Контакт

Македонија

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Објавено пред

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 187, Куманово – 37, Kрива Паланка – 22, Штип – 20, Велес и Кавадарци – 19, Битола – 17, Тетово и Кочани – по 16, Прилеп – 15, Охрид, Струмица и Гевгелија – по 9, Неготино и Ресен – по 7, Берово – 5, Свети Николе – 4, Кичево, Радовиш и Пробиштип – по 3, Струга, Делчево, Валандово, Кратово, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 2, Виница, Пехчево и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 225 оздравени пациент од: Скопје – 158, Куманово – 14, Битола – 8, Велес – 7, Гевгелија – 6, Кочани, Струмица, Свети Николе и Демир Хисар – по 4, Штип и Пробиштип – по 3, Кавадарци, Радовиш и Кичево – по 2, Неготино, Кратово, Виница и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: 2 починати лица од Скопје (56 г и 46 г) и по едно починато лице од Кавадарци (74 г), Куманово (88 г), Кочани (84 г), Струмица (73 г), Прилеп (71 г) и Тетово (69 г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој термин, се пријавени 7 починати лица со датум на смрт од 3.9.2021 година до 24.10.2021 година. Регистрирани се 2 починати лица од Струмица и по едно починато лице од Скопје, Штип, Кочани, Тетово и Радовиш на возраст од 49 до 78 години, од кои 5 се починати во болнички услови, а 3 во домашни услови.

Направени се 3.210 тестови преку: ИЈЗ-348, ЦЈЗ Скопје-68, ЦЈЗ Битола – 56, ЦЈЗ Прилеп – 42, ЦЈЗ Тетово – 65, ЦЈЗ Куманово – 81, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина – 0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–156, Жан Митрев (Филип Втори)-72, Авицена – 109, Биотек – 142, Систина – 53, лабораторија Лаор – 107, Синлаб – 20, Ремедика – 17, Плодност – 33, Генеа – 4, Никоб лаб – 314, ВФВ Медикал-50, Ели Медика – 34, Ројал Медика –20, Спектра-ММ – 4, Рапид Лаб – 4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.411.

Досега во земјата се направени вкупно 1.372.834 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 200.856, бројот на оздравени пациенти е 187.374, на починати е 7.087, а бројот на активни случаи изнесува 6.395.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 87908, Активни 3203
Куманово 12195, Активни 455
Тетово 10980, Активни 119
Прилеп 9408, Активни 257
Гостивар 7998, Активни 25
Битола 7378, Активни 216
Велес 6739, Активни 328
Кавадарци 6227, Активни 211
Охрид 6142, Активни 192
Штип 6101, Активни 207
Струмица 5901, Активни 136
Кичево 4084, Активни 70
Струга 3838, Активни 42
Кочани 3530, Активни 176
Гевгелија 2543, Активни 84
Неготино 2371, Активни 39
Свети Николе 1997, Активни 78
Крива Паланка 1616, Активни 140
Радовиш 1588, Активни 45
Ресен 1583, Активни 43
Дебар 1453, Активни 5
Берово 1233, Активни 21
Делчево 1153, Активни 33
Виница 1084, Активни 35
Пробиштип 998, Активни 54
Валандово 850, Активни 23
Кратово 639, Активни 32
Богданци 584, Активни 27
Крушево 546, Активни 15
Демир Хисар 481, Активни 34
Македонски Брод 477, Активни 2
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 356, Активни 40
Пехчево 320, Активни 4
Дојран 145, Активни 3

Македонија

Апликацијата „Кико“ која им чита текст на слепите лица доби и албанска верзија

Објавено пред

По промовирањето на Аудиочитачот на македонски јазик – Кико, слепите лица и лицата со оштетен вид, чиј мајчин јазик е албанскиот, ја добија и албанската верзија – Хана. И оваа апликација на албански јазик, налик на македонската, ќе овозможи пишаниот текст да се слушне и разбере во аудио верзија. За првпат, лицата со оштетен вид кои говорат албански јазик добија аудиочитач на мајчин јазик, „Хана“ ќе биде достапна за околу 5000 слепи лица од регионот. „Хана “ ќе може да ја користат околу 5000 слепи лица од регионот со мајчин албански јазик, но секако таа бројка е поголема ако се зема предвид и албанската дијаспора низ светот.

