб до умерен дожд во областа Бачка.

Во Бачка во следните два часа на места ќе има врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет.

Инаку, жолтиот метео аларм се „вклучува“ кога времето може да биде потенцијално опасно, поточно кога се предвидуваат опасни временски појави.

„Тие се со таков интензитет што можат да предизвикаат материјална штета и да бидат опасни за луѓето и животните. Треба да бидете многу внимателни, свесни за ризиците и редовно информирани за деталите за очекуваните метеоролошки услови“ велат од надлежните државни служби.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Атина прекриена со сахарска прашина, нереални сцени во градот

Објавено пред

Атина и јужните делови на земјата повторно беа обвиени со сахарска прашина, со нијанси на жолта и портокалова боја што создава нереална атмосфера во градот.

dobivaj vesti na viber

Облаци од прашина, пренесени преку Средоземното Море од Северна Африка, го обвиле Акропол и другите знаменитости на Атина, пишува „АП“.

Силните јужни ветрови носеа прашина од Сахара, па во последните часови од денот грчката престолнина изгледаше како да е користен филтер за фотографирање, пренесува Euronews.

Во среда се прогнозира разведрување на небото со поместување на ветровите и поместување на прашината и опаѓање на температурите.

Дневниот максимум во делови од јужниот остров Крит надмина 30 степени Целзиусови, повеќе од 20 степени Целзиусови над она што беше забележано во поголемиот дел од северна Грција.

Корисниците на социјалната мрежа Икс објавија видеа од необична „портокалова“ појава од територијата на цела Атина.

Веста за Атина во „портокалово“ многу брзо се прошири низ светските медиуми, а видеата ги споделија и профили на социјалните мрежи кои се занимаваат со глобални актуелни вести.

Прикажи повеќе...

Регион

Убиен работник од Украина во Славонски Брод

Објавено пред

Во центарот на Славонски Брод во попладневните часови е пронајдено машко тело.

dobivaj vesti na viber

Полициската управа Брод-Посавина соопшти дека е приведено едно лице поврзано со инцидентот.

Се работи за млад градежен работник од Украина. Конфликт се случил во стан во центарот на градот каде што биле сместени работниците (родени во 90-тите).

Полицијата соопшти дека телото на мажот е пронајдено во куќата околу 15:17 часот и дека се води истрага, а потоа и кривична истрага која треба да ги расветли сите околности.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Тошковски: Мислам дека изборниот ден ќе помине во најдобар ред

Техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски изјави дека досега нема никакви нарушувања на гласањето а МВР веќе ги има...

Регион22 минути

Повеќе од половина Србија обоена во жолто: Итно предупредување поради можно невреме

Жолта метеоролошка тревога е на сила на повеќе од половина од териториите во Србија и тоа во Бачка, Банат, Срем,...

Свет33 минути

Американскиот Сенат одобри помош од 95 милијарди долари за Украина, Израел и Тајван

Американскиот Сенат усвои закон со кој се одобрува пакетот безбедносна помош за Израел, Украина и Тајван во вкупна вредност од...

Топ39 минути

Маж во САД ги убил сопругата и трите деца, едно дете преживеало

Пет мртви тела, меѓу кои и три деца, се пронајдени во куќа во американската сојузна држава Оклахома. Од полицијата велат...

Македонија45 минути

Македонија денеска избира претседател: седум имиња се на гласачкото ливче

Во Северна Македонија се одржуваат седмите претседателски избори. Евентуалниот втор круг од претседателските избори е закажан за 8 мај, за...

Македонија16 часа

Нема да има работни саботи за учениците, МОН донесе нова одлука

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање, 24 април и 8 мај, како и од...

Македонија17 часа

Со супервештачење ќе се бара вина кај лекарите за родилката од Дебар, која, по породувањето, се врати дома без јајчник, матка и бубрег

Судот нареди да се направи супервештачење за родилката од Дебар, Јалдз Веапоска, на која по породување во струшката болница ѝ...

Македонија19 часа

ССМ повика на првомајски протест: Бараме враќање на трошоците за храна и превоз и минимална плата од 450 евра во првите 100 дена од новата влада

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) повика на првомајски протест за враќање на трошоците за храна и превоз и зголемување...

Македонија21 час

Инспекторатот ќе контролира дали работодавците ја почитуваат владината одлука за неработен ден

Државниот пазарен инспекторат им укажува на сите работодавци дека во согласност со заклучокот на техничката Влада деновите на изборите –...

Македонија22 часа

ДИК објави упатство за гласање на претседателските избори

Пред утрешното гласање на првиот круг од претседателските избори, Државната изборна комисија (ДИК) на својата официјална веб-страница објави повеќејазично упатство...

Македонија24 часа

Беќаровски навести дека си оди од Токсикологија: Дон Кихот, конечно, го напушта оклопот

Доктор Нико Беќаровски навести дека ќе си замине од Клиниката за токсикологија. Во статус на социјалните мрежи Беќаровски порача дека...

Свет24 часа

Русија со предупредување до Европа: Ако ни го земете имотот, одговорот ќе боли

Сојузникот на претседателот Владимир Путин во вторникот ја предупреди Европа дека Русија веќе го напишала законот за да се одмазди...

Македонија1 ден

Странски новинари, преведувачи: вкупно 942 набљудувачи ќе ги следат претседателските избори

Вкупно 942 набљудувачи, странски новинари и преведувачи се акредитирани за следење на претседателските избори на 24 април. Како што е...

Свет1 ден

Иранскиот министер за надворешни работи: Санкциите на ЕУ против Иран се за жалење

Санкциите на Европската Унија, за кои минатата недела беше постигнат начелен договор што треба да му бидат наметнати на Техеран...

Македонија1 ден

Предизборен молк пред утрешните претседателски избори, денеска гласа дијаспората, болните и затворениците

Почна предизборниот молк пред утрешните претседателски избори. Молкот завршува на 24 април во 19 часот кога се затвораат избирачките места....

Свет1 ден

Украинските власти: Седум лица повредени во напад со руски дрон во Одеса

Седум лица се повредени, меѓу кои две деца, во напад на руски дрон врз украинското пристаниште Одеса, соопштија украинските власти....

Македонија2 дена

Приватните спцецијализнати протестираа со куфери: „ Над 70 отсто од студентите по медицина активно учат германски“

Со куфери приватните специјализанти протестираа и денес пред Министерството за здравство. Претседателката на Здружението на лекари специјализанти, доктор Александра Георгиева,...

Македонија2 дена

Лекарите од токсикологија: Стигнавме до 8 админитративци и 3 секретари, а не сакаат да вработат биолози и болничар

Нико Беќаровски заедно со уште пет докторки од Стручниот колегиум на Клиниката за токсикологија јавно ја прозваа економската директорка на...

Македонија2 дена

Демири нема забелешки за работата на директорката на Токсикологија, Иљази, ќе го разреши медицинскиот директор Петровски

Министерот за здравство Илир Демири најави разрешување на медицинскиот директор на Клиниката за токсикологија, но не и за економската директорка....

Македонија2 дена

Лични документи може да се подигнат и в среда

Во пресрет на претстојните претседателски избори, што ќе се одржат в среда на 24 април 2024 година, Министерството за внатрешни...