Контакт

Забава

Обдукција:Дејвид Карадин од „Кил Бил“ не извршил самоубиство

Објавено пред

Семејството на ѕвездата на филмот „Кил Бил“ Дејвид Карадин, кој минатата недела беше пронајден мртов во хотелска соба на Тајланд, соопшти дека

Семејството на ѕвездата на филмот „Кил Бил“ Дејвид Карадин, кој минатата недела беше пронајден мртов во хотелска соба на Тајланд, соопшти дека актерот не извршил самоубиство.

Ова беше поткрепено со наодот на втората независна обдукција, платена од неговото семејство, а која ја изврши форензичарот Мајкл Баден.

„Наодот на обдукцијата и достапните докази покажуваат дека смртта на Карадин не е резултат на самоубиство“, рече Баден.

Целосните резултати од првата обдукција направена веднаш по пронаоѓањето на телото на Тајланд, сè уште не се објавени, а властите тврдат дека тоа ќе го направат за недела до две.

Според тајландските истражни органи, по првата обдукција не можела да се утврди точната причина за смртта.

„Не можеме да утврдиме дали извршил самоубиство, или починал од срцев удар при оргазам“, соопшти тогаш полициски претставник. /крај/ин/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Облечи машки панталони! ѝ рекле на Ева Лонгорија пред аудиција за улога на режисер

Објавено пред

Ева Лонгорија откри дека ја добила својата најнова улога на режисер откако се преправила во маж белец.

Ѕвездата од хит-серијата „Очајни домаќинки“ се обидувала да стане дел од актерскиот тим на Flamin ‘Hot, биографија за човекот кој го измисли Cheetos.

Актерката (45) разговарала со продуцентот на хит-серијата „Очајни домаќинки“ Брајан Танен пред да почне аудицијата, кога тој ѝ рекол да престане да „прашува“ и наместо тоа да оди низ собата како да веќе ја обезбедила улогата.

Неговите совети ѝ помогнале да го добие ангажманот.

„Јас вежбав за улогата со него и тој ми рече: Застани тука. Облечи машки панталони и престани да бараш да го снимаш овој филм. Почни да се движиш низ собата како да е тоа твој филм и како ти да го режираш, и кажи им дека вака ќе глумиш, вака ќе снимаш,“ Лонгорија открива во интервју за весникот The Sun on Sunday.

„Си помислив: „Јас не сум маж и не сум бела, па не би помислила да го сторам тоа“. Тоа беше промена во пристапот кон секоја реченица што ми излезе од устата. Затоа што ние жените сакаме да бидеме подложни, отворени за сугестии. Ние жените сакаме да не гледаат како кооперативни“.

Холивудската убавица објасни и зошто неодамна им ја покажа побелената коса на своите следачи на Инстаграм.

„Секојпат кога сум на црвен тепих, мојот изглед е илузија. Тоа не се моите трепки и тоа не е мојата боја на коса или моето деколте. Отсекогаш сум била отворена кон луѓето. Нема ништо страшно во врска со побелената коса, можете да ја поправите.“

 

Прикажи повеќе...

Забава

На црвените теписи во Холивуд им треба преуредување среде пандемија

Објавено пред

Може да потрае долго додека да се слушне вообичаеното прашање на црвениот тепих во Холивуд – „и, кого ќе носиш вечерва?“

Црвените теписи, извор на енергија на филмските премиери и наградни церемонии, се всушност увертира исполнета со бучава на гламурозни актери, фотографи, интервјуа пред влезот во салата, свечени фустани и восклици на воодушевени фанови.

Но, како што Холивуд се справува со пандемијата на коронавирус, црвените теписи од блиската иднина ќе изгледаат многу поинаку – ако воопшто ги има, пишува „Ројтерс“.

Преполни со фотографи, sвезди на таканаречената А-листа, публицисти и фанови што молат за селфи, црвените теписи се клучен елемент во холивудската рекламна машинерија. Но, ваквите настани, кои се примамливи за гледање, се речиси невозможни во ерата на социјално дистанцирање.

„Сите очајнички сакаат да се вратат во нормална верзија, каде што сме со луѓе лично, рамо до рамо“, рече еден холивудски публицист, кој претпочиташе да не биде именуван.

„Мислам дека нормалата нема да се врати во целост додека не откријат некаква вакцина. Којзнае кога луѓето ќе сакаат да се вклучат физички во лични интеракции, а камоли на патување за да дојдат до тие места“, вели публицистот цитиран од „Ројтерс“.

Голем тест ќе има во јули кога се закажани премиерите на трилерот на Кристофер Нолан, „Тенет“, и Дизниевата акција „Мулан“, први премиери откога новиот коронавирус ги затвори киносалите во целиот свет, а студијата го одложија прикажувањето на десетици филмови до крајот на 2020 или во 2021 година.

„Ворнер брос“ и „Дизни“ не објавија планови за рекламирање за двата филма ниту, пак, организаторите на телевизиските награди „Еми“, кои треба да се одржат во Лос Анџелес во септември.

Планерот на настани во Лос Анџелес, „15/40 продакшнс“, кои имаат осмислено повеќе од 200 холивудски премиери, се советуваат со неколу студија за планови што вклучуваат социјално дистанцирање.

„Моравме да преиспитаме како ќе финкционира посткарантинот држејќи ги луѓето раздвоени“, рече Крег Валдман, претседател на „15/40 продакшнс“.

Најголемото непознавање е дали ѕвездите од А-листата ќе се појават.

Прикажи повеќе...

Забава

Маск му го смени името на детето X Æ A-12 во уште побизарно

Објавено пред

Кога претприемачот Илон Маск (48) и неговата девојка Грајмс (32) го нарекоа детето X Æ A-12, тие предизвикаа чудење во јавноста. Двојката одлучи да го смени, меѓутоа новото име на бебето ниту е поразбирливо ниту полесно се изговара. Детето отсега ќе се вика X Æ A-Xii поради калифорнискиот закон, пишува „Гардијан“.

Во Калифорнија само букви од англиската азбука може да се користат во имиња, но не и броеви, така што тие морало да го заменат ’12’ со римската верзија.

„Римските броеви изгледаат подобро, да бидам искрена“, напиша канадската пејачка Грајмс на социјалните мрежи.

Сè уште не е познато како се изговара името на бебето. Маск, основачот на „Тесла“ и „Спејс икс“, веќе има пет деца. Милијардерот вели дека неговата партнерка имала клучна улога во именувањето на детето.

„Таа всушност го смисли името. Тоа секогаш ѝ поаѓа од рака“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет2 часа

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет3 часа

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија3 часа

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија4 часа

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија4 часа

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава6 часа

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Македонија16 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија16 часа

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија17 часа

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија17 часа

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија17 часа

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион22 часа

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија22 часа

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија23 часа

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија23 часа

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Македонија24 часа

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија24 часа

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет1 ден

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа1 ден

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Досие