Контакт

Свет

Трамп ги избрал државниот обвинител и директорот на CIA

Објавено пред

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, наводно се одлучил сенаторот Џеф Сешнс да биде државен обвинител, а пратеникот Мајк Помпео директор на Централната разузнавачка агенција (CIA), додека генералот Мајк Флин советник за национална безбедност.

dobivaj vesti na viber

Функционер близок на Доналд Трамп, кој сакал да остане неименуван, рекол за агенцијата Reuters дека овие именувања формално ќе бидат објавени подоцна во текот на денот во петокот. Сите тројца ја прифатиле понудата од новоизбраниот американски претседател.

„Додека Доналд Трамп тоа не го каже, не е официјално“, рекол, меѓутоа портпаролот на Републиканскиот национален комитет Шон Спицер за CNN.

Избирајќи го Џеф Сешнс за државен обвинител, Трамп ќе ги награди лојалистите чиишто крајно десни и понекогаш зајадливи изјави за имигрантите беа слични на неговите во кампањата. Сешнс се противи на каква и да е можност илегалните имигранти да добијат државјанство и отворено го поддржуваше ветувањето на Трамп дела ќе го изгради ѕидот кон Мексико.

Овој 69-годишен државен обвинител од сојузната држава Алабама и сојузен обвинител за јужниот округ на Албама, примил телефонски повик во кој му била понудена оваа должност, дознава телевизиската мрежа CBS News.

Агенцијата Bloomberg јави дека советник на Трамп го повикал сенаторот Тед Круз, исто така, можен кандидат за оваа сфера, во четвртокот вечерта за да му каже дека сепак оваа функција ќе му припадне на Сешнс.

Воен ветеран, член е на Конгресот е веќе 20 години, на сенатскиот Комитет за вооружени сили и претседател на неговиот Поткомитет за стратешките сили. Се претпоставува дека сепак би можел да наиде на отпор во Сенатот, поради тоа што во 1986 година, станал вториот во историјата кандидат во 50 години кој не е потврден за сојузен судија поради неговите расистички изјави

Меѓу кандидатите за државен обвинител медиумите претходно ги споменуваа и гувернерот на сојузната држава Њу Џерси, Крис Кристи и гувернерот на Арканзас, Ас Хатчинсон.

Директор на CIA, според овие информации, ќе биде членот на Претставничкиот дом, Мајк Помпео, кој во Конгресот ја претставува сојузната држава Канзас.

Тој дипломирал на познатата воена академија Вест Поинт, а по отслужувањето во армијата, започнал да се занимава со бизнис. Во 1994 година докторирал на правни науки на универзитетот Харвард, а работел како адвокат во компанијата „Williams & Connolly“.

Помпео е познат како жесток противник на абортусот. Тој, исто така, се залагаше против затворањето на злогласниот затвор Гвантанамо и повикуваше на пресудување смртна казна за Едвард Сноуден, поранешниот разузнавачки аналитичар кој пред две години во медиумите го обелодени системот на масивно следење на комуникациите и прислушување од страна на американските разузнавачки агенции на милиони луѓе во светот, вклучително и челници на земјите сојузници на САД. Уште во 2013 година Помпео изјави дека сите муслимански лидери коишто не ги осудуваат терористичките акти, извршени во името на исламот, се „потенцијални соучесници“ во нападите.

Пензионираниот генерал-потполковник Мајкл Флин е познат како поддржувач на зајакнување на односите меѓу САД и Русија и често истакнува дека е горд што лично се познава со рускиот претседател Владимир Путин.

Од 2012 до 2014 година Флин раководеше со Разузнавачката управа на министерството за одбрана (DIA), военото разузнавање, која е една од 19-те организации кои влегуваат во разузнавачката заедница на САД.

Флин беше посочуван како министер за одбрана. Но како што пренесува телевизијата ABC News, повикувајќи се на членови од тимот на Трамп за пренос на власта, Флин ќе ја заземе позицијата советник на претседателот за прашања од националната безбедност.

Се очекува дека една од задачите на Флин, меѓу другите, ќе биде оформувањето на политиката на САД во однос на борбата против џихадистичката групација Исламска држава. Самиот поранешен генерал, како и Трамп, во неколку наврати истакна дека е потребна политичка „зделка“ меѓу Вашингтон и Москва во врска со Сирија.

Медиумите потсетуваат дека Флин пред извесно време престојувал во Москва каде што на свеченоста по повод годишнината од телевизијата RT седел во ист ред со руските челници./крај/мф/сн

Свет

Иран ѝ испорачал на Русија околу 400 балистички ракети

Објавено пред

Иран ѝ испорачал на Русија голем број балистички ракети, јавија  британските медиуми, повикувајќи се на неименувани извори.

dobivaj vesti na viber

Тројца ирански извори изјавија дека Иран и испратил на Русија околу 400 балистички ракети со краток дострел, како што е „Золфагар“, ракета што може да погоди цели на одалеченост од 300 до 700 километри. Испораките почнале на почетокот на јануари, по состаноците од крајот на минатата година меѓу иранските и руските воени и безбедносни претставници одржани во Техеран и Москва, наведува еден од иранските извори.

Некои проектили беа доставени до Русија со бродови преку Каспиското Море, додека други беа транспортирани со авиони.

