Контакт

Uncategorized

Дастин Хофман на телевизија по четири децении

Објавено пред

Холивудската ѕвезда и двоен оскаровец ќе ја толкува главната улога во пилот епизода на телевизиската серијата „Luck“ на телевизијата HBO, што за Хофман ќе биде првиот пазначаен настап на телевизијата во кариерата

Дастин Хофман во 1960-те има настапувано во неколку помали телевизиски серии, но по огромниот успех на „Дипломец“ од 1967 г., никогаш повеќе нема настапувано на телевизија. Како што пишува весникот Холивуд Репортер, серијата „Luck“ ќе биде посветена на светот на коњички трки и обложувањето а на Хофман главен партнер ќе му биде Денис Фарина кој се прослави со настапот во тв-серијата „Криминални приказни“. Продуценти се Мајкл Ман кој ги продуцираше „Пороците на Мајами“ и Дејвид Милч продуцент на „Њујоршките цајкани“©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Uncategorized

Алжирскиот претседател хоспитализиран во Германија поради Ковид-19

Објавено пред

Алжирското претседателство потврди дека мистериозната болест што предизвика хоспитализација на претседателот Абделмаџид Тебун во Германија минатиот месец е коронавирус. Претседателството соопшти дека здравствената состојба на 74-годишниот Тебун постепено се подобрува и дека тој продолжува да се лекува во специјализирана германска болница по заразата од Ковид-19.

Ова е првпат официјалните лица експлицитно да споменуваат Ковид-19 во врска со хоспитализацијата на 28 октомври, пренесува АП. Сепак, пред неговата хоспитализација, неколку високи функционери во опкружувањето на претседателот развија симптоми на Ковид-19 и Тебун беше ставен во, како што рече владата, доброволна превентивна изолација.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Раониќ: Ситуација во Црна Гора e алармантна, неодговорното однесување ќе има сериозни последици

Објавено пред

Ситуацијата во Црна Гора кога станува збор за епидемијата предизвикана од коронавирусот е алармантна, изјави Даниела Раониќ, в.д. директорка на Клиничкиот центар на Црна Гора.

„Изминативе денови сите бевме сведоци на неодговорното однесување на голем број граѓани, но и на оние кои треба да дадат пример со своето звање и професија. Сето ова ќе има несогледливи последици, со кои ќе се соочиме во следниот период“, истакна Раониќ, соопштено е од КЦЦГ.

Таа додаде дека КЦЦГ и целиот здравствен систем, и покрај големиот притисок и растечкиот број на пациенти, успеваат да одговорат на сите предизвици и да обезбедат соодветна здравствена услуга за секој пациент.

„Меѓутоа, ако сите не се придржуваме кон потребните мерки за заштита, напорите на здравствениот систем ќе бидат залудни. Затоа, уште еднаш го повикувам целото население да се однесува одговорно, особено здравствените работници, кои покрај сериозната и напорна работа, треба во секоја пригода, со апсолутно почитување на пропишаните мерки за заштита, први да дадат пример за соодветно однесување и грижа за себе и за нашето здравје. Не смееме да си дозволиме да платиме највисока можна цена заради несоодветно и неодговорно однесување, а тоа е загуба на човечки животи“, рече Раониќ.

Во Црна Гора се очекува драстично влошување на состојбата во наредните денови, бидејќи не беа почитувани епидемиолошките мерки на погребот на црногорско-приморскиот митрополит Амфилохије во Подгорица.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Ердоган: Европските муслимани се соочуваат со системска дискриминација

Објавено пред

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, посочи во неделата дека европските муслимани се соочени со дискриминација и дека им се одземаат правата и слободите, пренесува „Анадолија“.

Ердоган испрати видеопорака на Самитот на лидерите насловена „Геноцид: Лекциите научени од Сребреница“, кој по повод 25-годишнина од почнувањето на преговорите на 1 ноември 1995 година по кои е постигнат Дејтонскиот мировен договор, го организираат Меморијалниот центар „Сребреница“ и Фондацијата „Сикамор” со поддршка на турскиот Директорат за комуникации.

