Контакт

Регион

Романската влада ја повлече контроверзната уредба за декриминализација на корупцијата

Објавено пред

Романската влада предводена од Социјалдемократската партија (PSD) на премиерот Сорин Гриндеану, како што беше најавено во саботата вечерта, во неделата по седмицата масовни протести ширум земјата, ја повлече уредбата со којашто се декриминализираат некои коруптивни дела за носители на државни функции.

dobivaj vesti na viber

Во неделата, наспроти стотиците илјади демонстранти изминатите денови, пред владата на плоштадот Викториеи во центарот на Букурешт се собра околу 5.000 антивладини демонстранти, додека друга група од околу 1.000 повозрасни демонстранти го критикуваа како „предавник“ шефот на државата пред претседателската палата.

„Усвоено е повлекувањето на уредбата“, изјави романскиот министер за здравство Флориан Бодог, а потврдиле за AFP извори блиски на премиерот Сорин Гриндеану.

Гриндеану во саботата вети дека во недела ќе ја повлече контроверзната уредба која им дава поголеми слободи и овластувања на корумпираните функционери, како што бараше претседателот Клаус Ијогхенис, наведувајќи дека не сака да ја дели земјата пресува Reuters.

Владата, исто така, соопшти дека на јавноста ќе ѝ бидат достапни транскриптите од расправата во текот на состанокот во четвртокот кога уредбата и дефинитивно беше усвоена.

Вадата на Романија ја прифати уредбата во вторникот вечерта, којашто би се однесувала на тековните истраги и судења, како и на новите случаи. Криминалната негрижа повеќе не би била кривично дело, а дефиницијата на судирот на интересите е стеснета, така што, на пример, криминалот кој би се случил на меѓу членови на исто семејство. Доколку биде спроведена, како што е планирано во рок од десет дена, уредбата ќе овозможи, меѓу другото, и декриминализација на злоупотребата на службените овластувања во кои сумите не минуваат над 200.000 леи, или 48.000 долари.

Со тоа би се прекинала тековната постапка против претседателот на Социјалдемократската партија (PSD), Ливиу Драгнеа, обвинет дека го користел политичкото влијание за да обезбеди плати за две лица кои работеле во штабот на неговата партија во периодот од 2006 до 2013 година, што тој го негира.

Драгнеа, за кого сметаат дека е вистинскиот премиер, кому му беше забрането да ја преземе должноста премиер по изборите во декември, поради можноста да биде осуден во судскиот спор поради корупција. Тој е поранешен романски потпретседател и министер за управа и регионален развој.

Полза од уредбата ќе имаа и десетици други политички функционери од сите политички партии во Романија би требало да имаат полза од оваа владина уредба , бидејќи со неа и веќе осудените лица за корупција би биле ослободени, а би биле прекинати и започнатите процеси. Од PSD претходно најавија дека уредбата ќе стапи на сила на 10-ти февруари на полноќ/

Девет западни земји, меѓу кои Германија и САД, изразија „длабока загриженост“ бидејќи таквата уредба би можела да го загрози партнерството на Романија во Европската унија и во НАТО./крај/мф/сн

Регион

Вучиќ за Си-ен-ен:„Ги ценам извештаите од Белата куќа, но не се секогаш точни“

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за Си-Ен-Ен зборуваше се случувањата во Бањска на 24 септември.

dobivaj vesti na viber

На почетокот тој рече дека секогаш ги ценел извештаите од Белата куќа, но дека вистинското прашање е што извештаите не се целосно точни.

„ Во 2001 година потпишавме аранжман со НАТО за пристап до копнената безбедносна зона и беше договорено да ја користиме без никакви ограничувања. Сега имаме 4.400 војници во зоната и тоа е нормално – изјави Вучиќ.

„ Слушаме и следиме и сакаме деескалација. Сакаме да видиме поголемо присуство на КФОР на Косово, затоа се надеваме дека тие ќе ги поддржат Србите и нивната безбедност на Косово, особено на северот – рече тој.

Според него нема причина за загриженост, на Србија не и треба конфликт со НАТО, туку обратно.

Вучиќ рече дека борбената готовност на Србија не е подигната во близина на административната линија.

„ Но, јас дури и не потпишав повисоко ниво на тревога. Бројот на персоналот не беше поголем, ниту 60 отсто, што обично е на административна линија. Србија е последната земја на која и требаа инциденти на Косово поради динамиката на дијалогот. Сите видоа дека Србија е конструктивен партнер, а другата страна не направи ништо, туку постепено етничко чистење на Србите од Косово. Откако Курти дојде на власт, на Косово има 10 отсто помалку Срби, имаше повеќе од 420 напади врз нашиот народ на северот на Косово – рече Вучиќ.

