Контакт

Регион

Еден од уапсените Срби призна дека ги организирал нападите во Црна Гора

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Српскиот државјанин Александар Синѓелиќ, еден од уапсените во акцијата на 16-ти октомври, односно изборниот ден во Црна Гора, пред црногорските полициски власти признал дека собирал луѓе и им обезбедил воена и полициска опрема, пишува подгоричкиот весник „Побједа“.

 

Според весникот, Србинот признал дека им помогнал на група луѓе да се соберат за на 16-ти октомври побрзо и посигурно да стигнат до зградата на Собранието на Црна Гора. Весникот „Побједа“ додава дека Синѓелиќ детално опишал како течеле подготовките за планираниот терористички напад, кого ангажирал и со кого од Црна Гора комуницирал за време на операциите кои требало да предизвикаат крвопролевање на изборната ноќ.

 

Синѓелиќ, кој заедно со поранешниот шеф на српската жандармерија, Братислав Дикиќ се сомничат дека ја организирале криминалната група која ги подготвувала терористичките напади во Црна Гора, бил сослушан во понеделникот во Истражниот затвор во Спужа.

 

„Побједа“ дознава дека Синѓелиќ бил ангажиран од двајца руски националисти, кои раководеле со една цела организација, за која се верува дека броела 500 лица. Двајцата руски националисти, чиј идентитет не е соопштен, барале од него да врбува членови на криминална организација, подготвени на 16-ти октомври да предизвикаат нереди, да пукаат на граѓаните и да го ликвидираат црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ.

 

Весникот додава дека засега е извесно дека се очекува апсење на овие двајца руски националисти, како и на политичари од една црногорска опозициска партија./крај/мф/бс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

„Кога мислиш дека не можат да паднат пониско тие ќе те демантираат“Јованов: Ѓилас полуде од омраза кон Вучиќ

Објавено пред

Народниот пратеник Миленко Јованов реагираше на изјавата на Драган Ѓилас, кој со потсмев изјави дека на балконот треба да се пречека претседателот Александар Вучиќ по резолуцијата за Сребреница во ОН, како и спортистите по нивните победи.

dobivaj vesti na viber

Јованов остро го прекори Ѓилас, наведувајќи дека опозиционерите ги полудува омразата кон претседателот на Србија.

„Секогаш кога мислиш дека не можат да паднат подолу, тие те демантираат. Целосно полуден од омразата кон Александар Вучиќ. Што точно е ова потсмев и дали е поврзано со натчовечките напори на претседателот да ја осуети идејата да ни го наметне брендот на геноциден народ? Што точно е спорно во тоа што во дадените околности го постигна максимумот за оваа земја и народ и многу повеќе од што се надеваше некој? Не само во Србија. Што направи големиот опозициски лидер во оваа насока сите овие недели за својата земја? Кој во светот го покани? Кому ја објасни позицијата на својата земја и последиците од таквата одвратна шега во форма на германска резолуција? На никој. Наместо тоа, со денови се караше со Сава Манојловиќ, како некоја тетка“ напиша Јованов на социјалната мрежа Икс.

Драган Ѓилас се огласи на социјалната мрежа Икс за претседателот на Србија Александар Вучиќ и неговиот настап пред ОН во врска со резолуцијата.

„Балкон за Вучиќ! Кога тоа беше можно за кошаркарите, Ѓоковиќ, ватерполистите по нивните победи, тогаш време е да се организираме и за Вучиќ! – напиша Драган Ѓилас на Икс.

Прикажи повеќе...

Регион

Брнабиќ за усвојувањето на резолуцијата: „Пирова победа и фаул на големите западни елити“

Објавено пред

Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ оцени дека Резолуцијата на Генералното собрание на ОН за Сребреница претставува „пирова победа и фаул на големите западни сили“.

dobivaj vesti na viber

Во ОН членуваат 193 земји, а Резолуцијата за Меѓународниот ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница беше усвоена вчера со 84 гласа „за“, 19 „против“ и 68 воздржани.

Брнабиќ за РТС изјави дека Србија покажала како се бори за своите интереси, светот и меѓународното право и не дозволила „ народот да биде жигосан“.

„Сето ова сега е многу свежо и една работа што ја научив од претседателот на Србија Александар Вучиќ е дека не треба да реагирате набрзина“, рече таа.

Вака таа одговори на прашањето за идните односи на официјален Белград со земјите од европскиот континент кои ја поддржаа Резолуцијата, на која Србија се противи.

„Сè што ќе кажам е доста емотивно, мене лично ќе ми биде исклучително тешко да продолжам да работам со земјите кои беа спонзори и коспонзори на таа резолуција“, рече таа.

Таа додаде дека „во секој момент“ ќе се чувствува многу поблиска со земјите кои гласаа против, воздржани или ја напуштија просторијата кога се гласаше за резолуцијата.

„Ние секако треба да продолжиме да работиме со нашите партнери, а тоа е во наш национален интерес и со земјите-членки на ЕУ“, рече таа.

