Контакт

Uncategorized

Ангелски гласови во Венеција

Објавено пред

На 20 април, во престижниот театар Ла Фениче во Венеција се случи промоцијата на зборникот Охридски пораки за мир за мир и соживот, публикација која произлезе од Меѓународната конференција за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијалог која пред 2 години се одржа во Охрид

dobivaj vesti na viber

Имено, оваа промоција беше дел од големиот концерт на УНЕСКО, УНЕСКО – Концерт за мир: музика за дијалог и помирување, на кој настапија околу 50 музичари од 12 земји, меѓу кои и Македонија. Покрај маестро Борис Трајанов и тенорот Благој Нацоски, публиката во Венеција уживаше во изведбата на женскиот хор Света Злата Мегленска. За приказната на овој хор кој е единствен од ваков тип во Македонија, како и за впечатоците од Венеција, поразговаравме со основачот и диригентот, Летка Димовска-Полизова.Женскиот камерен хор Света Злата Мегленска е формиран во 1996 г. при Македонската православна црква. Составен е од 22 женски вокали, од кои повеќето се академски образовани музичари и студенти на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Госпоѓата Летка Димовска-Полизова како диригент се афирмира со ангажирање на повеќе хорови кои самата успешно ги води: хорот Златно Славејче, Младинскиот мешан хор Кочо Рацин, камерниот хор при Соборниот храм Свети Климент Охридски, детскиот архиепископски хор Херувими итн. Програмски, овој хор најмногу се фокусира врз црковната музика, но во зависност од критериумите на различни фестивали, вметнуваат и композиции од световната и фолклорната музика. Света Злата Мегленска за сите овие години оствари извонредно значајно меѓународно претставување и афирмирање на македонската црковна музика во Велика Британија, Франција, Германија, Португалија, Шпанија, Хрватска, Бугарија, Грција, Полска, Италија, Шведска, Швајцарија, Србија, Црна Гора, Австралија…„Со формирањето на хорот Свети Климент Охридски во 1991 г. и осветувањето на Соборниот храм кај мене се појави интерес за црковното пеење и сакав да дадам и свој придонес кон овој храм. Со хорот Свети Климент Охридски започнавме со литургиски пеења секоја недела и тоа беше прв професионален хор за во црква. Но, мојата креативна моќ беше огромна и сакав да направам нешто повеќе. Така дојдов до идејата да формирам женски хор чиј интерес исто така ќе биде црковната музика, но овојпат да биде концертен и фестивалски хор”, ја започнува приказната госпоѓата Полизова. “Со формирањето на Света Злата Мегленска не само што се слушна за црковната музика надвор од храмовите, туку и за она што значи традиционалната музика во Македонија. Имаме огромен репертоар од православна црковна музика, како и три литургии од различни автори. Тука се, пред сè, Бадев, Сотир Голабовски и Атанас Динев и концертни композиции од светската музичка литература. Практикувам секоја година репертоарот да го збогатувам со 3-4 нови композиции”. Овој хор постојано се развива и „експериментира” и со различни стилови и периоди. На нивните концерти публиката никогаш не останува рамнодушна. Не ретко се случува да видите солзи во очите. Соработуваат и со многу хорови од целиот свет кои се со сличен сензибилитет. Најмалиот успех кој го имаат постигнато е второто место.“На сите тие фестивали и концерти се здобиваме со многу пријатели и така се шири кругот за настапи и соработка. Претежно соработуваме со црковни хорови од Италија, Словенија, Полска, Бугарија, со кои сме се среќавале на фестивалите во различни категории и секогаш сме биле во финалињата и натпреварот за Гран-при наградата. Разменуваме адреси, искуства, се препорачуваме меѓусебно, познавајќи ги сопствените квалитети. Така, за настапот кој во јуни ни следува во Калифорнија, САД, имаме препораки од асоцијацијата Musica Mundi која е организатор на сите светски хорски манифестации. Од таквите познанства произлезе ова патување во Америка”, продолжува госпоѓа Полизова. Во Венеција им понудиле композиции од сите стилови кои ги застапува овој хор – црковна, световна, фолклорна музика, но жирито на крајот се одлучило за македонската традиционална музика. Целиот настап бил збогатен со прекрасните униформи со мотиви од фолклорот кои се идеја на госпоѓата Полизова. „Венеција ја доживеавме онака како што заслужува. Јас буквално лебдев после настапот. Нешто величенствено ми се случи во таа прекрасна сала каде што настапиле имиња како Марија Калас и Павароти. На секој уметник му посакувам да го доживее ова што му се случи на нашиот хор. Не дека сме немале успешни настапи насекаде во светот, а и кај нас, но Венеција е врвот на мојата уметничка кариера. Она што е многу важно, и во Венеција и насекаде каде што сме настапиле, хорот Света Злата Мегленска ја претставува Македонија под уставното име”.Но и покрај сите овие успеси, хорот финансиски не може сам да опстојува. Ниедна од поголемите компании кај нас досега не покажала интерес за финансирање на овие девојки кои се вистински професионалци. Освен поддршката од Министерството за култура и некои донации од дијаспората, немаат други приходи. Се надеваме дека во иднина ваквата состојба ќе се промени.Мал дел од критиките за Света Злата Мегленска„Интерпретацијата на боите е со комплетна динамичка ширина. Секогаш совршено контролиран, вокален звук кој беше употребуван во служба на музиката. Промената на музиката беше пренесена достојно, перфектно и со самодоверба… апсолутна контрола на гласот…” Бил Ајвс, професор на Оксфорд и интернационален музички критичар„Овие прекрасни ангелски гласови нè споија со универзалната убавина.”Жак Лакарер, француски поет, Париз, 1999„Денес се спои небото со земјата. Вие сте Божји дар, што го прими француската публика. Ова е настан на годината.”Јордан Плевнеш, драматург „Со одличниот настап на Вашиот хор, со богатата и висококвалитетна програма со каја настапивте, придонесовте многу за успехот на овој фестивал. Нашите граѓани, како и луѓето од сиот овој регион, Ви се заблагодаруваат за незаборавните моменти на величествената музика и нежните мелодии, кои сè уште одѕвонуваат во нас. Ви честитаме и Ви се заблагодаруваме од дното на нашите срца.”Василиос Аврамидис, градоначалник на Аргос Орестико, Грција, 2002„Кога духовен подвижник каков што е женскиот хор Света Злата Мегленска при МПЦ, ќе најде простор како париската катедрала Сен Северин, почнува празник за поклониците на повеќегласното пеење. Тоа се потврди и неодамна на велигденскиот целовечерен концерт на овој реномиран скопски хор, чии членови небаре материјализирани ангели , просто ја зашеметија париската публика. Диригентката Летка Димовска-Полизова на концертот суверено ја развејуваше и ја собираше звучната прав под сводовите на париската катедрала за на крајот да ја крене публиката на нозе…”Георги Барбаровски, уредник©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Uncategorized

