МАКФАКС

Берзи

Пад на цените на нафтата

Пад на цените на нафтата

Берзи

Цените на нафтата паднаа во четврток на меѓународните пазари под нивото од 56 долари, под влијание на податоците за рекордното ниво на резервите во САД и несмаленото руско производство во

Прочитајте го целиот напис
02.03.2017

Највисоко ниво на доларот кон кошницата валути во седум седмици

Највисоко ниво на доларот кон кошницата валути во седум седмици

Берзи

Курсот на американскиот долар достигна во средата највисоко ниво во последните седум седмици на меѓународните пазари, а поддршката му ја пружија сигналот од американската централна банка Federal Reserve (Fed) за

Прочитајте го целиот напис
01.03.2017

На Волстрит рекорд на Dow Jones 12-ти ден по ред

На Волстрит рекорд на Dow Jones 12-ти ден по ред

Берзи

На Волстрит во понеделникот цените на акциите благо пораснаа, при што Dow Jones индексот достигна ново рекордно ниво, дванаесетти ден по ред, откако американскиот претседател Доналд Трамо најави голема вест

Прочитајте го целиот напис
28.02.2017

Скок на цените на нафтата

Скок на цените на нафтата

Берзи

Цените на нафтата пораснаа во понеделник на меѓународните пазари кон 57 американски долари, поттикнати од новите сигнали од Организацијата на земји извознички на нафта(ОПЕК) за ограничување на снабдувањето, додека американските

Прочитајте го целиот напис
28.02.2017

Блок трансакција со акциите на Стопанска банка АД Битола

Блок трансакција со акциите на Стопанска банка АД Битола

Берзи

Првиот трговски ден оваа недела Македонската берза го започна со вкупен промет од 12.088.723 денари реализирани преку 38 трансакции. Денот

Прочитајте го целиот напис
28.02.2017

Пораките од OPEC ја кренаа цената на нафтата кон 57 долари

Пораките од OPEC ја кренаа цената на нафтата кон 57 долари

Берзи

Цените на нафтата пораснаа во понеделникот на меѓународните пазари кон 57 долари за барел, поткрепени од мовите сигнали коишто доаѓаат

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Доларот благо зајакна трета седмица по ред

Доларот благо зајакна трета седмица по ред

Берзи

На светските валутни пазари американскиот долар во однос на кошницата валути зајакна и минатата, трета седмица по ред, но многу

Прочитајте го целиот напис
26.02.2017

На светските берзи внимателно, на Волстрит нови рекорди

На светските берзи внимателно, на Волстрит нови рекорди

Берзи

На Волстрит минатата седмица цените на акции достигна нови рекордни нивоа, додека на другите берзи се тргуваше внимателно бидејќи вложувачите

Прочитајте го целиот напис
26.02.2017

Динамичен ден на крајот од трговската седмица на МСЕ

Динамичен ден на крајот од трговската седмица на МСЕ

Берзи

Вкупен промет од 18,8 милиони денари реализиран преку 76 трансакции е билансот од петочното тргување на Mакедонската берза.   Промет

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

На Волстрит рекорд на Dow Jones десетти ден по ред

На Волстрит рекорд на Dow Jones десетти ден по ред

Берзи

На њујоршки Волстрит индексот Dow Jones во четвртокот го достигна новото рекордно ниво, десетти ден со ред, благодарејќи на растот

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *