МАКФАКС

Култура

Во аргентинското електронското списание eSEFARAD објавен втор расказ од Томислав Османли на ладино

Во аргентинското електронското списание eSEFARAD објавен втор расказ од Томислав Османли на ладино

Книги

Расказот „Небото на Сукот“ на македонскиот автор Томислав Османли во превод на ладино деновиве е објавен во неделното електронско списание „eSefarad”, меѓународна електронска публикација за афирмација на сефардската култура, со

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Второто издание на Зимскиот поетски фестивал на Струшките вечери на поезијата

Второто издание на Зимскиот поетски фестивал на Струшките вечери на поезијата

Манифестации

Второто издание на Зимскиот поетски фестивал на Струшките вечери на поезијата ќе се одржи од 25 февруари до 1 март, а свеченото отворање ќе биде свеченото отворање ќе биде во

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Бесплатна премиера на археолошкиот документарен филм „Спасувајќи го Мес Ајнек”

Бесплатна премиера на археолошкиот документарен филм „Спасувајќи го Мес Ајнек”

Култура

  Еден од најпопуларните и најнаградувани документарни филмови во последните неколку години “Спасувајќи го Мес Ајнек” (Saving Mes Aynak) ќе биде премиерно прикажуван пред македонската публика овој вторник (28 февруари)

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Традиционални и модерни мартинки ќе бидат изложени во Скопје

Традиционални и модерни мартинки ќе бидат изложени во Скопје

Актуелно

  Меѓународна изложба на која ќе бидат изложени рачно изработени мартинки од Македонија, Бугарија и Романија ќе биде отворена во петок, во 12 часот на првиот кат во трговскиот центар

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

„Виолински бравури“ со брилијантната Сихана Бадивуку

„Виолински бравури“ со брилијантната Сихана Бадивуку

концерти

  Македонската филхармонија ве води на уште еден возбудлив концерт со прекрасна музика и одлични солисти. На 23 февруари во

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Изложба на Бисера Крцковска

Изложба на Бисера Крцковска

Изложби

  Во студиото PrivatePrint, почнува годишнта програма PrivatePrint meets со изложба наречена “Polarities” на Бисера Крцковска, која стои зад уметничкиот

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Во „Матица“ се одбележуваат 95 години од раѓањето на Лазар Манчевски Пинџур

Во „Матица“ се одбележуваат 95 години од раѓањето на Лазар Манчевски Пинџур

Книги

  Во среда, во 19 часот, во мултимедијалниот центар „Матица еклсузив“ ќе се одржи чествување по повод 95-годишнината од раѓањето

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Германската актерка Марика Рек била советски разузнавач

Германската актерка Марика Рек била советски разузнавач

Филм

Познатата германска филмска актерка и пејачка од унгарско потекло Марика Рек била советски разузнавач, според содржината декласифицираните документи од архивите

Прочитајте го целиот напис
20.02.2017

Објавен „Последици“ – најпознатиот холандски дебитантски роман

Објавен „Последици“ – најпознатиот холандски дебитантски роман

Книги

  Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најавува објавувањето на романот „Последици“ од холандската писателка Нина Вејер. Преводот на македонски

Прочитајте го целиот напис
20.02.2017

Интернационален симпозиум „Хамлет и Еевропа – да се биде или не!“

Интернационален симпозиум „Хамлет и Еевропа – да се биде или не!“

Актуелно

  Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Европска филмска, театарска и танцова академија – Скопје е организатор на интернационалниот симпозиум насловен: „Хамлет

Прочитајте го целиот напис
20.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *