Контакт

Забава

Виа Игнација караван низ Македонија

Објавено пред

Пешачка караван тура, која де движи по патот Виа Игнација ќе пристигне од Албанија на граничниот премин со Македонија кај Ќафасан на 7 мај

Пешачката тура, придружена од магариња и маски, кои го носат багажот е организирана од фондацијата Виа Игнација (www.viaegnatiafoundation.eu), по трасата на стариот римски пат, во вид на стар караван. По пат се вршат истражувања, интервјуа и се собираат материјали кои ќе се искористат за книга за Виа Игнација. Турата е мешавина на експедиција од деветнаесеттиот век и современ настан за јавна промоција. Меѓународен екипаж луѓе кои веќе се вклучени во проектот, се движат по патеката, но може да се приклучат и луѓе кои сакаат да придонесат за проектот со своите вештини, знаење, енергија и ентузијазам.Холандската амбасада во Скопје ја поддржува оваа активност како дел од поголем проект наменет за ревитализација на стариот римски пат Виа Игнација, кој се протегал од Рим преку Бриндизи, го поминувал морето кај Драч од албанска страна, и оттаму продолжувал кон Истанбул преку Албанија, Македонија и Грција. Оваа реанимација има многу форми: научни истражувања, културна размена, и практична соработка во развојот на стариот пат во прекугранична пешачка патека, со истражување на неговиот економски и туристички потенцијал. Стариот римски пат е неполитички симбол на модерна комуникација меѓу земјите, начин на запознавање на луѓе и начин на кој културите се среќаваат една со друга.Холандската амбасадорка, Симоне Филипини, ќе биде на граничниот премин да до пречека караванот. Неколку македонски високи претставници се поканети да се придружат на првите неколку километри во Македонија, заедно со амбасадорите на земјите низ кои минува стариот Виа Игнација. Од холандската амбасада ја каниат македонската јавност да се придружи на турата, која ќе се движи од граничниот премин долж брегот на Охридското езеро, до селото Радожда, потоа до Калишта и до Струга, а подоцна и до Охрид. Турата продолжува неколку дена до Битола, па до граничниот премин Меџитлија, каде треба да пристигне на 18 мај.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

На островот Крк се наплаќа сенка на плажа

Објавено пред

Во местото Пунат на островот Крк, на Јадранското Море, се наплаќа сенка на плажа. На социјалните мрежи се шири фотографија од ценовник снимен во камп во Пунат.

Таму дрвена лежалка се наплаќа 4 евра, но нема бесплатно да избирате место, туку за место во сенка за возрасни ќе платите 2 евра, а за деца ќе ве чини 1,35 евро.

Фотографијата предизвика многу реакции.

„Ако се стави крпа на сонце и во работните часови на местото паѓа сенката, потоа тоа се плаќа или се смета промотивна услуга подарок според член 46 од Законот за заштита на потрошувачите“, „Може ќе се сетат и сонцето да го наплаќаат!“, „Ќе почнат да ја наплаќаат и земјата по која одиме“, „Повеќе им се исплати на туристите во Турција во рисорт каде што сè е вклучено. Не е Јадранското Море единствено во светот, а еднаш ако потрошувачот нешто забележи, тој веќе не се враќа, тажно“, напишале некои.

Сепак, има и такви што го оправдуваат сопственикот на кампот.

„Луѓето на својата приватна сопственост може да го прават она што сакаат да го прават без јавна плажа и да уживаат во тоа!“, „Не разбирам, доколку е приватно, може да прави што сака, зошто се буните?“, „Никој не ве принудува, баш сум љубопитен дали би дозволиле други да ви се сончаат во вашиот двор?“, „Можеби не е во ред, но ете тоа е приватен имот“…

Прикажи повеќе...

Естрада

Бритни Спирс со своето момче Сем се појави на премиера на филм

Објавено пред

Пејачката Бритни Спирс (37) и приватниот тренер Сем Асгари (24) дојдоа заедно на премиерата на филмот „Беше еднаш во Холивуд“, во кој главните улоги ги имаат ѕвезди како Бред Пит (55), Леонардо ди Каприо (44) и Марго Роби (29). Ова беше беше првата заедничка премиера на двојката.

Во краток црвен фустан и црни чевли со висока потпетица, пејачката не ги тргаше рацете од момчето, кое не ја симнуваше насмевката од лицето.

Некои коментираа дека Сем само ја искористува Бритни за пари и за самопромоција, но двојката никогаш не се обѕираше на таквите озборувања и тие изгледаат навистина вљубени.

Младиот модел и приватен тренер Бритни го запозна кога го снимаше спотот за песната Slumber party.

Прикажи повеќе...

