МАКФАКС

Економија

Газпром може да ги помати плановите на ЕУ, се разгледува вклучување во проектот TAP

Газпром може да ги помати плановите на ЕУ, се разгледува вклучување во проектот TAP

Анализа

Рускиот енергетски гигант во гасниот сектор „Газпром“ би можел да го помати планот на Европската унија да ја намали зависноста од рускиот гас, најавувајќи дека може да се вклучи во

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Лагард: Долгот на Грција треба да биде преструктуиран, а не простен

Лагард: Долгот на Грција треба да биде преструктуиран, а не простен

Свет

Долгот на Грција треба да биде преструктуиран, изјави во среда директорот на Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) Кристин Лагард, јави AFP. „Размерот(на долгот) треба да биде преструктуиран“, коментираше Лагард по средбата со

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Владата ќе исплати дополнителни 70 милиони денари за плати за вработените во Железница

Владата ќе исплати дополнителни 70 милиони денари за плати за вработените во Железница

Компании

Владата на Република Македонија ќе исплати дополнителни 70 милиони денари се со цел да се разреши состојбата околу штрајкот на вработените во Железницата. Од Владата упатија апел до менаџерскиот тим

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

RWE лани забележал загуба од 5,7 милијарди евра

RWE лани забележал загуба од 5,7 милијарди евра

Компании

Германскиот дистрибутер на електрична енергија RWE соопшти во среда дека минатата година ја забележал со загуба од 5,7 милијарди евра заради отписот на вредностите на електраните и еднократните трошоци поврзани

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Verizon плаќа за Yahoo 350 млн долари помалку поради хакерските напади

Verizon плаќа за Yahoo 350 млн долари помалку поради хакерските напади

Компании

Американската телекомуникациска компанија „Verizon Communications“ го постигна конечниот договор за купувањето на основната интернет дејност на „Yahoo“ за околу 4,48

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

На Волстрит нови рекорди, вложувачите оптимистични

На Волстрит нови рекорди, вложувачите оптимистични

Берзи

На њујоршки Волстрит берзанските индекси во вторникот достигнаа нови рекордни нивоа, благодарејќи на добрите деловни резултати на најголемите американски трговски

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

ССК: Полесно до средства од Фондот за иновации и технолошки развој

ССК: Полесно до средства од Фондот за иновации и технолошки развој

Економија

  Сојуз на стопански комори на Македонија во соработка со Фондот за иновации и технолошки развој со серија активности и

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Акцијата на НЛБ Банка во фокусот на инвеститорите

Акцијата на НЛБ Банка во фокусот на инвеститорите

Берзи

Најликвидна акција во тргувањето на Македониската берза во понеделникот беше акцијата на НЛБ Банка.   Со оваа хартија од вредност

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Иран потпишал договор за продажба на 100.000 барели нафта дневно на Русија

Иран потпишал договор за продажба на 100.000 барели нафта дневно на Русија

Економија

Иран најави во вторникот дека ќе започне да ѝ продава 100.000 барели нафта дневно на Русија во следните 15 денови,

Прочитајте го целиот напис
21.02.2017

Австрија ќе ја намали висината на детскиот додаток за гастербајтерите

Австрија ќе ја намали висината на детскиот додаток за гастербајтерите

Свет

Австрија има намера да ја намали висината на детските додатоци што ги примаат децата на странските работници чии семејства не

Прочитајте го целиот напис
21.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *