Контакт

Актуелно

Свет9 минути

Чавушоглу: Анкара би можела да покрене нова операција во Сирија

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека Анкара ќе покрене нова воена операција на североистокот во Сирија доколку...

Свет52 минути

Кувајтски емир го смени синот од местото министер за одбрана

Емирот Сабах ал-Ахмад ал-Сабах денеска ги разреши својот син Насер ел-Сабах и уште еден министер во владата по нивните јавни...

Црна хроника4 часа

Гостиварец силувал дете на неговата невенчана сопруга

Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против лице за кое постои основано сомнение дека извршило кривично дело pолов напад врз...

Европа5 часа

Туск во Загреб ќе стане претседател на Европската народна партија

Претседателот на Европскиот совет, во заминување, Доналд Туск, ќе биде новиот претседател на Европската народна партија (ЕПП), потврди партијата во...

Свет6 часа

Девојче загина при уривање на мост во Франција

Едно лице загина, а четири лица се спасени откако висечкиот мост над реката Тарн во близина на општината Мирепоа-сур-Тарн, североисточно...