Контакт

Здравје

Утринските лоши вести нé прават депресивни и помалку продуктивни

Објавено пред

Неодамнешно американско истражување покажало дека лошите и негативни утрински вести нé прават подепресивни и помалку продуктивни, се наведува во студијата објавена во списанието Harvard Business Review.

Научниците истакнуваа дека лошите вести коишто ќе ги слушнеме наутро го поткопуваат нашиот работен елан, па со тоа и ја намалуваат продуктивноста на работното место.

Истражувањето го потврдува фактот дека насекаде сме изложени на вести, на радио телевизија, во весниците, преку мобилните уреди на социјалните мрежи, и дека во голем дел тие се негативни. Само неколку минути негативни вести влијаат на расположението на човекот, предупредуваат научниците.

Истражувањето било спроведено со учество на 110 испитаници кои биле поделени во две групи: едната три минути гледала негативни вести пред 10 часот наутро, а другата три минути гледала вести кои се концентрирани на изнаоѓање решенија, с кои се изградува уверувањето дека однесувањето е важно.

Шест часа подоцна учесниците во истражувањето ги пополниле прашалниците, кои требало да покажат дали се под стрес. Тестот покажал дека лицата коишто биле изложени на лоши вести имаат 27 отсто повеќе изгледи дека во текот на денот ќе бидат лошо расположени, депримирани или под стрес./крај/мф/сн

Извор: Hina©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Германија го забранува „преобраќањето“ на хомосексуалци под 18 години

Објавено пред

Да се ​​биде геј не е болест, вели германскиот министер за здравство, Јенс Шпан, а тоа наскоро треба да биде потврдено и со закон. Имено, Германија најавува законска забрана за контроверзните третмани за лечење на хомосексуалноста, пренесува Б92 повикувајќи се на „Дојче веле“.

Според предлог-законот, т.н. „терапија за преобраќање“ треба да биде целосно забранета за секого под 18 години. Сепак, законот не предвидува целосна забрана – возрасните можат да бидат подложени на „терапија за третман на сексуалноста“, иако под ограничени услови.

Практиката не би била законска доколку некое лице се согласи на терапија откако било измамено, принудено или под закана, а на оние што ќе го прекршат законот може да им се изрече затворска казна до една година или парична казна. Предлог-законот не прецизира колкава би можела да биде казната.

Другите терапии кои третираат сексуални склоности, како што се егзибиционизам или педофилија, се исклучени од законот.

Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан, кој инаку се декларира како геј, истакна дека да се биде припадник на ЛГБТ-заедницата не е болест и дека сексуалноста не треба да се третира така. Шпан додаде дека најавената законска забрана е јасна порака до општеството и луѓето кои се борат со својата сексуалност: „Вие сте сосема добри онакви какви што сте“.

Прикажи повеќе...

Забава

Еве што се случува ако јадете ѓумбир секој ден

Објавено пред

Ако сакате да се навлечете на зачин, нека биде ѓумбир. Се разбира, има безброј добри зачини што нудат значителни здравствени придобивки, но тешко е да се занемарат многуте позитивни атрибути на ѓумбирот.

И за разлика од другите популарни дневни суплементи, ѓумбирот има одличен вкус (многу поубав од јаболковиот оцет, на пример). Причината поради која ѓумбирот е толку добар за вас се сведува на едно соединение наречено џинџерол. Оваа супстанција е антиинфламаторна, што значи дека може да намали болка и оток.

Ја подобрува дигестијата – ѓумбирот не само што го смирува рефлуксот на киселина туку и го намалува воспалението во цревата. Исто така, може да смири и гадење. Ѓумбирот е природен антибиотик кој може да ги нокаутира штетните бактерии кои предизвикуваат вознемиреност во стомакот.

Намалува и спречува главоболка – антиинфламаторните својства на ѓумбирот исто така се корисни во лекувањето на најчестата тегоба на човекот – главоболката. Многу лекови за главоболка се всушност само антивоспалителни наместо вистински олеснувачи на болката.

Ѓумбирот е природен начин за постигнување на таа цел, но без несакани ефекти на хемиските формулации. Всушност, студиите покажуваат дека јадењето ѓумбир секој ден има потенцијал да спречи да не добиете главоболки, дури и мигрена.

Придонесува за побрзо губење килограми – губењето телесна тежина е мошне изискателна работа. Телото на складираните масти гледа како на резерва за итни случаи и претпочита да не ги согорува.

