Контакт

Свет

Висконсин и Пенсилванија ги потврдија резултатите од претседателските избори

Објавено пред

Изборните комисии во американските сојузни држави Висконсин и Пенсилванија ги потврдија резултатите од претседателските избори одржани на 8-ми ноември, а водството на новоизбраниот претседател Доналд Трамп остана непроменето.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесува агенцијата Associated Press, според конечните резултати по повтореното пребројување на гласовите, во сојузната држава Висконсин, Доналд Трамп добил уште дополнителни 162 гласа, со што разликата од демократската кандидатка Хилари Клинтон изнесува повеќе од 22 илјади гласачки ливчиња.

На интернет страницата на изборната комисија во државата Пенсилванија, каде што не се спроведе пребројување на гласовите, исто така, е објавено дека се потврдени изборните резултати.

Претходно судот го отфрли барањето на претседателската кандидатка од партијата на Зелените, Џил Стајн, за пребројување на гласачките ливчиња и проверка на гласачите компјутери во Пенсилванија. Апелациониот суд на сојузната држава Мичиген соопшти дека нема основа за проверка на процедурата на пребројувањето на гласовите.

Трамп победи во сите три споменати сојузни држави со релативно мала разлика пред Клинтон, од 11.000 до 70.000 гласови. Сите електорални гласови на избирачите од државата го одредуваат победникот од гласањето во овие држави. Доколку Клинтон по повтореното пребројување на гласовите беше прогласена за победник во трите сојузни држави, таа би била избрана за претседател наместо Трамп, собирајќи ги неопходните 270 електорални гласови. Сепак, пребројувањето на гласовите и првично имаше мали шанси да ѝ донесе успех поради високите трошоци и малата веројатност дека по него ќе се изменат изборните резултати./крај/мф/сн

Свет

Маск: „Тесла“ ќе почне да користи хуманоидни роботи во 2025 година

Објавено пред

Американскиот глобален производител на електрични автомобили „Тесла“ в година ќе почне да користи хуманоидни роботи, изјави во понеделникот извршниот директор, Илон Маск.

dobivaj vesti na viber

„’Тесла’ в година ќе има навистина корисни хуманоидни роботи во ниско производство за внатрешна употреба и се надеваме на високо производство за други компании во 2026 година“, напиша Маск на платформата „Икс“.

Хуманоидниот робот на „Тесла“, со име „Оптимус“, првпат беше претставен во септември 2022 година.

Компанијата го претстави „Оптимус ген 2“ минатата година како следна генерација на својот хуманоиден робот.

Маск претходно оваа година изјави дека верува оти „Оптимус“ ќе се користи за извршување реални задачи во фабриките на „Тесла“ до крајот на оваа година.

Додека „Тесла“ има цел да користи хуманоидни роботи за извршување повторливи и опасни задачи во фабриките, американските потрошувачи на крајот би можеле да ги користат за комерцијални цели во своите домови, според експертите.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Инцидент на аеродромот во Париз: авион удрил во воздушниот мост

Објавено пред

„Ербас А380“ на Емиратите дојде во контакт со воздушниот мост на аеродромот „Шарл де Гол“ во Париз.

dobivaj vesti na viber

Иако се исти и наменети за поврзување на авионот и терминалната зграда, воздушниот мост во француската престолнина заврши на еден од четирите мотори на авионот „супер џамбо“.

Инцидентот се случил по слетувањето на авионот „А6-ЕДО“ со регистрација на „ербас А380“ на аеродромот „Шарл де Гол“. Авионот што летал од Дубаи требало да се паркира до зградата на терминалот и да се поврзе со воздушниот мост за да може патниците и екипажот да се симнат.

Поради сѐ уште неразјаснети околности, авионот на Емиратите удрил во воздушниот мост додека се движел до портата, јави Авијацијата А2З. Како дошло до контакт со авионот засега не е целосно јасно.

Патниците и екипажот не се повредени, но „ербасот А380“ е оштетен. Повратниот лет EK72 за Дубаи е откажан. Според службата за следење летови FlightRadar24, „A6-ЕДО“ сѐ уште е на аеродромот во Париз.

Авионот „А6-ЕДО“ е 14-годишен „ербас А380“, испорачан на Емиратите во 2010 година.

Овој „супер џамбо“ беше оштетен на почетокот на годината кога го удри гром при приближувањето кон аеродромот во Истанбул, пишува Aviation A2Z.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп: На некој начин извршен е државен удар против Бајден

Објавено пред

Извршен е државен удар против американскиот претседател Џо Бајден, изјави американскиот претседателски кандидат Доналд Трамп во интервју за „Фокс њуз“.

dobivaj vesti na viber

„На некој начин да“,  одговори Трамп на новинарското прашање дали верува дека во ситуацијата со Бајден може да се зборува за државен удар.

Републиканскиот претседателски кандидат беше интервјуиран заедно со сенаторот Џ. Д. Венс, кого го номинира за потпретседател. Венс на ова прашање одговори потврдно.

