Контакт

Топ

Ахмети: Апелирам опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

Објавено пред

Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, порача денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Според него треба да продолжат разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за јавно обвинителство со кој се решава и судбината на СЈО.

-Имавме средби. Апелирам опозицијата да не се повлекува од дијалогот и да се постигне согласност за доброто на државата, изјави Ахмети.

Слична порака вчера испрати и вицепремиерот Бујар Османи, кој додаде дека покрај преговорите со ВМРО-ДПМНЕ, власта треба да продолжи и со разговори со пратениците за обезбедување на двотретинско мнозинство.

Од СДСМ, пак, велат ќе го чекаат епилогот од преговорите за потоа дебатата да се префрли во Собранието. Не отстапуваат од позицијата дека предлог-законот е добар и во согласност со меѓународните стандарди, а ВМРО-ДМНЕ се тие кои се пазарат за амнестија.

– Од она што го слушнавме од работните групи дека нема никакво поместување во ставовите, знаете дека позицијата на СДСМ е јасна, недвосмислена и принципиелна, тоа значи дека нема да биде променлива, затоа што тоа е во согласност со препораките од ЕУ, а тоа е обезбедување на вистинска правна држава. За жал најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ, не го поддржува целиот тој процес водејќи се од нивните основни принципи, а тоа е амнестија за криминалите на претходната власт предводена од ВМРО ДПМНЕ и Никола Груевски, изјави денеска Костадин Костадинов.

Од ВМРО-ДПМНЕ вчера порачаа дека власта тргува со правото и дека нема да поддржат закон кој според нив не ја враќа правдата и правото во државата.

-Што се’ се волни да прескокнат од меѓународните препораки во законскиот текст, за Зоран Заев и Рената Треневска Десковска да избегаат од комисија која ќе го испитува работењето на овој тим на СЈО? Тие посакуваат Јавно обвинителство кое што со месеци ќе молчи за трговијата со правото и правдата, за поткуп во изборни цели, посакуваат обвинителство кое ќе им служи за политички прогон и заштита на криминал на власта“, изјави Наум Стоилковски.

Македонија

Франција го ратификува протоколот за членство во НАТО

Објавено пред

Францускиот парламент го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на „Фејсбук“.

„Франција ратификуваше! Ни остана уште Шпанија! Стануваме полноправна членка на НАТО!“, напиша Шекеринска.

Откако сите земји членки на алијансата ќе го ратификуваат протоколот, тој ќе треба да се најде на ратификација пред Собранието, со што земјата ќе стане членка на НАТО.

Пред неколку денови генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека не очекува процесот на ратификација да заврши до почетокот на декември, но очекува процесот да биде завршен во почетокот на следната година.

Прикажи повеќе...

Македонија

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека го поддржува договорот со Бугарија

Објавено пред

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува Договорот за добрососедство со Бугарија.

Видеото на кое се слуша како тој зборува и бугарски, на „Фејсбук“ го објави Борисов.

„Сè што може да биде позитивно и за двете страни, и за Македонија и за Бугарија, ние поткрепиме, тука, исто така, не треба да има дилема“, рече Мицкоски, половина на македонски, а половина на бугарски јазик, на прашањето на Борисов: „Дали ВМРО-ДПМНЕ го поддржува Договорот за добрососедство меѓу Северна Македонија и Бугарија?“.

На ова, бугарскиот премиер рече дека тоа е многу важно и дека е важно да се слушне јасно.

На видеото се гледа како Мицкоски зборува и за евроатлантската ориентација на ВМРО-ДПМНЕ и, полу на македонски, полу на бугарски јазик, кажа дека тој се школувал во Италија, дека меѓународниот сектретар на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски се школувал во Америка и дека Влатко Ѓорчев бил женет со Американка.

По средбата, Борисов изјави дека добил уверување од Мицкоски дека ЕУ и НАТО се приоритет на ВМРО-ДПМНЕ.

„Антибугарската реторика не само што мора да биде забранета, туку и не е правилна. Не бевме окупатори на никој. Читањето на историјата е таква каква што ја напишале историчарите и каква што со векови ја прифаќаме. Ако сакаат да напредуваат, вредностите се јасни“, рече Борисов.

Вчера од ВМРО-ДПМНЕ испратија соопштение од средбата, во кое беше наведено дека Мицкоски и Борисов разговарале за актуелните политички случувања во земјата, односите меѓу двете држави, но и европската перспектива на Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јане испрати порака: Сакам да пораснам во човек кој ќе биде независен

Објавено пред

Јане Велковски, 11-годишен застапник за правата на децата со попреченост, испрати силна порака до светските лидери: мене не ми пречи мојата пречка, туку ми пречат пречките од околината. Тој вчера говореше на глобалниот самит на УНИЦЕФ во Њујорк, по повод Светскиот ден на детето, на панел-дискусијата „Да не изоставиме ниедно дете: за секое дете, сите права“.

„Многу сум среќен што сум денес овде. Јас сум роден со спинална мускулна атрофија и поради тоа се движам со количка која ја викам Формула. Но моите родители од мал ме учеа дека можам да правам сè што можат и другите, само на поинаков начин. Како што растев – тоа стана и мое правило – да правам сè и да уживам во животот. Одам во училиште и имам многу другари. Учам, шетам, играм, но мојата најголема страст е фудбалот. Јас го засакав фудбалот од мал и играм фудбал секогаш кога можам. Тоа ми дава сила и енергија и ме прави среќен“, рече Јане.

