Контакт

Здравје

Апликација утврди „глобална несоница“

Објавено пред

Во светот владее „глобалната криза на сонот“, и покрај биолошкиот часовник предоцна се заминува во кревет и премалку се спие, утврдија научниците од универзитетот во Мичиген, анализирајќи ги добиените податоци. 

dobivaj vesti na viber

Податоците се собрани со помош на апликацијата која во 2014 година ја осмисли екипа истражувачи од Универзитетот Мичиген за да им се помогне на луѓето да се справат со заморот. Меѓутоа, корисниците можеле да ја изберат и можноста да ги поделат податоците за своите навики за спиењето.

Така е утврдено дека најмалку сон си дозволуваат мажите во средни години. Жените генерално спијат околу триесет минути повеќе од мажите, особено оние на возраст меѓу 30 и 60 години.

Модерното општество ги тера луѓето да останат будни што подолго, мора да стануваат порано, а така се жртвува сонот, заклучуваат научниците.

„Нашите телесни часовници се програмирани да правиме некои работи, ние тоа не го правиме бидејќи на нас влијаат социјалните елементи. Нема да ги дознаеме долгорочните последици од тоа уште многу години“, коментираше за BBC Ејкилеш Реди од Универзитетот Кембриџ.

Холанѓаните во просек спијат 8 часа и 12 минути, речиси еден час подолго отколку жителите на Сингапур и Јапонија, кои спијат во просек по 7 часа и 24 минути. Во Велика Британија се спие просечно малку помалку од осум часови, за малку покусо отколку во Франција.

На времето минато во спиење најмногу влијае периодот во кој се легнува, а утврдено е и силно влијание на возраста врз времето минато во спиење. Така, младите имаат многу различни времиња кога одат на спиење и на будењето, додека кај повозрасните лица тие времиња сé повеќе се приближуваат.

Едно од поважните сознанија од ова истражување е тоа што покажало дека кај работниците кои работат во смени, и особено ноќе, се јавуваат многубројни здравствени проблеми./крај/мф/сн

Извор: BBC News©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Имате проширени вени? Овие совети се за вас!

Објавено пред

Проширените вени се проблем кој измачува огромен дел од популацијата. За многумина овој проблем е од естетска природа, посебно кај женската популација, ја намалува самодовербата и често се прибегнува кон прикривање на нозете. Доколку не се третираат соодветно, проширените вени може да бидат и болни и да доведат до многу посериозни проблеми.

dobivaj vesti na viber

Постојат повеќе корисни совети главно поврзани со промени во животниот стил кои можат да помогнат да се спречи влошување на состојбата со проширените вени. Тоа се пред сè неколку едноставни чекори кои ќе го подобрат протокот на крвта во нозете.

1. Редовна физичка активност!

Мускулите на нозете се вашите најголеми сојузници. Зошто? Тие им помагаат на вените да ја туркаат крвта до срцето. Ова е многу корисно бидејќи мускулите работат против гравитацијата.

Редовната физичка активност овозможува подобра циркулација во нозете што помага во отстранување на насобраната крв во вените.

2. Намалување на телесната тежина!

Луѓето со прекумерна телесна тежина имаат поголем ризик за појава на проширени вени, па оттука многу е значјно да се направат соодветни промени во начинот на исхрана.

3. Избегнувајте да стоите или да седите подолго време!

Одредени професии се поврзани со седење или стоење подолго време, па треба да се има во предвид дека е потребно повремено движење. Се препорачува да се прават паузи на секој половина час и да се прават кратки движења. Ова ги принудува мускулите на нозете да ја движат крвта кон срцето повеќе отколку кога сте во седечка положба. Ако вашата работа бара да стоите долго време, обидете се да закажете слична пауза за да седнете некое време.

4. Не носете тесна облека!

Тесната облека може да изврши поголем притисок врз нозете, што може да ги влоши проширените вени. Потрудете се да носите покомотна гардероба.

5. Држете ги нозете подигнати!

Секогаш кога е возможно, држете ги нозете подигнати во висина на срцето или над него. На тој начин, го намалувате притисокот во вените на нозете, а гравитацијата овојпат ќе ви помогне крвта полесно да се врати до срцето. Со подигнување на нозете, можете веднаш да ја ублажите болката и да го намалите отокот.

6. Носете компресивни чорапи!

Еден од најефикасните начини за самолекување при оваа состојба се компресивните чорапи. Вршејќи притисок на нозете, односно стегајќи ги, компресивните чорапи помагаат вените и мускулите поефикасно да ја испумпуваат крвта ,,нагоре” кон срцето.

7. Практикувајте нежни масажи!

Секоја масажа е одлична за телото, но масажата на нозете има особено големи придобивки бидејќи релаксира, подмладува, го намалува отокот, ја зголемува циркулацијата, го подобрува сонот, ја подобрува функцијата на зглобовите и мускулите и го намалува крвниот притисок.

Со правилно масирање на нозете, ќе има подобрување на болката предизвикана од проширени вени. Сесиите за масажа можат да помогнат во намалување на едемот (оток) преку разни техники и да се истегне кожата околу нозете.

8. Користете ФЛЕБАВЕН!

Флебавен содржи микронизиран диосмин кој ефикасно ги ублажува симптомите, се зема перорално и се користи за да се запре прогресијата на хроничната венска болест и за да се спречат компликациите кои ги придружуваат нејзините први знаци и симптоми.

Микронизираниот диосмин е ефикасен веноактивен лек од природно потекло. Овој лек ги зајакнува и штити вените одвнатре, го подобрува венскиот тонус и ја подобрува микроциркулацијата во вените. Ја ублажува болката во нозете, го намалува чувството на тежина и оток во нозете.

Достапен е без рецепт во аптеките и може да се зема без консултација со лекар.

Ако имате изразени клинички знаци на хронична венска болест, особено на крајот од денот (на пр. оток на нозете, проширени вени, едем на нозете), треба да се консултирате со вашиот лекар. По консултација, вашиот лекар може да ве упати кај специјалист (флеболог, васкуларен хирург, трансфузиолог) за дополнителни испитувања.

За повеќе информации и податоци за ФЛЕБАВЕН прочитајте на следниот линк: https://www.flebaven.mk/

ПР

Прикажи повеќе...

Забава

Ќелавоста станува минато, научниците открија техника со која расте нова коса

Објавено пред

Тим од научници се надеваат дека фоликулите израснати во лабораторија и подоцна трансплантирани на главата на ќелав човек ќе овозможат повторно да расте коса.

dobivaj vesti na viber

Научниците веруваат дека ќелавоста ќе биде минато по растењето на фоликулите на косата во Петриеви садови. Научниците од јапонскиот национален универзитет „Јокохама“ користеле клетки од кожата од ембриони на глувци за да дојдат до научно откритие.

Тие го контролираа просторното уредување на два типа клетки одредувајќи како растат фоликулите на косата, пишува „Дејли стар“. Сепак, истражувањето сѐ уште е во рана фаза, а постапката допрва треба да се тестира на човечки клетки.

Но, тимот се надева дека фоликулите израснати во лабораторија би можеле да се пресадат на ќелави глави и да дозволат косата да расте повторно.

Техниката може да помогне во лекувањето вообичаени медицински состојби што доведуваат до опаѓање на косата, како што се машкиот модел на ќелавост и алопецијата. Повеќе од 80 проценти од мажите доживуваат опаѓање на косата во текот на животот, а речиси половина од жените страдаат и од губење на косата.

Истражувачите го променија распоредот на епителните и на мезенхималните клетки, кои комуницираат за да овозможат развој на фоликулите на косата.

