Контакт

Забава

Ден по прогласувањето на пандемијата изнајдена вакцина?!

Објавено пред

Откако Светската здравствена организација во четврток прогласи пандемија од ткн. свинскиот грип, уште во петокот светските фармацевтски гиганти објавија дека имаат изработено вакцина за новиот тип вирус А(H1N1)

Оваа експресна реакција ги засили сомнежите кон фармацевтските компании дека заради огромни профити намерно шират паника и дека од лабораториите  ги испуштаат вирусите. Имено во петокот швајцарската компанија Novartis AG соопшти дека ја има вакцината и дека првите инјекции се веќе подготвени за клинички тестирања, а набрзо може да отпочне и со нејзино масовно производство. Според соопштението, вакцината против свинскиот грип која ја предизвикува новиот мутиран вирус A(H1N1) не е добиена на традиционален начин, со одржување во оплодено јајце од кокошка, туку со производство на келии во садови од не’рѓосувачки челик се одржуваат келии и во нив се вбризгуваат вируси кои подоцна се размножуваат, прочистуваат и неутрализираат. Со овој метод, вакцината се добива многу побргу, односно за само една седмица, додека со досегашниот метод вакцината можеше да се произведе за шест месеци. Чешките медиуми, исто така, пишуваат дека во тамошните лаборатории на американската компанија Baxter започнала со производство за на вакцина која во аптеките би можела да се најде во август. Според последните податоци на Светската здравствена организација до петок потврдени се случаи на новиот грип во 74 држави во светот, а со него се заразени 29.669 лица, а 145 починале како последица од заболувањето. Најмногу инфицирани и натаму има во САД, се 13.217, а 27 починати. Мексико, каде што изби заразата, има 6.241 потврден случај, а починати се 108 лица. Канада евидентирала 2.978 пациенти и четири смртни случаи. Во Чиле каде епидемијата брзо експлодираше, се заразени 1.694 лица а забележа и две жртви. И во Австралија наеднаш се зголеми бројката заболени и се потврдени 1.307 случаи на грипот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

(Видео) Рапер ги скрши нозете скокајќи од надвозник на вагон

Објавено пред

Јован Црновиќ, попознат како Џибри Бел, ги скрши двете нозе при скок од надвозник на вагон. Како што се гледа на видеото објавено на инстаграм-профилот на „Black Serbs“, момчето скокна од надвозник на вагон, а од возот паѓа на земја.

Во тој момент, Бел ги крши двете нозе.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BLACK SERBS (@blackserbs) on

По ова, на видеото се гледа како црномурниот рапер на чист српски јазик кажува неколку пцости, додекa седи во количка во болница.

Според информациите од српски „Телеграф“, „Black Serbs“ треба да настапат на овогодишниот фестивал „Exit“ на 6 јули, но останува отворено прашањето дали до тогаш Бел ќе закрепне.

Американскиот хип-хоп бенд „Black Serbs“ е составен од петмина Американци, од кој едниот е Дејвид Бркљач, по потекло од Србија.

Прикажи повеќе...

Естрада

Џони Деп ја обвини Амбер Херд за семејно насилство

Објавено пред

Холивудската ѕвезда Џони Деп ги отфрли обвиненијата дека физички ја малтретирал својата поранешна сопруга Амбер Херд, на што додаде дека, всушност, таа била онаа што го вознемирувала него.

Деп ја тужи својата поранешта сопруга за клевета во спор тежок 50 милиони долари, а во новите документи доставени до судот тој тврдел дека Херд прикажала лажни модринки.

„Најсилно ги отфрлам обвиненијата на Херд уште од 2016“, вели Деп.

Адвокатот на Херд, пак, ги негира коментарите против својот клиент.

Џони Деп ја поднесе тужбата за клевета против Амбер Херд кога актерката се опиша себеси како жртва на семејно насилство во едно интервју за „Вашингтон пост“.

Херд побара од судот во Вирџинија да ја отфрли тужбата на Деп.

„Најсилно ги отфрлам обвиненијата на Херд уште од 2016 година кога таа влезе во судницата со намера да побара забрана за приближување, со насликани модринки, кои, според сведоците и безбедносните камери, не постоеле претходната недела. Ќе продолжам да ги негирам овие обвиненија до крајот на мојот живот. Никогаш не сум ја малтретирал Херд ниту, пак, некоја друга жена“.

„Таа беше сторителот, а јас бев жртвата. Додека мешаше лекови со алкохол, таа неколкупати физички ме нападна, дури и пред други лица, а во неколку случаи ми нанесе и сериозни телесни повреди“.

Сепак, адвокатот на Херд вели дека во овој случај постојат многубројни докази дека Џони Деп ја тепал Амбер Херд.

Прикажи повеќе...

Забава

Мозокот на починатата плејбој-зајачица ќе ѝ се донира на науката

Објавено пред

Плејбој-моделот и поранешна американска борачка, Ешли Масаро, трагично почина минатиот четврток во својата куќа во Њујорк на возраст од 39 години.

Нејзиниот мозок ќе им се донира на невронаучниците, кои ќе истражат дали Ешли страдала од хронична трауматска енцефалопатија (ЦТЕ), која може да се дијагностицира само по смртта. Масаро заедно со 60 други професионални борачи ја тужеше борачката организација WWE во 2016 година обвинувајќи ја за невролошки проблеми предизвикани во рингот од чести удари на главата и прикривање потенцијални опасности.

