Контакт

Забава

Форбс: Мадона највредна маjка!

Објавено пред

Со заработка од 110 милиони долари во 2008 година, поп-кралицата Мадона се искачи на врвот на листата највредни мајки, според Форбс. Веднаш по неа следуваат актерките Риз Витерспун и Гвинет Палтроу

Поп-пејачката и мајка на три деца, чие барање за посвојување на уште едно дете од Малави беше одбиено неодамна, остварила заработка од 105 милиони долари од својата “Sticky & Sweet” турнеја и продала речиси 1 милион примероци од својот албум “Hard Candy” во САД. Исто така, поп-кралицата имала и неколку вредни рекламни договори, според Forbes.com.“Таа имаше неверојатна година зад себе, ја имаше најдобрата турнеја која беше распродадена насекаде”, објаснува Лорен Штрајб, која помогна да се компилира листата која беше објавена минатата недела. Втора на листата на Форбс e актерката Риз Витерспун, со заработка од 24 милиони долари минатата година. По неа следува нејзината колешка Гвинет Палтроу, со заработка од 20 милиони долари. Листата е базирана врз проценетата заработка на холивудските мајки со барем едно дете. Во меѓувреме е известено дека таткото на Мерси Џејмс, девојчето кое Мадона се уште сака да го посвои, побарал целосно старателство над својата ќерка. Џејмс Камбева, кој никогаш не ја видел својата ќерка, тврди дека Мадона е нестабилна мајка.“Таа е моја ќерка. Мадона можеби има милиони, но тоа не ја прави добра мајка. Како може една 50-годишна жена да танцува речиси гола на сцената? Во Малави жените имаат поголема самопочит“, вели Камбева. Инаку, Мадона планира да вложи жалба на судската одлука со која и беше оневозможено да ја посвои Мерси Џејмс. Нејзината жалба ќе биде разгледана на 4 мај.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Лифт се откачи од 95 кат и застана на 11 кат во висококатница во Чикаго

Објавено пред

Шест луѓе се спасени кои биле заглавени во лифт во еден од најголемите облакодери во Чикаго. По излегувањето од ресторан на 95 кат, шест лица доживеале трусно возење, но не сфатиле дека лифтот пропаднал цели 84 ката и застанал на 11 кат.

Еден од каблите што го држат лифтот, пукнал и поради тоа почнал да паѓа.

Три лифтови ќе бидат затворени поради поправка и одржување, како и поради истрага.

Прикажи повеќе...

Забава

Жителите на постудени предели склони кон алкохол

Објавено пред

Жителите на земји со постудена клима и помалку сончеви часови се склони кон консумирање поголеми количини алкохолни пијалаци, покажува една студија на група американски истражувачи.

Тие воспоставиле врска меѓу просечната температура, бројот на сончеви часовни дневно и консумирањето алкохол, а податоците од 193 земји покажале дека климатските услови придонеле за поголем број „тешки“ алкохоличари и болести на црниот дроб.

Еден од авторите на студијата, Рамон Батале, помошник-директор на Центарот за истражување  болести на црниот дроб во Питсбург, рекол дека се работи за прво истражување кое систематски покажува дека низ светот во постудените предели и оние со помалку сонце луѓето повеќе пијат и заболуваат од алкохолна цироза.

Алкохолот ги опушта крвните садови, што го зголемува протокот на крв преку кожата. Освен тоа, консумирањето алкохол е поврзано со депресијата, која е честа кај луѓе во пределите со помалку бројни сончеви часови.

Истражувањето користело податоци од Светската здравствена организација и Светската метеоролошка организација.

Прикажи повеќе...

Забава

Земји што може да бидат опасни за здравјето и животот на посетителите

Објавено пред

Либија, Авганистан и Сомалија се најопасните места на Земјата според новата мапа на ризични држави за светските патници.

На оваа листа скандинавските земји Финска, Норвешка и Исланд се означени како најбезбедни места на планетата.

Кога е во прашање здравството, земји со најголеми медицински проблеми се Јужен Судан, Нигерија, Брегот на Слоновата Коска и Сиера Леоне.

Ирак е исто така означен како земја со висок ризик кога станува збор за здравствениот систем, заедно со Либан, Венецуела и Северна Кореја.