Првиот заменик на претседателот на Владата, Артан Груби изрази големо задоволство за тоа што на слепите лица и лицата со оштетен вид од денеска значително ќе им се олесни секојдневниот живот.

„Заложбата на Владата на Република Северна Македонија е да создаде општество за сите, во кое сите ќе имаат еднаков пристап до образование, вработување, здравство и еднаква заштита од секаква дискриминација. Во своите стратегии и политики, Владата има јасна заложба за подобрување на квалитетот на животот на лицата со попреченост. Во согласност со одредбите на Конвенцијата на ОН за правата на лицата со попреченост, чиј потписник е и нашата земја, имаме стратешка цел да ги подобриме условите за целосно вклучување на лицата со попреченост во сите општества. Донесен е заклучок за потребата од задолжително вклучување на учениците со лесна интелектуална попреченост во редовните училишта. Беа оценети и сите деца од прво до петто одделение од посебните основни училишта и посебните паралелки во редовните училишта во Република Северна Македонија за да се утврди нивната функционалност и потребата од дополнителни услуги за вклучување во редовните основни училишта”, нагласи Груби.

Дигиталната апликација – аудио читач ќе биде бесплатна и достапна за сите корисници на Андроид системи под името RHVoice, мобилни телефони, десктоп компјутери или други електронски уреди. Откако ќе се инсталира апликацијата RHVoice, потребно е да се одбере „албански “ на листата со јазици, потоа да се кликне „инсталирај“ веднаш до називот Хана.

“Националното координативно тело за имплементација на Конвенцијата, во соработка со Министерството за образование и наука, Министерството за труд и социјална политика и Министерството за здравство, спроведува реформи во процесот на проценка на потребите на децата со попреченост. За таа цел е подготвен нов модел за проценка на потребите на овие лица во согласност со Меѓународната класификација на функционирање (IFC). Новиот модел предвидува зголемување на бројот на стручни тела за проценка на 9 тела во повеќе градови од нашата земја. За прв пат во Република Северна Македонија, Конвенцијата на Обединетите Нации за правата на лицата со попреченост е достапна на знаковен јазик за лицата со оштетен слух. Овој чекор го почитува правото на пристап до информации во достапни формати според истата Конвенција. Националното координативно тело ја започна иницијативата за ратификација на Договорот од Маракеш, чија цел е да се зголеми пристапот до книги, списанија и други печатени материјали за слепите и други лица кои имаат потешкотии да користат печатени материјали”, рече првиот вицепремиер, Груби.

Користењето на аудио читачот како апликација е мултинаменска. Освен за слепите лица, продуктот ќе може да го користат и лицата со потешкотии во учењето, лицата со дислексија и сите оние лица кои информациите најдобро можат да ги разбираат во аудио формат. На двете верзии од аудио читачот работеше тим составен од ИТ експерти од американска компанија специјализирана за изработка на говорни синтези со искуство на изработка на вакви продукти за неколку говорни подрачја, поддржани од локален и регионален тим од филолози и лингвисти од реномирани институции.

“Се работи на приспособување на интелектуалните дела на крајните корисници (слепи лица), како и за измена и дополнување на Законот за градење кои измени ќе се засноваат на основните постулати на Конвенцијата на ОН. Во оваа прилика, дозволете ми да го изразам моето задоволство и радост за АУДИО Читачот ХАНА, првиот на албански јазик, кој текстот и фотографијата ќе ги трансформира во звук и ќе им помогне на илјадници слепи лица во Северна Македонија, Албанија, Косово и пошироко. Посебна благодарност до министерката Јахода Шахпанска и УНДП кои овозможија реализација на овој ЧИТАЧ кој ќе им помогне на овие луѓе овозможувајќи комуникација и непречено движење и ќе им ги олесни секојдневните активности. Можноста за еднаков пристап за сите во градењето на еднакво општество е многу важна. Затоа нема да престанеме да работиме заедно, да ги надминеме бариерите и да обезбедиме еднаков пристап до здравството, културниот и социјалниот живот, но и до образование и вработување за сите граѓани подеднакво“, истакна Груби.