Забава

Поранешната сопруга на Роман Абрамович ќе се мажи за пет години помлад грчки милијардер

Објавено пред

Даша Жукова, поранешната сопруга на рускиот милијардер и сопственикот на „Челзи“, Роман Абрамович, се сврши со грчкиот милијардер Ставрос Ниархос. Според руските медиуми, 38-годишната Жукова и 5 години помладиот Ставрос ќе прават голема свадба на крајот од годината.

Роман и Даша наводно се во добри односи и покрај разводот. Тие се разведоа во 2017 година, по 10 години брачен живот. Двојката има две деца – шестгодишната ќерка Леа Лу и десетгодишниот син Арон Александер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

(Видео) Во пожар во детски камп во Русија, загинаа најмалку пет деца

Најмалку пет деца загинаа во пожар во детски камп во ски-центарот Холдоми во рускиот Далечен Исток. Според информациите, загинати се...

Свет4 часа

Трамп: Би можел веднаш да го средам Авганистан, но не сакам да убијам 10 милиони луѓе

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД во последните неколку недели постигнале голем напредок во преговорите со талибанците и јасно...

Европа7 часа

Нов топлотен бран во Европа

Уште еден топлотен бран оваа недела ќе зафати делови од Централна и Северна Европа, со рекордни температури кои се очекува...

Македонија7 часа

Зависниците од наркотици ќе можат да примаат терапија и во Аеродром, Ченто и Психијатриската болница

Зависниците од наркотици ќе можат да примаат терапија и во поликлините во Аеродром, Ченто и Психијатриската болница. Досега околу 520...

Европа9 часа

Џонсон е новиот премиер на Велика Британија

Поранешниот британски шеф на дипломатијата, Борис Џонсон, е избран за нов претседател на Конзервативната партија, а според тоа и нов...

Македонија9 часа

(Видео) Јанева: Најодговорно тврдам дека не сум вмешана во случајот „Рекет“

Во врска со мојата наводна вмешаност во случајот „Рекет“ најодговорно тврдам дека ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување или...

Македонија12 часа

Заев: Борисов не ме повика за Камчев

„Бугарскиот премиер Бојко Борисов во никој случај не ме повика за македонскиот бизнисмен Орце Камчев“, изјави премиерот, Зоран Заев во интервју...

Топ12 часа

Обвинение за сопругата која со секира го уби мажот во Студеничани

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против 50-годишна жена од Скопје за убиство на нејзиниот сопруг во Студеничани. „Обвинетата на...

Македонија13 часа

Пронајден вториот мобилен телефон на Катица Јанева за кој велеше дека ѝ е изгубен

Обвинителството вчера го пронајде вториот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, за кој таа велеше дека ѝ е...

Македонија14 часа

Новиот закон за Јавното обвинителство влегува во собраниска процедура

Предлог-закон за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, при што пратениците ќе ги изнесат своите ставови, а ако имаат...

Македонија14 часа

Села бара јавен обвинител од странство

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинителство. Тој истакна дека ќе...

Македонија14 часа

Заев: Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита

„Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита и нивните послушници квазиексперти кои тргнаа во медиумска офанзива...

Регион14 часа

Грчкиот парламент изгласа доверба на новата Влада

Со 158 гласа „за“ и 142 „против“ Владата на Кирјакос Мицотакис доби доверба од грчкиот парламент. Расправата траеше три денa,...

Македонија1 ден

Инспекторот Илиевски поднесе прекршочна пријава за ректорот и за тетовскиот универзитет

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски поднесе прекршочна пријава во тетовскиот Основен суд за Државниот универзитет во Тетово и за ректорот Вулнет...

Македонија1 ден

Жбогар е уверен дека законот за Обвинителството ќе биде донесен со консензус

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за Обвинителството со...

Македонија1 ден

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес...

Македонија1 ден

Заев на одмор во Охрид и Грција, Шекеринска во Скандинавија, Царовска во Турција

Премиерот Зоран Заев со семејството ќе замине на одмор по празникот 2 Август, Илинден, во Охрид и во Грција, министерката...

Македонија1 ден

Хелсиншки комитет: Рекорден број дела од омраза во 2018 година, негативниот тренд продолжува и годинава

Во периодот од 2013 до крајот на 2018 година Хелсиншкиот комитет евидентирал 508 инциденти сторени поради омраза, беше соопштено на денешната прес-конференција по повод Европскиот...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија1 ден

Кривичниот суд вторпат го одби барањето на Кочан за одложување на казната

Кривичниот суд по вторпат го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан, осуден во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, да...

Свет2 дена

Итна седница на британската Влада, се бара безбедна пловидба во Заливот

Британската Влада свика итна седница на која ќе се расправа за одговорот што треба да се испрати на Иран, по...

Досие