Контакт

Забава

Нова модна колекција на Росица Мршиќ

Објавено пред

Модната дизајнерка Росица Мршиќ ја претстави својата нова модна колекција

Новата колекција пролет-лето 2009 на модната креаторка Росица Мршиќ, како што истакнува самата авторка, „е инспирарана од јапонската орнаментална уметност, во која минимализмот како сензибилитет е ставен во контекст наспроти експресинистичките детали во облеката“. Нејзиниот интерес е насочен кон истражување на современите правци на уметноста, а идеите се стилски вметнати во дизајнот кој таа го креира. Колекцијата на Росица Мршиќ го претставува тој спој на естетика и уметност, преку боите и формите со практичноста на моделите кои ги креира. Има студирано на Академијата за дизајн во Холандија, со работно искуство во Амстердам, Париз, Чикаго, професионално работи како моден дизајнер, а воедно е редовен професор на Академија Италијана и се поавтентично го развива својот сопствен стил и бренд. Нејзината колекција која ја карактеризира едноставноста стилизирана со уметнички форми секако ќе претставува значаен дел од модната сцена на Македонија, каде се уште, за жал, малку и ретко се појавуваат автентични модни колекции на наши автори. Модната линија на Росица е токму тој нов, квалитетен и свеж бран на македонската модна сцена.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

„Фордот“ на Мерилин Монро на аукција

Објавено пред

Автомобилот од брендот „Форд“, кој Мерилин Монро го возела на својата трета свадба, ќе биде ставен на аукција, а се очекува тој да достигне цена од 500 илјади долари.

Ѕвездата од филмот „Некои тоа го сакаат жешко“ го купила својот црн „форд тандербрд кабриолет“ во 1955 година. Таа се возела во него со својот трет сопруг Артур Милер на денот на нивната венчавка во 1956 година.

Автомобилот ќе биде ставен на аукција на 17 ноември и се очекува да биде продаден за цена од 300 до 500 илјади долари. Тој е делумно реставриран, но многу од oригиналните делови се задржани, велат од аукциската куќа.

Прикажи повеќе...

Забава

Витаминот Д треба да се консумира во есен и зима

Објавено пред

Од

Сите кои се помалку изложени на сончева светлина се во опасност од недостиг на витаминот важен за здравјето на коските, забите и мускулите.

Многу луѓе денес пијат различни додатоци во исхраната, но повеќето од нив воопшто не се неопходни за здравјето.

Витамините и минералите се од суштинско значење – без железо, витамин Ц или калциум, на пример, организмот не може правилно да функционира. Но, потребните количини сигурно ги добивате од намирниците ако се храните здраво.

Сепак, од почетокот на октомври до крајот на март немаме доволно сонце за да му помогнеме на организмот да синтетизира витамин Д! Затоа секој треба да зема додатоци во исхраната – најдобро, рибино масло, од кое организмот ќе зема онолку витамин Д колку што му е потребно.

Овој витамин ја регулира количината на калциум и фосфати во организмот, па затоа е потребен за здрави коски, заби и мускули.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Најмалиот стан во францускиот главен град, кој има 8 квадрати, е всушност сосем удобен за живеење

Објавено пред

На седмиот кат од една зграда во Париз има стан од осум квадратни метри, опремен со кревет, кујна, бања, маса, стол, плакар и шпајз.

Станува збор за поранешна просторија за послугата, која е претворена во посебен објект, а проектот што го изработи архитектонското студио „Китоко архитектурс фирм“ го направи просторот функционален, воден од концептот на швајцарско воено ноже.

Tiny apartment in Paris (8sqm only) from Kitoko Studio on Vimeo.

Ова во суштина значи дека просторот е многу повеќе отколку што изгледа на прв поглед.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Стаменковска: Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што не се изјаснија против уставните измени

Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не се изјаснија дека ќе гласаат против уставните измени, вели пратеничката Невенка Стаменковска,...

Топ3 часа

Фотографирале девојки на плажа во Охрид, сликите ги објавиле на веб-страница за интимни средби

Две лица од Свети Николе и од Охрид фотографирале девојки на плажа во Охрид и ги лажеле дека сликите ќе...

Економија4 часа

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави...

Свет5 часа

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со „ѕверот“ и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател, коj вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија6 часа

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика цврсто стои на...

Регион7 часа

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пелешац

Апокалипса на Пелешац по пожарот што дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава7 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет7 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион8 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет20 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион22 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија23 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија1 ден

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток1 ден

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток1 ден

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ1 ден

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток1 ден

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story1 ден

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток1 ден

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Досие