МАКФАКС

Македонија

Заев за Вечерњи лист: Ќе ја формирам новата реформска Влада во Македонија!

Заев за Вечерњи лист: Ќе ја формирам новата реформска Влада во Македонија!

Политика

Македонија ќе оди напред и ќе биде формирана новата реформска Влада, изјави во сабота претседателот на СДСМ Зоран Заев, во интервју за хрватскиот весник „Вечерњи лист“. „Отворивме пат за собраниската

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Целосно реконструиран блокот А во студентскиот дом „Гоце Делчев“

Целосно реконструиран блокот А во студентскиот дом „Гоце Делчев“

Скопје

Заврши реконструкцијата на блокот А во студентскиот дом „Гоце Делчев“, а од следната недела ќе почнат градежните зафати околу реконструкцијата и на блоковите В и Г. Според заменик министерот за

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја дефокусира јавноста од Тиранската платформа со лажни здравствени проекти

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја дефокусира јавноста од Тиранската платформа со лажни здравствени проекти

Политика

  ВМРО-ДПМНЕ реагираше на прес конференцијата Јагода Шахпаска, потенцирајќи дека „СДСМ продолжува со својата тактика да ја дефокусира јавноста со секакви теми, само  да не се зборува за Тиранската платформа,

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Засадени околу 100 листопадни садници во Ново Лисиче

Засадени околу 100 листопадни садници во Ново Лисиче

Скопје

Околу 100 листопадни садници во новата уредена јавна површина беа засадени во сабота во Ново Лисиче, во рамките на пролетна акција за садење 5.000 дрвја на територијата на градот. „Град

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Села: Предлогот на Груевски за малцинска влада значи федерализација на Македонија

Села: Предлогот на Груевски за малцинска влада значи федерализација на Македонија

Политика

  Претседателот на ДПА-ДР и Алијансата за Албанците, Зијадин Села смета дека предлогот на Никола Груевски за малцинска влада значи

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Одржана светската премиера на документарниот филм „Езеро од јаболка“

Одржана светската премиера на документарниот филм „Езеро од јаболка“

Општество

Светската премиера на документарниот филм „Езеро од јаболка“ во Скопје, во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, се одржа

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

ВМРО-ДПМНЕ: Заев знае за црниот бизнис со дрога на своите пријатели?!

ВМРО-ДПМНЕ: Заев знае за црниот бизнис со дрога на своите пријатели?!

Политика

  Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ посочи дека СДСМ е дувло и синоним за криминал. Тоа, јавноста повторно го видело кога

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Вајгл ги демантира изјавите за Груевски, тврди дека не пренел ништо од нивната средба

Вајгл ги демантира изјавите за Груевски, тврди дека не пренел ништо од нивната средба

Надворешна политика

  Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент (ЕП), Иво Вајгл, во саботата во изјава за МИА демантира дека тој

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Поповска: Нови избори за решавање на актуелната криза

Поповска: Нови избори за решавање на актуелната криза

Политика

  Ирена Поповска од ВМРО-ДПМНЕ, во саботата, повторно потсети дека само нови парламентарни предвремени избори на ист трошок со локалните

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Манчевски во Сараево: Нема да дозволиме Иванов и Груевски за лични интереси да го спречат формирањето на новата Влада!

Манчевски во Сараево: Нема да дозволиме Иванов и Груевски за лични интереси да го спречат формирањето на новата Влада!

Политика

  Потпретседателот на СДСМ и пратеник, Дамјан Манчевски учествува на Регионалниот Форум за Лидерство – Интегритет на политичките партии (Regional

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *