Контакт

Забава

Фестивал на бајката во Хрватска

Објавено пред

Од 10 до 14 јуни во градот Огулин, Хрватска, ќе се одржи 4. Огулински фестивал на бајката, кој ќе се одржи на бројни локации низ целиот град и неговата околина

Посетителите на овој интересен фестивал ќе имаат можност барем на неколку денови да живеат во фантастичниот свет на бајките. Овој фестивал е поттикнат од творештвото на Ивана Брлиќ – Мажураниќ за која овој крај претставувал несцрпна инспирација за нејзините дела – единствен спој од природни убавини, митови и легенди. Целта на фестивалот е да се нагласи разновидноста на бајката и нејзините културолошки извори. Програмата на фестивалот се состои од детски претстави, уличен театар, анимации, концерти, предавања за бајката и народните преданија како феномен, работилници за кукларство, костимографија, накит… Оваа година ќе биде претставена и богата филмска програма и ќе бидат прикажани филмови од продукцијата на Дизни, па се‘ до современиот ирански детски филм. Посебен дел од програмата на фестивалот е турата наречена „Прошетка со духови и џуџиња“ на која се посетуваат бајковити и питорескни места од околината на Огулин, како и раскажувачки маратон во кој учествуваат најмладите и се раскажуваат приказни на хрватски, француски и германски јазик.За фестивалот ќе има и посебен превоз со возот наречен „Карлек – воз на бајката“, кој секој ден ќе патува на релацијата Загреб – Огулин.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Ралф Лорен првиот американски дизајнер кој доби Орден на британската империја за заслуги во областа на модата

Објавено пред

Американскиот дизајнер Ралф Лорен доби Орден на британската империја за заслуги во областа на модата, напиша „Асошиејтед прес“. Наградата на 79-годишниот Лорен му ја врачи принцот Чарлс на приватна церемонија што се одржа во Бакингaмската палата.

Ралф Лорен е првиот американски дизајнер кој ја добива оваа награда. Дизајнерот вели дека секогаш црпел инспирација од британските историја, традиции и култура, за своите дизајни.

„Тоа што ме удостоивте со почесно витештво е исклучително посебен момент во мојата 50-годишна кариера во модата“, рекол Лорен.

Прикажи повеќе...

Естрада

Џенифер Лопез објави фотографија со модринка на окото

Објавено пред

Американската пејачка и актерка Џенифер Лопез објави фотографија на социјалните мрежи на која има покриена модринка на окото. Лопез под фотографијата напиша: „гламурозен живот“.

Американските медиуми пишуваат дека не им се познати причините за повредата, но голем број од фановите се загрижени дали пејачката во ваква состојба ќе биде во можност да ја продолжи планираната турнеја.

Лопез треба да ја одржи својата четврта турнеја It’s mu party tour, што ја организирала како своевидна прослава за својот 50. роденден. Во рамките на турнејата ќе се одржат 36 концерти, и тоа на четири континенти.

Лопез ќе пее во Северна Америка, Европа, Азија и во Африка. Пејачката јубилејните 50 години ќе ги наполни на 24 јуни, но за многумина таа сè уште изгледа дваесет години помлада.

Лопез на прашањето како го одржува својот младешки изглед одговорила дека редовно зема кофеин, не пие алкохол и се обидува да има долготраен и квалитетен сон.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Чистачка си даде отказ со картичка: „Серковци, си најдов нова работа“

Објавено пред

Жената која тврди дека била злоупотребувана на работа даде отказ, така што на шефовите им остави честитка со порака: „Жал ми е за вашата загуба“, и наброи сè што ѝ пречeлo.

Лиза Бел од Блекпул, Англија, работела како чистачка во хотелот „Линден“ само четири месеци пред несекојдневниот отказ. За време на тој кус период таа тврди дека морала да работи под тешки услови, како што е забраната за седење за време на паузите за чај.

Таа наводно била ограничена на еден пијалак во текот на три 10-минутни паузи во шестчасовната смена, а исто така рече и дека шефовите ја шпионирале.

So my status about my old bosses at the Lyndene hotel and St Chads hotel Blackpool has disappeared 😮 I’ve not deleted…

Posted by Lisa Bell on Среда, 12 јуни 2019

Кога 40-годишната жена одлучила да даде отказ минатата недела, ја купила најевтината картичка што можела да ја најде и ги напишала сите свои жалби. Исто така, открила дека и нејзината колешка Каран Баул дала отказ од работа.

