Контакт

Регион

Ердоган признава дека е разочаран од САД, може да се сврти кон Шангајската група

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во интервјуто за американската телевизиска мрежа CBS News вели признава дека е разочаран од САД, а во неделата изјави дека неговата земја би можела да ѝ пристапи на Организацијата за соработка од Шангај (SCO).

dobivaj vesti na viber

„Дозволете ми да бидам многу искрен, јас сум и познат по својата непосредност, Би било неправедно, доколку би кажал дека не сум разочаран“, рече турскиот претседател во интервјуто за американската телевизиска мрежа CBS во петокот.

Според него, американската политика во Сирија довела до вистинска закана на безбедноста на јужната граница на Турција, го натерала да ја заштитува својата земја. Ердоган, исто така, поради Вашингтон во Турција има речиси три милиона бегалци, двапати повеќе отколку во Европа.
„Ние ги решававме овие проблеми, ги разговаравме со претседателот (на САД, Барак) Обама и со потпретседателот (Џосеф) Бајден. Тие не беа во можноста да ја покажат својата најдобра страна и сериозно да му пријадат на проблемот. Тоа за нас беше многу фрустрирачки“, рече Ердоган. Тој оцени дека САД не успеале да ја решата граѓанската војна во Сирија и да ги отстранат последиците од неа за Турција.

Но она што е многу поважно во односите меѓу Анкара и Вашингтон, е прашањето со поранешниот голем сојузник на Ердоган, исламистичкиот проповедник Фетулах
Ѓулен кој од 1999 година живее во егзил во САД. Турските власти го обвинуваат како идеолог на неуспешниот пуч, и од американските бараат негово предавање, што овие засега го одбиваат.

Поради тоа Ердоган и во оваа прилика го критикуваше Вашингтон за давање азил и одолговлекување на процесот на екстрадиција. „Немам намера да ги обвинам САД (за обидот за преврат). Но таквата позиција ќе се утврдува кај мојот народ. Зошто вие сé уште го чувате кај себе овој човек? Уште му давате засолниште, а ја за жал, не навредува, но таква е перцепцијата на турската држава и на турскиот народ“, порача Ердоган.

Во неделата, пак, Ердоган изјави дека неговата земја не треба да биде истрајна за влез во ЕУ, сугерирајќи дека Анкара би можела да ѝ пристапи на Организацијата за соработка од Шангај (SCO), во којашто водечки земји се Кина и Русија.

„Турција би требала да се чувствува опуштено во врска со прашањето за ЕУ, а не тоа да ѝ биде фиксација. Некои би можеле да ме критикуваат но јас ги изнесувам моите мислења. На пример, се прашувам зошто Турција не би ѝ пристапила на Организацијата од Шангај?“, рече Ердоган во неделата патувајќи за Узбекистан потврдувајќи дека за тоа разговарал со рускиот и со кинескиот претседател.

Ердоган и претходно повеќепати го изнесе планот за пристапување во Организацијата од Шангај, која е организација за политичка и економска соработка која и собира Кина, Русија, и поранешните советски републики од Централна Азија. Пакистан и Индија, исто така, се сé поблиску до интеграцијата во оваа групација земји.

Европската унија ја обвинува Анкара дека не се држи до своите клучни обврски од договорот за бегалците и заедно со Вашингтон му забележува на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за наводен диктаторски режим. По исцрпувачкиот процес кој трае повеќе од половина век, се поставува прашањето дали сега е дојден крајот на турскиот пат кон Европската унија? До пресвртот дојде по неуспешниот државен удар од 15-ти јули кога Брисел луто го критикуваше немилосрдното пресметување на власта со пучистите и неистомислениците а Анкара ја обвини Унијата дека не покажала солидарност со земјата во којашто се случи обид за насилен воен преврат и соборување на власта.

Турција формално го поднесе барањето за членство во Европската унија во 1987 година, а пристапните преговори започнаа дури во 2005 година. Но амбицијата на Турција да стане дел од европската заедница датираат уште од 1960-те години. Аналитичарите велат дека и покрај сите проблеми, двете страни сакаат да ја задржат илузијата на пристапниот процес. Освен тоа, Брисел е свесен за важноста од договорот со Турција за намалувањето на приливот на имигрантите во Европа.

Турската влада по пропаднатиот пуч објави дека би можела да предложи враќање на смртната казна, што е потег за кој од ЕУ предупредија дека би значело моментално крај на пристапните преговори./крај/мф/сн

Регион

Силен земјотрес ја погоди Грција

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, јавува ЕМСЦ.

dobivaj vesti na viber

Според извештаите, епицентарот бил на 22 километри југо-југоисточно од Лардос, на длабочина од 61 километар.

Засега нема извештаи за евентуални штети или жртви.

Прикажи повеќе...

Регион

Седумгодишно момче го касна поскок во Далмација, заврши во болница

Објавено пред

Денеска во Далмација, во околината на Сплит, седумгодишно момче беше каснато од поскок. За потсетување, поскокот е еден од трите видови отровни змии во Хрватска.

dobivaj vesti na viber

Како што објави хрватски Индекс, поскокот го каснал детето за рака. Момчето е префрлено во КБЦ Сплит, од каде велат дека детето е стабилно, е хоспитализирано и се лекува според правила.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Уапсени белградски макроа, едниот ја принудувал својата девојка на проституција

Објавено пред

Српското Министерство за внатрешни работи објави видео од апсењето на белградските макроа С.С. (46), П.Д. (25) и Ѓ.Љ. (29). Тие се уапсени поради сомнение дека сториле кривично дело трговија со луѓе.

dobivaj vesti na viber

Тие се осомничени дека од февруари до јуни годинава, искористувајќи ги тешките услови во кои живеела, врбувале 20-годишна девојка да се занимава со проституција за да се стекнат со противправна финансиска корист.

„С.С., како што се сомневаат, најпрвин стапил во емотивна врска со оштетената со цел да влијае на нејзината свест и волја и на тој начин ја регрутирал да се занимава со проституција, а потоа го ангажирал Ѓ.Љ., кој, како што се сомнева, на интернет огласувал давање сексуални услуги, додека осомничениот П.Д. ја превезувал оштетената и ја предавал на корисниците на сексуални услуги“, соопштија од српската полиција.

С.С. е осомничен дека подоцна ги одзел парите заработени на тој начин. Полицијата при претрес на становите на пријавените пронашла повеќе мобилни телефони и сим-картички, како и помала количина бела прашкаста материја која била испратена на вештачење.

На сите осомничени им е одредена мерка притвор во траење од 48 часа и со кривична пријава ќе бидат изведени пред Вишото јавно обвинителство во Белград, соопшти Министерството за внатрешни работи на Србија.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ14 часа

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија15 часа

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија17 часа

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија17 часа

Мицкоски: Лога ја урна довербата во судството, а следната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да ја зголеми

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на новинарско прашање поврзано со изјавата на Кренар Лога дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање...

Македонија18 часа

Искинати кабли, уништени огради, детските игралишта навечер се места за пиење алкохол, Герасимовски апелира на подигање на свеста

Во текот на изминатите денови непознати сторители уништиле дел од урбаната опрема во Капиштец, на Водно и во Дебар Маало....

Македонија20 часа

Левицата: Партнерот на Мицкоски, Африм Гаши, одби амандман затоа што не пишува „Северна“

Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН – Африм Гаши,...

Македонија21 час

ОЈО ги повлече основните две-три обвиненија против Цветан Панделевски за случајот „Империја“

Обвинителството мината недела донесе одлука да се повлече од двете дела против Цветан Панделевски во случајот „Империја“. OJO со овој...

Македонија21 час

Хан: Ме загрижува случајот со Северна Македонија, сите инволвирани страни да се држат до договорот од Преспа

Јоханес Хан, еврокомесарот за буџет и администрација, го изрази својот поттик до сите страни, вклучително и новата влада на Северна...

Македонија22 часа

Силјановска-Давкова се сретна со германскиот претседател Штајнмајер: разменети мислења и очекувања за спроведување на реформите на евроинтегративниот пат

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го...

Регион23 часа

Во Грција најавени пеколни горештини: затворија и училиштата

Во Грција денеска се најавени пеколни горештини, а многу високите температури, според најавите, ќе траат до викендот. Највисоки температури се...

Македонија2 дена

МЗ: Паднатиот потпорен ѕид позади Детската клиника е изграден на државно земјиште, а Министерството нема прибележано право за трајно користење на тоа земјиште

Министерството за здравство информира дека во случајот со паднатиот потпорен ѕид позади Клиниката за детски болести истиот е изграден на...

Македонија2 дена

Агелер го пофали Мицкоски на енергетскиот форум: Вашето присуство дава многу важна порака за навигација на енергетскиот пејзаж

Енергетската сигурност и зелената енергија се два суштински приоритета што треба да ги надминат партиските политики, рече денес амбасадорката на...

Македонија2 дена

Деспотовски ги повика кандидатите за претседател на СДСМ да се соочат на дебата: Охрабрува тоа што моите колеги ги промовираат клучните точки од мојата програма

Јован Деспотовски ги повика уште еднаш сите кандидати за претседател на СДСМ да му се придружат на јавна дебата, на...

Економија2 дена

Мицкоски најави инвестиција во енергетиката: Нов ветропарк помеѓу Карбинци, Штип и Радовиш за производство на електрична енергија

„Кога се работи за енергетската транзиција треба да имаме предвид дека е сложена и доста скапа таа транзиција. Секогаш кога...

Скопје2 дена

Герасимовски: Да беше наша надлежност, ѕидот одамна ќе беше саниран

Општина Центар остро ги демантира наводите и шпекулациите дека санацијата на потпорниот ѕид на Клинички Центар и улица „Белградска“ се...

Регион2 дена

(Видео) Маж се полеа со бензин и се запали пред зградата на хрватската влада

Околу 9.40 часот пред оградата на јужната страна на плоштадот Свети Марко во Загреб, пред зградата на хрватската влада, непознато...

Регион2 дена

Неколку земјотреси го погодија Крит, најсилниот со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала

Неколку земјотреси, од кои најсилниот беше со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала, утрово за краток временски период го...

Македонија2 дена

20-годишник тешко повреден во сообраќајна несреќа синоќа на булеварот Србија

Синоќа се случи тeшка сообраќајна незгода на булевар Србија. „На 10.06.2024 околу 21.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на...

Свет2 дена

Стотици животни загинаа во пожар на познат тајландски пазар

Неколку стотици животни во кафези загинаа во пожар на пазарот Чатучак во Бангкок, еден од најпознатите пазари во Тајланд, соопштија...

Регион2 дена

Осум лица се повредени кога автобус излетал од патот во општина Лазаревац

Осум лица се повредени кога автобусот на Ласта излетал од патот на територијата на општина Лазаревац, соопштија за Танјуг во...