Контакт

Свет

Трамп ѝ одговори на Мишел Обама дека за САД има надеж

Објавено пред

Избраниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше во саботата дека Америка има многу надеж по неговиот избор, како одговор на првата дама Мишел Обама која оцени претходно дека на земјата особено ѝ недостига надеж.

„Мишел Обама изјави во петокот дека нема надеж, но мислам дека зборуваше за минатото а не за иднината“, изјави Доналд Трамп на собир на неговите приврзаници во Мобиле, во сојузната американска држава Аризона.

„Убеден сум дека постојат огромни надежи, а покрај надеждта имаме и огромен потенција, ќе видете нешта кои не сте ги виделе веќе со децении“, додаде Трамп.

Во интервјуто со Опра Винфри, емитувано во петокот на телевизиската мрежа CBS, Мишел Обама јасно порача оти мисли дека САД влегле во „мрачна фаза“ со изборот на Доналд Трамп.

„Сега гледаме што значи да се нема надеж“, изјави Мишел Обама одговарајќи на прашањето за двата мандата на Брак Обама избран со пораката „надежи и промени“.

„Надежите се неопходен концепт. Барак не говореше за надежите, бидејќи мислеше дека тоа е добар слоган за собирање гласови. Што ќе им пружите на своите деца доколку не им пружите надеж:… Имате возрасно лице во Белата куќа која може да ви каже во периодот на криза и турбуленција ‘Еј, се ќе биде добро’“, додаде Мишел Обама.

Релативно дискретна по изборот на Доналд Трамп како наследник во Белата куќа на нејзиниот сопруг, Мишел Обама во текот на кампањата изнесе обвиненија против републиканскиот кандидат и особено против неговиот „застрашувачки“ став кон жените.

„Тоа не е нормално. Не станува збор само за политичка игра. Тоа е срамно. Недозволиво“, изјави во текот на претседателската кампања Мишел Обама за Трамп./крај/мф/сн

Европа

Германски виролог: Оние кои нема да се вакцинираат, неминовно ќе се заразат

Објавено пред

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирус за една и пол година.

Тоа, вели тој, ќе се случи со вакцинација или природна инфекција.

„Овој вирус ќе стане ендемски и нема да исчезне. Секој што ќе одлучи да не се вакцинира, неминовно ќе се зарази“, рече Дростен.

Тој посочува дека ништо не може да се стори против тоа, бидејќи епидемиолошките мерки со текот на времето ќе бидат повлечени.

После тоа, вирусот ќе циркулира во популацијата кај оние кои не биле имунизирани и малите деца кои не можат да се вакцинираат. „Вирусот ќе се прошири незабележливо, а потоа ќе наиде на луѓе кои не биле вакцинирани“, објасни Дростен.

И следната зима, тој очекува сериозни ковид-пациенти на интензивна нега. „Оние кои активно се одлучат против вакцината, мора да знаат дека активно се одлучиле за природна инфекција“, подвлече тој, додавајќи дека тоа е слободна одлука на секоја индивидуа.

Прикажи повеќе...

Европа

Тензиите од Блискиот исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Објавено пред

Тензиите од Блискиот исток се прелејаа во Германија, каде се случија инциденти пред две синагоги.

Во Бон синоќа неколку млади луѓе фрлале со камења кон синагогата. Полицијата на местото на настанот открила и хартии со арапски натписи, а на тротоарот пронашле израелско знаме кое било запалено.

Три машки лица на возраст од 20 и 24 години се приведени.

Во Минстер полицијата спроведува истрага по палење на израелското знаме.

Група од околу 15 лица го запалиле знамето пред синагогата во овој германски град.

Сведоците на овој чин повикале полиција, која уапсила 13 лица против кои ќе бидат покренати обвиненија.

Прикажи повеќе...

Европа

Скандал во француската армија: Пилот врзан за мета а неговите колеги пукале околу него

Објавено пред

Француски пилот поднесе тужба против своите колеги за насилство и загрозување на неговиот живот.

Како дел од ритуал, неговите колеги го врзале за мета и пукале околу него со борбени авиони.

Тужбата е поднесена оваа недела во Марсеј, а Си-Ен-Ен јавува дека сето тоа се случило на 27 март 2019 година во воздухопловната база Солензара на Корзика.

Базата се користеше во минатото како центар за обука на НАТО.

Во тужбата се наведува дека двајцата претпоставени имале саркастични коментари кон пилотот пред да го принудат да ја облече униформата за летање што може да се надува во итен случај, да ги крене рацете и да стои како „човечки часовник“.

После тоа, му ставиле качулка на главата од која не можел да види ништо потоа со селотејп му ги врзале колената, рацете и глуждовите. По неколку минути го врзале пилотот за метата.

Во тој момент тој сфатил дека се наоѓа на воениот полигон северно од базата. Додека бил врзан за целта, тој тврди дека слушнал пукање на борбени авиони и дека се траело околу 20 минути. Тој верува дека биле истрелите биле насочени кон него и дека паднале во негова близина.

Портпаролот на француските воздушни и вселенски сили Стефан Спет потврди дека снимката е автентична, но ги бранеше колегите. Тој тврди дека се создава погрешен впечаток дека борбените авиони ги насочиле истрелите кон пилотот, тој вели дека истрелите биле најблиску на еден километар од него, пренесуваат француските гласила.

Сепак, тој вели дека инцидентот е недопустлив и е спротивен на вредностите на француската армија и дека војниците биле строго санкционирани. Сепак, адвокатот на жртвата вели дека тие немаат никакви информации за тоа и дека тој би сакал да ги знае деталите. Меѓу другото вели дека ова покажува колку пилотите се недопирливи.

Верува дека една од причините е високата цена за обука на пилоти. Според извештајот од 2018 година, обуката на пилотите чини околу 400.000 евра.

Што се однесува до подоцнежното известување за инцидентот, адвокатот на пилотот вели дека му требало време да излезе во јавноста со тужбата, бидејќи бил во шок. Тој исто така наведува дека никогаш не добил поддршка од војската и покрај тоа што неколкупати го пријавил инцидентот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 минути

Германски виролог: Оние кои нема да се вакцинираат, неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирус за една и пол година. Тоа,...

Европа6 минути

Тензиите од Блискиот исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот исток се прелејаа во Германија, каде се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку млади...

Свет1 час

СЗО: Индискиот сој на коронавирус откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет2 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија13 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија17 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија17 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија19 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија20 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија20 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет22 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија23 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион1 ден

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија1 ден

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет1 ден

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион1 ден

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија2 дена

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија2 дена

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Досие