Контакт

Забава

Дита фон Тис ќе се појави на Евровизија

Објавено пред

Провокативната стриптизета и танчарка Дита фон Тис ќе се појави годинава на Евровизија, како додаток на германскиот евровизиски тим во Москва

Како што објавува германскиот таблоид „Bild“ таа на сцената ќе се појави покрај Алекс Кристенсен и Оскар Лоја кои ќе ја испеат песната „Miss Kiss Kiss Bang“. Според официјалниот интернет сајт на Дита www.dita.net, таа објавува дека на 16 мај ќе присуствува во Москва, со што се потврдуваат информациите на германскиот таблоид дека фон Тис ќе биде големото изненадување на Евровизија. Провокативната старлета ќе учествува како танчерка и би требало да и помогне на Германија за поголем пласман оваа година, иако Германија неможе со тоа да се пофали и во изминативе години.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Совети за отстранување дамки од црвено вино

Објавено пред

Добро е познат советот за чистење дамки од црвено вино со помош на бело вино, но дали е ефективен?

Одговорот е – делумно.

Белото вино може да ги разреди дамките од црно вино, велат експертите, но исто така е и штета да се користи толку добро вино.

Водата е поевтина, а ефектот врз свежите дамки од виното е подеднакво добар. Течноста треба да се истури малку за да ја разреди дамката, а потоа да се впие со сува крпа.

И млекото може да разредува дамки од црвено вино, но исто така е поскапо од водата и содржи масти и протеини, кои можат да останат на ткаенината.
Друга  опција е посипување со сол, која исто така може да апсорбира дел од црвеното вино.

Во секој случај, најважно е да се обидеме да ги исчистиме дамките што е можно поскоро.

Ткаенините на кои веќе се исушила дамката, може да се исчистат со класичен детергент кој обично содржи супстанции за избелување.

Прикажи повеќе...

Забава

Девојката на покојниот Бордејн во врска со поранешниот сопруг на позната хрватска манекенка

Објавено пред

Азија Арџенто, партнерка на неодамна починатиот готвач Ентони Бордејн, набргу по неговата смрт си најде нова љубов. Тоа е Фабрицио Корона, поранешниот сопруг на една од најпознатите хрватски манекенки Нина Мориќ, кој неодамна излезе од затвор каде што беше поради уценување на познати личности со компромитирачки фотографии, пишува „Дејли мејл“.

View this post on Instagram

Art by @ninathedablack

A post shared by asiaargento (@asiaargento) on

Азија претходно беше во врска со светски познатиот готвач Ентони Бордејн кој во јуни оваа година си го одзеде животот. Голем дел од неговите обожаватели за тоа ја обвинија токму Азија, а неговиот близок пријател, Даниел Булуд, тврди дека Бордејн умрел со скршено срце.

Азија неодамна зборуваше за нивната врска и призна дека го изневерувала.

„Тоа не беше проблем за нас, и тој ме изневеруваше”, рече таа.

Актерката, исто така, неодамна се најде во центарот на скандал во кој малолетен актер ја обвини за силување, по што таа тврдеше дека всушност тој ја силувал.

Прикажи повеќе...

Забава

„Оксфорд“ одлучи – ова е зборот на годината

Објавено пред

Организацијата „Оксфорд јуниверзити прес“ ги следи промените во англискиот јазик и секоја година избира по еден збор кој најдобро го опишува расположението во текот на таа година.

Нејзините лексикографи навеле дека зборот „toxic“ или во превод „отровно“ или „токсично“ прерасна во опис на сите најпопуларни теми за оваа година. Освен буквалното значење на зборот – отровно, луѓето го користеле да ги опишат врските, политиката и навиките.

Кандидат за збор на годината бил и „gaslihgting“ што се преведува како „правење некого луд“.

Минатата година збор на годината беше „младотрес„ (youthquake) со што е призната моќта на генерацијата наречена „милениалс“, родени на почетокот на 21. век.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести22 минути

„Вашингтон пост“: ЦИА заклучи – принцот го наредил убиството на Кашоги

ЦИА заклучи дека саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул, објави „Вашингтон...

Бегството на Груевски13 часа

Приватниот авион на Орбан одлетал за Белград, еден ден откако Груевски објави дека побарал азил

(Фото: Илустрација „Bombardier Global 6000“) Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис-елита, меѓу кои и премиерот Виктор...