Српскиот претседател нагласи дека Србија ќе бара одговорност од сите луѓе кои извршиле криминални дејствија, а дека обвинителството ќе си ја заврши работата во случајот со Милан Радоичиќ, како и дека тој е достапен за српските власти, но дека коренот на проблемот е во тоа што Србите се на удар и мора да се бранат.

„ Јас зборував за коренот на проблемот, но вие не сакате да го слушнете. Србите сакаа да се заштитат. Нема да го бранам убиството на албанскиот полицаец, го осудувам. Но, Србите се апсат без никакви обвиненија, се исфрлаат од нивните куќи, ништо од тоа не било во согласност со меѓународното право и со Бриселскиот договор. ЗСО сè уште не е формиран“ додаде тој.

Вучиќ порача дека Србија е секогаш подготвена да преговара.

Прикажи повеќе...

Регион

Стано: Очекуваме безусловна соработка од Србија за настаните во Бањска

Објавено пред

ЕУ очекува целосна и безусловна соработка на Србија во врска со настаните во Бањска на 24 септември, изјави портпаролот на ЕУ Петер Стано и рече дека Брисел е подготвен да разгледа мерки во однос на Србија, доколку земјите-членки сметаат дека е потребно.

dobivaj vesti na viber

„ Земјите-членки ќе донесат одлука за ова доколку оценат дека имаат доволно информации и докази. Кога ќе проценат дека моментот е вистинскиот, земјите-членки ќе одлучат според настаните на Косово и понатамошните чекори – рече Стано.

Тој нагласи дека приоритет е деескалација и стабилизирање на безбедносната ситуација на северот на Косово и дека „набљудуваната акумулација на српските безбедносни сили во близина на Косово мора да престане“.

„ Потребна е темелна и адекватна истрага за терористичкиот напад на северот на Косово, која ќе покаже не само кои се сторителите, туку и кој стои зад бруталниот напад. Очекуваме целосна и безусловна соработка на Србија во ова – рече Стано.

Тој изјави дека косовската полиција е овластена да го истражи нападот во Бањска, со оглед на тоа што настанот се случил на Косово и додаде дека „добредојден е придонесот на секој кој може да помогне да се расветлат околностите на нападот. ”

Стано додаде дека ЕУ има многу добра соработка со полицијата на Косово, како и дека има добра комуникација со ЕУЛЕКС.

Прикажи повеќе...

Регион

Според глобалниот индекс на мирот: Исланд е најбезбедната земја на светот, Македонија е на 38. место

Објавено пред

На листата на најбезбедни земји, според Глобалниот индекс на мирот, Исланд се смета за најбезбедна земја во светот.

dobivaj vesti na viber

Според објавениот список, Македонија е на 38. место, неколку места пред нас е Бугарија, а зад нашата држава се Албанија, Црна Гора, БиХ, Србија и Косово.

GPI ги рангира земјите според широк спектар на фактори, од нивоа на насилство и криминал до тероризам и меѓународни конфликти, според „Кликс“.

Втора на листата е Данска, делумно поради ниското ниво на владина корупција, а трета е Ирска, која скокна за пет места од истражувањето во 2022 година.

Кога станува збор за земјите од Балканот, најдобро позиционирана на листата е Словенија, која е на 8. место. Хрватска е на 14. место, Северна Македонија на 38., Босна и Херцеговина на 61. место и Србија на 65. место, што ја прави најлошо позиционирана земја на Балканот, пренесува медиумот.

На другиот крај од спектарот, според написите, се земјите што страдаат од војна, широко распространето насилство и политичка нестабилност, што ги прави неверојатно несигурни – Авганистан, Јемен, Сирија, Русија и Јужен Судан.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

Приведен криумчар на мигранти, ги сокрил во бункер меѓу кабината и товарниот дел

Денеска (02.10.2023) околу 19 часот на регионалниот пат Стојаково-Богданци, полициски службеници од РЦГР Југ- ПС за ГП и ГН Богородица...

Регион4 часа

Вучиќ за Си-ен-ен:„Ги ценам извештаите од Белата куќа, но не се секогаш точни“

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за Си-Ен-Ен зборуваше се случувањата во Бањска на 24 септември. На почетокот тој рече...

Свет4 часа

Тајни документи го открија американскиот план за Украина

Според доверливите материјали, целите на САД во Украина варираат од спроведувањето на протоколите и стандардите на НАТО до приватизација на...

