Контакт

Забава

Под мразот на Антарктикот откриени живи суштества

Објавено пред

Научниците од НАСА на Антарктикот дошле до фрапантно откритие, кога под 200 метри дебел мраз пронашле две суштества, едно налик на шкампите, додека второто личело на медуза.

Научниците од НАСА на Антарктикот дошле до фрапантно откритие, кога под 200 метри дебел мраз пронашле две суштества, едно налик на шкампите, додека второто личело на медуза. Научниците не очекувале дека нешто ќе пронајдат во таква непријателска средина, каде што воопшто нема светлина, но кога ја спуштиле камерата 200 метри под ледената кора ги чекало изненадување. Пред камерите им поминала далечна роднина на шкампите и запрела на кабелот на камерата. Снимиле и крак за кој сметаат дека и припаѓа на 30 сантиметри долга медуза. Научниците сега мислат дека доколку постои живот во толку сурови услови, можно е да постои живот и на другите небески тела, како што е месечината на Јупитер, Европа. Биологот Стејси Ким коавтор на истражувањето, изјави дека шансите за ваквото откритие биле практично непостоечки. „Да се пронајде живот на такво место е како да се пронајде специфична капка вода во морето“, рече Ким. Британскиот микробиолог Синан Елис-Еванс откритието го нарече изненадувачко. Според него, можно е животните да допливале од некаде и да не живеат таму постојано. Ким не верува во ваквото тврдење, додавајќи дека местото на кое се пронајдени животните се наоѓа на 20 километри од отворено море, а бил набљудуван само мал дел на подморјето, така што ја исклучува можноста животните да допливале. Научниците не знаат со што овие суштества се хранат. /крај/дн/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Лејди Гага блеска во рекламна кампања за новиот парфем на „Валентино“

Објавено пред

Лејди Гага зрачи со чиста елеганција додека го слави лансирањето на „Воче вива“, новиот парфем на италијанскиот моден бренд „Валентино“, во рекламна кампања на интернет.

Музичарката и актерка (34) едноставно блеска додека е во центарот на вниманието и го промовира новиот парфем на Инстаграм.

„Мирис што го слави твојот глас“, гласи еден наслов на објава на платинесто русокосата дива на Хроматика.

Во потрага по природната убавина, фотографиите на кои е речиси без никаква шминка, Гага  ја истакнува својата мазна кожа, добро дефинирани веѓи и допир од роза на усните што ѝ одговара на облеката.

Да биде заштитно лице на новиот мирис на „Валентино“ не е единствениот нов потфат на Лејди Гага, чие вистинско име е Стефани Џоана Анџелина Германота.

Гага, наводно, ќе глуми со Бред Пит во претстојниот трилер-акција Bullet Train, базиран на јапонски роман. Иако веста не е официјално потврдена, американските медиуми пишуваат дека пејачката може да го следи успехот на „Sвездата е родена“ (2018), кој ѝ донесе номинација за „Оскар“ за најдобра актерка.

Прикажи повеќе...

Забава

Индиска невеста на својата венчавка носеше костум со панталони

Објавено пред

Сањана Риши неодамна на нејзината традиционална индиска венчавка носела винтиџ светло-сив костум со панталони едноставно затоа што сака одела.

Со својот избор на облека за венчавка, таа исто така направи храбар моден потег што ги натера многумина да се запрашаат дали и други невести ќе ја отфрлат традиционалната облека во корист на моќниот костум.

На Запад, невестинските панталони станаа модерни во изминативе неколку години. Дизајнерите промовираат панталони во своите колекции за венчавки, а ваквата комбинација наиде на одобрување од славни личности. Минатата година, актерката на „Игра на тронови“, Софи Тарнер, носеше бели панталони кога се омажи за музичарот Џои Џонас во Лас Вегас.

Но, облеката на Сањана Риши е исклучително невообичаена за Индија – каде што невестите обично се облекуваат во свилени сари или комбинации на долга сукња-блуза-шал. Црвена е преферираната боја, а облеката обично е извезена со златен или сребрен конец.

Г-ѓа Риши (29), индиско-американски претприемач, се омажи за бизнисмен од Делхи, Друв Махајан (33), на 20 септември.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Поставена новогодишната елка во „Галери Лафает“ во Париз

Објавено пред

Иако Франција е во делумен карантин, па сите не толку важни продавници се затворени – „Галери Лафает“ и оваа година ја претстави својата елка со придружните празнични украси, дури и пропишаните ограничувања ги инспирирале за украсувањето.

Божикната елка годинава е украсена со десетици  подароци донесени во Париз од девојчето Селест и со трепкачки лампиони што светат на секој половина час.

Бидејќи патувањето во моментот не е можно, ниту е препорачливо, белгискиот уметник Том Шамп ги однел сите заинтересирани на виртуелно патување со девојчето Селест. Тој украсил 11 излози на стоковни куќи со мотиви од нејзините авантури и прикажал сè – од северните села со поларни мечки преку пустините до дождовните шуми со загрозени снежни леопарди.

Сопствениците се надеваат дека стоковната куќа ќе се отвори набргу. Дотогаш празничните украси може да се уживаат преку социјалните мрежи или ѕиркајќи од улица во накитените излози.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Веридба со 30 и свадба со 90 гости – парични казни за скопјани поради организирање на собири

Скопското обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект, поради организирање на масовни собири...

Македонија51 минута

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60...

Свет1 час

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија1 час

Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија, речиси половина се во Скопје

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се...

Македонија2 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет2 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта....

Свет16 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет16 часа

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија18 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија20 часа

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион21 час

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа22 часа

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија23 часа

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион23 часа

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија23 часа

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа23 часа

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион1 ден

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа1 ден

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија1 ден

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Свет1 ден

Оксфордската вакцина против коронавирусот е 70 проценти ефикасна

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува...

Досие