Тој кажа дека фудбалот му помогнал да се бори за да добие терапија, го поврзал со многу славни личности и го направил голем борец за еднаквост во спортот.

„Јас верувам дека сите на светот можат да играат фудбал без разлика како играат. Битно е да се еднакви и да се почитуваат. Јас се сметам за еднаков со сите, така и се однесувам, и така треба сите да се однесуваме. Но не е лесно кога си во количка бидејќи има многу пречки на патот. Мене не ми пречи мојата попреченост, туку ми пречат бариерите од околината. Ме нервира кога сум спречен да одам некаде ако нема рампа или ако нема превоз за мене и родителите мораат да ме носат. До сега бев мал па родителите ми помагаа и ги отстрануваа пречките за мене. Но сакам да пораснам во човек кој ќе биде независен“, рече Јане.

Децата како мене, додаде тој, сигурно исто се чувствуваат и би сакал да им порачам: да бидат упорни и никогаш да не се откажуваат од својот сон, треба да ги рушат бариерите каде што ги има, а да прават добри работи каде што ги нема.

„А на возрасните сакам да им порачам – треба да направите сè за правата на децата, и отстранете ги сите бариери. Да нема дискриминација“, рече Јане, кој вчера имаше можност да се запознае со фудбалерот Дејвид Бекам.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Франција го ратификува протоколот за членство во НАТО

Францускиот парламент го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на „Фејсбук“....

Македонија2 часа

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува...

Македонија2 часа

Јане испрати порака: Сакам да пораснам во човек кој ќе биде независен

Јане Велковски, 11-годишен застапник за правата на децата со попреченост, испрати силна порака до светските лидери: мене не ми пречи мојата...

Македонија2 часа

Боки 13 имал 25 прегледи во затворската болница, санитарните инспектори не нашле недостатоци

Државниот санитарен здравствен инспекторат информира дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата што се наоѓа во склоп на затворот во...

Свет3 часа

Зеленски: Бродовите што ги врати Русија се во лоша состојба и без опрема

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека на бродовите на украинската морнарица, кои Русија ги врати на неговата земја оваа недела,...

Свет3 часа

Лајен: Стоиме покрај Западен Балкан без оглед на сите процеси

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, им порача на земјите од Западен Балкан, неодамна блокирани од Франција...

Македонија3 часа

ЕПП донесе резолуција со која ја повикува ЕУ побрзо да ги почне преговорите со Скопје и Тирана

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собир во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на Југоисточна Европа. Документот,...

Македонија16 часа

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се...

Македонија17 часа

(Видео) Мицкоски на самитот на ЕПП: Македонија припаѓа во ЕУ, барам од вас да ја ширите оваа порака

Македонија припаѓа во Европската Унија и затоа барам од вас да ја извршите својата улога во ширењето на оваа порака....

Македонија19 часа

Даул: Неотворањето на преговорите со Скопје и Тирана ја отвора вратата на други големи светски сили

Неотворањето на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија е стратешка грешка со која е изгубен кредибилитетот на Унијата...

Европа21 час

Путин: Moжеби уште некои земји размислуваат за излез од ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека не е исклучено оти некои источноевропски земји можеби размислуваат да ја напуштат Европската...

Македонија23 часа

Судот не им додели времени пасоши на Камчев и Панделески

Кривичниот суд во Скопје информира дека судијата не ги прифатил барањата за издавање времени пасоши за осомничените во предметот „Империја”,...

Македонија23 часа

Русковска со порака до судија од Апелација: „Од гаќи ќе ве истресам, ако вие сте ја пуштиле Катица“

По најавата на обвинителката Вилма Русковска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите од Апелација кои вчера донесоа одлука за...

Македонија24 часа

Горан Грујевски осуден на 1,5 година затвор

Судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ го осуди на казна затвор во траење од една и пол година ексначалникот на петтата управа, Горан...

Македонија1 ден

Членови на Судски дојдоа во Апелација по најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелацискиот...

Македонија1 ден

Заев за „Њујорк тајмс“ го коментираше француското вето: „Тоа ме уништи психолошки“

По одложувањето на почетокот на пристапните преговори со ЕУ, премиерот Зоран Заев во интервју за  весникот „Њујорк тајмс“ раскажа дека француското...

Македонија1 ден

Гастро го демантира адвокатот на Боки 13: Во понеделникот му беше закажан преглед, но тој не беше донесен

ЈЗУ Универзитетска клиника за гастроенетрохепатологија ги демантира тврдењата на адвокатот на Бојан Јовановски изнесени во некои медиуми дека не сакале...

Наука1 ден

Таинствена компанија ослободи досега невиден потенцијал на сончевата енергија

Таинствена стартап-компанија, која е поддржна од Бил Гејтс, направи неверојатен пробив во областа на сончевата енергија што може да помогне...

Економија1 ден

Ангеловска за ММФ: Оваа институција е претпазлива со заклучоците, но нема негативни коментари

Државата има максимална флексибилност, секогаш можеме да направиме ребаланс, да интервенираме со средства, ликвидноста на државата е голема. Народната банка...

Европа1 ден

Пронајдени 25 слепи патници на брод во Холандија

Во контејнер замрзнувач на брод кој од Холандија тргнал кон Велика Британија пронајдени се 25 слепи патници, соопшти холандската организација...

Досие