Диетата игра голема улога, но голем дел од вината за вашата тежина ја има генетиката. Значи, важно е да работите заедно со вашето тело во обид да изгубите тежина, а ѓумбирот може да биде одличен извор на поддршка.

Намалува болка во мускулите – вообичаен вид болка е онаа во мускулите, честопати предизвикана од вежбање или секојдневен напор или напрегање. Испитувањата покажуваат дека ѓумбирот може да помогне и овде. Сепак, нема тенденција веднаш да ја ублажи болката во мускулите.

Наместо тоа, доколку се зема секој ден, може да го намали нивото на болка што се развива и да го скрати времетраењето на заздравувањето кога вашите мускули стануваат такви.

Исто така, ѓумбирот е антиоксидант, кој ги неутрализира штетните слободни радикали во организмот. Ова доживотно го намалува ризикот од канцер.

И покрај сите овие здравствени придобивки, луѓето многу ретко јадат ѓумбир. Тој може да биде ефикасен, без разлика дали е суров или варен, свеж или сушен. Со сладок и малку зачинет вкус, ѓумбирот е идеален за употреба во печива, мешани помфрити и овошни салати. Доволно е вкусен за чај од билки. Како и да го земате, ѓумбирот е одлична секојдневна навика.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Седум продукти што може да ги јадете без да се здебелите

Објавено пред

Звучи невозможно, но всушност има одредена храна што може да ја задоволи желбата за јадење или гладот без зголемување на килограмите. Клучот е да му се препуштиме на оброк кој има висока вредност на заситеност, а кој опишува како полнењето на храната се споредува со калориската содржина.

Овој таканаречен индекс на ситост ги мери својствата на разни видови храна да ве натераат да се чувствувате сити и воедно да го намали внесувањето калории во текот на денот.

Овој вид јадење е она што ќе ги задржи килограмите подалеку од вас, а некои продукти се подобри од други како во задоволувањето на гладот така и во спречување да прејадете.

Тука не зборуваме за храна за зајаци. Можете да јадете вистинска задоволувачка храна, а сепак да останете тенки и здрави. Всушност, овие седум продукти се закуска што можете да ја јадете во текот на целиот ден ако сакате.

Варени компири

Многу луѓе избегнуваат компири поради голема содржина јаглени хидрати, но нема потреба од тоа. Компирите се многу хранливи сè додека не се пржат. Повеќе од тоа, компирите содржат отпорен скроб кој влијае како растворливо влакно во дигестивниот систем. Ова помага да се чувствувате сити со помалку калории.
Студиите покажуваат дека готвењето, а потоа ладењето на компирите го зголемува нивото на отпорен скроб. Нивното греење и ладење повеќепати го подигнува тоа ниво.

Цели јајца

Јајцата, а особено жолчките, неправедно се карактеризираат како холестерол бомби кои предизвикуваат срцев удар. Но, и покрај тоа што содржат прилично количество холестерол, испитувањата покажуваат дека јадењето јајца не го зголемува нивото на лошиот холестерол. Напротив, јајцата претставуваат целосен протеин, што значи дека ги содржат сите девет есенцијални аминокиселини.

Овесна каша

Овесната каша е супер заситувачки оброк што содржи тон влакна и впива многу вода кога е сварена. Бидејќи е прилично невкусна, може да се зачине на многу начини. Овошјето, оревите и кафеавиот шеќер се одличен избор.

Супи

Иако постои мислење дека супата не може да го засити гладот, не мора да е така. Всушност, испитувањата покажуваат дека некои супи може да заситат дури и повеќе од цврста храна со истите состојки. Јадењето супа како предјадење може да ја зголеми вашата ситост до тој степен што во тој оброк вие ќе внесете околу 20 отсто помалку калории.

Направете супата да ви стане навика и ќе изгубите тежина, без дури и да почнете диета.

 Јаболка

 

Јаболката високо котираат на индексот на ситост затоа што содржат растворливо влакно наречено пектин што го регулира варењето на храната. Тие исто така содржат голема количина вода – до 85 отсто во една – што обезбедува волумен за да се чувствувате сити без многу калории.

Цел на испитувањњето беше да се видат резултатите од јадење цврсти сегменти на јаболка или сок од јаболка на почетокот на оброкот.