„Ако Бајден не може да се кандидира за претседател, не може да служи како претседател и сакаат да го отстранат затоа што не е способен за работа – видете го 25-тиот амандман (на Уставот на САД)“, рече тој.

Според 25-тиот амандман, потпретседателот и администрацијата имаат моќ да го прогласат претседателот за неспособен за функцијата и да го принудат да поднесе оставка. Венс истакна дека ако тоа е вистинскиот проблем, мора да се реши соодветно.

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Демократската партија требаше да ја претставува актуелниот шеф на државата, Џо Бајден, но по неговиот катастрофален настап на јунската дебата со поранешниот претседател Доналд Трамп, почнаа да се слушаат сѐ погласни повици Бајден да се откаже од борбата. На 21 јули тој одлучи да се повлече од трката и да ја поддржи кандидатурата на потпретседателката Камала Харис за највисоката позиција во американската држава.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ13 минути

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија41 минута

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија1 час

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната влада, ќе биде готов до Нова година. Денес,...

Македонија2 часа

Состојбата со издавање лични документи се стабилизира, управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги, вели Тошковски

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, денеска, беше во посета на Одделот за граѓански работи, каде што одржа работен состанок...

Топ3 часа

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за шверцување разна стока

Во текот на минатата седмица царинските службеници спречија повеќе обиди за шверцување разна стока, при што привремено се задржани цигари,...

Свет4 часа

Осуммина повредени од удар на гром, три деца се во животна опасност во Германија

Осум лица се повредени во удар на гром за време на силното невреме што вчера го погоди Делменхорст во Долна...

Македонија4 часа

Собранието ќе избира заменик-министри; „Влен“: Нашите кандидати се без дамка на корупција

Собранието, денеска, ќе ја одржи 11. седница, на која треба да бидат изгласани заменик-министрите во Владата за комплетирање на владиниот...

Македонија4 часа

(Видео) Активни пожарите на Серта и Огражден: гори во Кумановско, Велешко, Штипско, Битолско, Охридско

Регионалниот ЦУК Куманово, известува дека околу 12:00 часот започнат е пожар во атар на с.Алгуња, Маало Голиновци. Со пожарот е...

Македонија20 часа

Таравари нема да се слика со акцелераторот во „8 Септември“ пред да се пушти во употреба, како што правеа Филипче и Сали

Најмалку шест месеци ќе требаат за да биде ставен во употреба акцелераторот во ГОБ „8 Септември“  за зрачна терапија на...

Македонија22 часа

Најголема плата во Владата зема Мицкоски – 2.280 евра, а најмалата министерска плата е 1.880 евра, објавени платите на премиерот и министрите

Владата ги објави платите на претседателот на Владата и на министрите. Највисока нето-плата зема претседателот на Владата, Христијан Мицкоски –...

Македонија24 часа

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати, да бидам искрен, тешко до крајот на годинава

Министерот за здравство, Арбен Таравари, ќе преговара со синдикатите за нивните барања за нови колективни договори во здравството, но она...

Македонија24 часа

Пандов: Затвореници влегуваат и излегуваат кога сакаат, седум години не е направена контрола

По моето назначување на функцијата, од повеќе страни дојдоа до мене информации дека во затворот „Скопје“ секојдневно отсуствуваат поголем број...

Македонија1 ден

Лоши хигиенски услови во кујните, храна со поминат рок: уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и во Преспа

Инспекциски тимови на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) минатата недела (од 16 до 19 јули) спровеле вонредни заселени контроли...

Свет1 ден

„Тајм“ објави нова насловна по повлекувањето на Бајден, ѝ ја посвети на Камала

Магазинот „Тајм“ објави нова насловна страница по повлекувањето н Џо Бајден од трката за претседател на САД. Се чини дека...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и функционерите на СДСМ се шетаа со хеликоптерот, а резултат од патувањата беше блокада на Македонија на сите полиња

Додека СДСМ беше на власт, а Зоран Заев премиер тој низ Македонија се возеше со хеликоптер. Истото го правеше и...

Свет1 ден

Зеленски: Ние сме му благодарни на Бајден и ја почитуваме неговата тешка, но силна одлука

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина ја почитува тешката, но силна одлука на американскиот претседател Џозеф Бајден да...

Македонија1 ден

СДСМ: Скапи билети и бизнис-класи, Мицкоски и министрите душмански ги трошат народните пари

Според СДСМ, скандалот со луксузните патувања на Мицкоски и неговите министри, со бизнис класи и карти од речиси 20.000 евра...

Македонија1 ден

(Видео) Седум сѐ уште активни пожари во државата, во последното деноноќие имало 29, информира ЦУК

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 29 пожари во последното деноноќие, од коишто 7 се се...

Свет1 ден

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Истрагата за заговорот на американските медиуми и политичари, кои ја криеја вистината за психичката состојба на претседателот на САД, Џо...

Свет1 ден

Трамп: Утре, расипаниот Џо Бајден ќе се разбуди и ќе заборави дека се откажа од трката

Во телефонски разговор со Си-ен-ен неколку минути откако претседателот Џо Бајден го објави своето излегување од трката во 2024 година,...