Ердоган рече дека во Сребреница, во срцето на Европа се случил геноцид кој е црна дамка во историјата на човештвото.

„Иако од тоа поминало четвртина век, и понатаму во срцата чувствуваме болка за убиените 8.372 браќа и сестри Бошњаци”, рече Ердоган и посака милост за шехидите, а до семејствата на жртвите од геноцидот и упати сочувство до бошњачкиот народ.

Турскиот претседател смета дека одговорните за геноцидот не ги добиле казните кои ги заслужуваат.

„Оние кои нашите браќа, кои  побараа засолниште под заштита на Обединетите нации, ги предадоа на убијците и ги испратија во смрт, не положија сметка за она за што се одговорни. Уште пострашно е што човештвото, особено европските политичари и медиуми, не извлекоа лекции од геноцидот во Сребреница“, рече Ердоган.

Тој додаде дека најболен пример за тоа се масакрите кои се случуваат во многу делови од светот, од Сирија до Јемен, од Аракан до Нов Зеланд.

„Оние меѓународни организации кои беспомошно го гледаа геноцидот во Сребреница, само ги гледаат и овие тирании кои се случуваат во последно време”, рече Ердоган.

Тој додаде дека земјите кои држат лекции за човекови права и демократија, денес предничат во исламофобија и ксенофобија.

„Расистичкиот тероризам се шири како чума во многу западни земји, а понекогаш е заштитен на претседателско ниво”, рече Ердоган.

Тој истакна дека нападите врз исламските објекти, компании и невладини организации достигнале загрижувачко ниво.

„Европските муслимани се соочени со системска дискриминација, а нивните права и слободи се одземаат. Време е да се запре со овој погрешен тек, кој е закана за соживотот на луѓето од различни култури и вери, како и за иднината на човештвото. Како што по холокаустот се бореше против антисемитизмот, така и денес треба да се бори против исламофобијата”, рече Ердоган.

Турскиот претседател додаде дека во време кога се изразени економските последици предизвикани од пандемијата како и во време кога се зајакнати општествените тензии, сите државни функционери, и сите кои се борат за демократијата, слободите мирот и правдата, имаат посебни задачи.

„Треба храбро да говориме за она што гледаме дека е погрешно за да не се повтори геноцидот извршен во Сребреница и заедно треба да трагаме по патот на решенијата. Не само заради нас и нашите земји, туку и заради иднината на нашите деца”, рече Ердоган.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 часа

Оксфордската вакцина ефикасна до 90 проценти, а ќе чини само 3 долари

Вакцината против коронавирус, што ја развива Универзитетот во Оксфорд во соработка со „АстраЗенека“, ќе чини меѓу три и четири долари,...

Свет10 часа

Бајден избра нов државен секретар

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го избра Ентони Блинкен за државен секретар на САД, соопшти тимот на Бајден. Toj денеска...

Свет10 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет10 часа

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија12 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија14 часа

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион16 часа

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа16 часа

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија17 часа

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион17 часа

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија17 часа

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа18 часа

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион18 часа

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа19 часа

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија19 часа

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Свет20 часа

Оксфордската вакцина против коронавирусот е 70 проценти ефикасна

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува...

Свет20 часа

(Видео) Напад во црква во Калифорнија, најмалку двајца убиени

Две лица се убиени, а неколкумина тешко повредени во црква во калифорнискиот град Сан Хозе кога непознат маж ги нападна...

Свет20 часа

УНИЦЕФ на сиромашните земји ќе им испрати две милијарди дози вакцини

Земјите во развој ќе добијат речиси две милијарди дози вакцина против Ковид-19 в година, објави Агенцијата за деца на ООН....

Свет1 ден

Британија ќе ја прекине блокадата, намален бројот на нови инфекции

Британскиот премиер Борис Џонсон планира да ја прекине блокадата низ Англија, која е предвидено да трае до 2 декември и...

Македонија1 ден

Во Македонија се регистрирани нови 1.112 заболени и 24 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на...

Досие