Контакт

Uncategorized

(Видео) Села пред средбата со Заев не знае дали ќе ги поддржи уставните измени

Објавено пред

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, не кажува дали ќе даде поддршка за уставните измени, ако не поминат неговите предлог- амандмани. Пред најавената средба со премиерот Заев, Села вели дека ќе почека да почне дебатата во Собранието и дека за неколку дена ќе биде познат нивниот став со кој би требало да се заокружи процесот на уставни измени. Додаде дека нивните предлози биле во насока на јакнење на стабилноста на државата.

„Мислиме дека е многу важно Македонија да стане членка на НАТО, а со тоа да не повлече со себе внатрешни проблеми кога ќе биде во НАТО. Во овој контекст се и нашите предлози за граѓаните во Република Македонија да се чувствуваат еднакви со еднакви права. Никој не треба да се плаши од еднаквоста и од праведноста, а сите ние треба да се плашиме од компромисите што се правеа со законот за амнестија и други компромиси кои ги гледаме преку СЈО“, рече Села.

Оваа порака на денешната средба Села му ја пренел и на шефот на Канцеларијата на НАТО за Македонија, Зоран Јанковиќ.

Од Алијансата за Албанците поднесоа шест амандмани кои се однесуваат на унапредување на употребата на албанскиот јазик, измени во делот на државјанството т.е. да не стои Македонци, како и барање да се наведе дека државата е мултиетничка, а наместо дијаспора, да се наведат етничките заедници. Речиси идентични барања имаат и од Беса на Касами, од каде велат дека тие не го запираат интегративниот процес, како што претходно обвини вицепремиерот Бујар Османи.

За барањата на двете албански опозициски партии, премиерот Заев рече дека ќе преговара бидејќи „висат“ потребните гласови за двотретинско мнозинство, потребно за последната фаза од уставните измени.

Седницата за уставните амандмани е закажана за утре.

Uncategorized

Роби Вилијамс стана татко по четврти пат

Објавено пред

Пејачот Роби Вилијамс и неговата сопруга Ајда Филд објавија дека го добија четвртото дете, нивно второ преку сурогат мајка.

„На овој Ден на вљубените сакаме да ја прославиме љубовта на најубавиот можен начин. Нашиот син е роден преку истата неверојатна сурогат мајка како и нашата најмала ќерка Коко. Сега и официјално сме комплетни како семејство“, напиша Ајда на својот Инстаграм.

Британскиот пејач и Филд се родители и на Теодора (7) и Чарлтон (5). Колет (Коко) Џозефин ја добија во 2018 година.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Отворен е дневен центар за лица со церебрална парализа во ООУ „Киро Глигоров“

Објавено пред

Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ заедно со вицепремиерката задолжена за економски прашања, Мила Царовска , дополнителната заменска министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ и директорката на училиштето го пуштија во употреба новиот центар за лица со церебрална парлиза, кој се наоѓа во рамки на центарското основно училиште „Киро Глигоров“.

Центарот претставува прв инклузивен центар за вакви лица кој се протега на површина од 305 м2 и истиот е опремен со антибактериски подови, тоалети адаптирани за потребите на лицата со церебрална парализа, кујна по хасап стандарди, рампи за пристап до ботаничката градина и спортските терени во училиштето, клинео плафони, адаптибилно загревање и интерактивни табли.

„Станува збор за прво инклузивно училиште, како што беше најавено на самото отворање на ООУ ‘Киро Глигоров’. Изминатиов период, заедно со Министерството за труд и социјална политика напорно работевме и успеавме да го завршиме овој центар за лицата со церебрална парализа. Дневниот центар официјално ќе почне со работа за 15 дена а вкупниот капацитет на лица кои ќе членуваат во овој дневен центар ќе биде четириесет“ – изјави градоначалникот Богдановиќ.

„Во овој дневен центар децата ќе ја добијат целата поддршка согласно нивните индивидуални потреби, ќе имаат на располагање стручен кадар и како што можете да видите, центарот е опремен со најсовремени средства и дидактички материјали. Ова е голем чекор којшто ќе допринесе до она што е крајна цел во нашето општество, а тоа е, едно општество за сите и инклузија за сите деца со попреченост. “ -изјави дополнителната заменска министерка Шкријељ .

„Навистина е важно да се развиваат услуги на локално ниво со цел да ги поддржиме сите граѓани во заедницата кои имааат одредена потреба од поддршка на институциите. Кога зборуваме за сервисни услуги за граѓаните, директно зборуваме и за развој на економијата. Кога отворате услуга, во тој момент отворате и нови работни места. Додека, од друга страна овозможувате жените, кои се јавуваат во 50% од неактивното население во нашата земја, добиваат можност да бидат вработени. Затоа што улогата, се уште во нашата држава е дека за лицата со попреченост за возрасни лица и децата, се уште се грижат жените во семејството. Доколку се обезбедат услови како градинки, социјални сервиси, во тој момент се ослободува улогата на жената и таа се активира на пазарот на труд.“ – изјави вицепремиерката Царовска.

 

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Синовите на Алиша Кис научиле да читаат од усни за да можат да разговараат со неа додека е на турнеја

Објавено пред

Синовите на популарната пејачка Алиша Кис научиле да читаат од усни за да можат да комуницираат со својата мајка во текот на турнеја во таканаречените тивки денови, односно кога треба да молчи за да го зачува својот глас пред настап.