Македонија18 часа

Канческа-Милевска за протестот пред нејзината куќа: Почитувам изразување став, но не на овој начин

Пратеничката Елизабета Канческа-Милевска им се извини на нејзините соседи, роднини и пријатели за синоќешниот протест пред нејзината куќа во населба...

Македонија18 часа

Кабинетот на Иванов бара одговор од МВР: Врз основа на што УБК ги следи активностите на претседателот

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат на јавно објавеното решение за притвор на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија18 часа

Хан: Македонија напредува во владеење на правото, сите членки на ЕУ треба да ја поддржат

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“ порача дека владеењето на правото е еден од основните критериуми за влез во...

Бегството на Груевски19 часа

(Видеоинтервју) Есмеров: ЕУ и САД нема да се мешаат во внатрешните работи на Унгарија

Поранешниот амбасадор на Македонија во Унгарија, Игор Есмеров, во интервју за „Макфакс“ тврди дека се крајно симптоматични тврдењата на премиерот...

Бегството на Груевски20 часа

Унгарската влада: Ниту унгарската држава ниту унгарските власти не помогнаа Груевски да ја напушти Македонија

Унгарската влада соопшти дека во бегството на експремиерот Никола Груевски од Македонија не помагала ниту унгарската држава ниту унгарските власти,...

Македонија21 час

На Груевски за „Шлаканиците во Центар“ ќе му се суди во отсуство

Основиот суд Скопје 1 – Скопје, по барање на специјалното јавно обвинителство, денеска одлучи на обвинетиот Никола Груевски, кој моментно...

Свет21 час

(Видео) Постапокалиптички сцени од пожарите во Калифорнија

Според последниот биланс на жртви од пожарите во Калифорнија, досега загинале 63 лица, а 630 се водат за исчезнати. Видеата...

Македонија21 час

Заев потврди: Груевски бил пренесен со унгарско дипломатско возило

Премиерот Зоран Заев ги потврди информациите што стигаа до медиумите од албанската и црногорската полиција за бегството на Никола Груевски...

Македонија22 часа

Заев: Груевски да каже дали доброволно заминал или бил киднапиран

Дали Никола Груевски доброволно ја напуштил Македонија или бил киднапиран?! Очекувам и Груевски и Унгарија да дадат одговори на овие...

Бегството на Груевски22 часа

Унгарската влада за Груевски: Доколку се побара екстрадиција, ќе се следи правната процедура

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани...

Крвав четврток23 часа

Герговска до сведокот Коцевски на 27 април: Лицата за интервентни ситуации да бидат на готовс

Судењето за крвавиот четврток продолжува со репродуцирање СМС и фејсбук-пораки од одземениот и вештачен телефон на Сашко Коцевски, вработен во...

Македонија1 ден

Заев го откажал ручекот кај Курц

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, ги повика на работен ручек в понеделник во Виена премиерите од земјите од Западен Балкан. Од...

Европа1 ден

Нова регулатива на Европскиот парламент – ако возот доцни, ви се враќаат парите

Со мнозинство гласови на пратениците, Европскиот парламент донесе Уредба за правата на патниците во железничкиот сообраќај. Според неа, доколку возот...

Бегството на Груевски2 дена

Црногорската полиција: Груевски влезе во Црна Гора и ја напушти истиот ден

Црногорската полиција објави соопштение по информацијата дека експремиерот Никола Груевски на патот кон Унгарија поминал низ Албанија, по што влегол...

Македонија2 дена

(Видео) Демонстрантите спречени да дојдат до домот на Елизабета Канческа-Милевска

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска,...

Бегството на Груевски2 дена

Албанската полиција потврди дека Груевски поминал низ Албанија при бегството во Будимпешта

Полицијата во Албанија за албанската телевизија „Топ ченал“ ги потврди информациите дека експремиерот Никола Груевски преку албанската граница заминал за...

Македонија2 дена

Директорите на ученичките и студентските домови бараат повеќе пари од државата

Здружението на директори на ученичките и студентските домови во државата бара зголемување на партиципацијата за ученик, студент која ја добива...

Бегството на Груевски2 дена

Стејт департмент: Груевски да ја отслужи казната во својата земја

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја,...

Досие