Северна Кореја: Не сме извезувале оружје во Русија, САД да не шират лажни вести

Објавено пред

Северна Кореја денеска објави дека никогаш не ѝ доставила на Русија оружје и муниција и нема такви планови предупредувајќи ги САД да замолчат и да престанат да шират шпекулации, кои имаат цел да го нарушат имиџот на таа земја.

dobivaj vesti na viber

„Неодамна, САД и другите непријателски земји зборуваа за прекршување на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН и ширеа шпекулации за договорите за оружје меѓу Демократска Народна Република Кореја и Русија. Никогаш не сме извезувале оружје и муниција во Русија и не планираме да ги извезуваме“, изјави неименуван функционер на Министерството за одбрана во соопштението што го пренесе државната агенција КЦНА.

Заменик-портпаролот на американскиот Стејт департмент, Ведант Пател, изјави претходно овој месец дека Русија е во процес на набавка на милиони ракети и артилериски гранати од Северна Кореја за употреба во Украина“.

Портпаролот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, подоцна објасни дека станува збор за потенцијално купување и дека нема индикации дека купувањето е завршено.

Вашингтон исто така го обвини Иран дека ѝ доставува беспилотни летала на Русија за употреба во војната во Украина, што Техеран го негира.

Русија исто така ги отфрли обвинувањата и побара од САД да обезбедат докази, пренесе „Телеграф.рс“.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Грковска: Важно да се овозможи ефикасен пристап при процесот на дигиталната трансформација на општеството

Објавено пред

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска имаше работна средба со тимот од Естонскиот центар за меѓународен развој и претставници од Амбасадата на САД во земјата, кои се дел од проектот за унапредување и дигитална трансформација на општеството, што во Република Северна Македонија се спроведува со поддршка на Естонија и САД.

dobivaj vesti na viber

На состанокот, на кој учествуваше и заменик-министерот за информатичко општество и администрација, Александар Бајдевски, вицепремиерката Грковска информира за тековните процеси поврзани со дигиталната трансформација на општеството што се спроведуваат во нашата држава, со посебен акцент на воведувањето електронска лична карта, носење закон за архивско работење и поголемо развивање на платформата за интероперабилност. Нагласи дека е многу важно да се овозможи ефикасен и координиран пристап при процесот на дигитална трансформација на општеството, кој ќе даде брзи резултати, но истовремено ќе се обезбеди оптимизиација на процесите и подобрување на јавните услуги.