Епителните клетки се тип на клетки што ги покриваат површините на телото, внатре и надвор, а мезенхималните клетки се наоѓаат во коскената срцевина и се од витално значење за создавање и поправка на скелетното ткиво.

Фоликулите израснати во лабораторија беа имплантирани во кожата на глувците и продолжија да произведуваат повеќе фоликули, „што имплицира дека ембрионите од фоликулите на косата имаат капацитет за неогенеза на влакната“.

Истражувачкиот тим вели дека следниот чекор е да се создаде експеримент користејќи човечки клетки.

Прикажи повеќе...

Забава

Како концептот на намалување штети се користи во борба против пушењето

Објавено пред

Намалувањето на штети може да се опише како правец на делување насочен кон поединци или групи со цел да се намалат штетите поврзани со одредено однесување. Концептот за намалување на штети, кој му припаѓа на доменот на јавното здравје, првично беше развиен за возрасните со проблеми со употреба на опојни дроги, за кои апстиненцијата не беше изводлива, а со тек на времето се прошири на многу области од животот.

dobivaj vesti na viber

Намалувањето на штети еволуираше со текот на времето, од неговата првична идентификација во 1980-тите, кога служеше само како алтернатива на интервенциите ориентирани кон апстиненција кај возрасните со нарушувања од употребата на супстанции. Дури и тогаш, беше препознаено дека апсолутната апстиненција не е реална цел за сите зависници. Дополнително, оние лица кои биле заинтересирани да ја намалат нивната употреба, но не целосно да престанат, биле исклучени од програмата за апстиненција.

Концептот за намалување на штети ја нагласува потребата таквите јавни здравствени политики да се засноваат на истражување, наместо на стереотипите кои вообичаено им се припишуваат на луѓето со ризично однесување. Овој пристап е одобрен и поддржан од највисоките институционални здравствени власти во светот и стана составен дел од законодавството на повеќе земји.

Намалувањето на штетите се применува во секојдневните општествени активности, а карактеристични примери се употребата на сигурносни појаси во автомобилите или кациги при возење мотоцикл. Вакви примери може да се најдат во сите сфери на животот, вклучително и во тутунската индустрија. На овој начин, возрасните пушачи, кои инаку би продолжиле да пушат, ќе продолжат да уживаат во ритуалот кој го сакаат и во никотинот, но со многу помали штети по нивното здравје, а што може да има далекусежни позитивни ефекти по вкупното јавното здравје.

Според Светската здравствена организација, моментно во светот има повеќе од милијарда активни пушачи. Иако некои пушачи успеваат да се откажат од оваа лоша навика со силна волја, на многумина им е потребна помош во форма на лекарски консултации и никотински замени. Сепак, на крајот на денот има и такви кои едноставно не сакаат да се откажат од тутунот. Во такви случаи, можно е да се примени концептот за намалување на штети.

Концептот за намалување на штети од тутунот се однесува на стратегии дизајнирани да ги намалат здравствените ризици поврзани со пушењето цигари, но кои може да вклучуваат континуирана употреба на никотин или уреди без чад. Се работи за еден вид промоција на употреба на иновативни, помалку штетни алтернативи на цигарите. На овој начин, возрасните пушачи, кои инаку би продолжиле да пушат, ќе продолжат да уживаат во ритуалот кој го сакаат и во никотинот, но со многу помали штети по нивното здравје, а што може да има далекусежни позитивни ефекти по вкупното јавното здравје.

Современата технологија развиена од тутунската индустрија им нуди можност на сите постоечки возрасни пушачи кои не сакаат да се откажат од цигарите да се префрлат на некои од уредите без чад кои работат на база на загревање на тутунот, наместо да го согоруваат, со што се елиминираат до 95 проценти од штетните материи кои се наоѓаат во чадот од тутунот.

Така, електронските цигари или производите кои го загреваат тутунот претставуваат модерна алтернатива на тутунскиот чад и затоа го намалуваат ризикот од несакани ефекти и болести кои традиционално се припишуваат на консумацијата на цигари.