Спротивно на тоа, места со најмал задравствен ризик за туристите, односно со одличен здравствен систем, се главно оние од Европа, како и Канада, САД, Нов Зеланд и Јапонија.

Бразил, Кина и Русија се сметаат за земји каде што најбргу се развива потенцијален ризик кога во прашање се здравствените проблеми.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

ДЗС: Спасени четири лица завеани на Пелистер

Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување од СВР Битола доцна синоќа, во 00:30 часот, добило известување дека...

Свет2 часа

Путин: Повлекувањето на САД од договорот не може да остане без наш одговор

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека Кремељ ќе има одговор доколку САД се повлечат од договорот за нуклеарните сили со...

Македонија4 часа

„Груевски е ВИП-мигрант на Орбан“ – унгарската опозиција постави транспарент на зградата на парламентот

Унгарската опозиција ги критикуваше потезите на владата на премиерот Виктор Орбан во врска со барањето  азил на поранешниот македонски премиер...

Македонија4 часа

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор поради бегството на Груевски

Во Министерството за надворешни работи денеска беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот...

Македонија7 часа

Министерот Филипче и градоначалникот Темелковски ќе се соочат со граѓаните за дислокација на Центарот за зависници

Решение на проблемот со Центарот за зависници е најдено, а на граѓаните заеднички ќе им го презентираат градоначалникот на општината,...

Регион7 часа

Дармановиќ: Кога Груевски помина низ Црна Гора, немаше потерница по него

Македонија не издаде никакви сигнали со кои на другите земји ќе им даде до знаење дека експремиерот, Никола Груевски, е...

Крвав четврток8 часа

Јане Ченто: Ме држите 11 месеци со препишани решенија за притвор

Во Апелациониот суд во Скопје се одржа јавна седница за продолжувањето на притворот на обвинетиот Јане Ченто за настаните од...

Македонија8 часа

(Видео) Рауфи: Комуникациите не докажуваат ништо против обвинетите во „Монструм“

Убедени сме, а тоа ќе се воспостави и во текот на постапката, дека во комуникациите нема ништо што ги инкриминира...

Македонија8 часа

(Видео) Општина Центар ќе бара одговорност за случајот со бабата кај Буњаковец

Од Општина Центар преку соопштение информираа дека направени се разговорите со двајцата комунални редари и почната е постапка за утврдување...

Македонија9 часа

(Видео) Помор на риба во Охридското Езеро поради нискиот водостој

Помор на тони плашица во каналот Студенчишта во Охрид, проценуваат жителите, кои додаваат дека во близина на местото се шири...

Македонија10 часа

Запален автомобилот на сопственикот на „Прагма продукција“, организатор на концертот на Чолиќ

Непознати лица утрово во 3.50 часот му го запалиле автомобилот на Кристијан Стефановски, сопственикот на „Прагма продукција“, која кај нас...

Македонија10 часа

(Видео) Анѓушев по појадокот кај Курц: Ќе вложиме напори за да обезбедиме подобар живот за граѓаните

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, присуствуваше на официјалниот работен појадок што го организираше канцеларот на Австрија, Себастијан Курц,...

Регион11 час

Студен бран го погоди Балканот, најмногу снег на Маврово

Студен бран пристигна во земјите од Западен Балкан. Во целиот регион најмногу снег во изминатите 24 часа наврна на Маврово,...

Економија12 часа

Мисијата на ММФ за Македонија: Економската активност закрепнува, но невработеноста сѐ уште е висока

Враќањето на политичката стабилност и напредокот во решавањето на спорот за името со Грција конкретно ги зголеми шансите за отворање...

Економија13 часа

Фирмите со блокирани сметки уште 1 година ќе може да плаќаат сметки со цесија и преземање долг

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за платниот промет, е објавено на Единствениот национален регистар на прописи на РМ....

Македонија14 часа

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија14 часа

Во Маврово 25 сантиметри снежна покривка

Најмногу снег наврна во Маврови Анови и Лазарополе. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во Маврoви Анови има снежна покривка...

Македонија1 ден

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт1 ден

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа1 ден

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Досие