Контакт

Топ

(Видео) Мира Стојчевска – прв предмет на новата антикорупциска комисија

Објавено пред

Антикорупциската комисија ќе ги проверува вработувањата на роднините на пратениците и другите функционери за кои изминатиов период имаше обвинувања за непотизам. Од ДКСК најавија дека на списокот има 18 имиња чии вработувања ќе се проверуваат и дали имало судир на интереси. Меѓу првите се сопругот на пратеничката Мира Стојчевска, Илјо Стојчевски, во Шумската полиција во Делчево, за нејзиниот син Виктор Стојчевски, кој беше вработен во државната ЕЛЕМ, како и за нејзиниот брат Цветан Велевски, вработен во РЕК „Битола“.

Меѓу другите предмети се и за Надица Делкова – сопруга на градоначалникот на општина Неготино, Тони Делков, вработена во ОУ „Гоце Делчев“ во Долно Дисан; Хидоете Алили – сестра на министерот за култура, Асаф Адеми, вработена во ЕЛЕМ; Кристијан Мисовски – син на пратеникот Горан Мисовски, вработен во Агенцијата за супервизија и осигурување; Фанија Костадинова – мајка на пратеникот Костадин Костадинов, вработена во ЦРМ – Струмица; Влора Бектеши – сестра на министерот за економија Крешник Бектеши, вработена во МЕПСО; Лила Пекевска – сопруга на градоначалникот на општина Берово, Звонко Пекевски, вработена во ООУ „Дедо Иљо Малешевски“; Марија Јосифовска – сестра на пратеникот Александар Кирацовски, вработена во ДУД „Мирка Гинова“; Стојне Ѓорѓиев – син на пратеничката Милева Ѓорѓиева, вработена во МВР; Мерсида Рамчиловиќ – сопруга на пратеникот Зеќир Рамчиловиќ, вработена во МВР; Сара Александрова – ќерка на пратеничката Емилија Александрова, вработена во Фондот за иновации и технолошки развој; Цвете Станојкоска – внука на градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јовановски, вработена во Општина Прилеп; Љубислав Несторовски – сопруг на Магдалена Несторовска, вработен во ЕЛЕМ.

Антикорупциска ќе разгледува и како се вработила Бесија Џафери во ЕЛЕМ, ќерката на Талат Џафери, иако јавноста го отвори и прашањето за можен судир на интереси за овој случај бидејќи заменик-претседателот на ДКСК, Нури Бајрами, е баџанак со собранискиот спикер. Но, Комисијата на првата седница донесе заклучок дека нема судир на интереси, а Бајрами изјави дека ќе постапува законски и нема да дозволи влијанија или ургенции.

Вести

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Објавено пред

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на нафта, САД не сакаат војна со Техеран.

„Претседателот Трамп направи сè за да избегне војна. Ние не сакаме војна“, изјави Помпео во интервју за телевизијата „Фокс“.

Тензиите меѓу САД и Иран го достигнаа врвот откако администрацијата на Доналд Трамп го обвини Техеран дека во четвртокот изврши напад врз два танкери за нафта во Оманскиот залив. Иран отфрла одговорност за нападот.

Помпео додаде дека не сака да зборува за идните потези на Вашингтон.

Запрашан дали САД ќе испратат повеќе војници и оружје во регионот, тој рече дека Иран има за цел да нема нуклеарно оружје.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Објавено пред

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на партијата, Зоран Заев, најави дека на нова седница за десетина дена ќе бидат избрани и нови потпретседатели кои беа разрешени минатиот месец.

Нови членови на Извршниот одбор се Фросина Ременски, Благојче Бочварски, Рената Десковска, Костадин Костадинов, Есра Салихи, Ѓоко Танасовски, Весна Гершан, Васко Талески, Тања Стојановска Иванова, Драган Тевдовски, Салија Љатиф, Стефан Богоев, Кети Василевска, Нина Велкова, Петре Шилегов и Маринела Ојлеска.

Нов организационен секретар на партијата е Душко Весковски, актуелен генерален директор на Водовод – Скопје. А досегашниот советник во владата за меѓународна политика, Дане Талески, ќе дојде на функцијата секретар за меѓународна политика.

Нов директор на центарот за истражување и анализа е Мартин Попов.

Централниот одбор, исто така, го задолжи лидерот на СДСМ и премиер да продолжи со процесот за реконструкција на владата. Односно, како што појасни Заев, ЦО донел заклучок да не се носи одлука за предвремени парламентарни избори и да не се почнува постапка за враќање на мандатот туку власта да продолжи со реконструкцијата на владата.

Заев во изјава за медиумите рече и дека Бундестагот ќе ја направи ратификацијата на извештајот на Европската комисија во септември и дека во октомври се очекува Северна Македонија да добие датум за преговори.

„Без разлика дали ќе добиеме датум во јуни или во октомври, во декември ќе имаме заедничка седница со ЕУ на која ќе бидат отворени поглавјата 20 и 24. Два или три месеци не се важни, туку важно е да биде донесена одлуката“, рече Заев.