Македонија7 часа

Меџити за детето со аутизам: Било врзувано само кога било опасно за себе и другите

Министерот за здравство Фатмир Меџити изјави дека детето со аутизам, чија мајка ги обвини лекарите за нехуман третман, било лекувано...

Македонија7 часа

Заев: Пријателството меѓу Македонија и Грција и моето со Алексис преминуваат во трајни и скапоцени вредности

Експремиерот Зоран Заев објави заедничка фотографија со поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, кој денеска е во приватна посета на Струмица....

Македонија7 часа

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Потресно сведоштво на мајка се шири по социјалните мрежи. Таа ги обвини лекарите од болницата „Демир Хисар“ дека нејзиното дете...

Топ10 часа

Млад возач од Гостивар удрил во столб, па починал на пат кон скопската клиника

Во 00.45 часот, во ОВР Гостиварм било пријавено дека на автопатот Гостивар – Тетово, на наплатната станица Гостивар, патничко возило...

Македонија12 часа

Не треба преку амнестии да се ослободува простор во затворите, тие што имаат казни, да ги издржуваат, порача Спасовски

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, истакна дека не се согласува со предлог-законот за амнестија и дека цврсто стои на...

Топ12 часа

18-годишник загина во сообраќајна незгода на автопатот Гостивар – Тетово

Ноќеска, четириесетина минути по полноќ, во СВР Тетово пријавено е дека на автопатот Гостивар – Тетово, на наплатната станица Гостивар,...

Македонија12 часа

Шефовите на дипломатиите на Хрватска, Австрија и на Словенија: Западен Балкан во ЕУ што е можно побргу

Западен Балкан треба да се интегрира во ЕУ бидејќи тоа е најдобриот начин да се стабилизира ситуацијата во тој дел...

Македонија12 часа

Министерот ќе бара учебници да се доставуваат и в сабота и в недела, шестоодделенците денес почнаа да ги добиваат  

Во октомври, наместо во септември, шестоодделенците почнаа да добиваат учебници. Министерот за образование Јетон Шаќири вели дека денес почнала дистрибуцијата...

Македонија13 часа

(Видео) Стоилковски: Со потпис на Груби, мафијаш од црната листа на САД, бизнис-партнер на Македонија?

„Владата на ДУИ и СДС, Ковачевски и Артан Груби, како потписник на документот за Државната Лотарија, државната компанија Државна Лотарија...

Македонија15 часа

Спречен обид за шверцување мотоцикли и друга стока, која македонски увозник се обидел да ја внесе без да ја пријави

Македонски увозник се обидел меѓу пријавена стока за царинење да шверцува стока во вкупна вредност од 473.632 денара. Меѓу непријавената...

Регион16 часа

(Фото+видео) Косовската полиција објави снимки од српските напаѓачи

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свеќља, на прес-конференција изјави дека целта на нападот во Бањска била анексија на северот...

Македонија17 часа

Протест за скандалот на Онкологија: измените во Кривичниот законик нема да ги аболираат инволвираните од нивните злосторства ако ние тоа не го дозволиме

Денеска, во 18 часот, пред Владата повторно ќе се одржи протест за скандалот на Клиниката за онкологија. Протестот пред Владата...

Свет18 часа

(Видео) Во Мексико се урна покрив на црква за време на миса, најмалку седум загинати

Најмалку седум лица загинаа, а 10 се повредени, вчера, во Мексико, кога покривот на црквата се урна за време на...

Топ1 ден

Скопјанецот кој уби човек во Хром и го запали во станот може да добие доживотен затвор, мајката што донела бензин помала казна

Скопјанецот кој минатата недела со над 45 убоди усмрти човек во Хром и го запали станот заедно со мајка му...

Топ1 ден

Полицијата го уапси скопјанецот кој уби човек во Хром и со мајка му го запалија во станот за да ги сокријат трагите

Полицијата денеска во 14.20 часот на подрачјето на населба Влае, го уапси 39-годишниот А.Д. од Скопје, за кого пред два...

Билтен1 ден

Имаме сериозен план за премин кон чисти технологии за производство на енергија, кажа Николовски од СДСМ

За 20 месеци инсталирани се 450 мегавати од обновливи избори на енергија, капацитет доволен да ги обезбеди потребите на над...

Македонија1 ден

Ристески: 200 студенти на само ден пред почетокот на академската година без сместување во студентски

Катастрофалните политики и немањето ниту малку доблест и грижа за студентите, доведе до создавање на трул систем од кој се...