Тужбата беше одбиена од страна на судијата на Конектикат, а беше поднесена жалба за која треба да се одлучи до 8 јули.

Во својот дел од тужбата Масаро изјави дека претрпела многубројни повреди и неколку потреси на мозокот и рече дека WWE не ги подготвувала добро за борбата ниту, пак, обезбедувала соодветна грижа по повредите, пишува „Њујорк пост“.

Затоа, важно е да се испита нејзиниот мозок, вели адвокатот што ја претставуваше во тужбата, Константин Кирос, и додава дека на уште шест борачи што ги застапувал им бил дијагностициран ЦТЕ по смртта.

Кирос побара дозвола за донирање на мозокот од мајка ѝ и од сестра ѝ.

„Тие беа малку вознемирени, но тоа беше желба на Ешли“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Прво внатрешни консултации во СДСМ и ДУИ, па ќе продолжат разговорите за нови кадри во Владата

Премиерот Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, остварија средба со која започнаа разговорите за детектирање одредени слабости кај...

Македонија10 часа

Влада: Препораката Охрид да стане загрозено светско наследство е стимул за зголемена работа и акција

Владата пристапува со внимание и сериозност кон комплексните состојби со кои се соочува светското природно и културно наследство во Охридскиот...

Забава12 часа

Копров ѝ се извини на Србија: Жирито беше составено од анонимуси, а не од еминентни автори

Композиторот Григор Копров преку социјалната мрежа „Фејсбук“ ѝ се извини на српската нација поради тоа што од нашето жири не...

Македонија12 часа

Претседателот ги потпиша указите за 21 закон

Претседателот Стево Пендаровски потпиша укази за прогласување 21 закон, кои не беа потпишани од поранешниот претседателел Ѓорге Иванов. Меѓу потпишаните...

Македонија14 часа

Владата бара од Судскиот совет да го прифати решението за надомест на штетата на судските службеници од 2016 година

Владата бара од Судскиот совет да го прифати решението за надомест на штетата на вработените во судската служба од 2016...

Свет14 часа

САД привремено ја укинаа забраната за „Хуавеј“ за 90 дена

По одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да ја стави компанијата „Хуавеј“ на црната листа за тргување со американските компании,...

Македонија14 часа

(Видео) Независните од ВМРО-ДПМНЕ не кажуваат дали ќе гласаат за одземање на имунитетот на Груевски

Независната група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ не кажува како ќе гласа на седницата за одземање на имунитетот на експремиерот и поранешен...

Регион14 часа

Србија воведе доживотна затворска казна

Српските пратеници ги усвоија измените на Кривичниот законик, со кои се укинува затворската казна од 30 до 40 години и...

Европа17 часа

Се распаѓа австриската влада, сите министри од ФПО поднесоа оставки

Австриската екстремнодесничарка Партија на слободата (ФПО) објави дека сите нејзини министри во коалициската влада формирана во декември 2017 година со...

Спорт19 часа

Почина Ники Лауда

На 71 годишна возраст почина легендата на Формула 1 , Ники Лауда. „Со длабока тага објавуваме дека нашиот сакан Ник,...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ за 6 месеци заработи 5,2 милиони долари!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со пласманот во финалето на Мастерсот во Рим дополнително ја зголеми заработката за изминатите 6 месеци....

Македонија1 ден

Протест против изградбата на Али-пашината џамија: Во Охрид се случува атак врз достоинството и чувствата на охриѓани

Жителите на Охрид предводени од граѓанското здружение „Совест“ излегоа на мирен протест пред општината каде го изразија својот револт од,...

Македонија1 ден

„Анима мунди“: Здружение формирано пред 2 месеца ќе биде во раководните структури во ЈП „Лајка“

Иако градоначалниокот на Скопје, Петре Шилегов, ветуваше дека во новото јавно претпријатие „Лајка“ за третман на бездомните животни ќе бидат...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ бара расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ  поднело иницијатива до собраниската комисија за финансирање и буџет за надзорна расправа за склучените договори за консултантски, адвокатски и...

Македонија1 ден

Отворена постапка за неовластено снимање на разговорот на Павле Богоевски

Скопската полиција  достави известување до Oсновното јавно обвинителство Скопје кон кое е приложен записник за примена кривична пријава со кој...

Македонија1 ден

Директорката на Детската клиника поднесе оставка

Директорката на ЈЗУ „Универзитетска клиника за детски болести“, Катарина Ставриќ, од лични причини поднела оставка од функцијата за време на...

Топ1 ден

Едно лице загина во сообраќајната несреќа на патот Кичево – Охрид

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи попладнево на магистралниот пат Кичево – Охрид. Како...

Македонија2 дена

(Видео) Заев и Хан на Виенскиот економски форум: Политичката стабилност отвора можности за нови инвестиции во земјата

Премиерот Зоран Заев, денеска, во Виена имаше свое воведно обраќање на отворањето на Виенскиот економски форум, Виенски економски разговори –...

Македонија2 дена

(Видео) Во јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Првата Парада на гордоста за правата на ЛГБТ-заедницата во земјата ќе се одржи на 29 јуни, информираа од организационот одбор...

Македонија2 дена

Горан Трајковски даде оставка од директорската функција

Директорот на Дирекцијата за заштита на личните податоци, Горан Трајковски, во петокот доставил барање до Собранието за престанок на функцијата...

Досие