Контакт

Здравје

Читањето книги го продолжува животот

Објавено пред

Читањето книги може да го продолжи животниот век за две години, велат научниците од универзитетот Јејл во заклучокот од своето неодамнешно истражување од кое резултатите ги објавија во научното списание Social Science & Medicine. 

dobivaj vesti na viber

Коавторката на студијата Бека Р. Леви, професорка по епидемиологија на универзитетскиот Оддел за јавно здравје и нејзините колеги тврдат дека читањето е полезно за здравјето.

И покрај сé поголемата популарност на Kindle и другите слични електронски изданија на книгите, продажбата на печатените изданија е во пораст. Така, минатата 2015 година во САД се продадени 571 милиони печатени книги во однос на 559 милиони книги продадени претходната 2014 година, пренесува порталот Medical News Today.

Меѓутоа, читањето книги не е само популарна разбивање на здодевноста и вишокот слободно време, секако покрај задоволството, Имено многубројно проучувања досега покажаа дека читањето е добро за разните аспекти на здравјето. Неодамнешно истражување покажа дека читањето книги од областа на фикцијата кај некои луѓе ја поттикнува емпатијата.

А, пак, новото истражување што го спровеле Леви и колегите отишло дури и чекор натаму, покажувајќи дека читачите на книги умираат во просек две години подоцна од оние кои не читаат.

Истражувањето е спроведено на 3.635 лица повозрасни од 50 години кои научниците ги поделиле во три групи: оние кои не читаат книги, они кои седмично на читање книги потрошуваат ти о пол часа, и третата група се лица кои читаат во текот на седмицата повеќе од три и пол часа.

Резултатите покажале дека, во споредба со луѓето кои не читаат, лицата кои читаат три и пол часа во седмицата имаат 17 отсто помали изгледи дека ќе умрат во претстојните 12 години,а на оние кои читаат повеќе од ова време шансите им се намалени за 23 отсто, Заклучено е дека читачите умираат во просек две години подоцна од оние кои не читаат. Слична врска е откриена и кај лицата коишто читаат весници или списанија, но поврзаноста е за малку помала.

Студијата открила и дека книгите ги читаат повеќе факултетските образовани жени со повисоки лични приходи.

Со истражувањето не е прецизно утврдено кои механизми на читачите им го продолжуваат животниот век, но Леви и нејзините колеги претпоставуваат дека можеби станува збор за позитивното влијание на когнитивните функции. Кон тоа во полза одат и резултатите од една студија од 2013 година, којашто покажала дека читањето ја продолжува комуникацијата меѓу мозочните клетки./крај/мф/сн

Извор: Medical News Today©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

„Галеника“-совети за нега на кожата по сончање

Објавено пред

Со самото доаѓање на летото почнуваат позитивните вибрации и уживањето во сонцето. Веќе во првите денови на летото, почнуваме да планираме одмор, пребаруваме костими за капење, млеко за сончање за тело, крема за сончање за лице, екстра заштита за сончање со 50+ фактор за децата и се разбира, производи за нега за кожата. Кога сонцето е високо во зенитот и колку повеќе пече, толку е посилна желбата да се вратиме со потемнета здрава кожа.

dobivaj vesti na viber

Но, долготрајната изложеност на кожата на УВ зраците предизвикува боцкање, чешање, затегнатост и црвенила кои може да преминат во изгореници. Во животот сите сме доживеале изгореници и знаеме колку се непријатни, а понекогаш и болни. Всушност, секогаш кога УВ зраците продираат подлабоко во кожата, ја намалуваат нејзината еластичност, влага и предизвикуваат брчки. Ветрот и топлината на плажите создаваат дополнителен стрес за кожата. Дури и кога се користи заштита за сончање со висок заштитен фактор, на челото, носот, брадата, рамената и деколтето им треба дополнителна нега, и тоа производ кој инстант ќе ја ревитализира кожата за следниот ден сончање.

Односно, независно колку вашата кожа успева да се справи со сончевите зраци, за неа негата после сончање е подеднакво важна како и заштитата за сончање. Производите Пантенол на регионалната фармацевтски компанија Галеника, како и маста Јекодерм ја обезбедуваат потребната влажност за кожата и нега што во некои кризни моменти, може да го спаси и одморот.

Сите Пантенол производи и Јекодерм се достапни во сите наши аптеки и се произведени со високо квалитетни состојки кои на кожата и ги обезбедуваат потребните витамини, аминокиселини и ја надоместуваат изгубената влажност неопходни за брза ревитализација. И двата производа може да се нанесуваат после сончање, а не само во случај на изгореници од сончевите зраци.

Галеника во понудата има различни облици на пантенол, како пантенол крем, маст, раствор и најново Пантенол 9% пена.

