Контакт

Топ

Од Вардар извлечено тело на 20-годишно момче

Објавено пред

Околу 10 часот утринава од водите на Вардар во близина на Гостивар, е извлечено безживотното тело на 20-годишно момче. Телото е пронајдено помеѓу селата Форино и Чегране, а според полицијата, станува збор за Ј.М.

На местото каде што е пронајдено телото увид извршиле јавен обвинител и полициски екипи. Телото е предадено на обдукција, а според првичните информации, не биле забележани траги на насилство.

Македонија

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Објавено пред

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се работи за 67 случаи. Оваа информација следува по добиените резултати што ги чекале од приватна лабораторија. Има и едно лице починато.

Како што се наведува во извештајот, во последните 24 часа направени се 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 52, Куманово – 2, Штип – 1, Тетово – 14, Велес – 2, Гостивар – 2, Кочани – 1, Пробиштип – 1 и Кратово – 1.

Во ГОБ „8 Септември“ почина пациентка од Струга (56), примена во болницата на 21 мај како сомнителна на Ковид-19, потврдена позитивна по приемот во болницата.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 26 оздравени пациенти, и тоа во: Скопје – 12, Куманово – 2, Тетово – 11 и во Гостивар – 1.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2.391, бројката на оздравени пациенти е 1.595, на починати е 141, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 655. Последната дистрибуција по градови е следната:
• Скопје – 928, активни 338
• Куманово – 469, активни 55
• Дебар – 51, активни 0
• Штип – 104, активни 69
• Прилеп – 212, активни 30
• Тетово – 231, активни 86
• Струга – 84, активни 12
• Велес – 132, активни 29
• Битола – 28, активни 3
• Охрид – 23, активни 6
• Кавадарци – 5, активни 0
• Гостивар – 29, активни 8
• Гевгелија – 4, активни 0
• Струмица – 4, активни 2
• Крива Паланка – 6, активни 0
• Радовиш – 4, активни 0
• Крушево – 3, активни 0
• Кочани – 38, активни 7
• Пробиштип – 3, активен 1
• Демир Хисар – 1, активни 0
• Македонски Брод – 2, активни 0
• Пехчево – 3, активни 0
• Берово – 1, активни 0
• Валандово 2- , активен 1
• Виница – 3, активени 1
• Делчево – 1, активен 0
• Кратово – 3, активен 1
• Свети Николе – 2, активни 2
• Кичево – 3, активен 1
• Неготино – 12, активни 3 (7 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 885 теста се преку: ИЈЗ – 249, ЦЈЗ Скопје – 34, „Авицена“ – 35, „Биотек“ – 136, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 175, „Систина“ со PCR-метода – 128 и МАНУ – 128. Досега во земјата се направени вкупно 31.187 тестирања на Ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие, 127 теста се во рамките на скринингот. Тестовите се направени во градинки во Скопје и во геронтолошки установи и не се потврдени позитивни случаи на Ковид-19.

До утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во изминатите 24 часа примени се 6 пациенти, хоспитализирани се вкупно 40 пациенти. Потешко болни и на кислородна поддршка се 16 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

До утрово во ГОБ „8 Септември“ примени се 9 нови, а вкупно хоспитализирани 31 пациент. На респираторна машина се 6, a со потешка клиничка слика се 6 пациенти.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 7 пациенти, а на домашно лекување се следи 1 пациент. Во болницата во Штип хоспитализирани се 14, а на домашно лекување се следат 16 пациенти. На инфективните одделенија во Охрид, Велес, Куманово и во Прилеп хоспитализирани се 27 пациенти позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Македонија

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Објавено пред

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во изолација. Министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека полицаец од Унгарија, кој бил на служба на границата со Грција, имал позитивен тест на коронавирусот.

„Има информација за позитивен полицаец од граничната полиција од странство, кој по враќањето во Унгарија, е позитивен. Направени се анкети и триесетина странски полицајци, кои се на нашата јужна граница, и триесетина наши, кои биле во контакт, денес се тестирани. Завршени се епидемилошките анкети и на полицајците им се дадени решенија за изолација“, рече министерот Филипче.

Македонско-грчката граница ја чуваат околу 120 мешани полициски тимови во рамките на Фронтекс. На почетокот на пандемијата во март својот тим од десетмина полицајци во Гевгелија го повлече Србија поради коронавирусот, а претходно го повлече и тимот што работеше на Табановце.

Прикажи повеќе...

Македонија

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Објавено пред

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот за случајот „Рекет“, тврдејќи дека е невина.

За неа, Камчев е валкан играч, кој не успеал да ја купи со пари. Јанева за обвинителката Вилма Русковска рече „нека пукне“.

„Орце и Ана Камчеви се дно. Тие немаат кредибилитет да се приближат до зградава, а камоли да сведочат. Јас за Камчев лежам во притвор 9 месеци. А каде се парите? Да имаше шеќер на масата, наместо парите, кокаин ли ќе беше? Оној што го шмрка Камчев. Тој сакаше да соработува за другите предмети на СЈО, но е ‘прљав’ играч, злобен, мисли дека сè може да купува… Но мене не, се зафркнал“, рече Јанева.

Јанева смета дека обвинението на Русковска е без никакви докази.

„Обвинението без никакви докази овие два дена го растуривме како баница. Обвинителката Русковска нема анимозитет туку чиста завист и омраза, нека пукне“, искоментира Јанева.

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан Јовановски – Боки 13 и Катица Јанева, а осуден е Зоран Милески – Кичеец.

Јовановски се товари за перење пари и примање награда за противзаконско влијание, додека Јанева се гони за злоупотреба на службената положба и овластување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија3 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија4 часа

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија5 часа

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија5 часа

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион8 часа

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија8 часа

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион9 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет10 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет10 часа

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт11 час

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа11 час

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет11 час

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет23 часа

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет23 часа

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија23 часа

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија1 ден

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија1 ден

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија1 ден

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија1 ден

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Досие