Контакт

Свет

Трамп го потврди изборот на државен обвинител, директор на CIA и советник за национална безбедност

Објавено пред

Како што беше најавено претходно во петокот, новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го соопшти својот избор на сенаторот Џеф Сешнс за нов главен државен обвинител, пратеникот Мајк Помпео за нов директор на директор на Централната разузнавачка агенција (CIA), додека пензионираниот генерал Мајкл Флин го именуваше за советник за национална безбедност.

dobivaj vesti na viber

Џеф Сешнс, Мајк Помпео, кој инаку жесток противник на нуклеарниот договор со Иран, како и Мајкл Флин, кој го советуваше Доналд Трамп за воените прашања во текот на кампањата, ги прифатија своите именувања, соопшти транзицискиот тим на новиот американски претседател.

„Со ентузијазам ја прифаќам визијата на новоизбраниот претседател Трамп за ‘една Америка’, како и неговата доследност на еднаквата правда пред законот. Се радувам на своите обврски со цврста приврзаност кон чесноста и непристрасноста“, изјави 69-годишниот Сешнс, ветеран на американскиот Конгрес, кој ќе го води министерството за правосудство, а беше еден од најпрвите поддржувачи на Трамп.

Трамп, пак, Сешнс во соопштението го нарече „правен ум од светска класа“ кого „извонредно го почитуваат вистинските експерти и речиси секој што го познава“.

Овие именувања преставуваат први чекори на новоизбраниот претседател во формирањето на својот кабинет што, според американските медиуми, е одбележано со заткулисни борби и промени пред инаугурацијата којашто ќе се одржи на 20-ти јануари следната година.

За директор на CIA, Трамп го именуваше Мајк Помпео, конгресмен чиешто име стана попознато во јавноста во 2012 година по контроверзниот смртоносен напад на исламистите од таа есен врз американскиот конзулат во северниот либиски град Бенгази. Помпео беше коавтор на извештајот кој ја обвини тогашната државна секретарка Хилари Клинтон, подоцна демократски противкандидат за претседател на Трамп, за лошо управување со кризата и занемарување на предупредувањата за можен напад во кој беше убиен американски амбасадор и уште тројца американски државјани.

„Тој ќе биде брилијантен и непопустлив челник на нашата разузнавачка заедница кој ќе ја осигури безбедноста на Американците и на нашите сојузници“, изјави Трамп за 52-годишнито Помпео.

Советник за национална безбедност станува 57-годишниот Флин кому му е одредена клучната улога во оформувањето на политиката на новиот претседател кој нема искуство по прашањата од внатрешната и надворешната политика.

„Среќен сум што генерал-полковникот Мајкл Флин ќе биде крај мене додека работиме на совладувањето на радикалниот исламски тероризам, управуваме со геополитичките предизвици и ја чуваме безбедноста на Американците, како дома така и во странство“, вели Трамп во писмената изјава.

Иако регистриран како демократ, Флин во кампањата на републиканецот 00Трамп беше ангажиран како советник за националната безбедност, притоа покажувајќи го својот цврст став кон исламскиот екстремизам кој во еден разговор за весникот The New York Times го опиша како егзистенцијална закана од светски димензии.

Флин во американската и странската јавност е извонредно ценет како воено-разузнавачки експерт кој помагал во борбата против бунтовничките мрежи во Авганистан и во Ирак. Армијата ја напушти откако сегашниот демократски претседател Барак Обама во 2014 година му даде отказ од функцијата директор на воената Одбранбена разузнавачка агенција (DIA) по поплаките околу неговиот начин на раководење.

Во четвртокот вечерта беше објавено дека Доналд Трамп во недела ќе се сретне со Мит Ромни, кој важи за умерен политичар кој силно го критикуваше и се противеше на изборот на Трамп, а е неуспешен претседателски кандидат на републиканците на минатите избори во 2012 година. Оваа средба се поврзува со можното именување на Ромни за државен секретар, позиција за којашто се споменува и поранешниот градоначалник на Њујорк, Рудолф Џулијани.

Коментаторите сметаат дека доколку виде именуван на позицијата шеф на американската дипломатија, Мит Ромни ќе го донесе со себе класичниот републикански пристап на надворешната политика. Во прв ред посочуваат на тоа дека Ромни во 2012 година Русија ја опишуваше како најголема геополитичка закана, додека Трамп во кампањата се залагаше за поблизок дијалог со Москва.

Претходно дел од американската јавност негодуваше на изборот на Трамп за свој главен советник на Стивен Бенон, борец против естаблишментот и извршен претседател на конзервативниот американски медиуми Breitbart./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Иран ѝ испорачал на Русија околу 400 балистички ракети

Објавено пред

Иран ѝ испорачал на Русија голем број балистички ракети, јавија  британските медиуми, повикувајќи се на неименувани извори.

dobivaj vesti na viber

Тројца ирански извори изјавија дека Иран и испратил на Русија околу 400 балистички ракети со краток дострел, како што е „Золфагар“, ракета што може да погоди цели на одалеченост од 300 до 700 километри. Испораките почнале на почетокот на јануари, по состаноците од крајот на минатата година меѓу иранските и руските воени и безбедносни претставници одржани во Техеран и Москва, наведува еден од иранските извори.

Некои проектили беа доставени до Русија со бродови преку Каспиското Море, додека други беа транспортирани со авиони.