На состанокот вицепремиерката Грковска потенцира дека со воведувањето на електронската лична карта е-услугите ќе се поедностават и ќе бидат подостапни за граѓаните, а нивното користење најпрвин ќе се овозможи за е-услугите во образованието, здравството, како и за услугите што ги даваат Министерството за економија и за труд и социјална политика.

Експертите од Естонскиот центар за меѓународен развој, предводени од Кадри Масик, извршна директорка, ќе бидат вклучени како поддршка при подготовка и предлагање решенија за подобрување на правната рамка на политики и институционалната рамка за дигитализација, со посебен акцент на воведувањето електронска лична карта, размена на експертиза и искуство во однос на моделите за интероперабилност и дигитализација на јавните услуги и помош при развој и спроведување на посебно ИТ-решение.

На состанокот беше потенцирано дека од исклучително значење за Република Северна Македонија е сите проекти, кои преку странски партнери се реализираат во земјата, да бидат меѓусебно координирани и комплементарни за да не дојде до преклопување, но и за да се зголеми нивната ефикасност.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Петровска-Најт: Северна Македонија и Вермонт покажаа како се создава вистинско сојузништво

Објавено пред

„Северна Македонија и американската држава Вермонт имаат исклучително блиска соработка од која учиме и ние и Националната гарда на Вермонт, се развиваме заедно и ги зголемуваме капацитетите како сојузници во НАТО. Ние сме амбициозни затоа што знаеме дека ако сме посветени како и досега, нема граница за она што можеме да го постигнеме и во доменот на интероперабилноста, и во развојот на вештините и способностите на припадниците на Армијата и на Националната гарда на Вермонт“.

dobivaj vesti na viber

Тоа го истакна министерката за одбрана Славјанка Петровска на денешната средба со генерал-мајорот Грегори Најт, командант на Националната гарда на Вермонт кој престојува во неколкудневна посета на Северна Македонија, по повод Денот на Армијата и јубилејот „30 години Армија“.

Министерката посочи дека нема подобар пример за заедништво од она на кое сите бевме сведоци во текот на месец мај, кога армиските припадници и припадниците на Националната гарда на Вермонт заеднички се обучуваа на армискиот полигон „Криволак“ во рамки на досега најголемата вежба реализирана во Северна Македонија, Swift Response 22. Петровска упати благодарност до генералот Најт и Националната гарда и за континуираната поддршка во развојот на капацитетите на армиската единица за АБХО.

На средбата министерката Петровска се осврна и на идните планови во соработката – реализацијата на вежбата Defender 23 следната година, можностите за проширување на соработката преку трилатерално партнерство помеѓу Северна Македонија, Вермонт (САД) и Австрија, како и развојот на капацитетите за киберодбрана и развојот на подофицерскиот кор, кој е столбот на Армијата.

Генералот Најт порача дека Националната гарда на Вермонт останува силно посветена на партнерството со Северна Македонија, кое може да послужи како одличен пример како заеднички се развива интероперабилноста која е клучна во НАТО-алијансата.

Програмата за партнерство со Националната гарда на Вермонт е иницирана во 1994 година, а досега повеќе од 7.000 припадници на Армијата биле дел од заедничките активности. На Националната гарда на Вермонт доделен ѝ е Орден за заслуги, а годинава министерката Петровска на генералот Најт ќе му додели плакета по повод 30-годишниот јубилеј и долгогодишната успешна соработка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се започнати

Жители на Карпош 1,2,3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а од ЕВН...

Свет1 час

Бројот на загинати од ураганот Ијан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Иан во САД се искачи на повеќе од 80, бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет2 часа

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет2 часа

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност откако половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа2 часа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора да дејствуваме самите, и затоа Австрија прави се за да се...

Свет2 часа

Поранешниот шеф на ЦИА Дејвид Петреус испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опрема во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет2 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостаток на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити, откако болеста ненадејно се врати поради недостаток на гориво и чиста вода...

Регион12 часа

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...

Топ13 часа

Девет земји меѓу кои и Македонија го поддржаа членството на Украина во НАТО, Зеленски им се заблагодари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа го поддржуваат членството на...

Свет17 часа

НАТО: Украинците го ослободија Лиман благодарение на храброста, но и на американското оружје

Украинското ослободување на градот Лиман докажува дека украинската армија напредува и може да ги потисне руските сили, изјави денеска за...

Македонија19 часа

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Македонија21 час

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија23 часа

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија23 часа

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион1 ден

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет1 ден

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...

Македонија2 дена

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет2 дена

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...

Регион2 дена

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно...

Економија2 дена

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот и брашното за 10 отсто

Поради скапата струја и растот на берзанските цени на пченицата, меничарите најавуваат дека до крајот на ноември цената на лебот,...