Пантенол 9% пената благодарение на нејзиниот состав пантенол, алое вера, алантоин и витамин E се препорачува како прва помош за секојдневна нега и хидратација, нега на кожата после сончање и за регенерација на кожата по депилација. Пантенол 9% пена лесно се нанесува на поголеми површини, брзо се впива и не остава траги на кожата.

Добро познатиот и докажан бренд Јекодерм маст е богат со витамин А, витамин Д, омега-3 масните киселини, како и разни есенцијални масни киселини, кои се многу важни за нормалното функционирање на нашето тело и на најголемиот човеков орган – кожата. Маста го убрзува и олеснува процесот на регенерација на иритирана и оштетена кожа, ги обезбедува неопходните хранливи состојки за сува и перутава кожа правејќи ја кожата да изгледа мазно, сјајно и поеластично. Се користи за третман на кожа оштетена од различни надворешни влијанија, како што е и УВ зрачењето, а жените ја користат и за спречување на брчките и нега на зрелата кожа.

Секако, првиот чекор за регенерација и ревитализација на целото тело по сончање е избор на дебела сенката, туширање со млака вода и одмор од најмалку 12 часа пред повторно да излеземе под сончевите зраци. Правилната исхрана е исто така важна за нега на кожата, односно овошјето и зеленчукот, како и течностите обезбедуваат грижа за кожата, но од внатре. Природната и сирова храна богата со витамини, киселини и нутриенти помагаат за регенерација на кожата.

Уживајте во безбедна дружба со сончевите зраци заедно со Пантенол и Јекодерм.

ПР

Прикажи повеќе...

Забава

Симптоми и совети во раните фази од бременоста

Објавено пред

Колку и да звучи изненадувачки, жената воопшто не е бремена во првата недела од бременоста. Бидејќи овулацијата и зачнувањето всушност тешко се одредуваат, а физичките знаци на менструацијата е многу полесно да се утврдат, повеќето акушери ја сметаат бременоста од првиот ден од последната менструација. Според лекарите и класификацијата на бременоста по недели во првата недела од бременоста, вие всушност имате менструација и сè уште не сте бремени. Вие всушност нема да го зачнете вашето бебе до втората или третата недела од бременоста, во зависност од должината на вашиот циклус.

dobivaj vesti na viber

Во првата недела од бременоста

Во оваа рана фаза, кога сè уште не сте навистина бремени, симптомите што ги чувствувате се типични за вашата менструација и може да траат од три до седум дена. Тие главно вклучуваат вагинално крвавење, грчеви и болки во долниот дел на грбот и надуеност. Покрај тоа, може да има промени во расположението како резултат на хормонални промени и појава на главоболка.

Првите знаци на бременост не се појавуваат веднаш, додека вообичаените рани знаци на бременост во првите недели по оплодувањето вклучуваат болка во градите, замор, честа потреба за мокрење и гадење. Првата недела од бременоста е вистинско време да размислите и планирате како да го подготвите вашето тело да носи бебе.

За почеток, добро би било бременоста да ја започнете со здрава телесна тежина и без или со што помалку лоши навики, како пушење и внесување алкохол. Додека внесот на кофеин треба да се намали на најмалку една до две шолји кафе дневно. Исто така, се препорачува да се земаат пренатални витамини со 400 mcg фолна киселина дневно.

Влегување во втората недела од бременоста

Во втората недела од бременоста, кога сè уште не сте бремени, менструацијата треба да заврши и да почне овулацијата во следните неколку дена. Иако всушност не сте бремени во втората недела, може да се каже дека можеби сте многу блиску, треба да бидете внимателни и да ги забележите знаците на овулација и да имате повеќе секс во тој период.

Знаци на кои треба да обрнете внимание се, на пример, промени во цервикалната слуз, која, како што се приближувате до овулацијата, станува потенка, појасна и поцврста, како белката од јајце, што инаку и помага на спермата да го најде патот до јајце клетката. Еден од знаците е заострувањето на сетилото за мирис, што е последица на хормоналните промени и веројатно природен начин за лесно намирисување на машки феромони во непосредна близина, во периодот кога се обидувате да се размножите. Сето ова нема да помине без мала болка, која ќе се појави во градите, исто така како резултат на хормонални осцилации, и во карлицата, каде што ќе чувствувате трнење на едната страна од стомакот, додека вашиот јајник ослободува нова јајце клетка.

Благи крвави дамки се смета за честа појава, иако треба да се консултира гинеколог ако се интензивира, како што е вообичаено и зголемен сексуален нагон. Промена има и во грлото на матката, кое ако редовно го проверувате ќе забележите промена бидејќи станува поотворено, повисокп и помеко при овулација.

Втората недела од бременоста е вистинско време да воведете смирувачка рутина во вашиот живот, со цел да го намалите стресот што е можно повеќе, што може значително да ја намали веројатноста за успешно и брзо забременување, без разлика колку се грижите за се друго. Треба да пиете многу вода и да се храните добро, а доколку веќе не сте го направиле тоа целосно исфрлете ги алкохолот и цигарите и започнете редовно вежбање со умерен интензитет.

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Забава

Три клучни симптоми кои најавуваат срцев удар – вратот, рамената и рацете

Објавено пред

Крајот на одморот и враќањето на работа може да биде поттик за срцев удар. Затоа, според лекарите, првиот работен ден треба добро да се испланира за да се решат насобраните обврски, бидејќи намалувањето на стресот е добро за кардиоваскуларниот систем, особено за оние чие здравје е веќе нарушено.

dobivaj vesti na viber

Охрабрувачки е што може да се предвиди срцев удар, а навреме да се обратите на лекар.

Професор д-р Бранко Белеслин, кардиолог од Универзитетскиот клинички центар на Србија, вели дека вообичаено е пациентите да чувствуваат краткотрајна болка во градите, слабост и чувство на прескокнување на срцето неколку дена пред срцев удар.

„ Луѓето кои треба да бидат загрижени за овие симптоми се првенствено оние кои имаат фактори на ризик за срцев удар. Така, пушачите, дијабетичарите, оние со значително покачени масти во крвта, хипертензивните и оние кои имале семејна историја на срцев удар, особено на помлада возраст“, ​​забележува д-р Белеслин.

Болките зад градната коска, особено оние кои се шират на вратот, рамената, рацете, придружени со замор и потење се причина што побрзо да се побара лекарска помош.

„ ЕКГ, лабораториски анализи и, доколку е потребно, рендген на срцето и белите дробови или ултразвук на срцето, се основните тестови што треба да му се направат на пациентот за да се потврди или исклучи миокарден инфаркт“, вели тој.

Секоја кардиоваскуларна болест со право се смета за подмолна болест, бидејќи првиот срцев удар во животот, кај навидум здрав човек, може да биде фатален.

„ Најчеста причина за ненадејна смрт е срцев удар и тешки аритмии кои го придружуваат. Затоа е важно пациентите итно да се јават на лекар доколку почувствуваат болка во градите, проследена со несвестица и ако таа трае континуирано и повеќе од 20 до 30 минути. Задолжително прво да се јавите во брза помош, бидејќи самостојното одење во здравствена установа може да биде фатално, бидејќи на тој начин срцевиот мускул се изложува на дополнителен напор и потенцијален ризик од несакани настани“ предупредува тој.

Препознавањето и спречувањето на срцев удар не само што штити од ненадејна смрт, туку и од оштетување на срцевиот мускул.

„ Кога се преземаат соодветни дијагностика и третман, речиси и да нема оштетување на срцевиот мускул или тоа е минимално и практично не влијае на квалитетот на животот на пациентите“, вели д-р Белеслин.

Во спротивно, екстензивното оштетување на миокардот доведува до срцева слабост.

За да се спречи појава на срцев удар, како и негово повторување, најважно, вели професорот Белслин, е пациентот да престане да пуши, да се храни здраво, да се рекреира најдобро што може, да зема лекови за контролирање на крвниот притисок, дијабетесот и постигнување на оптимални нивоа на маснотии.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа6 часа

Подољак: Преговори со Русија ќе значат само едно – дека Русија победи

Мировните преговори со Русија ќе значат вистинска загуба на Украина, Европа и демократските вредности, изјавил Михаил Подољак, шеф на кабинетот...

Европа9 часа

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“...

Македонија10 часа

ДУИ: Охридскиот мировен договор ја спаси земјата од идеологиите на уништување и омраза

Демократската унија за интеграција по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот мировен договор, оценува дека тој правен акт кој утврди...

Топ10 часа

Скопјанец пукал со пиштол поради сообраќајна расправија па побегнал

Вчера во 11.40 часот во Полициска станица Бит Пазар е пријавено дека во близина на трговски центар на подрачјето на...

Регион12 часа

„Стандард“: Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде

Според неофицијални информации, наводно се водат преговори меѓу Ненад Калуѓеровиќ и полицијата за да се предаде, бидејќи тој го напуштил...

Економија13 часа

(Видео) Ковачевски: е.GO е инвестиција од 130 милиони евра и 890 нови добро платени работни места

Македонската Влада застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска во ТИРЗ Тетово потпишаа...

Македонија17 часа

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион18 часа

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа19 часа

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија19 часа

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет19 часа

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија1 ден

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија1 ден

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион1 ден

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа1 ден

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија1 ден

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет1 ден

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија2 дена

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија2 дена

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ2 дена

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...