Контакт

Uncategorized

Скандал пред премиерата на современата балетска претстава „Боже мој!“

Објавено пред

На само неколку денови пред премиерата на современата балетска претстава „Боже мој!“ на холандскиот кореограф Артур Кугелејн, закажана за в среда, 27 мај, на денешната прес конференција во МОБ беа изнесени сериозни обвинувања за односот на оваа куќа кон Кугелејн

dobivaj vesti na viber

Имено, минатата година оваа кореографија е селектирана од страна на директорот на Балетот, Кире Павлов. Оваа кореографија исто така е избрана од страна на познатата Јин Ксинг танцова компанија и ќе биде претставена во Шангај, Кина, во 2010 година. Со финансиска поддршка од Швајцарската културна програма за Западен Балкан понудена минатата година од Про Хелвециа, Македонската опера и балет ја добила оваа кореографија и музиката за неа бесплатно. Премиерата прво била закажана за февруари оваа година, но потоа од непознати причини е одложена за мај. Само десетина дена пред премиерата, поточно во понеделникот на 18 мај, без никакво објаснување, дирекцијата на Балетот одлучила да смени двајца балетски играчи (вкупно играат 12), кои немаат ниту време, ниту толкава енергија да се подготват за премиерата, бидејќи паралелно Балетот подготвува 4 нови проекти, а утре ансамблот заминува за Прага на Деновите на македонската култура. До премиерата, кореографот Кугелејн има само уште една проба и генералната проба.Исто така, Кугелејн тврди дека од МОБ не му е обезбедено ниту дизајнер на светлото и костими. „Можеби постојат причини за ова мое, повеќе од изненадувачко, искуство кое го стекнав тука. Но за мене, кој има работено во различни театари и земји, навистина е тешко да разберам како љубителите на уметноста, како и професионалниот менаџмент на една главна културна институција, како МОБ, може да објасни толку малку почит и време кое ми беше дадено како на еден поканет странски кореограф, заинтересиран да придонесе нешто позитивно за МОБ, како и за публиката тука. Денес, јас навистина се чудам, зошто воопшто дирекцијата на МОБ ме покани и зошто аплицираше за швајцарска финансиска поддршка, бидејќи очигледно е дека нема намера да троши ниту време ниту луѓе за оваа ко-продукција. За мене е болно, но и срамно да видам што направи МОБ од мојата кореографија. Во контекст на овој проект и на моето искуство, МОБ направи се‘ што е можно да ја направи оваа ко-продукција невозможна“, вели Кугелејн во своето соопштение до новинарите. Директорот на МОБ, Оливер Арсовски, изјави дека не гледа голем проблем во целата ситуација и дека за незадоволството на кореографот дознал дури на денешниот прес. „Оваа куќа му ги остави на располагање сите свои услови за работа и се‘ беше во договор со кореографот. Ако тој е незадоволен од досегашната работа, премиерата ќе биде поместена“, изјави Арсовски.Но, сепак е решено премиерата да биде изведена на 27 мај. И покрај сите проблеми, Кугелејн очекува добра претстава и публиката ќе има извонредна можност да види нешто ново од танцот и да биде домаќин на независни танцови компании со нови идеи и нови форми.Инаку, балетот „Боже мој“ („Dios mio!“) за првпат е изведен од мексиканската современа танц компанија „Ballet Teatro del Espacio“ на 27 јули 2007 година во Palacio de Bellas Artes во Мексико Сити. Изведбата во Скопје на 27 мај е всушност римејк на оваа претстава. Во основата на претсавата лежи прашањето за тоа што мислиме кога велиме „О мој боже“. Музиката е на Кристијан Мејер.Играат: Марина Георгиевска, Саша Евтимова (која е и асистент репетитор), Марија Глигорова, Ирена Ковачевска, Маја Костовска, Александра Ѓоревска, Миро Митрашиновиќ, Мартин Саздовски, Борјан Тетиев, Агим Бафтии, Виктор Василевиќ и Јан Кисилев (Русија).Артур Кугелејн се смета за нималку компромисен кореограф, чии дела предизвикуваат силни реакции. Во колаборација со танчерите и музичарите тој создава свој сопствен стил, кој се опишува како радикален, рептитивен, хипнотички „транс танц“. Проектите на Кугелејн – „Masters of Complications“, „After Effects“, „Okidoki stupid things“ се репер за најновите уметнички истражувања во постојната еволуција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Uncategorized

