МАКФАКС

Филм

Погледнете го македонскиот хип хоп документарец „Сложувалка”

Погледнете го македонскиот хип хоп документарец „Сложувалка”

Култура

  Деновиве на музичкиот сервис youtube.com официјално беше закачен македонскиот документарен хип хоп филм „Сложувалка”, во реализација на неформалната организација Хип Хоп Македонија. Се работи за 37 минутен филм кој

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Скандалозна Оскаровска церемонија: Месечева светлина најдобар филм, Ла Ла Ленд освои шест Оскари

Скандалозна Оскаровска церемонија: Месечева светлина најдобар филм, Ла Ла Ленд освои шест Оскари

Занимливости

Мјузиклот „Ла Ла Ленд“ освои шест Оскари на 89-та церемонија на доделувањето на наградите на Американската академија за филмска уметност и наука: за режија, фотографија, главна женска улога, музика, песна

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Филмот „Elle“ на Пол Верховен го доби Сезарот за најдобар филм

Филмот „Elle“ на Пол Верховен го доби Сезарот за најдобар филм

Филм

Трилерот „Elle“ (Таа) на режисерот Пол Верховен и француската актерка Изабел Ипер во главната улога во петокот ноќта во Париз станаа лауреати на престижната француска филмска награда Сезар за нбајдобар

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Бесплатна премиера на археолошкиот документарен филм „Спасувајќи го Мес Ајнек”

Бесплатна премиера на археолошкиот документарен филм „Спасувајќи го Мес Ајнек”

Култура

  Еден од најпопуларните и најнаградувани документарни филмови во последните неколку години “Спасувајќи го Мес Ајнек” (Saving Mes Aynak) ќе биде премиерно прикажуван пред македонската публика овој вторник (28 февруари)

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Германската актерка Марика Рек била советски разузнавач

Германската актерка Марика Рек била советски разузнавач

Филм

Познатата германска филмска актерка и пејачка од унгарско потекло Марика Рек била советски разузнавач, според содржината декласифицираните документи од архивите

Прочитајте го целиот напис
20.02.2017

Унгарскиот филм „Тело и душа“ победник на 67-то Берлинале

Унгарскиот филм „Тело и душа“ победник на 67-то Берлинале

Филм

Унгарскиот филм „Тело и душа“ на режисерката Илдико Енједи е добитник на Златната мечка, главната награда за најдобар филм на

Прочитајте го целиот напис
18.02.2017

Почна Фестивалот на нов британски филм Play UK

Почна Фестивалот на нов британски филм Play UK

Култура

  Фестивалот на нов британски филм „PlayUK“ се отвори во четвртокво кино Милениум со премиерното прикажување на долгоочекуваното продолжение „Т2

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

Филмот “Устав на република Хрватска” со главна награда на фестивалот во Санта Барбара

Филмот “Устав на република Хрватска” со главна награда на фестивалот во Санта Барбара

Филм

Филмот “Устав на република Хрватска” во режија на Рајко Грлиќ со македонска копродукција ја имаше својата премиера во САД, во

Прочитајте го целиот напис
14.02.2017

Доделени наградите BAFTA, триумф на „Ла Ла Ленд“

Доделени наградите BAFTA, триумф на „Ла Ла Ленд“

Филм

Мјузиклот „La La Land“ триумфираше на годинешното 70-то доделување на наградата на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (British

Прочитајте го целиот напис
13.02.2017

Денови на кинескиот филм во Кинотека

Денови на кинескиот филм во Кинотека

Филм

Денови на кинескиот филм ќе бидат организирани од сабота до 16 февруари во Кинотеката на македонија, а по повод Празникот

Прочитајте го целиот напис
11.02.2017
1 2 3 112

Макфакс е-билтен

Email *