Контакт

Здравје

Маска против опаѓање на коса

Објавено пред

Доколку имате проблем со опаѓањето на косата тогаш припремете ја оваа маска која навистина ќе ви помогне.

dobivaj vesti na viber

Изматете едно јајце и ставете една лажичка рум и една лажичка рициново масло. Изматената смеса убаво втријте ја на темето.

Ставете кеса и замотајте ја со пешкир. Преспијте со маската на косата. Измијте ја, но во водата изматете и една жолчка од јајце.

Последното миење направете го со вода во која сте исцедиле еден лимон./крај/мф/на©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Како концептот на намалување штети се користи во борба против пушењето

Објавено пред

Намалувањето на штети може да се опише како правец на делување насочен кон поединци или групи со цел да се намалат штетите поврзани со одредено однесување. Концептот за намалување на штети, кој му припаѓа на доменот на јавното здравје, првично беше развиен за возрасните со проблеми со употреба на опојни дроги, за кои апстиненцијата не беше изводлива, а со тек на времето се прошири на многу области од животот.

dobivaj vesti na viber

Намалувањето на штети еволуираше со текот на времето, од неговата првична идентификација во 1980-тите, кога служеше само како алтернатива на интервенциите ориентирани кон апстиненција кај возрасните со нарушувања од употребата на супстанции. Дури и тогаш, беше препознаено дека апсолутната апстиненција не е реална цел за сите зависници. Дополнително, оние лица кои биле заинтересирани да ја намалат нивната употреба, но не целосно да престанат, биле исклучени од програмата за апстиненција.

Концептот за намалување на штети ја нагласува потребата таквите јавни здравствени политики да се засноваат на истражување, наместо на стереотипите кои вообичаено им се припишуваат на луѓето со ризично однесување. Овој пристап е одобрен и поддржан од највисоките институционални здравствени власти во светот и стана составен дел од законодавството на повеќе земји.

Намалувањето на штетите се применува во секојдневните општествени активности, а карактеристични примери се употребата на сигурносни појаси во автомобилите или кациги при возење мотоцикл. Вакви примери може да се најдат во сите сфери на животот, вклучително и во тутунската индустрија. На овој начин, возрасните пушачи, кои инаку би продолжиле да пушат, ќе продолжат да уживаат во ритуалот кој го сакаат и во никотинот, но со многу помали штети по нивното здравје, а што може да има далекусежни позитивни ефекти по вкупното јавното здравје.

Според Светската здравствена организација, моментно во светот има повеќе од милијарда активни пушачи. Иако некои пушачи успеваат да се откажат од оваа лоша навика со силна волја, на многумина им е потребна помош во форма на лекарски консултации и никотински замени. Сепак, на крајот на денот има и такви кои едноставно не сакаат да се откажат од тутунот. Во такви случаи, можно е да се примени концептот за намалување на штети.

Концептот за намалување на штети од тутунот се однесува на стратегии дизајнирани да ги намалат здравствените ризици поврзани со пушењето цигари, но кои може да вклучуваат континуирана употреба на никотин или уреди без чад. Се работи за еден вид промоција на употреба на иновативни, помалку штетни алтернативи на цигарите. На овој начин, возрасните пушачи, кои инаку би продолжиле да пушат, ќе продолжат да уживаат во ритуалот кој го сакаат и во никотинот, но со многу помали штети по нивното здравје, а што може да има далекусежни позитивни ефекти по вкупното јавното здравје.

Современата технологија развиена од тутунската индустрија им нуди можност на сите постоечки возрасни пушачи кои не сакаат да се откажат од цигарите да се префрлат на некои од уредите без чад кои работат на база на загревање на тутунот, наместо да го согоруваат, со што се елиминираат до 95 проценти од штетните материи кои се наоѓаат во чадот од тутунот.

Така, електронските цигари или производите кои го загреваат тутунот претставуваат модерна алтернатива на тутунскиот чад и затоа го намалуваат ризикот од несакани ефекти и болести кои традиционално се припишуваат на консумацијата на цигари.

ПР

Прикажи повеќе...

Забава

„Галеника“-совети за нега на кожата по сончање

Објавено пред

Со самото доаѓање на летото почнуваат позитивните вибрации и уживањето во сонцето. Веќе во првите денови на летото, почнуваме да планираме одмор, пребаруваме костими за капење, млеко за сончање за тело, крема за сончање за лице, екстра заштита за сончање со 50+ фактор за децата и се разбира, производи за нега за кожата. Кога сонцето е високо во зенитот и колку повеќе пече, толку е посилна желбата да се вратиме со потемнета здрава кожа.

dobivaj vesti na viber

Но, долготрајната изложеност на кожата на УВ зраците предизвикува боцкање, чешање, затегнатост и црвенила кои може да преминат во изгореници. Во животот сите сме доживеале изгореници и знаеме колку се непријатни, а понекогаш и болни. Всушност, секогаш кога УВ зраците продираат подлабоко во кожата, ја намалуваат нејзината еластичност, влага и предизвикуваат брчки. Ветрот и топлината на плажите создаваат дополнителен стрес за кожата. Дури и кога се користи заштита за сончање со висок заштитен фактор, на челото, носот, брадата, рамената и деколтето им треба дополнителна нега, и тоа производ кој инстант ќе ја ревитализира кожата за следниот ден сончање.

Односно, независно колку вашата кожа успева да се справи со сончевите зраци, за неа негата после сончање е подеднакво важна како и заштитата за сончање. Производите Пантенол на регионалната фармацевтски компанија Галеника, како и маста Јекодерм ја обезбедуваат потребната влажност за кожата и нега што во некои кризни моменти, може да го спаси и одморот.

Сите Пантенол производи и Јекодерм се достапни во сите наши аптеки и се произведени со високо квалитетни состојки кои на кожата и ги обезбедуваат потребните витамини, аминокиселини и ја надоместуваат изгубената влажност неопходни за брза ревитализација. И двата производа може да се нанесуваат после сончање, а не само во случај на изгореници од сончевите зраци.

Галеника во понудата има различни облици на пантенол, како пантенол крем, маст, раствор и најново Пантенол 9% пена.

Пантенол 9% пената благодарение на нејзиниот состав пантенол, алое вера, алантоин и витамин E се препорачува како прва помош за секојдневна нега и хидратација, нега на кожата после сончање и за регенерација на кожата по депилација. Пантенол 9% пена лесно се нанесува на поголеми површини, брзо се впива и не остава траги на кожата.

Добро познатиот и докажан бренд Јекодерм маст е богат со витамин А, витамин Д, омега-3 масните киселини, како и разни есенцијални масни киселини, кои се многу важни за нормалното функционирање на нашето тело и на најголемиот човеков орган – кожата. Маста го убрзува и олеснува процесот на регенерација на иритирана и оштетена кожа, ги обезбедува неопходните хранливи состојки за сува и перутава кожа правејќи ја кожата да изгледа мазно, сјајно и поеластично. Се користи за третман на кожа оштетена од различни надворешни влијанија, како што е и УВ зрачењето, а жените ја користат и за спречување на брчките и нега на зрелата кожа.

Секако, првиот чекор за регенерација и ревитализација на целото тело по сончање е избор на дебела сенката, туширање со млака вода и одмор од најмалку 12 часа пред повторно да излеземе под сончевите зраци. Правилната исхрана е исто така важна за нега на кожата, односно овошјето и зеленчукот, како и течностите обезбедуваат грижа за кожата, но од внатре. Природната и сирова храна богата со витамини, киселини и нутриенти помагаат за регенерација на кожата.

Уживајте во безбедна дружба со сончевите зраци заедно со Пантенол и Јекодерм.

ПР

Прикажи повеќе...

Забава

Симптоми и совети во раните фази од бременоста

Објавено пред

Колку и да звучи изненадувачки, жената воопшто не е бремена во првата недела од бременоста. Бидејќи овулацијата и зачнувањето всушност тешко се одредуваат, а физичките знаци на менструацијата е многу полесно да се утврдат, повеќето акушери ја сметаат бременоста од првиот ден од последната менструација. Според лекарите и класификацијата на бременоста по недели во првата недела од бременоста, вие всушност имате менструација и сè уште не сте бремени. Вие всушност нема да го зачнете вашето бебе до втората или третата недела од бременоста, во зависност од должината на вашиот циклус.

dobivaj vesti na viber

Во првата недела од бременоста

Во оваа рана фаза, кога сè уште не сте навистина бремени, симптомите што ги чувствувате се типични за вашата менструација и може да траат од три до седум дена. Тие главно вклучуваат вагинално крвавење, грчеви и болки во долниот дел на грбот и надуеност. Покрај тоа, може да има промени во расположението како резултат на хормонални промени и појава на главоболка.