-Ќе има повеќе пратки. Дозволено ни е да извезуваме оружје во која било земја што сакаме, изјави неименуван извор близок до иранската војска.

Ограничувањата на Советот за безбедност на ОН за иранскиот извоз на ракети, беспилотни летала и друга технологија истекоа во октомври.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Трите најголеми кинески банки престанаа да примаат уплати од Русија

Објавено пред

Три од четирите најголеми кинески банки, Индустриската и Комерцијалната банка на Кина (ICBC), China Construction Bank (CCB) и Bank of China, престанаа да примаат уплати од санкционираните руски кредитни институции на почетокот на годината.

dobivaj vesti na viber

Оваа одлука е донесена поради зголемената контрола на американските власти по воведувањето на 12. пакет санкции против Русија, пишува „Москва тајмс“.

Кинеските банки почнаа да ги одбиваат сите трансфери од санкционирани финансиски институции, без разлика кој систем на плаќање се користи, SVIFT, руски SPFS или кинески CIPS.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Потресна снимка од девојче од Газа, плачејќи вели дека и недостига леб

Објавено пред

Дека состојбата со храна во Газа е критична, покажува видео објавено на социјалните мрежи на кое расплакана Палестинка вели дека и недостига леб. Исто така, девојчето вели дека нејзиниот „татко е во рајот“ и затоа не и носи леб.

dobivaj vesti na viber

„Времето го поминувам со брат ми“, вели таа.

Светската програма за храна (WFP) ја прекина испораката на „животно-спасувачка“ храна во северниот дел на Газа, велејќи дека хуманитарните конвои претрпеле „целосен хаос и насилство поради колапсот на војната“, јавува Би-Би-Си.

Агенцијата вели дека одлуката не била донесена лесно и дека нивните вработени во Газа се соочиле со пукотници и грабежи. Од декември, ОН предупредуваат на претстоен глад на северот на Газа.

WFP вели дека овие најнови извештаи се доказ за „нагло лизгање во глад и болести“.

Израелската војска им нареди на 1,1 милион палестински цивили да се евакуираат од сите области северно од Вади Газа и да бараат засолниште на југ на почетокот на копнената офанзива во октомври. Областа за евакуација го опфаќаше градот Газа, кој пред војната беше најгусто населен на територијата.

Повеќето жители ги следеа израелските наредби, но неколку стотици илјади избраа да останат или не можеа да побегнат бидејќи израелските трупи го опколија регионот и потоа во голема мера ја презедоа контролата врз упориштата на Хамас таму.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Пендаровски ќе биде претседателскиот кандидат на СДСМ, партиските тела ќе го гласаат на трети март

Актуелниот претседател Стево Пендаровски влегува во претседателска трка, извори од СДСМ потврдија за Макфакс. Оваа одлука на трети март ќе...

Македонија6 часа

Таравари сака претседателот да се избира во Собрание, а не на избори: „ДУИ да ја поддржи мојата кандидатура“

Кандидатот за претседател на Македонија од страна на албанскиот опозициски блок, Арбен Таравари ги објави целите поради коишто се вклучил...

Македонија7 часа

Стевчо Јакимовски кандидат за претседател на Македонија

Актуелниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, ќе биде кандидат за претседател на Македонија, на предлог на неговата партија, ГРОМ....

Македонија7 часа

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одлучува на 2 март

ВМРО-ДПМНЕ објави дека на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори пријавена е професорката Гордана Силјановска Давкова...

Македонија9 часа

Швајцарија дозволува движење со старите пасоши, а Босна не ги признава ниту старите лични карти, рече Османи

Државите самите одлучуваат како ќе се однесуваат во однос на валидноста на македонските пасоши, појасни министерот Бујар Османи. Одговарајќи на...

Македонија10 часа

„ФЗО ниту беше известен, ниту учествуваше во организацијата за транспортот со хеликоптер“, се огласија од Фондот за Леонид

Од ФЗОРСМ се огласија преку зоопштение и велат дека од првиот момент со внимание го следат случајот на Л.И. од...

Топ10 часа

Повторно дете нападнало дете во училишен двор во Карпош – случајот е во рацете на полицијата

Мајка од Скопје пријавила во полицијата дека пред два дена, околу 21.40 часот, син ѝ бил нападнат во училиштен двор...

Македонија11 часа

„Ахмети ќе ја соопшти големата вест“ – ДУИ најави обраќање во живо на „Фејсбук“

Демократската унија за интегрцаија (ДУИ) објави дека утре во 11 часот, партискиот лидер Али Ахмети ќе им се обрати на...

Топ11 часа

Брат пукаше во сестра си и во нејзините два сина во Куманово – две од лицата починаа

Три лица беа застрелани, а двајца починаа во кумановското село Габреш. Според информациите од МВР, зад убиствата стои Д. Ѓ....

Македонија12 часа

Костадиновска-Стојчевска: Да се поништи конзерваторското решение за зградата кај Воената болница

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, за изградбата на висококатницата до „Воена болница“ во Скопје, информираше дека го добила Извештајот од...

Македонија13 часа

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е 300 отсто, туку 90

Според претседателот на Комората на трговските друштва за геодетски работи, Никола Рибароски, најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија14 часа

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски рече дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија14 часа

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија17 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија17 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет19 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа19 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет20 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион20 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа1 ден

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...