Posted by Lisa Bell on Вторник, 04 јуни 2019

„Како што можеби забележавте, денес не сум на работа“, ја почнува таа својата исповед. „Тоа е затоа што сте серковци, па си најдов нова работа“, продолжува таа откривајќи дека планирала да им јави една недела однапред сè додека на неплатениот одмор не ѝ рекле дека не треба да седи.

Лиза ја сподели фотографијата од честитката на „Фејсбук“, каде што ги опишала шефовите како насилници.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Демонстранти се обидуваат да влезат во парламентот на Грузија

Илјадници демонстранти се собраа пред парламентот во Тбилиси со намера да влезат во зградата на Законодавниот дом, за време на...

Македонија9 часа

„Ле Монд“: Франција, Холандија и Германија со црвено светло за Скопје и Тирана

Францускиот весник „Ле Монд“ пишува дека Франција, Германија и Холандија се трите земји што го блокирале почетокот на преговорите за...

Свет9 часа

Сајбер-напад врз Путин

Забележан е сајбер-напад на кол-центарот „Директна линија“ со Путин. Нападот беше одбиен. Затоа имаше проблеми со повиците. Ова го соопшти...

Македонија11 час

Кривичниот суд: Сеад Кочан од 17 јули во затвор

Судија за извршување санкции при Основниот кривичен суд во Скопје, надлежен да постапува по предметот на СЈО – „Труст“, изготвил...

Македонија13 часа

(Видео) Камчев да биде донесен со полиција да сведочи, бара СЈО

Поради повреда на коленото на обвинетиот Метуш Шабани, која се случила на 16 јуни, судијката Александра Ристеска го одложи денешното...

Македонија13 часа

Канада го ратификува протоколот за членство на земјава во НАТО

Канада е најновата во низата земји што го ратификуваа протоколот за членство на земјава во НАТО. „Денес, Канада со задоволство...

Македонија14 часа

Осумката од ВМРО-ДПМНЕ бара место во работните групи за Изборниот законик

Осумката од независната група од ВМРО ДПМНЕ бара место во работните групи за измени на Изборниот законик со цел демократизација...

Македонија14 часа

Културните работници со апел до Заев: Метлата нека го одмине МКЦ

Поголема група работници во културата испратија отворено писмо до премерот Зоран Заев во кое се противат на најавените промени во...

Регион15 часа

„Вечерњи лист“: И Мирослав Шкоро во трката за претседател на Хрватска

Хрватскиот „Вечерњи лист“ објави дека пејачот Мирослав Шкоро неделава официјално ќе ја објави својата кандидатура за претседател на Хрватска. Шкоро...

Македонија1 ден

Захариева: Можно е до октомври да биде донесена одлуката за почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека е можно до октомври да биде донесена одлуката за почеток...

Топ1 ден

Три години затвор за жената што прегази 13-годишно дете на Илинденска

Основниот кривичен суд денеска ја објави пресудата за предметот со сообраќајната несреќа, која на 18 септември 2015 година се случи...

Топ1 ден

Татко и љубовник сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против пет лица за трговија со дете. Меѓу нив...

Свет1 ден

Тројца Руси и еден Украинeц обвинети за уривањето на малезискиот авион во Украина

Четири мажи се обвинети за убиство при уривањето на авионот на „Малезија ерлајнс“ во источна Украина во 2014 година, при...

Свет1 ден

Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција – покажа независната истрага на ОН

Саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција, заклучи специјалниот известувач на Обединетите нации, Агнес Каламард, по...

Екологија1 ден

Арктичкиот вечен лед се топи 70 години порано од очекувањата на научниците

Пермафрост или трајно замрзнатата почва во канадскиот дел на Арктикот почнала да се топи 70 години порано од прогнозите на...

Македонија1 ден

Заев: Ниту една земја членка на ЕУ не е против отворањето преговори со Северна Македонија

Ниту една земја членка на Европската Унија не е против отворањето преговори со Северна Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на...

Топ1 ден

Откриени злоупотреби со службени возила во општина Велес

Поранешен градоначалник и поранешен претседател на Советот на Општина Велес се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според велешкото Обвинителство,...

Свет1 ден

Русија претстави доказ дека терористите се обидуваат да добијат биолошко оружје

Меѓународните терористи се обидуваат да добијат пристап до нуклеарно и биолошко оружје, а и до токсични хемикалии за да ги...

Свет2 дена

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, кога земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Свет2 дена

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Досие