Петровска-Најт: Северна Македонија и Вермонт покажаа како се создава вистинско сојузништво

Објавено пред

„Северна Македонија и американската држава Вермонт имаат исклучително блиска соработка од која учиме и ние и Националната гарда на Вермонт, се развиваме заедно и ги зголемуваме капацитетите како сојузници во НАТО. Ние сме амбициозни затоа што знаеме дека ако сме посветени како и досега, нема граница за она што можеме да го постигнеме и во доменот на интероперабилноста, и во развојот на вештините и способностите на припадниците на Армијата и на Националната гарда на Вермонт“.

dobivaj vesti na viber

Тоа го истакна министерката за одбрана Славјанка Петровска на денешната средба со генерал-мајорот Грегори Најт, командант на Националната гарда на Вермонт кој престојува во неколкудневна посета на Северна Македонија, по повод Денот на Армијата и јубилејот „30 години Армија“.

Министерката посочи дека нема подобар пример за заедништво од она на кое сите бевме сведоци во текот на месец мај, кога армиските припадници и припадниците на Националната гарда на Вермонт заеднички се обучуваа на армискиот полигон „Криволак“ во рамки на досега најголемата вежба реализирана во Северна Македонија, Swift Response 22. Петровска упати благодарност до генералот Најт и Националната гарда и за континуираната поддршка во развојот на капацитетите на армиската единица за АБХО.

На средбата министерката Петровска се осврна и на идните планови во соработката – реализацијата на вежбата Defender 23 следната година, можностите за проширување на соработката преку трилатерално партнерство помеѓу Северна Македонија, Вермонт (САД) и Австрија, како и развојот на капацитетите за киберодбрана и развојот на подофицерскиот кор, кој е столбот на Армијата.

Генералот Најт порача дека Националната гарда на Вермонт останува силно посветена на партнерството со Северна Македонија, кое може да послужи како одличен пример како заеднички се развива интероперабилноста која е клучна во НАТО-алијансата.

Програмата за партнерство со Националната гарда на Вермонт е иницирана во 1994 година, а досега повеќе од 7.000 припадници на Армијата биле дел од заедничките активности. На Националната гарда на Вермонт доделен ѝ е Орден за заслуги, а годинава министерката Петровска на генералот Најт ќе му додели плакета по повод 30-годишниот јубилеј и долгогодишната успешна соработка.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Трамп: Агентите на ФБИ ми ги украдоа трите пасоши

Објавено пред

Агентите на ФБИ заплениле три пасоши на поранешниот американски претседател Доналд Трамп при претрес на неговиот имот Мар-а-Лаго во Палм Бич, Флорида, напиша експретседателот на САД на социјалните мрежи:

dobivaj vesti na viber

„За време на рацијата на ФБИ ми украдоа три пасоши (еден истечен). Покрај се друго“ – напиша тој.

Трамп сето тоа што се случи го нарече „напад врз политички противник од размери досега невидени во САД“.

„Волстрит журнал“ објави дека ФБИ пронашол 11 комплети доверливи документи во Мар-а-Лаго, додека, пак, „Њујорк тајмс“ тврди дека Трамп е осомничен за незаконско користење воени информации, крадење и уништување документи.

Поранешниот американски претседател, како што се претпоставува, има син пасош како и сите американски граѓани, но и црвен „дипломатски“ издаден на функционери.

Трамп доби дипломатски пасош додека беше на чело на Белата куќа.

Агентите на ФБИ неодамна извршија претрес во замокот на Трамп од каде што зеле 27 кутии со доверливи документи.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Во Црна Гора мерките против коронавирусот продолжени за 14 дена

Објавено пред

Епидемиолошките мерки – задолжително носење заштитни маски во здравствените установи, колективните центри и јавните превозни средства, аеродромите, продавниците, аптеките, бензинските пумпи – се продолжени за следните 14 дена, соопшти Институтот за јавно здравје.

dobivaj vesti na viber

Ваквата одлука, се наведува, е донесена во согласност со моментната епидемиолошка состојба, а врз основа на сеопфатна анализа на бројот на новозаболени и епидемиолошки показатели, што беше разгледана од работната група за контрола, превенција и сузбивање на заразната болест Ковид-19.