Прикажи повеќе...

Спорт

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Објавено пред

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло од квалификациите за Европското првенство во 2020 за осигурување на првото место во групата 3.

Победата е слатка одмазда за незгодниот пораз кој го доживеа македонската репрезентација во второто коло во квалификациите во октомври (28:26), иако почетокот не ни даваше голема надеж дека такво нешто е можно.

Грците имаа подобар старт и оддржуваа предност од два-три гола, пред во финишот на првото полувреме да ја преземеме контролата на мечот и на одмор да се отиде со два гола предност (13:11). Во второто полувреме, македонските репрезентативци играа подобро и направија предност од шест гола разлика, за на крајот да се стигне до рутинска победа од 27:23.

Капитенот Кирил Лазаров беше најефикасен со седум гола, додека по шест имаа Талески и Пешевски, додека на голот, Митревски имаше 11 одбрани.

Исланд, очекувано, ја победи Турција со 32:22 , за да го освои второто место во групата и директен пласман на Европското првенство кое од 10 до 26 јануари ќе се оддржува во Норвешка, Шведска и Австрија.

РЕЗУЛТАТИ, 6.КОЛО, ГРУПА 3

Македонија – Грција 27:23 (13:11)

Исланд – Турција 32:22 (12:9)

Табела: 1.Македонија 9, 2.Исланд 8, 3.Турција 4, 4.Грција 3

Фото: Топспорт

Прикажи повеќе...

Најново

Вести7 часа

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на...

Македонија7 часа

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на...

Спорт7 часа

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло...

Македонија8 часа

(Видео) Невреме кај Кичево – град ги прекри патиштата, сообраќајот отежнат

Силно невреме проследено со пороен дожд и град го зафати подрачјето во близина на Кичево. На патот после Кичево, кога...

Вести10 часа

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Спорт12 часа

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк...

Свет13 часа

Електричен дефект ги остави Аргентина и Уругвај без струја

Голем дефект во електричната мрежа ги остави Аргентина и Уругвај без струја, соопшти главната електродистрибутивната мрежа на Аргентина. Според информациите,...

Топ15 часа

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената...

Свет16 часа

Трамп повторно го нападна градоначалникот на Лондон поради насилствата

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше градоначалникот на Лондон, Садик Кан, нарекувајќи го „катастрофа“, кој го уништува главниот...

Свет16 часа

Се судрија два мали авиони во Нов Зеланд, загинаа двајцата пилоти

Два лесни авиони се судрија при слетување на аеродромот „Худ“ на Нов Зеланд, двајцата пилоти загинаа, соопшти полицијата. Според информациите,...

Свет17 часа

Силно невреме во Швајцарија и Франција, има и загинати

Една жена загинала кога на неа паднало дрво, а друга жена загинала во несреќа на езеро во источна Франција, кое...

Свет17 часа

Вонредна состојба на Нов Зеланд по земјотрес во океанот, се очекува силно цунами

Новозеландската цивилна заштита издаде предупредување после земјотресот со интензитет од 7,4 степени, регистриран во Тихиот океан кај островот Кермадек, ненаселена...

Бегството на Груевски1 ден

Груевски: Напамет не ми паднало да влегувам во багажник за какви било цели

Експремиерот Никола Груевски се огласи на Фејсбук по изјавата на премиерот Заев за германски „Франкфуртер алгемајне цајтунг“(ФАЦ), каде тој рече...

Економија1 ден

ММФ: Најголемиот проблем на Западен Балкан е лошата инфраструктура и невработеноста

Недостигот на капитал и ниската вработеност се најголемиот проблем на земјите од Западен Балкан, изјавил високиот регионален претставник на Меѓународниот...

Македонија1 ден

(Видео) Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На...

Македонија2 дена

(Видео) Раководството на МВР врши мобинг врз Независниот синдикат на полицијата

Портпаролот на Независниот синдикат на полицијата, Дејан Саздов, обвини дека раководството на Министерството за внатрешни работи врши мобинг врз членовите...

Македонија2 дена

Туристичката кампања „Македонија вечна“ стана „Северна Македонија вечна“

Северна Македонија го корегира името на туристичката кампања „Македонија вечна“ во „Северна Македонија вечна“, во согласност со Преспанскиот договор, објави...

Македонија2 дена

АСОМ: Законот за игрите на среќа де факто значи бришење на една цела стопанска гранка

Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) присуствуваше на јавната расправа во Собранието за предлог-измените и дополнувањата на Законот за игрите на...

Економија2 дена

Тевдовски: Агенцијата „Фич“ после 13 години го зголеми кредитниот рејтинг на земјата

Aгенцијата „Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Северна Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување...

Топ2 дена

Убиената жена во Шутка го спасила сопругот, застанала пред него и била избодена до смрт

Скопјанец до смрт избоде своја братучетка во населбата Шуто Оризари. Според информациите од МВР, скопјанецот со нож го нападнал сопругот...

Досие