Првите знаци на бременост не се појавуваат веднаш, додека вообичаените рани знаци на бременост во првите недели по оплодувањето вклучуваат болка во градите, замор, честа потреба за мокрење и гадење. Првата недела од бременоста е вистинско време да размислите и планирате како да го подготвите вашето тело да носи бебе.

За почеток, добро би било бременоста да ја започнете со здрава телесна тежина и без или со што помалку лоши навики, како пушење и внесување алкохол. Додека внесот на кофеин треба да се намали на најмалку една до две шолји кафе дневно. Исто така, се препорачува да се земаат пренатални витамини со 400 mcg фолна киселина дневно.

Влегување во втората недела од бременоста

Во втората недела од бременоста, кога сè уште не сте бремени, менструацијата треба да заврши и да почне овулацијата во следните неколку дена. Иако всушност не сте бремени во втората недела, може да се каже дека можеби сте многу блиску, треба да бидете внимателни и да ги забележите знаците на овулација и да имате повеќе секс во тој период.

Знаци на кои треба да обрнете внимание се, на пример, промени во цервикалната слуз, која, како што се приближувате до овулацијата, станува потенка, појасна и поцврста, како белката од јајце, што инаку и помага на спермата да го најде патот до јајце клетката. Еден од знаците е заострувањето на сетилото за мирис, што е последица на хормоналните промени и веројатно природен начин за лесно намирисување на машки феромони во непосредна близина, во периодот кога се обидувате да се размножите. Сето ова нема да помине без мала болка, која ќе се појави во градите, исто така како резултат на хормонални осцилации, и во карлицата, каде што ќе чувствувате трнење на едната страна од стомакот, додека вашиот јајник ослободува нова јајце клетка.

Благи крвави дамки се смета за честа појава, иако треба да се консултира гинеколог ако се интензивира, како што е вообичаено и зголемен сексуален нагон. Промена има и во грлото на матката, кое ако редовно го проверувате ќе забележите промена бидејќи станува поотворено, повисокп и помеко при овулација.

Втората недела од бременоста е вистинско време да воведете смирувачка рутина во вашиот живот, со цел да го намалите стресот што е можно повеќе, што може значително да ја намали веројатноста за успешно и брзо забременување, без разлика колку се грижите за се друго. Треба да пиете многу вода и да се храните добро, а доколку веќе не сте го направиле тоа целосно исфрлете ги алкохолот и цигарите и започнете редовно вежбање со умерен интензитет.

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Најново

Економија16 минути

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет44 минути

Си-Ен-Ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија50 минути

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се започнати

Жители на Карпош 1,2,3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а од ЕВН...

Свет2 часа

Бројот на загинати од ураганот Ијан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Иан во САД се искачи на повеќе од 80, бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет2 часа

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет3 часа

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност откако половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа3 часа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора да дејствуваме самите, и затоа Австрија прави се за да се...

Свет3 часа

Поранешниот шеф на ЦИА Дејвид Петреус испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опрема во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет3 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостаток на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити, откако болеста ненадејно се врати поради недостаток на гориво и чиста вода...

Регион12 часа

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...

Топ14 часа

Девет земји меѓу кои и Македонија го поддржаа членството на Украина во НАТО, Зеленски им се заблагодари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа го поддржуваат членството на...

Свет18 часа

НАТО: Украинците го ослободија Лиман благодарение на храброста, но и на американското оружје

Украинското ослободување на градот Лиман докажува дека украинската армија напредува и може да ги потисне руските сили, изјави денеска за...

Македонија20 часа

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Македонија22 часа

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија23 часа

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија1 ден

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион1 ден

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет1 ден

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...

Македонија2 дена

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет2 дена

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...