-Ќе има повеќе пратки. Дозволено ни е да извезуваме оружје во која било земја што сакаме, изјави неименуван извор близок до иранската војска.

Ограничувањата на Советот за безбедност на ОН за иранскиот извоз на ракети, беспилотни летала и друга технологија истекоа во октомври.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Трите најголеми кинески банки престанаа да примаат уплати од Русија

Објавено пред

Три од четирите најголеми кинески банки, Индустриската и Комерцијалната банка на Кина (ICBC), China Construction Bank (CCB) и Bank of China, престанаа да примаат уплати од санкционираните руски кредитни институции на почетокот на годината.

dobivaj vesti na viber

Оваа одлука е донесена поради зголемената контрола на американските власти по воведувањето на 12. пакет санкции против Русија, пишува „Москва тајмс“.

Кинеските банки почнаа да ги одбиваат сите трансфери од санкционирани финансиски институции, без разлика кој систем на плаќање се користи, SVIFT, руски SPFS или кинески CIPS.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Потресна снимка од девојче од Газа, плачејќи вели дека и недостига леб

Објавено пред

Дека состојбата со храна во Газа е критична, покажува видео објавено на социјалните мрежи на кое расплакана Палестинка вели дека и недостига леб. Исто така, девојчето вели дека нејзиниот „татко е во рајот“ и затоа не и носи леб.

dobivaj vesti na viber

„Времето го поминувам со брат ми“, вели таа.

Светската програма за храна (WFP) ја прекина испораката на „животно-спасувачка“ храна во северниот дел на Газа, велејќи дека хуманитарните конвои претрпеле „целосен хаос и насилство поради колапсот на војната“, јавува Би-Би-Си.

Агенцијата вели дека одлуката не била донесена лесно и дека нивните вработени во Газа се соочиле со пукотници и грабежи. Од декември, ОН предупредуваат на претстоен глад на северот на Газа.

WFP вели дека овие најнови извештаи се доказ за „нагло лизгање во глад и болести“.

Израелската војска им нареди на 1,1 милион палестински цивили да се евакуираат од сите области северно од Вади Газа и да бараат засолниште на југ на почетокот на копнената офанзива во октомври. Областа за евакуација го опфаќаше градот Газа, кој пред војната беше најгусто населен на територијата.

Повеќето жители ги следеа израелските наредби, но неколку стотици илјади избраа да останат или не можеа да побегнат бидејќи израелските трупи го опколија регионот и потоа во голема мера ја презедоа контролата врз упориштата на Хамас таму.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Пендаровски ќе биде претседателскиот кандидат на СДСМ, партиските тела ќе го гласаат на трети март

Актуелниот претседател Стево Пендаровски влегува во претседателска трка, извори од СДСМ потврдија за Макфакс. Оваа одлука на трети март ќе...

Македонија6 часа

Таравари сака претседателот да се избира во Собрание, а не на избори: „ДУИ да ја поддржи мојата кандидатура“

Кандидатот за претседател на Македонија од страна на албанскиот опозициски блок, Арбен Таравари ги објави целите поради коишто се вклучил...

Македонија6 часа

Стевчо Јакимовски кандидат за претседател на Македонија

Актуелниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, ќе биде кандидат за претседател на Македонија, на предлог на неговата партија, ГРОМ....

Македонија7 часа

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одлучува на 2 март

ВМРО-ДПМНЕ објави дека на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори пријавена е професорката Гордана Силјановска Давкова...

Македонија8 часа

Швајцарија дозволува движење со старите пасоши, а Босна не ги признава ниту старите лични карти, рече Османи

Државите самите одлучуваат како ќе се однесуваат во однос на валидноста на македонските пасоши, појасни министерот Бујар Османи. Одговарајќи на...

Македонија9 часа

„ФЗО ниту беше известен, ниту учествуваше во организацијата за транспортот со хеликоптер“, се огласија од Фондот за Леонид

Од ФЗОРСМ се огласија преку зоопштение и велат дека од првиот момент со внимание го следат случајот на Л.И. од...

Топ10 часа

Повторно дете нападнало дете во училишен двор во Карпош – случајот е во рацете на полицијата

Мајка од Скопје пријавила во полицијата дека пред два дена, околу 21.40 часот, син ѝ бил нападнат во училиштен двор...

Македонија10 часа

„Ахмети ќе ја соопшти големата вест“ – ДУИ најави обраќање во живо на „Фејсбук“

Демократската унија за интегрцаија (ДУИ) објави дека утре во 11 часот, партискиот лидер Али Ахмети ќе им се обрати на...

Топ10 часа

Брат пукаше во сестра си и во нејзините два сина во Куманово – две од лицата починаа

Три лица беа застрелани, а двајца починаа во кумановското село Габреш. Според информациите од МВР, зад убиствата стои Д. Ѓ....

Македонија12 часа

Костадиновска-Стојчевска: Да се поништи конзерваторското решение за зградата кај Воената болница

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, за изградбата на висококатницата до „Воена болница“ во Скопје, информираше дека го добила Извештајот од...

Македонија13 часа

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е 300 отсто, туку 90

Според претседателот на Комората на трговските друштва за геодетски работи, Никола Рибароски, најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија13 часа

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски рече дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија14 часа

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија16 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија17 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет18 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа19 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет19 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион19 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа1 ден

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...