Контакт

Забава

Меги Симпсон конечно проговори

Објавено пред

Маргарет Меги Симпсон конечно проговори!

Маргарет Меги Симпсон конечно проговори! Најмладиот член на славното анимирано семејство Симпсон, бебе во сино бенкиче што постојано се спрепнува од него, Меги, ја исфрли цуцлата и прозборе.

По 20 години емитување на популарната серија во САД, креаторите решија Меги „да добие право на глас“ и да проговори, и тоа со гласот на оскаровката Џоди Фостер, која гостуваше во последната епизода. /крај/мо/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Викторија Бекам се реши за необични украси за својата елка

Објавено пред

Викторија Бекам е позната по својот истанчен вкус за модата. Сепак, таа е вешта и во тоа да ја шокира јавноста со изјави а и со постапки.

Овој пат Викторија покажа како ја украсила елката за претстојните празници, што предизвика бурни коментари низ светот.

Меѓутоа, креаторката и поранешна пејачка годинава направи многу чуден избор на украси. Врвот на елката наместо со ѕвезда го украси со кукла со својот лик.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Род Стјуарт најстар машки изведувач на врвот на топ-листата на албуми во Британија

Објавено пред

Сер Род Стјуарт стана најстариот машки соло уметник кој има албум број еден во Велика Британија.

Хитот на британски пејач кој беше на врв на топ листата You’re In My Heart беше објавен на 22 ноември.

Но, песната се искачи на првото место оваа недела во тесна трка – со разлика од само 750 во продажба – помеѓу Сер Род Стјуарт, Роби Вилијамс и The Who.

Сер Род, кој има 74 години и 11 месеци, му го одзеде признанието на американскиот пејач Пол Сајмон.

Тој го претрка Сајмон за три месеци, соопшти компанијата што ги составува табелите на тол-листите, Official Charts Company.

Но, Сер Род има уште многу за да ја претрка најстарата жена изведувач на топ листите на албумите. Дамата Вера Лин стана број еден во Велика Британија во 2014 година кога имаше 97 години со компилација на песни: Национално богатство.

„Нова влада и нов број еден за Сер Род. Им благодарам уште еднаш на моите легии фанови кои никогаш нема да го земам здраво за готово,“ рече Сер Род.

Најновото издание на Сер Род е оркестарски албум во кој има нови верзии на некои од неговите класични нумери, вклучувајќи ги и Sailing и  I Don’t Want to Talk About It.

Прикажи повеќе...

Забава

Кралицата бара администратор на социјалните мрежи, плата 67.000 долари

Објавено пред

Британската кралица Елизабета Втора е подготвена да плати до 67.000 американски долари годишно на личност која би управувала со нејзините профили на социјалните мрежи, сѐ со цел да најде, како што рече, нови начини за одржување на нејзиното присуство на јавната и светската сцена.

Кралското семејство, кое исто така неодамна се појави на LinkedIn, истакна дека работата вклучува и анимирање на публика низ целиот свет, не само во Велика Британија.

„Успешниот кандидат ќе раководи со мал дигитален тим експерти, ќе создаде стратегија за содржини за нашите дигитални канали и ќе работи со колегите за континуирано подобрување на нашето дигитално присуство“, се вели во соопштението.

Избраната личност мора, како што се бара, да обезбеди дека социјалните мрежи на кралицата се од интерес и за публиката, со истовремено зачувување на угледот и влијанието на ова семејство.

Тоа лице исто така треба да има искуство во користење на различни платформи за управување со содржини, социјални мрежи и алатки за аналитика, јавува CNBC.

Менаџерот за социјално вмрежување би имал 33 дена годишен одмор (вклучувајќи празници) годишно, бесплатен ручек, обука и придонеси за пензионирање. Истотака, се наведува дека годишната плата се движи помеѓу 45,000 и 50 000 фунти (околу 67,000 американски долари), во зависност од искуството.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет48 минути

„Њујорк тајмс“: САД тајно протерале двајца кинески дипломати осомничени за шпионажа

Американската влада тајно протерала двајца официјални претставници на кинеската Амбасада,по нивниот упад во воената база во Вирџинија, објави „Њујорк Тајмс“,...

Свет54 минути

Британски турист убиен пред луксузен хотел во Аргентина

Педесетгодишен британски турист е убиен пред луксузен хотел во Буенос Ариес. Како што пренесуваат светските медиуми, автобус со туристи патувал...

Свет1 час

Во Виена уапсени двајца Чеченци, планирале терористички напад за Божиќ

Австриската полиција уапси двајца мажи осомничени дека планирале терористички напад во Виена меѓу Божиќ и Нова Година, пренесе Индекс.хр. Од...

Македонија13 часа

Aлфите го пронајдоа детето што се изгуби на кејот на Вардар

Единицата Алфа го пронајде 12 годишниот Мартин кој денеска се загуби во близина на кејот на реката Вардар. Од МВР информираа...

Топ17 часа

Тетовец го пријавил чичко му оти му се заканувал со секира

Шеест и двегодишен маж од Тетово, со иницијали И.И. синоќа бил приведен од страна на полицијата. Како што јави МВР,...

Македонија18 часа

Мицкоски за ексамбасадорот кој репетираше пушка: Го знам од детството, но ќе предложам негово разрешување

На следната седница на Извршниот Комитет, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе предложи разрешување на ексамбасадорот, Томислав Димитровски, кој е...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Судскиот совет да провери зошто се чувале предмети во фиока

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во воведот од неговиот говор рече дека го радува глетката од преполната сала...

Свет20 часа

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на...

Спорт1 ден

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија1 ден

Почна наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет2 дена

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија2 дена

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ2 дена

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија2 дена

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија2 дена

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија2 дена

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија2 дена

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија2 дена

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ2 дена

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа2 дена

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Досие