Контакт

СЈО

ВМРО-ДПМНЕ има забелешки на 120 страници за законот за СЈО

Објавено пред

Претседателот на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Менкиновски, кој е дел од работната група во преговорите со власта за новиот закон за обвинителство, рече дека доставиле забелешки за предлог-законот на 120 страници.

„Тој закон не содржи битни елементи, има големи правни вакууми, не се обработени важни теми, како односот на полицијата со Јавното обвинителство и со другите органи, кои се суштествени за понатамошно функционирање на оваа институција“, рече Менкиновски на денешната прес-конференција.

Менкиновски додаде дека ВМРО-ДПМНЕ бара да се почитуваат три принципи во носењето на законот, меѓу кои: имплеметирање на меѓународните стандарди, почитување на човековите права и, трето, независност, отчетсност и ефикасност.

Во рамките на вториот принцип, од опозицијата бараат формирање посебно одделение, кое ќе ја следи праксата на Евроспкиот суд за човекови права и да ја имплементира, а во согласност со две препораки на Комитетот на министри и праксата на судот во Стразбур, на кои се повика Менкиновски, бараат доказите на СЈО да не служат во понатамошни судски постапки.

Тој го повтори ставот дека бараат обвинител на предлог на опозицијата и потврди дека следната средба е за кажана за утре во 15 часот.

Македонија

Адвокат по службена должност ќе го брани Груевски и за изградбата на партиското седиште

Објавено пред

Во Кривичниот суд утрово беше одложено судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО. Причина за одлагање на денешното рочиште е откажувањето од полномоштвото за обвинетиот експремиер, Никола Груевски, кого го застапуваше адвокатот Донче Наков.

На претходното рочиште Наков рече дека во фаза на истрага добил полномоштво од Груевски да го застапува за овој предмет, но поради преносот на обвинението од СЈО во скопското Обвинителство, случајот има друг број и е застапуван од скопски обвинител, а за тоа тој морал да се консултира со својот клиент.

Нејасно е зошто откажувањето на полномоштвото не се случило порано за во меѓувреме за денешното рочиште да се обезбеди присуство на бранител за Груевски. Судењето за овој предмет една година не може да почне со главна расправа зашто повеќе од 7 месеци траеше само оценката на обвинението.

Во предметот за 27 април, кога адвокатот Тони Менкиноски го откажа среде судење полномоштвото на клиентот, судијката Добрила Кацарска даде кратка пауза по што судењето продолжи со назначен адвокат по службена должност.

Следното рочиште за „Талир 2“ е закажано за 21 ноември кога на Груевски ќе му биде определен адвокат по службена должност. Груевски веќе го застапуваат адвокати по службена должност во другите предмети како „Талир“, „Траекторија“…

Во „Талир 2“ обвинети се Никола Груевски, кој е во бегство и има азил во Унгарија, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски. Тие ја злоупотребиле службената положба и овозможиле правното лице ДГ „Бетон“ АД Скопје да го изгради седиштето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ во времето кога фирмата имала склучено договори за јавни набавки со државни органи и јавни установи или претпријатија, спротивно на Законот за политичките партии, Законот за финансирање на политичките партии и Законот за облигационите односи.

Пред судот веќе се води постапка за предметот „Талир 1“ за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Според обвиненителниот акт од СЈО, обвинетите во „Талир“ незаконски добиле најмалку 4,6 милиони евра за партијата, а потоа организирале тие пари да бидат уплатени на жиро-сметката на партијата преку уплатници на разни луѓе.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Таткото на Боки 13 вели дека не чувствува никаква вина за „Рекет“

Објавено пред

И таткото на Бојан Јовановски – Боки 13, Миле Јовановски, осомничен во проширената истрага за случајот „Рекет“ изјави дека не чувствува никаква вина, откако излезе од кривичниот суд од кај судијата за претходна постапка.

„Не чувствувам вина и не сум учествувал на состаноци за изградба на домови како дел од ‘Меѓународниот сојуз’“, рече тој.

Покрај Јовановски денеска во кривичниот суд беше и пратеничката Фросина Ременски откако вчера беше објавено од Јавното обвинителство дека истрагата за случајот „Рекет“ е проширена и на „Меѓународниот сојуз“ на Боки 13. Ременски, по еден час поминат кај судијата на претходна постапка за случајот „Рекет“, изјави дека не чувствува вина и дека ќе соработува со Обвинителството со цел целосно да се расчисти случајот.

Се очекува во текот на денот судијата на претходна постапка да донесе одлука дали и какви мерки ќе им определи на новите четворица осомничени – Ременски, Јовановски и неговата асистентка, откако вчера на заменик – претседателката на „Меѓународниот сојуз“, Јасна Мандиќ, ѝ беше определена мерка куќен притвор.

Јовановски, Ременски, Мандиќ, таткото на Јовановски и Карајованова, според истрагата, биле вмешани во спорен трансфер на околу 720.000 евра преку две градежни фирми до „Меѓународниот сојуз“.

Според Обвинителството, првосомничениот Боки 13 како претседател на невладината организација, од Силјан Мицевски, директорот на градежната фирма „Пелистер“, му извлекол огромна сума пари само врз основа на проект за изградба на пензионерски дом во Битола. Вториот бизнисмен за кој Јовановски се сомничи дека извлекол пари на истата основа е Ардијан Амзоски, сопственик на фирмата „Дрим билдинг“.

Денеска обвинителството поднесе обвиненија за Бојан Јовановски – Боки 13, Катица Јанева и Зоран Милески – Кичеец за случајот „Рекет“. Тие се обвинети дека изнудувале пари од бизнисменот Орце Камчев за да му биде олеснет неговиот статус за случајот „Империја“ каде тој се јавува како еден од осомничените.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ременски на распит за ,,Рекет” во кривичниот суд

Објавено пред

Пратеничката Фросина Ременски се појави во кривичниот суд пред судија на претходна постапка за проширената истрага за случајот „Рекет“.

Судијката на претходна постапка ќе треба да одлучи дали ќе ѝ одреди некоја од мерките на претпазливост што ги бара обвинителката Вилма Русковска – одземање на патна исправа, забрана за напуштање на престојувалиште и еднаш неделно задолжително јавување во судот.

Денес во судот треба да се појават и таткото на Боки 13, Миле Јовановски, како и неговата асистентка. На Јасна Мандиќ, заменик-претседателката на „Меѓународниот сојуз“, синоќа ѝ беше определен куќен притвор.

Во случајот „Рекет“ досега беа осомничени Бојан Јовановски – Боки 13, Зоран Милески – Кичеец и ексшефицата на СЈО Катица Јанева. Обвинителството вчера ја прошири истрагата и за Ременски, Мандиќ, Миле Јовановски, таткото на Боки 13 и за асистентката на Јовановски, Кристина Карајованова.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија2 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија4 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа6 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија7 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија9 часа

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија9 часа

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија9 часа

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет10 часа

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион11 час

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија11 час

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет13 часа

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет13 часа

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет13 часа

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион14 часа

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа14 часа

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Македонија1 ден

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет1 ден

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија1 ден

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа1 ден

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Досие