39-годишната пејачка – која има два сина Еџипт (9) и Генезис (5) со сопругот Свиз Битз – ги научила како да ѝ читаат од усни во денови кога не треба да зборува со цел да звучи најдобро на своите настапи.

Оваа година Алиша ќе ги спакува своите деца и заедно со нив ќе оди на светска турнеја – The World Tour – во Европа и Северна Америка во текот на летните месеци, а тренингот за читање од усни многу ќе помогне.

Во разговор со Вил Били од Радио Би-би-си 2, Алиша рече: „Навистина е тешко затоа што многу време треба да го чувам мојот глас. Голем дел од времето не можам да зборувам, а исто така морам да спијам затоа што ако не спиете не можете да пеете.“

Синовите со нетрпение чекаат да патуваат низ светот со својата мајка суперѕвезда, па дури и се надеваат дека ќе запеат со неа на некој настап.

Алиша додаде: „Генезис сака да излезе на сцената и да пее со мене. Јас сум изненадена затоа што е малку срамежлив, и малку интровертен. Не сака да биде во голема гужва, сепак ќе вежбаме нешто заедно.“

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Над 160 милиони луѓе во Кина нема да се вратат на работа поради коронавирусот

Во Кина и во светот продолжува борбата со епидемијата на вирусот корона. Околу 160 милиони луѓе сепак нема да се...

Топ15 минути

Тешко повреден пешак во сообраќајна несреќа во Охрид

Шеесет и двегодишна жена е тешко повредена во сообраќајна несреќа што се случила вчера во Охрид. Според информациите на полицијата,...

Свет57 минути

Над пет тони кокаин пронајдени во Костарика

Властите во Костарика соопштија дека заплениле над пет тони кокаин, што е најголема таква заплена во оваа централноамериканска земја. Министерството...

Свет1 час

(Видео) Вооружени крадци во Хонгконг украле стотина ролни со тоалетна хартија

Вооружени крадци утрово украле стотина ролни тоалетна хартија во вредност од околу 130 долари во Хонгконг, каде поради коронавирусот има...

Македонија14 часа

Рот: Законот за ЈО е клучен чекор за европската иднина, останува ЕУ да испорача

Законот за Јавното обвинителство е клучен чекор за владеењето на правото и европската иднина на Северна Македонија, напиша на „Твитер“,...

Македонија15 часа

Митрески: Законот за Советoт на јавни обвинители не се носи со двојно мнозинство

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на социјалните мрежи сподели листа на закони кои се носат со двојно...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски: Изгласувањето на Законот за ЈО е спротивно на процедурите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција изјави дека изгласувањето на Законот за јавно обвинителство било „се, само не правда,...

Македонија16 часа

Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени во Собранието. Потпишани за законите...

Македонија17 часа

Димовски: Законот за Советот на јавни обвинители не е донесен, немаше бадентер

Законот за Советот за јавни обвинители не е донесен, истакна пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски и рече дека...

Македонија18 часа

Се распушти Собранието

Со 108 гласа „за“, без против или воздржани Собранието се распушти, што значи дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат...

Македонија19 часа

Заев: Со Законот за ЈО гарантирана е разрешница на сите судски процеси почнати од СЈО

Им честитам на сите 80 пратеници, кои презедоа одговорност, го препознаа овој момент како клучен за владеењето на правото и...

Македонија20 часа

Спасовски ја повика ВМРО-ДПМНЕ да предложи нов министер за труд и социјална политика

Техничкиот премиер Оливер Спасовски упати јавен апел до ВМРО-ДПМНЕ да даде предлог за избор на министер за труд и социјална...

Македонија20 часа

Независната пратеничка група: Го поддржуваме законот за ЈО со чиста совест

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата соопшти дека законот за ЈО е од исклучително значење за нашата земја на...

Македонија21 час

Изгласани законите за Совет на јавни обвинители и за одбрана без присуство на ВМРО-ДПМНЕ

Собранието ги донесе и другите два закони предвидени за денешната седница. Законот за Совет на јавни обвинители беше донесен со...

Македонија21 час

Мицевски: Го повикуваме Пендаровски да не го потпишува законот за ЈО донесен на нелегален начин

Слугите на Зоран Заев денеска се надминаа себеси. Законот за амнесија на криминалите на Заев не помина. Го донесоа на...

Македонија22 часа

Изгласан законот за јавно обвинителство

Собранието го донесе законот за јавно обвинителство со 80 гласови за и 6 против. На гласањето беа присутни 116 пратеници....

Топ23 часа

Тројца повредени во судир на три возила на патот Струмица-Ново Село

На магистралниот пат Струмица – Ново Село, кај „Робовска крстосница“, вчера се случила сообраќајна незгода помеѓу три возила – „тојота...

Свет24 часа

Цукерберг повика на построга регулација на штетните содржини на интернет

Сопсвтеникот на Фејсбук, Марк Цукерберг повика на поголема регулација на штетната содржина на Интернет, нагласувајќи дека не е на компаниите,...

Свет1 ден

Бројот на заразени надмина 68.000, 70 нови случаи на крузерот во Јапонија

Бројот на заболени од коронавирусот на крузерот во Јапонија, од вчера порасна за 70. Министерот за здравство на Кина, Кацунобу...

Македонија1 ден

Владата ги поништи распоредувањата во МВР од министерот Чулев

На деветтата седница на техничката влада, што се одржа доцна синоќа, Владата донесе неколку одлуки, меѓу кои и за поништување...

Досие