Рече и дека „во секој момент“ секогаш ќе биде со земјите што беа со Србија во ОН и им се заблагодари на сите што ги поддржаа позициите на Белград.

Прикажи повеќе...

Регион

Претседателката на Косово: Негирањето на геноцидот нема да го отвори патот за мир

Објавено пред

Косовската претседателка Вјоса Османи на X се осврна на усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница.

dobivaj vesti na viber

Османи вели дека со усвојувањето на резолуцијата, светот им дава можност на идните генерации да учат од геноцидот во Сребреница. Наведува дека признавањето е клучен чекор кон помирувањето и борбата против негирањето на геноцидот.

„Тоа е неопходно за исцелување и траен мир, обезбедување утеха на мајките на Сребреница и на сите преживеани членови на семејствата, обезбедувајќи дека нивните најблиски никогаш нема да бидат заборавени“, рече таа.

Испрати порака до оние кои работеа против резолуцијата.

„Негирањето на геноцидот никогаш нема да го отвори патот за мир. Гласовите на оние кои ги трпеа овие ужаси како деца, не потсетуваат дека ставањето крај на негирањето на геноцидот не е само политичка и правна обврска, туку и колективна морална должност.

Мора да бидеме обединети во борбата за вистината и правдата. Да се ​​водиме од едно остро потсетување во зборовите на едно невино дете кое ја прашува мајка си: „Мајко, војниците убиваат деца со мали куршуми, нели?“, напиша Османи на Х.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј – нивната дејност темелена на македонскиот јазичен извор ги спаси Словените од одродување

Светите Кирил и Методиј со своето дело ја задолжија не само сесловенската, туку и европската и светската култура и на...

Топ2 часа

Загина 76-годишен маж: со тракторот се превртел на патот во Кочанско

Вчера во 13.29 часот во СВР Штип било пријавено дека на локалниот пат с.Зрновци–с.Мородвис, кочанско, на коловозот се превртел трактор...

Македонија2 часа

Џафери: Успеавме во заложбите, македонскиот јазик да биде рамноправно прифатен меѓу официјалните јазици во EУ, се продолжи и делото на Свети Кирил и Методиј

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, во името на Владата и во свое име, го честиташе 24...

Европа3 часа

Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војна

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека во Брисел се водат подготовки за влез на Европа во војната и додаде...

Македонија4 часа

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. „Од...

Регион4 часа

Претседателката на Косово: Негирањето на геноцидот нема да го отвори патот за мир

Косовската претседателка Вјоса Османи на X се осврна на усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Османи вели дека со...

Свет4 часа

Дали имало траги од куршуми на хеликоптерот? Објавен е прелиминарен извештај за падот на авионот на иранскиот претседател

Трупот на хеликоптерот на починатиот претседател на Иран, Ебрахим Раиси, се запалил откако удрил во рид, се наведува во прелиминарниот...

Свет5 часа

САД воведува визни ограничувања за Грузијците: „Вреди за оние кои ја гушат демократијата“

Соединетите Американски Држави денеска објавија нова политика на визни ограничувања за жителите на јужнокавкаската република Грузија, откако тамошната влада го...

Европа5 часа

Пукање во Истанбул: расправија во кафуле прераснала во вооружен судир, има убиени и повредени

ТРИ лица загинаа, а пет се повредени, од кои две потешко, во пукотница што се случи синоќа во кафуле во...

Регион18 часа

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Генералното собрание на Обединетите нации денеска одржа седница на која се расправаше за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, која беше...

Македонија21 час

Таравари уште размислува дали ќе биде министер за здравство: „Можноста не е исклучена, но не е дефинитивна“

Арбен Таравари, еден од партнерите на коалицијата „Влен“, а кој моментно е градоначалник на општина Гостивар, сѐ уште не одлучил дали...

Македонија22 часа

Потврден 30-дневниот притвор за врховнот судија Наке Георгиев

Кривичниот совет од одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје постапи по жалбата на одбраната...

Македонија23 часа

Одговорност од директорката и управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители, бара антикорупциската комисија

Државната комисија за спречување на корупцијата поведе иницијатива до сите надлежни органи за утврдување одговорност на директорката, претседателот и членовите...

Македонија23 часа

Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, Бугарија очекува промена на реториката и крај на јазикот на омразата, порача Радев

Република Северна Македонија мора да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа, со тоа што ќе ги...

Македонија24 часа

„Ги знам јас сите, и обвинители и судии, се дружиме, пиеме кафе, на крајот ќе излезе дека ништо противзаконито не сум сторил“, рече Мемети

Денеска, дојдовме на покана на судијата во предистражна постапка и донесе решение за мерка за претпазливост, друго не би сакал...

Македонија1 ден

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и Знам

„Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно, ВМРО-ДПМНЕ, ‘Вреди’ и Знам“, напиша Антонио Милошоски, актуелен пратеник од редовите на...

Македонија1 ден

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија1 ден

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет1 ден

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...