„Напоменуваме дека тековно важечки мерки се: задолжително носење заштитни маски во здравствени установи, колективни центри и средства за јавен превоз, задолжително носење заштитни маски во сите институции на јавната администрација, во објекти од витално значење: продавници за храна, аптеки и бензински станици, задолжително носење заштитни маски на аеродроми, железнички и на автобуски станици“, се вели во соопштението, пренесува „Блиц.рс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа18 минути

(Видео) Торнадо ја зафати Италија, две лица загинаа, четворица се повредени

Две лица загинаа вчера од паѓање дрвја во централната Италија во Тоскана, бидејќи лошото време го погоди северот и центарот...

Свет1 час

Шефот на британската разузнавачка служба: Путин ја губи информациската војна во Украина

Русија не успеа да добие предност пред Украина во киберпросторот речиси шест месеци по инвазијата на таа земја, изјави во...

Свет1 час

(Видео) Најмалку 2 лица загинаа по судир на авиони при слетување на аеродром во Калифорнија

Два мали авиона се судрија во Северна Калифорнија додека се обидуваа да слетаат на локалниот аеродром, при што загинаа најмалку...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Пари за луксуз власта има, а за Охридски маратон нема, ВМРО-ДПМНЕ и Пецаков ќе го организираат маратонот

Сè што фати СДСМ сè уништи. Секоја традиција поврзана со државата и историјата на државата, па макар било и спортска...

Свет2 часа

САД подготвуваат нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

Американската администрација на претседателот Џозеф Бајден подготвува околу 800 милиони долари дополнителна воена помош за Украина и би можела да...

Европа2 часа

Авион принудно слетал во Загреб поради патник кој викал и сакал да ја отвори вратата

Вистинска драма поминаа патниците на британската ТУИ на летот од Пафос за Манчестер, кои требаше да летаат за Манчестер в...

Европа2 часа

(Видео) Големото невреме кое ја зафати Европа однесе најмалку 13 животи

Најмалку тринаесет лица загинаа во четвртокот во силните бури во Европа, а единствената позитивна работа е што помогнаа во гаснењето...

Регион13 часа

Вучиќ: Зад нас е тежок ден, се надевам дека по некое чудо ќе дојдеме до компромисно решение

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва од Брисел, каде што учествуваше на разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека ова...

Свет17 часа

Стотици писатели ќе ги читаат книгите на Ружди на улица во Њујорк

Стотици писатели ќе се соберат во Њујорк за да ги читаат делата на Салман Ружди, по примерот на настанот првпат...

Европа17 часа

Зеленски: ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита...

Македонија19 часа

Македонскиот тим од историската комисија: Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието

Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања упати реакција во врска со објавените решенија на комисијата,...

Македонија20 часа

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон. „Како традиција, која Охрид и...

Економија21 час

Дизелот поскапува за 2 денара, цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија22 часа

Пецаков: Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд

Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков....

Македонија22 часа

Бугарското МНР ја охрабрува Комисијата за историски прашања да продолжи со работата

Министерството за надворешни работи во Бугарија ја поздравува досегашната активност на Мешовитата комисија за образовни и историски прашања меѓу Софија...

Македонија24 часа

СДСМ: Деструктивниот Мицкоски сонува власт, избори ќе има во 2024 година и на тие ВМРО-ДПМНЕ ќе изгуби

Откако им пропаднаа сите обиди за блокада и дестабилизација на државата, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со деструктивното однесување на...

Македонија1 ден

За еден ден поднесени се над 50 барања за проценка на штети од невремето во Неготино

За еден ден поднесени се над 50 барања од граѓани кои претрпеле штети од невремето кое пред два дена го...

Свет1 ден

Конашенков предупредува: Украинците планираат артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол

Украина планира утре да изврши артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол, тврди денеска портпаролот на руското...

Македонија1 ден

Портокалова фаза во цела држава, се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Свет1 ден

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

Повеќе од 1.200 пожарникари учествуваат во гаснењето на големиот шумски пожар во португалскиот природен парк „Сера да Естрела“, кој се...