21/01/2017

Сончево со мала облачност, со магла по одделни котлини

Сончево со мала облачност, во претпладневните часови со магла по одделни котлини. Ќе дува слаб ветер од северен правец. Утринските температури ќе се движат од...

Ахмети со честитка до Трамп: Уверени сме дека САД ќе продолжат да бидат стратешки...

Претседателот на ДУИ Али Ахмети упати честитка до новиот американски претседател Доналд Трамп, по повод неговото стапување на неговата функција претседател на САД. „Остануваме уверени...

МЗ: Вакцините против сезонски грип не се обезбедуваат од буџет

Министерството за здравство информира дека вакцините против сезонски грип не се обезбедуваат од буџетски средства на Министерството за здравство, туку постапката за набавка на...

Блокиран патниот правец Ресен – Битола – Прилеп, кај местото Баир

Патниот правец А-3 Ресен – Битола – Прилеп, кај местото Баир, од 18:30 часот е блокиран, така што сообраќајот се пренасочува низ централното градско...

СДСМ: Недозволиво е Тодоров да молчи за каков грип станува збор

Недозволиво е Никола Тодоров и власта во заминување, трет ден да молчат за “најверојатно“ мутираниот вирус на грип во Македонија. Тодоров е должен да...

Заев убеден дека Груевски нема да формира влада

  Зоран Заев, лидер на СДСМ смета дека Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кој го доби мандатот од претседателот да формира влада, нема да успее...

ВМРО-ДПМНЕ: Пензиите до 2020 ќе се зголемат за 10,25 отсто

  ВМРО-ДПМНЕ согласно програмата „Реално“ во следниот мандат до 2020 година, ќе ги зголеми пензиите на 10,25 отсто и тоа 5 отсто со исплатата на...

Ѓорчев: Правдата ќе го стигне Заев, порано или подоцна

СЈО наместо орган кој што гони криминал се промовираше себеси во партиски орган на СДСМ и СОРОС, чија што основна задача е да го...

Заев и Манчевски сведочеа пред кумановскиот суд

  Во Кумановскиот суд, во петок, се одржа главната расправа по приватната тужба на Виктор Цветковски за неовластено снимање и објавување аудио снимки во кои...

Еналаприл, Метформин и Диазепам се најпотрошувани лекови во 2016 година

  Enalapril – лек за покачен крвен притисок, кој бил подигнат од 176.321 осигуреник или 9,5% од осигурениците на ФЗОМ, Metformin – лек за дијабет...