Контакт

Забава

“Тивкиот“ инфаркт е многу почест

Објавено пред

“Тивкиот“ инфаркт на срцевиот мускул, кога изостануваат вистинските симптоми, е почест отколку што се мислеше, покажа едно испитување базирано врз

“Тивкиот“ инфаркт на срцевиот мускул, кога изостануваат вистинските симптоми, е почест отколку што се мислеше, покажа едно испитување базирано врз нова технологија за снимање на срцето.

Скоро 200 илјади луѓе во САД секоја година доживуваат срцев удар, а за тоа не знаат, бидејќи не чувствуваат болка, или чувствуваат болка но ја припишуваат на други причини, вели Хан Ким, кардиолог на медицинскиот факултет при универзитетот Дјук, во Северна Каролина.

Таквите прикриени инфаркти не можат да се утврдат со ЕКГ. Новата постапка за снимање на срцето со високо резолуциска или таканаречена забавена магнетна резонанца (ДЕ-ЦМР) се чини соодветна за откривање на оштетувањата предизвикани од тие незабележливи инфаркти, бидејќи системот овозможува откривање на разликата меѓу здравото и оштетеното ткиво.

Научниците во текот на истражувањето со оваа постапка прегледале 185 пациенти кои имале предиспозиции за срцеви болести, но не доживеале срцев удар.

Кај 35 проценти од испитаниците тие откриле знаци на “тивок“ инфаркт. Станува збор за инфаркт при кој изостанува бранот Q, кој, пак, на ЕКГ ги прикажува оштетувањата на срцевиот мускул.

Тие инфаркти се три пати почести од видливите и биле потипични за испитаниците со потешки срцеви тегоби.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Алиша Кис соработува со „Е.Л.Ф. бјути“ за „револуционарен“ лајфстајл-бренд

Објавено пред

Таа го прифаќа природното стареење на кожата уште од 2016 година, па дури и на сите церемонии на црвен тепих се појавува без грам шминка.

А сега Алиша Кис е подготвена да им помогне на другите да ја имаат истата убава и сјајна кожа како нејзината.

39-годишната музичка sвезда е во партнерство со „Е.Л.Ф. бјути“ за да лансираат „револиционерен лајфстајл-бренд кој ќе биде достапен за широките маси“, објави брендот во четвртокот.

Според соопштението за медиуми, линијата на хитмејкерот има за цел „да донесе ново значење на убавината со тоа што ќе го почитува ритуалот во секојдневниот живот, практикувајќи интенција во секоја акција“.

Пејачката вели дека соработката со Е.Л.Ф. создава нешто во кое верува.

„За мене убавината е за душата и срцето и духот и она што доаѓа преку тебе, излегува од тебе“, рече таа. „И тоа е повеќе од површина. Тоа е длабок разговор за тоа кои сме и кои сакаме да бидеме и каде одиме. Тоа е моја страст, моја длабока страст која траеше со години наназад “.

Новиот бренд официјално ќе биде претставен во 2021 година и се чини дека е фокусиран на кожата, имајќи предвид дека пејачката претежно беше без никаква шминка повеќе од четири години.

Прикажи повеќе...

Забава

Џорџ и Амал Клуни донираа 100.000 долари за хуманитарни организации во Либан

Објавено пред

Џорџ Куни и неговта сопруга Амал донираа 100.000 долари на хуманитарните организации со седиште во Либан по стравотната експлозија, во која загинаа најмалку 135 лица, а 5.000 беа повредени во Бејрут, родниот град на Амал.

„Обајцата сме длабоко загрижени за луѓето во Бејрут и разорувањето со кои се соочија во последните неколку дена“, рече двојката во четвртокот. „Три добротворни организации што ги пронајдовме обезбедуваат суштинска помош на терен: либанскиот Црвениот крст, ‘Импакт Либан’ и ‘Бајтна Бајтак’“.

Оскаровецот Џорџ (59) и Амал (42), адвокатка за човекови права, додаваат дека донацијата е во добротворни цели и се надеваат дека и други ќе помогнат на кој било можен начин.

Прикажи повеќе...

Забава

Најавен е римејк на „Валканиот танц“

Објавено пред

Римејкот на „Валканиот танц“ (Dirty Dancing), во кој глуми истата „бејби“, Џенифер Греј, е во почетна фаза, 33 години откако оригиналот со Патрик Свејзи доминира на киносалите.

Шпекулациите почнаа да кружат минатиот месец, а сега е потврдено дека Бејби Хаусман се враќа за уште едно валкано танцување. Во четвртокот „Дедлајн“ потврди дека актерката Џенифер Греј е пријавена за новото продолжение на иконскиот филм од 80-тите години како протагонист и извршен продуцент.

„Тоа ќе биде романтичен, носталгичен филм, што го чекаа фановите на блокбстерот, кој стана најпродаваниот наслов во историјата на компанијата“, изјави Јон Фелтхајмер. извршен директор на „Лајнс гејт филмс“, потврдувајќи го проектот.

 

Греј, која сега има 60 години, ја имаше главната улога на Бејби во оригиналниот филм од 1987 година. Приказната го прикажува созревањето на една тинејџерка преку врска со инструктор по танц (Патрик Свејзи) на кој таа налетува за време на семејниот летен одмор.

Покрај тоа што заработи приближно 220 милиони долари на светските киноблагајни, со продукциски буџет од 5 милиони долари, „Валканиот танц“ бргу стана заштитен знак на поп-културата благодарение на електричната хемија помеѓу Греј и Свејзи, оскаровската музика и, секако, безвременското подигнување како кулминација на танцот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет27 минути

Се повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува...

Свет2 часа

(Видео) Авион со 190 патници излета од писта во Индија и се преполови

Авион на „Ер Индија експрес“ со 191 патник од Дубаи се излизга од пистата и се преполови на аеродромот „Кожикоде“...

Македонија3 часа

155 нови случаи на Kовид-19 во земјава, починати се две лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на...

Топ3 часа

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Полицијата трага по маж од Велешко кој со трактор се обидел да извлече возило на ЕВН, но бил повлечен од...

Македонија5 часа

Малиот Илче од Охрид, кој беше напуштен од родителите, по десет дена лекување, ја напушти Детската клиника

По десетина дена лекување на Детската клиника, 11-годишниот Илче од Охрид, кого родителите го напуштија, ја напушта болницата здрав и...

Свет6 часа

Либанскиот претседател не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут велејќи...

Свет7 часа

Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува...

Македонија7 часа

Девојка пријавила дека била сексуално вознемирувана додека полагала возачки испит

Девојка, која полагала возачки испит, пријавила во Хелсиншкиот комитет дека била сексуално вознемирувана од еден од членовите на комисијата. Случајот...

Македонија7 часа

Хелсиншкиот комитет: Газди им дале 50 отсто помала плата на мајки на деца до десетгодишна возраст

Една од родовосензитивните мерки за справување со пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19, кои ги донесе Владата, e ослободувањето од работни...

Македонија8 часа

Ивица Коневски поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски....

Свет9 часа

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет9 часа

Пронајдена слабата точка на коронавирусот

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на коронавирусот „САРС-КоВ-2“. Порталот „Сајенс дејли“ известува дека експертите тестирале терапевтско...

Свет9 часа

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само половина од заболените и излекуваните од...

Свет11 час

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет12 часа

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Свет12 часа

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут, во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следуваат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион23 часа

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет24 часа

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет1 ден

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет1 ден

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Досие