ПР

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Вучиќ од Тирана: Подобро да се биде на масата отколку на менито

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ за Западен Балкан во Тирана, изјави дека...

Македонија3 часа

(Видео) Ковачевски од Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство што првпат ваков самит на сите...

Македонија5 часа

Град Скопје: Утре ќе се објави јавниот повик за приватните превозници, „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ нема да може да конкурираат

Јавниот градски превоз го организираат органите на локалната самоуправа, а не приватни бизнисмени, политички партии или други интересни групи. Во...

Македонија8 часа

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Северна Македонија....

Македонија9 часа

Агелер: Тим за санкции од Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија

Тим од Вашингтон допатувал во Македонија за да врши мониторинг врз правосудството и коруптивните актери. За ова на „Твитер“ објави...

Македонија10 часа

Пенов за блокадите во Скопје: Ова е самоволие, граѓаните трпат преголема штета

Ристо Пенов, министер за локална самоуправа, одби да каже кои се мерките кои државата ќе ги преземе за да ги...

Свет10 часа

Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД

Од Кремљ пристигна одговор на коментарите на американските претставници, во кои Русија тврди дека е потребен фер и долгорочен мир,...

Регион10 часа

Урсула фон дер Лајен: Западен Балкан повторно оди напред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана истакна дека напредокот повторно е...

Македонија11 часа

Потпишан договор за поевтини роаминг-услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен...

Свет11 часа

Армијата на Белорусија започна вежби за борбена готовност

Вооружените сили на Белорусија почнаа вежби за борбена готовност за сите категории воен персонал. Како што соопшти Министерството за одбрана...

Македонија12 часа

Премиерот Ковачевски на Самит во Тирана пречекан од премиерот на Албанија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Тирана беше пречекан од премиерот на Република Албанија, Еди...

Македонија12 часа

Приватните превозници втор ден го блокираат Скопје

Втор ден сообраќаен хаос во Скопје. Продолжуваат блокадите од приватните превозници. Автобусите и во текот на ноќта останаа на трите...

Економија12 часа

Путин: Евроазија е моторот на глобалниот економски развој

Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека Евроазија е локомотива на глобалниот економски развој, нагласувајќи дека таму треба да се формираат...

Свет12 часа

Орбан ја поддржа изјавата на Макрон: Војната во Украина различно влијае врз Америка и ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан повика на преиспитување на санкциите воведени кон Русија и ја поддржа изјавата на францускиот претседател Емануел...

Свет13 часа

Индонезија донесе закон со кој се санкционира сексот надвор од бракот

Парламентот на Индонезија денеска усвои нов кривичен закон, според кој сексот надвор од бракот е прогласен за кривично дело со...

Свет14 часа

Најмногу заболени од грип во САД во последните 10 години, починале 14 млади лица

САД забележаа најголем број хоспитализации на заболени од грип во последните 10 години, соопшти денеска директорката на Центарот за контрола...

Свет1 ден

Нападнати руски аеродроми, има повредени и загинати

Киевскиот режим изврши напад врз руските воени аеродроми во регионите Саратов и Рјазан, воздухопловните сили ги пресретнаа овие беспилотни летала,...

Економија1 ден

Ќе им се исклучува струјата на сите неплаќачи, на списокот болници, затвори, факултети

ЕВН објави дека веќе се испраќаат известувања, а и ќе ги исклучуваат од струја сите институции неплаќачи. На списокот се...

Македонија1 ден

Кривична за малолетник од Скопје за „тероризам“, за дојавите на бомби во скопски училишта

Денеска (5.12.2022) Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал до...

Економија1 ден

Кремљ: Европејци, подгответе се за високи цени

Кремљ предупреди дека новото ограничување на цената на руската нафта наметнато од ЕУ ќе ги „дестабилизира глобалните енергетски пазари“, но...