Доколку сакате да уживате во вкусот на јаболкото и да не добиете тежина, јадете цели јаболка. И ако ви е здодеано од јаболка, јадете агруми, кои се доста богати со пектин и вода.

Риба и посно месо

Рибата е со малку маснотии, сепак е богата со протеини и омега-3 масни киселини, што ја зголемува ситоста, а исто така поддржува здрав кардиоваскуларен систем.

 

Пуканки

 

Време е за ужина. Кога ќе добиете желба за солен деликатес, пуканките треба да бидат ваш избор. Тоа е цело зрно, богато со растителни влакна, но има малку калории. Исто така, во пуканките има многу воздух, што всушност помага да ве заситат побргу од чипсот од компири или крекерите.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Економија2 часа

(Видео) За борба против аерозагадувањето предвидени 1,6 милион евра во буџетот за 2020

Растот на платите и пензиите, растот на вработеноста, намалувањето на невработеноста и големата социјална заштита на ранливите категории в година...

Македонија2 часа

(Видео) Пендаровски: Макрон ми кажа дека никогаш немал намера да ни нуди алтернатива

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Париз оствари средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата беа разменети мислења за...

Македонија4 часа

Ешерихија коли пронајдена во повеќе бунари, извори и чешми во Скопско

Од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Скопје известуваат дека е пронајдена ешерихија коли и други бактерии во повеќе бунари,...

Топ6 часа

Загина пешак на патот Крива Паланка – Куманово

Шеесет и седумгодишен маж од кривопаланечкото село Градец почина кога вчера во него удри автомобил на магистралниот пат Крива Паланка...

Македонија6 часа

Владата ги повлече најавените измени на Законот за јавните собири

Владата ги повлекува предлог-измените на Законот за јавните собири. Од владината прес-служба информираат дека ги слушнале забелешките на граѓанските организации за...

Македонија6 часа

Таткото на Боки 13 призна дека го тепал попот, пресуда в понеделник

Обвинетиот Миле Јовановски, татко на неформалниот сопственик на „1ТВ“, Бојан Јовановски, утрово во судот призна дека е виновен оти го...

Регион7 часа

Ердоган со нова закана: Ќе ви испратам терористи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди ЕУ дека неговата држава би можела да ги ослободи припадниците на Исламска држава...

Македонија8 часа

Собранието ќе избира заменик-министер за здравство

На денешната седница во Собранието треба да биде избран нов заменик-министер за здравство. Владата го предлага Арменд Арслани, кој е...

Свет8 часа

Џими Картер хоспитализиран поради крвавење во мозокот

Поранешниот американски претседател Џими Картер е хоспитализиран во Атланта заради крвавење во мозокот, што го предизвикало и неговото скорешно паѓање....

Регион9 часа

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните. Паразитското заболување лајшманиоза коешто го пренесуваат комарците, се појави...

Македонија19 часа

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата...

Свет20 часа

(Видео) Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата

Говорот на активистката Грета Тунберг (16) за климатските проблеми наиде на силен одѕив во светот. Два месеца по нејзиниот говор...

Македонија1 ден

(Видео) Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работнии

Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари в година. Платите на лекарите...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија1 ден

Забрана за работење на компанијата што го загадуваше воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што учествуваше во загадувањето на воздухот во Кочани. Инспекторатот на...

Македонија1 ден

Заев: Жал ми е ако обвинетиот добие казна бидејќи има малолетни деца, но таа вечер други деца можеа да останат без родител

„Му се извинувам и на премиерот и на сите загрозени таа вечер во Собранието на 27 април 2017 година. Бев...

Македонија1 ден

Одговорните и натаму бараат решение за најопасниот отпад што се чува во ОХИС

Винилхлоридот, една од најопасните материи, се чува на специјална температура, под 20 степени, затоа што е лесно запалива. Има физичко...

Македонија1 ден

Тимоние: До крајот на годината Франција ќе го ратификува протоколот за НАТО

Франција до крајот на годината ќе го ратификува протоколот за членството во НАТО, изјави францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние. Одговарајќи на...

Македонија1 ден

Анализите покажаa метил акрилат мономер, но не во воздухот, туку во цевките

Во воздухот нема отровни супстанции, покажаа анализите на штипскиот универзитет по истекувањето во фабриката ОХИС. Траги од метил акрилат мономер...

Досие