Контакт

Топ

Во Македонија 592 новозаболени и 21 починат пациент, направени 2.206 тестирања

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.206 тестирања, а регистрирани се 592 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 259, Куманово – 31, Дебар – 7, Штип – 8, Прилеп – 30, Тетово – 18, Струга – 21, Велес – 17, Битола – 24, Охрид – 28, Кавадарци – 35, Гостивар – 21, Гевгелија – 8, Струмица – 12, Крива Паланка – 9, Радовиш – 5, Кочани – 7, Пробиштип – 1, Демир Хисар – 1, Македонски Брод – 1, Пехчево – 1, Берово – 2, Валандово – 3, Виница – 4, Делчево – 4, Кратово – 1, Свети Николе – 5, Кичево – 10, Ресен – 7, Неготино – 12.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 691 оздравени пациенти од: Скопје – 245, Куманово – 26, Штип – 28, Прилеп – 76, Тетово – 23, Струга – 12, Велес – 23, Битола – 47, Охрид – 13, Кавадарци – 25, Гостивар – 29, Гевгелија – 17, Струмица – 19, Крива Паланка – 2, Радовиш – 5, Кочани – 13, Пробиштип – 2, Демир Хисар – 2, Македонски Брод – 5, Пехчево – 1, Берово – 16, Валандово – 1, Виница – 2 , Делчево – 12, Кратово – 4, Свети Николе – 7, Кичево – 11, Ресен – 7 и Неготино – 18.

Починати се 21 лице, шест пациенти од Скопје (79,78,68,62, 64 и 53 г), двајца од Куманово (69 и 78 г), двајца од Тетово (60 и 72 г), тројца од Прилеп (61,77 и 85 г), еден пациент од Штип (87 г), еден од Охрид (77 г), еден од Струга (69 г), двајца пациенти од Битола (64 и 85 г), еден од Струмица (83 г), еден од Берово (59 г) и еден пациент од Валандово (52г).Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 80407, бројката на оздравени пациенти е 57434, на починати е 2375, а бројот на активни случаи изнесува 20598. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 34687, активни 11679
• Куманово 4577, активни 569
• Дебар 605, активни 129
• Штип 3233, активни 323
• Прилеп 4057, активни 681
• Тетово 4668, активни 942
• Струга 1958, активни 356
• Велес 2669, активни 548
• Битола 2934, активни 649
• Охрид 2295, активни 588
• Кавадарци 1994, активни 578
• Гостивар 3308, активни 624
• Гевгелија 1098, активни 296 (74 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 186 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2219, активни 629
• Крива Паланка 586, активни 121
• Радовиш 592, активни 125
• Крушево 155, активни 66
• Кочани 1561, активни 257
• Пробиштип 438, активни 51
• Демир Хисар 230, активни 39
• Македонски Брод 209, активни 29
• Пехчево 133, активни 16
• Берово 485, активни 62
• Валандово 291, активни 64
• Виница 435, активни 67
• Делчево 660, активни 216 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 187, активни 20
• Свети Николе 1027, активни 135
• Кичево 1542, активни 265
• Ресен 613, активни 136
• Неготино 961, активни 338 (152 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2206 теста се преку: ИЈЗ-502, ЦЈЗ Скопје-60, Авицена-218, Биотек-138, МАНУ -145, Жан Митрев (Филип Втори)-106, Систина со PCR метода -144, лабораторија Лаор –40, Судска медицина-4, ЦЈЗ Битола-73, Инфективна клиника-1, ГАК-16, Синлаб-23, Ремедика-23, лабораторија болница Козле-17, ЈЗУ (рапид тест) -693, УК Пулмологија со алергологија –3, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 388.485 тестирања на Ковид -19.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Објавено пред

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд и социјална политика информира дека во согласност со Уставот правото за пензионирање на мажите и жените во однос на возраста е изедначено и тие се пензионираат на 64 години. Но, Законот за пензиско и инвалидско осигурување, во член 18, им остава можност на жените да заминат во пензија и на 62 години, доколку тие така одлучат.

„Предложените измени на Законот за работни односи се однесуваат само на укинување на можноста за продолжување на работниот век до 67 години, но не предвидуваат измени во однос на укинување на можноста жените да се пензионираат на 62 години, но само доколку тие самите така одлучат.

Во спротивно, во согласност со Законот за пензиско и инвалидно осигурување и жените, како и мажите, правото на пензија го остваруваат со навршени 64 години возраст и 15 години стаж“, наведе МТСП.

Прикажи повеќе...

Свет

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено пред

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес во Вашингтон на 6 јануари.

Снимката, направена од воениот дописник Лук Могелсон, покажува упад на стотици десничари во Капитол меѓу кои и т.н. водач на групата Џејк Анџелио (33), познат и како „човекот со рогови“.

На самиот почеток на видеото се гледа како Џејк влегува во Сенатот и поздравува група луѓе, во присуство на полицијата.

Потоа тој влегува во конгресната сала и претура по масата на потпретседателот Мајк Пенс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Објавено пред

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското првенство во ракомет, победувајќи го Чиле со 32:29 (16:17) за да обезбеди пласман во главната рунда на Мундијалот.

Чилеанците, каде што главни ѕвезди се браќата Ервин и Емил Феухтман, кои играат во француската лига, се покажаа како опасен противник, посебно во првото полувреме, но кога беше најважно нашите репрезентативци покажаа дека се поквалитетен тим и ја забележавма третата победа во третиот меч на СП против јужноамерикаскиот противник.

Со победата, Македонија обезбеди пласман во главната фаза на СП, поточно во групата 4, каде што ќе играме со репрезентациите на Русија, Белорусија и Словенија, три многу тешки противници.

Капитенот Кирил Лазаров беше најефикасен со седум постигнати голови, Жарко Пешевски додаде 5, колку што имаше и Никола Костески. За Чиле, Естебан Салинас заврши со осум гола.

СП РАКОМЕТ ЕГИПЕТ 2021

ГРУПА Г

Македонија – Чиле 32:29 (16:17)

Шведска – Египет 18.00 ч.

Табела: 1.Шведска 4, 2.Египет 4, 3.Македонија 2, 4.Чиле 0

ГРУПА Х

Русија – Јужна Кореја 30:26 (15:15)

Белорусија – Словенија 18.00 ч.

Табела: 1.Русија 5, 2.Белорусија 3, 3.Словенија 2, 4.Ј.Кореја 0

Фото: СП Египет 2021

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет16 часа

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт16 часа

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија16 часа

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет18 часа

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија20 часа

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет20 часа

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија20 часа

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ21 час

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија22 часа

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија23 часа

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа23 часа

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет23 часа

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион24 часа

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет1 ден

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет1 ден

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет1 ден

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет1 ден

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ1 ден

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет2 дена

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Досие