Прикажи повеќе...

Македонија

Димитров – Ескобар: Земјата заслужи напредок поради покажаното лидерство и реформскиот процес

Објавено пред

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска оствари средба со заменик-помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар, кој престојува во работна посета на земјава.

Како што информираат од Секретаријатот за европски прашања (СЕП), на средбата е разговарано за европската перспектива на Северна Македонија и регионот како заедничка стратешка цел, како и за актуелните состојби во тој контекст.

Димитров упатил благодарност за континуираната американска поддршка на европските интеграции и партнерството и сојузништвото во справувањето со глобалните предизвици како израз на заедничките вредности.

„Делиме иста визија за иднината на Северна Македонија и регионот и поддршката од САД како наши партнери и сојузници секогаш била двигател на процесите. Почетокот на пристапните прег​овори со Северна Македонија ќе означи заокружување на едно поглавје во исполнувањето на заедничката стратешка цел и создавање нов момент за европската иднина на регионот како гарант на стабилноста и демократијата. Надминувајќи ги актуелните предизвици, ќе можеме да се насочиме кон унапредување на споделените вредности и продлабочување на партнерството во тој поглед“, посочил вицепремиерот.

Ескобар ја истакнал посветеноста на Северна Македонија како НАТО-сојузник во обезбедувањето на регионалната безбедност и промовирањето на евро-атлантските вредности, при што ја посочи важноста на преспанскиот договор како столб на мирот и сигурноста во регионот.

Тој нагласил дека покажаното лидерство и заложбите во реформскиот процес треба да бидат валидирани со заслужен напредок во европските интеграции на земјата преку усвојување на преговарачката рамка и одржување на првата меѓувладина конференција во процесот на преговори.

Прикажи повеќе...

Македонија

Aрсовски: Заев ќе потпише сè што Бугарија ќе му сервира

Објавено пред

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, очекува големи отстапки од премиерот Зоран Заев  во преговорите со Бугарија.

„Кога Зоран Заев е подготвен да даде три министерства и речиси педесет директорски места од институции, само за да ја задржи фотелјата и да добие тројца пратеници за да продолжи и понатаму да краде како што тоа го прави и досега, јасно е дека ќе потпише сè што Бугарија ќе му сервира. Ова ќе биде круната на неговите порази на Република Македонија и ВМРО-ДПМНЕ од сега кажува дека нема да почитува каков било штетен договор за Република Македонија“, рече Арсовски одговарајќи на новинарско прашање за спорот.

Прашан и дали ќе продолжи соработката помеѓу Алтернативата и ВМРО-ДПМНЕ на локално ниво, Арсовски рече оти очекува советниците на партијата Алтернатива да продолжат да ги поддржуваат сите проекти што ќе ги реализира ВМРО-ДПМНЕ бидејќи се значајни за граѓаните.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски пред членството на партијата во општина Карпош ја презентираше својата изборна...

Македонија2 часа

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Економија2 часа

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Македонија2 часа

Со САД негуваме продуктивен политички дијалог, оцени Пендаровски на средбата со Ескобар

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Габриел Ескобар, заменик-помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави. На средбата беа разменети мислења...

Европа2 часа

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Свет2 часа

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција, во која загинаа 15...

Европа4 часа

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа4 часа

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет16 часа

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Свет17 часа

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Свет17 часа

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот...

Европа19 часа

(Видео) Со водени топови и солзавец растерани демонстрантите во Брисел

Белгиската полиција денеска употреби водени топови и солзавец за да ја растера групата демонстранти во Брисел. Учесниците на маршот протестираа...

Македонија22 часа

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија23 часа

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Македонија23 часа

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион1 ден

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ1 ден

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет1 ден

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Топ1 ден

МВР со апел: Граѓаните да не користат петарди, казните се од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се...

Свет1 ден

Си-Ен-Ен го отпушти најпознатиот водител Крис Куомо, брат на поранешниот гувернер на Њујорк

Американската медиумска куќа Си-Ен-Ен во саботата објави дека водителот Крис Куомо е отпуштен и дека одлуката веднаш стапува на сила....

Досие