Контакт

Топ

Почина работник додека извршувал работни задачи во Музејот на град Скопје

Објавено пред

Педесет и осумгодишен работник вчера починал при извршување работни задачи во Музејот на град Скопје, соопшти МВР.

Ѕ. Ј. од Скопје бил вработен во приватна фирма. Лекар од итната медицинска помош на самото место констатирал смрт без траги на насилство, а увид на местото извршила екипа на СВР Скопје.

По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот било предадено за обдукција.

Македонија

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 274, Прилеп – 55, Кавадарци – 40, Куманово – 24, Гевгелија – 23, Неготино – 20, Тетово и Велес – по 18, Охрид – 13, Струмица – 12, Битола и Кочани – по 10, Гостивар – 9, Штип и Струга – по 8, Крушево – 7, Крива Паланка и Богданци – по 5, Валандово – 4, Дебар и Виница – по 3, Ресен, Делчево, Пробиштип, Кратово и Демир Капија – по 2, Кичево, Демир Хисар и Берово – по 1.

Регистрирани се 374 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 160, Охрид – 59, Струга – 24, Кавадарци – 20, Прилеп – 14, Тетово – 12, Гевгелија и Велес – по 9, Куманово – 8, Ресен – 7, Дебар – 6, Битола, Штип и Радовиш – по 5, Делчево – 4, Неготино, Гостивар, Крива Паланка и Берово – по 3, Струмица, Крушево, Валандово, Пробиштип, Кратово и Кичево – по 2, Кочани, Виница и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се вкупно 13 починати лица – 6 пациенти од Скопје (64, 66, 72, 74, 77 и 89), три од Прилеп (48, 72 и 83) и по еден смртен случај е пријавен од Штип (61), Охрид (75), Крива Паланка (83) и од Пробиштип (79). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Направени се 2.972 теста. Досега во земјата се направени вкупно 512.692 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 101.214, бројката на оздравени пациенти е 90.685, на починати е 3.111, а бројот на активни случаи изнесува 7.418.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Објавено пред

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем, рече премиерот Зоран Заев во врска со случајот со Сашо Мијалков, првообвинет во случајот „Таргет-Тврдина“, на седницата за пратенички прашања во парламентот.

„Тоа што секој сегмент на нашето општетсво, а тоа е извршната власт, преку министерствата за внатрешни работи и за правда, судската власт преку судовите и Обвинителството преку самите обвинители, го завршија својот дел од работата за да нема каде да се крие, да бега, да калкулира, обвинето лице што е пред изрекување казна затвор, а тоа е Сашко Мијалков, и се појави во Обвинителството, се предаде“, рече премиерот Заев.

Целиот овој амбиент вчера, додаде тој, ја испрати пораката дека системот може да биде ставен во функција почитувајќи ги законите.

Тој рече дека само со владеење на правото може да се спроведат реформите и во другите области со цел рамноправност со развиените земји.

„Граѓаните треба да знаат дека 11-годишниот режим има оставено траги на коруптивен и влијателен начин, а сепак има разрешници на вакви крупни случаи, кои се симбол на борбата против криминалот и корупцијата“, рече Заев.

„Судиите се лицето на правдата. Ваквите процеси во ниедна земја не се едноставни, не се ни кај нас. Убеден сум дека мониторингот на нашиот народ и позитивниот притисок ќе придонесе да се забрзаат овие постапки. Обвинителите и судиите никому ништо не должат. Треба да ги зголемат ефикасноста, транспаретноста, делењето на правдата еднакво за сите за да имаме реформирано правосудство како трајна придобивка“, рече Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Објавено пред

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група „Ќелија“ постоела координација и заедничко дејствување со намера загрозување на животот и телото и создавање чувство на несигурност и страв кај граѓаните. Секој член имал конкретни задачи.

По спроведената истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, денеска, до Основниот кривичен суд – Скопје, достави обвинителен акт против три лица од Куманово. На обвинетиот Б. А. (28) му се става на товар дека сторил кривично дело терористичка организација и кривично дело тероризам, а обвинетите В. А. (22) и Е. Љ. (26) со дејствата опишани во обвинението сториле кривично дело терористичка организација и кривично дело тероризам.

„Во почетокот на 2019 година обвинетиот Б. А. создал злосторничка организација – терористичка организација ‘Ќелија’, со основи на идеолошка матрица на познатата терористичка организација ИСИС. Прифаќајќи го криминалниот план на злосторничката организација – терористичката група ‘Ќелија’, припадници станале обвинетите В. А.и Е. Љ., како и осумтемина осомничени за кои се спроведува истражна постапка од 28.12.2020 година. Во терористичката група ‘Ќелија’ постоела координација и заедничко дејствување со намера загрозување на животот и телото и создавање чувство на несигурност и страв кај граѓаните. Секој член имал конкретни задачи, и тоа: обвинетиот А. Б. како организатор обезбедувал финансиски средства за остварување на целите на злосторничката организација, го договарал и организирал набавувањето – купувањето на оружјето, муницијата и воената опрема, организирал вежбовни активности поврзани со употреба на огнено оружје и експлозивни направи, организирал средби, на кои се прикажувале видеа со радикална содржина, како и начинот на изработка на експлозивни направи. Обвинетите В. А.и Е. Љ. како припадници на злосторничката организација – терористичката група ‘Ќелија’ добивале конкретни задачи од обвинетиот А. Б., обезбедувале логистичка поддршка и имале задача да обезбедат простории, односно објект, во кој ќе ги држат оружјето, муницијата и воената опрема. Воедно, изработувале импровизирани експлозивни направи, обезбедиле патничко моторно возило со кое ќе се пренесува оружјето и учествувале во неговото пренесување и прикривање, а собирале и информации за движење и вршеле опсервирање објекти и локации.

Обвинетите, дејствувајќи по однапред направениот план, со намера да извршат едно или повеќе дела на убиство, телесно повредување, уништување јавни објекти, објекти на инфраструктурата и објекти во општа употреба на територија на Република Северна Македонија, од почетокот на 2019 година се подготвувале, купиле, пренесувале и држеле експлозив, огнено оружје, муниција, гранати, бомби и воена опрема. Притоа изработувале импровизирани експлозивни направи и во два наврата од крајот на април до средината на август 2020 година, со намера да го испробаат разорното дејство на изработените експлозивни направи, ги употребиле во напуштениот објект на поранешниот хотел ‘Ку-ба’ во близина на с. Проевце, Куманово. Како дел од обуката за користење ракетен фрлач – ‘зоља’ и другото автоматско оружје обвинетите од засега непознато лице набавиле ракетен фрлач – ‘зоља’ и вршеле пробно испалување, како и пукање со автоматска пушка во близина на местото наречено Менкова Колиба во близина на Куманово.

Имајќи ги предвид околностите што постоеле во моментот на определувањето на мерката притвор, како и специфичноста, видот, тежината и начинот на извршување на кривичното дело и оправданиот страв дека обвинетите ќе ги повторат кривичните дела, односно ќе бидат во можност да извршат кривични дела: убиство, телесно повредување, изведување терористички акти на цивилни или таканаречени меки цели, како и изведување напади на јавни објекти, објекти на инфраструктура и објекти во општа употреба на територијата на Република Северна Македонија, Обвинителството со обвинителниот акт достави и посебен предлог за продолжување на мерката притвор определена од судијата на претходна постапка“.​

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија12 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија13 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија18 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија18 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија18 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија19 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа19 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион20 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа1 ден

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија2 дена

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија2 дена

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ2 дена

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет2 дена

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија2 дена

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија2 дена

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет2 дена

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија2 дена

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија2 дена

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Досие