Контакт

Забава

'Празнична среќна бајка' на Државна лотарија од недела на плоштад

Објавено пред

Од недела 15-ти декември до 31-ви декември, на централниот скопски плоштад, Државна лотарија на Македонија ќе организира „Празнична среќна бајка“.

На специјално уреден простор на плошад Македонија, граѓаните ќе имаат можност и да добијат информации за наградната игра Фискална во рака – награда без мака и во наменските кутии да ги остават своите коверти за учество во наградната игра.

Воедно сите љубители на игрите на среќа преку понудата на мобилната промотивна продажба ќе можат да учествуваат и во игрите Бинго Бум и Инстант лотарија. Можеби токму Празничната среќна бајка ќе биде среќното место каде многу наши играчи ќе освојат вредна добивка од богатата лепеза на инстант лозови, или пак среќно место за освојување на премијата Бинго Бум. Со оглед на интересот за учество во наградната игра, веруваме дека со овој настан ќе излеземе во пресрет на граѓаните на Скопје и другите градови, кои на својата празнична прошетка низ украсениот центар на главниот град ќе можат да ги добијат сите информации за наградната игра и да ги остават своите коверти за учество во првото коло, чие извлекување ќе се одржи на 30ти декември, а за кога се резервирани наградите: еден стан, еден дуќан, еден автомобил и триесет вредносни ваучери, велат од Државната лотарија на Македонија.

Со учество во игрите на среќа кои ќе бидат понудени од мобилната продажба за време на настанот Празнична среќна бајка, играчите на игрите на среќа ќе имаат можност да освојат еден од 10-те автомобили Голф 7 кои ги нуди инстант лозот Седма брзина, еден од 40те автомобили Рено Твинго со инстант лозот Твингоманија, еден од 20те автомобили Поло со инстант лозот Среќни тркала, еден од 35те скутери од гамата на Пијаџо што ги нуди инстант лозот Смајли, или пак вредна парична добивка од изборот на Експрес лозот со премија до 300.000 денари, инстант лозот Детелинка со премии од 500.000 денари, Среќни коцки со 5 премии од 1.000.000 денари или најновиот празничен лоз Подарок кој за празничниот период може да изненади со една од 30те добивки од по 1.000 евра.

Со Празничната среќна бајка покрај забавата и дружењето со водителите на телевизиските емисии на Државна лотарија на Македонија, ќе се направи подостапно учеството во игрите на среќа и наградната игра Фискална во рака награда без мака./крaј/мф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Бијонсе шик на 50-тиот роденден на Диди

Објавено пред

Бијонсе беше на списокот гости ѕвезди на прославата на 50-тиот роденден на Шон „Диди“ Комбс во саботата.

23-кратната добитничка на Греми изгледаше прекрасно во вечерен фустан со голем шлиц кога се појави на настанот со сопругот Џеј-зи.

Следниот ден Бијонсе на својот Инстаграм сподели фотографии на кои позира пред нејзината куќа пред да замине на роденденската прослава.

38-годишната пејачка на себе има беспрекорен црн кадифен фустан што допира до земја и голем шлиц до бутот. Фустанот е украсен со апликации во облик на сребрени листови над колкот и преку структурираното деколте.

Изгледот го дополни со долги вечерни нараквици, на кои стави авангарден прстен во облик на лист и слоевита дијамантска бразлетна.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Викторија Бекам се реши за необични украси за својата елка

Објавено пред

Викторија Бекам е позната по својот истанчен вкус за модата. Сепак, таа е вешта и во тоа да ја шокира јавноста со изјави а и со постапки.

Овој пат Викторија покажа како ја украсила елката за претстојните празници, што предизвика бурни коментари низ светот.

Меѓутоа, креаторката и поранешна пејачка годинава направи многу чуден избор на украси. Врвот на елката наместо со ѕвезда го украси со кукла со својот лик.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Род Стјуарт најстар машки изведувач на врвот на топ-листата на албуми во Британија

Објавено пред

Сер Род Стјуарт стана најстариот машки соло уметник кој има албум број еден во Велика Британија.

Хитот на британски пејач кој беше на врв на топ листата You’re In My Heart беше објавен на 22 ноември.

Но, песната се искачи на првото место оваа недела во тесна трка – со разлика од само 750 во продажба – помеѓу Сер Род Стјуарт, Роби Вилијамс и The Who.

Сер Род, кој има 74 години и 11 месеци, му го одзеде признанието на американскиот пејач Пол Сајмон.

Тој го претрка Сајмон за три месеци, соопшти Official Charts Company, професионална организација која составува официјални табели со музички хитови или таканаречени топ листи на Велика Британија.

Но, Сер Род има уште многу за да ја претрка најстарата жена изведувач на топ листите на албумите. Дамата Вера Лин стана број еден во Велика Британија во 2014 година кога имаше 97 години со компилација на песни: Национално богатство.

„Нова влада и нов број еден за Сер Род. Им благодарам уште еднаш на моите легии фанови кои никогаш нема да го земам здраво за готово,“ рече Сер Род.

Најновото издание на Сер Род е оркестарски албум во кој има нови верзии на некои од неговите класични нумери, вклучувајќи ги и Sailing и  I Don’t Want to Talk About It.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Жителите на Трнодол најавуваат протести и тужба против градоначалникот

Жителите на Трнодол најавуваат протести ако Општина Карпош не го повлече детално урбанистичкиот план кој, како што велат, може да...

Свет2 часа

„Њујорк тајмс“: САД тајно протерале двајца кинески дипломати осомничени за шпионажа

Американската влада тајно протерала двајца официјални претставници на кинеската амбасада по нивниот упад во воената база во Вирџинија, објави „Њујорк...

Свет2 часа

Британски турист убиен пред луксузен хотел во Аргентина

Педесетгодишен британски турист е убиен пред луксузен хотел во Буенос Ариес. Како што пренесуваат светските медиуми, автобус со туристи патувал...

Свет3 часа

Во Виена уапсени двајца Чеченци, планирале терористички напад за Божиќ

Австриската полиција уапси двајца мажи осомничени дека планирале терористички напад во Виена меѓу Божиќ и Нова Година, пренесе Индекс.хр. Од...

Македонија15 часа

Aлфите го пронајдоа детето што се изгуби на кејот на Вардар

Единицата Алфа го пронајде 12 годишниот Мартин кој денеска се загуби во близина на кејот на реката Вардар. Од МВР информираа...

Топ18 часа

Тетовец го пријавил чичко му оти му се заканувал со секира

Шеест и двегодишен маж од Тетово, со иницијали И.И. синоќа бил приведен од страна на полицијата. Како што јави МВР,...

Македонија19 часа

Мицкоски за ексамбасадорот кој репетираше пушка: Го знам од детството, но ќе предложам негово разрешување

На следната седница на Извршниот Комитет, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе предложи разрешување на ексамбасадорот, Томислав Димитровски, кој е...

Македонија20 часа

(Видео) Заев: Судскиот совет да провери зошто се чувале предмети во фиока

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во воведот од неговиот говор рече дека го радува глетката од преполната сала...

Свет21 час

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на...

Спорт1 ден

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија1 ден

Почна наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет2 дена

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија2 дена

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ2 дена

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија2 дена

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија2 дена

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија2 дена

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија2 дена

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија2 дена

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ2 дена

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Досие